Политиката на България - епизод осем

  • 338 495
  • 15 753
# 15 705
Каза, Санди. Първите 10 минути. Точни цифри цитира. Спокойно може да сме в норма 3 пр.
Я да видим дали съм пропуснал нещо.
- Капиталовите до нивата от миналата година. При условие, че сам каза, че инфлацията ще е доста над 4.5% колкото е планирано поне да беше коригирал 3.5 милиарда с нея. Че те плащанията ще вървят още 6 месеца.
- Дивиденти от държавните дружества които той ограби две поредни години.
- Връщането на ставката на ДДС - това да
- Заплатите на МВР които не могат да се бутнат по закон до края на 2026.
Пропускам ли нещо?
А да. Разходите на ДА да се сведат до колко каза 5%? Ама то само горивата са почти 40% отгоре + неговата инфлация над 4.7% не виждам как ще ги върже тези цифри с реалното състояние.
Значи, Василев представи една как да го напиша "илюзия на фискална идилия" където държавата хем не може да вдига осигуровките, хем да замрази капиталовите на нивата от 25та с тотално игнориране на инфлацията и бюджетът да излезе на 3% някак си по методите на Хари Потър.
Ми не знам дали ще има рационално мислещ човек който да се хване на думите му.

Аууу много дълго стана и пак няма да го четат
Виж целия пост
# 15 706
Да връщат този бюджет, няма какво да се опитват да ни го пробутват. Поне лятото да си починем от протести.
Виж целия пост
# 15 707
Автоматичното увеличение отпада за всички, не само за силовите структури.
Доживях да се жалят пушачите, и аз съм пушач, но приветстван мярката. Чак пък такова плюене по всеки ред в бюджета...
Приветствам дрането на пушачите и хазарта.

На алкохола вдигат ли акциза? Аз съм пушач, това ми е едиствения грях, иначе вече щяха да са ми пораснали ангелски крилца и не съм съгласна да ме дерат за сметка на алкохолиците, та за това питам.

На мен сега друго ми е интересно - след като дефицитът в предложения бюджет вече е изплискал легена, в сравнение с миналата година е с цели 2% нагоре, как смятат да го свалят за догодина, когато всички плащания ще са се увеличили така или иначе? Приходи не виждам по-големи да идват...?

Е, как... размерът на данъците те си го определят... Wink сещай се.
Виж целия пост
# 15 708
Каза например, че 3.5 милиарда увеличение на капиталовите разходи са 3% от дефицита и явно може да ги няма. В това, което чета за проектобюджета наистина има 9+ милиарда капиталови разходи, от които 4 милиарда държавно финансиране, другото европейско.
Не ми е ясно дали предлага държавното механично да се съкрати до 1 милиард и дали тогава не изпускаме европейските проекти, а и не уточни дали при такова съкращение ще се покрият неразплатените проекти. Изобщо - цифри има, конкретика не толкова.
В общата сума на капиталовите е сумата по ПВУ. Около 5.3 остават 4 вътрешно държавни които иска да намали с 0.5 при условие, че инфлацията е минимум 6%. Ако го слушат и върнат нивата до тези на 2025 нищо няма да остане. В тях е цялото ДДС от почти 1.1 по средствата по ПВУ.
Виж целия пост
# 15 709
Има ли поне един сериозен и утвърден финансист или икономист, който е подкрепил прогресивния проекто бюджет?
Виж целия пост
# 15 710

Реално свиването на сивия сектор ще вдигне много повече постъпленията в бюджета отколкото притискането на  нископлатените в ДА.

Обяснете причината нископлатените в ДА да не напускат.
Нископлатени чистачи и миячи е ясно защо си стоят нископлатени - защото не умеят нищо друго.

За ДА нали имало множество изисквания според цитираните обяви в джобса. Хем образовани, хем квалифицирани, хем не напускат за някое евро повече при частник.
Защо?
Виж целия пост
# 15 711
някои каза, че в тези 5.7 % дефицит като разход са включени и парите за превъоръжаване, които ще ни се върнат от ЕС. и се очаква да падне до 5%
Виж целия пост
# 15 712
Тях ги вадят само ако са реализирани.
Виж целия пост
# 15 713

Реално свиването на сивия сектор ще вдигне много повече постъпленията в бюджета отколкото притискането на  нископлатените в ДА.

Обяснете причината нископлатените в ДА да не напускат.
Нископлатени чистачи и миячи е ясно защо си стоят нископлатени - защото не умеят нищо друго.

За ДА нали имало множество изисквания според цитираните обяви в джобса. Хем образовани, хем квалифицирани, хем не напускат за някое евро повече при частник.
Защо?
Защото заплатите им не са ниски. Имат множество други финансови привилегии, което прави заеманите позиции желани.
Виж целия пост
# 15 714
Омразника АВ:
Това, което се вижда в този бюджет, е много просто - замразени са всички социални плащания, минималната заплата е замразена на нивата от 2026 г. до приемането на нов механизъм за нейното изчисляване. Дефицитът се появява по две пера. Първото е издръжката на държавната администрация - вода, кафе, тоалетна хартия, ремонти, нови коли - се увеличава с 1,5 млрд. евро, т.е. с 35% - само това е 1% от БВП. Второто нещо е - вдигат се драматично капиталовите разходи до 9,3 млрд. евро, при условие, че миналата година, с цялото харчене, което беше, са похарчени 5,8 млрд. евро. Тези две пера, ако се коригират, отиваме на дефицит от 1,7%, а не на 5,7%".

Общинската програма се прекратява в настоящия ѝ вид - да е прегледно написана в бюджета - и се връща моделът, който познаваме от времената на ГЕРБ, т.е. регионалният министър предлага, а МС решава с постановление коя община какво ще получи и дали ще получи. Това е заложеният модел в този бюджет"
https://bnrnews.bg/main/post/494670/asen-vasilev-ogromna-lazha-e … y-e-samoubiystven

Много ще го мразят мотикарите.

А така сега! Аз като говоря, не приказвам! Като ви казвам, че РР ще се опита да е като ББ-строителя, вие не ми вярвахте. Добре, че АВ ви го каза, та да го отчетете все пак, че тук във форума въобще не четете. Обаче сега нЕма кинти! Пак казвам - европейските пари за инфраструктурни проекти, които Борисов усвояваше и с тях строеше, вече свършиха, а тези проекти, които не можаха да завършат точно заради РР и юмрука му, ги върнахме към ЕК, защото има срокове за тяхното усвояване.

И сега питам, КОЙ направи онези ключови протести през 2020 г.? Кой СЧУПИ държавата, по думите на Борисов тогава? И не, не го славохваля, виждала съм всичките кривини по време на неговото управление, но той беше необходимото зло за държавата. Защото нито РР, нито розовите донесоха някакъв прогрес, точно наопаки - 7 години пълна стагнация! Яд ме е на Борисов, та умирам, че се поведе по акъла на розовите, обаче той реши, че имат някаква тежест, а те нямат. Само са гръмогласни.

Сега всички ще плащат за тези "игриви" години и плажуване на Орлов мост и всичките напъни за "избори до дупка" довели до пълен крах.
Виж целия пост
# 15 715
Janelle всеки път на тази неистина ще те апострофирам. ББ пристана на ДП, това му изяде главата, това изяждаше толкова години и обществения ресурс. И розовите не са съгласни. Това е проблемът, и той няма да си отиде ей така.
Виж целия пост
# 15 716
Чудесен строител е ББ - само да видим колко чудеса е сътворил по магистралата - имаме "чудесен" пример от вчера. А има още стотици.
Аз предлагам да се забранят протестите, явно само чупят държавата. Писането в БГ мама е достатъчно да се брои за изява на гражданска позиция....
Виж целия пост
# 15 717
Janelle всеки път на тази неистина ще те апострофирам. ББ пристана на ДП, това му изяде главата, това изяждаше толкова години и обществения ресурс. И розовите не са съгласни. Това е проблемът, и той няма да си отиде ей така.

На никого не е приставал Борисов. Това го измислиха розовите, за да има за какво да се хванат.
ДП се изкачи на политически пиедестал много след 2020 г., на стар краставичар не продавайте краставици, моля, следя политиката отблизо от години. Wink Истината е, че розовите са абсолютно безидейни, начело с АВ и неговата никъде невиждана теория, че можем спокойно да си живеем назаем и да си свиркаме.

Чудесен строител е ББ - само да видим колко чудеса е сътворил по магистралата - имаме "чудесен" пример от вчера. А има още стотици.
Аз предлагам да се забранят протестите, явно само чупят държавата. Писането в БГ мама е достатъчно да се брои за изява на гражданска позиция....

От вчера?!!
Ето за това няма прокопсия - вие обвинявате Борисов, който построи магистралата преди повече от 10 години, че СЕГА нещо не било наред?! Ама защо не я поддържат тази магистрала сепак?
Виж целия пост
# 15 718
някои каза, че в тези 5.7 % дефицит като разход са включени и парите за превъоръжаване, които ще ни се върнат от ЕС. и се очаква да падне до 5%

Да, това е по SAFE. Трябва да бъдат осигурени в бюджета, но за съжаление не се сещам кой го коментираше. Нещо като гаранция по военните договори ли... Не се сещам, но скоро бе.

Василев почва с фимикалката. Едва ли увеличената издръжка е за кафета. Може и по-сериозно да го дава. Има лечебни заведения, чиято издръжка не е пипана с години, а инлацията за периодите гони доста голяма двуцифрена сума. Драска инвестиции. Драска механично, за да докара каквото иска, но ефектът какъв е и как ще го направи?

Споменал ли е отново да се вземат бъдещи приходи?

Секторите, които споменаха мимоходом, че ще имат увеличение бяха здравеопазване, образование, култура.
Виж целия пост
# 15 719
някои каза, че в тези 5.7 % дефицит като разход са включени и парите за превъоръжаване, които ще ни се върнат от ЕС. и се очаква да падне до 5%

Да, това е по SAFE. Трябва да бъдат осигурени в бюджета, но за съжаление не се сещам кой го коментираше. Нещо като гаранция по военните договори ли... Не се сещам, но скоро бе.

Василев почва с фимикалката. Едва ли увеличената издръжка е за кафета. Може и по-сериозно да го дава. Има лечебни заведения, чиято издръжка не е пипана с години, а инлацията за периодите гони доста голяма двуцифрена сума. Драска инвестиции. Драска механично, за да докара каквото иска, но ефектът какъв е и как ще го направи?

Споменал ли е отново да се вземат бъдещи приходи?

Аз го коментирах, но розовите тук се правят на ударени, щото нали...Украйна и пр.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия