Политиката на България - епизод осем

  • 347 912
  • 16 170
# 8 805
Гледах сега пресконференцията на Радев и Мерц. Мерц сякаш бързаше да я приключи. РР си караше с предизборен патос, нищо ясно и конкретно.
Виж целия пост
# 8 806
Много са цветущи и с чувство за хумор коментарите на хората под поста на Божидар Божанов за промяната в правилника.
Цитати:
"Кой не скача е дебел!"
"Затова ли клечахте по площада? Ха сега го махнете тоя фатмaк."
"Прилича на правилник за казарма."
Виж целия пост
# 8 807
Много са цветущи и с чувство за хумор коментарите на хората под поста на Божидар Божанов за промяната в правилника.
Цитати:
"Кой не скача е дебел!"
"Затова ли клечахте по площада? Ха сега го махнете тоя фатмaк."
"Прилича на правилник за казарма."
Май се наричаше "устав". Правилникът в казармата.
Виж целия пост
# 8 808
Janelle, препоръчвам ти да чуеш последния анализ на Галена Славова в Контракоментар - https://www.youtube.com/live/5MVyP1NLHvA?is=AvqYrSBxysruMRby

Благодаря, чух го.
Намирам го за доста тенденциозен по ред причини. Тъй като тук темата не е тази, ще кажа само едно - китайците, с които аз съм работила, не са хубави хора. В България те не са познати достатъчно добре като култура и взаимоотношения, но едно знам - както ти се усмихват, така ще ти забият нож в гърба.
Малко така отвисоко върви коментарът на дамата по отношение на Тръмп и милиардерите, които той си води едва ли не на верижка и ги набутва в някакъв си ъгъл, а и по отношение на МАГА.

Както и да е, аз смятам, че в момента върви голямо надцакване между тримата големи в света - САЩ, Русия и Китай и много, ама много ме е яд, че ЕС се докара до това да гледа отстрани като теле - железница и всичко това заради ВСВ, а и заради това, че години наред цоцахме от американците (тук аз съм пристрастна, признавам си).То не бяха планове Маршал, спасявания на Великобритания, НАТО и пр.

Смятам, че ЕС така или иначе трябва да се държи за САЩ в тази игра, защото нито Русия, нито Китай са надеждни партньори, поне в съвременността. Процесите са дълбоки и касаят всички ни, трябва да се определим в крайна сметка веднъж завинаги и да престанем да се правим на "ощипани моми".
Виж целия пост
# 8 809
Гледах сега пресконференцията на Радев и Мерц. Мерц сякаш бързаше да я приключи. РР си караше с предизборен патос, нищо ясно и конкретно.
Еврофондовете му трябват да захлеби, а Путлер няма такива.
Виж целия пост
# 8 810
Радев да продължава все така и скоро тези, които му платиха кампанията, ще го отсвирят.
Виж целия пост
# 8 811
А кой покани Радев в Германия? Не съм следила новините последните седмици.
Радев не стана случайно премиер, той е доста скъп проект и ако не го искаха, щяха да направят както в Румъния.
И промените в парламента ще минат и много други неща. И Боко ще си трае и кротува, а грухчо ще се сниши. Другите ще се изпокарат, тъй като станаха ненужни.
Нещата в Европа, доста ще се променят според мен. Някои европейски лидери може и да се извъртят към Русия.
България е бедна държава, без армия, с изчезващи население и куп проблеми. Така че, ще се обърне на където я бутнат. Ляво, дясно, по гръб, по корем. Политиците ни са пионки.
Виж целия пост
# 8 812
Мунчо и в Европа стъпва на криво.
“Германският канцлер обяви, че Кремъл не е показал готовност за преговори за мир, българският премиер настоя, че Европа трябва да прибегне до дипломация”
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0khLPJvo5ZikENz … d=100063498404457
След заглавието е по-съществената част:
„Радваме се, че нашите двустранни отношения с България ще бъдат задълбочавани под ръководството на Румен Радев. България ще бъде важен и интересен обект за инвестиране. Има атрактивни условия за инвестиции. Това ще засили двустранните ни отношения“, каза канцлерът
Виж целия пост
# 8 813
Това е което иска Германия. Но това, което иска радев е съвсем друго. Основните различия са настъпили при разговорите за Украйна. Мерц е бил недвусмислен. Отговорът на радев е бил - настъпи времето за дипломация и Европа трябва да започне преговори с Русия „възможно най-бързо“. Мерц тактично е напомнил, че Германия е най големият търговски партньор на България и ЕС ще продължава да увеличава натиска върху русия. Ако Мунчо си мисли, че ще дава акъл на Европа каква политика да води, докато разчита на парите й, ще трябва да изтрезнее, защото бързо ще се озовем на мястото на Унгария.
Виж целия пост
# 8 814
Това е което иска Германия. Но това, което иска радев е съвсем друго. Основните различия са настъпили при разговорите за Украйна. Мерц е бил недвусмислен. Отговорът на радев е бил - настъпи времето за дипломация и Европа трябва да започне преговори с Русия „възможно най-бързо“. Мерц тактично е напомнил, че Германия е най големият търговски партньор на България и ЕС ще продължава да увеличава натиска върху русия. Ако Мунчо си мисли, че ще дава акъл на Европа каква политика да води, докато разчита на парите й, ще трябва да изтрезнее, защото бързо ще се озовем на мястото на Унгария.
Точно това каза в прав текст пребоядисалият се Пеканов, ние трябвало да говорим в Европа, не само да слушаме. Ми чакам да ги видя. Засега виждам, че се правят, че не чуват наш Радев какви ги говори, следващият етап, когато почнат да го режат ще е по-интересен.
Виж целия пост
# 8 815
По тая табличка не е баш все тая. Изглежда, че все пак маллко им се е подобрило състоянието и сме се върнали на нива преди ГЕРБ да управлява.
Имаш нещо което или аз не виждам или ти бъркаш. Сравнение между МРЗ и минимална пенсия няма никаква статистическа стойност. Или аз не разбирам каква връзка се търси.
Пенсиите обират инфлацията от преходната година, МРЗ е за текущата защото е бюджетен механизъм. Сравняват се два различни времеви периода
Виж целия пост
# 8 816
Това е което иска Германия. Но това, което иска радев е съвсем друго. Основните различия са настъпили при разговорите за Украйна. Мерц е бил недвусмислен. Отговорът на радев е бил - настъпи времето за дипломация и Европа трябва да започне преговори с Русия „възможно най-бързо“. Мерц тактично е напомнил, че Германия е най големият търговски партньор на България и ЕС ще продължава да увеличава натиска върху русия. Ако Мунчо си мисли, че ще дава акъл на Европа каква политика да води, докато разчита на парите й, ще трябва да изтрезнее, защото бързо ще се озовем на мястото на Унгария.
Точно това каза в прав текст пребоядисалият се Пеканов, ние трябвало да говорим в Европа, не само да слушаме. Ми чакам да ги видя. Засега виждам, че се правят, че не чуват наш Радев какви ги говори, следващият етап, когато почнат да го режат ще е по-интересен.
Аз се надявам бързо да го направят, а не да го бавят като Орбан.
Виж целия пост
# 8 817
За новият прогресивен шеф на Митниците, който Радев си назначи. Николай Шишков - Шушумигата.
Виж целия пост
# 8 818
Цитат
Божидар Божанов, фейсбук: Скандални промени в правилника на парламента предлагат управляващите.
Правата на опозицията се ограничават по начин, по който дори и ГЕРБ и ДПС не са си позволявали.
Съкращават се всички срокове за запознаване със законопроекти - преди комисии, преди зала. Предишното мнозинство като правеше заседания от засада за 27 секунди поне нарушаваше правилника, който изискваше 72-часови срокове. Това мнозинство иска да си промени правилника, така че такива безобразия да са законни. Някои срокове изобщо се премахват. Веднага. Кой разбрал - разбрал.
Сега дори извънредните точки ще се внасят от упор - без председателски съвет. И ако случайно някоя група поиска почивка, за да реши какво прави, ще може само 10 минути (а не 15, както досега). Така ами - опозицията не може да го спре, да си мълчи там.
Впечатляваща е и борбата на мнозинството с временните комисии. Прогресивна България на практика ги забранява, за да не се обяснява защо не ги подкрепя. За временна комисия ще трябват 48 подписа (т.е. дори да я предложим ще трябва да търсим подписи от ГЕРБ или Възраждане). Но и да я предложим, тя няма да можеда влезе в дневния ред дори в "деня на опозицията" (всяка първа сряда от месеца).
В деня на опозицията няма да могат да се правят и изслушвания - да не вземе да викнем някой министър да се обяснява. Ще кажете - ама в петък ще идват поне? Ако не искат, няма, защото ограничението от две отлагания на въпрос се отменя. Ще могат вечно да отлагат и да се крият от въпроси.
Освен парламентарния контрол, законодателната инициатива на опозицията също е засегната. Вече законопроекитите ни няма да трябва да се гледат заедно с тези на управляващите. В предишни парламенти, за да се "откачи" един законопроект от други със същата тема, трябваше 2/3 мнозинство в комисия. Но тъй като нямат толкова, махат това по-високо мнозинство. Т.е. законопроект на опозицията може да не стигне до разглеждане никога. За да не се червят да го отхвърлят.
Премахва се и задължението на институциите да предоставят документи на народните представители. Важен инструмент, с който да знаем какво прави властта. Сега ключови документи ще се крият без дори да трябва изобретателността на предишните - неспазване на срокове, класифициране на информация, частични отговори. Сега просто ще казват "няма пък".
Всички тези вредни поправки се предлагат без мотиви (с три кратки, бланкетни изречения). Радев се оплака от законодателната инициатива на депутатите, че не била по стандартите на Министерския съвет. Но явно тези правила не важат за неговите депутати.
Колеги управляващи, оберете си поне малко авторитарните желания. Опозицията не е там за да пречи, а за да показва алтернатива и да бъде глас на тези, които не са гласували за вас.
Виж целия пост
# 8 819
С каква цел се сравнява минимална пенсия с брутната МРЗ.  Нали МРЗ си има и удръжки.
   Чистата МРЗ е само 480 € в момента. Пенсията няма никакви удръжки.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия