Политиката на България - епизод осем

  • 338 481
  • 15 752
# 15 600
January_ - няма нищо лошо да не знаеш защо има гл. инженер и гл. архитект в общинската администрация, както и да не си запозната в детайли с работата, която вършат. Не всеки ги знае тези неща - нормално. Но да се изказваш толкова категорично, че трябва да се премахват длъжности, за които очеизвадно нищо не знаеш, е меко казано смешно. Особено на база действията само на един такъв. Специално с казуса за Баба Алино не съм запозната, защото не го следях, но от това, което четох, мисля, че вината е на гл. архитект основно. Но може по този казус да бъркам
Виж целия пост
# 15 601
На Балканите речи по-добре.Хич не ми беше смешно като напусках тогава, но с такава убеденост се пише тук да се жали човек и се вярва, че нещо ще последва..
Ако е срещу обикновени кокошкари, може би да.
Виж целия пост
# 15 602
Ей за това, което писа някой по-горе е прав. Натовареността и супер отговорността на гл.инженер и техници в една община. И например сравнени като брой с друг отдел да речем счетоводство. Уж всичко вече компютаризирано, оптимизирано и в същото време 20-30 служителки да им се чудиш каква документация размятат по цял ден. В същото време в счетоводната къща, която облужва фирмата ни един човек се занимава с още 30-40 фирми. Та как да не ти се ще да си в държавната аминистрация.  Балтия трябва да има, там дето трябва.
Не съм съвсем съгласна. Аз познавам (косвено) работата на техническите служби в общината и затова писах за тях. За другите служби просто нищо не знам и нищо не мога да кажа. Но, например January_ има негативно отношение по принцип, нищо, че даже не знае тези хора с какво се занимават. Но тя, по принцип, смята, че са излишни. Това не мога да го приема, за каквато и предметна област да става дума.
Виж целия пост
# 15 603
Икономисти за бюджета :
- Отчайваща демонстрация на страх
- Нулева реформа
- България няма нужда от това
- Дефицитът е неоправдан
- Фискалната дисциплина остава на хартия
- Построен върху математически абсурди и правни парадокси

https://profit.bg/article/2026062506542366059?utm_id=97757_v0_s0 … v2_a1demo0e5w0qtg
Виж целия пост
# 15 604
Още един икономист за бюджета, безпристрастно, защото не е свързан с правителството, нито е политик:
https://www.facebook.com/share/p/1B2irCs96C/?mibextid=wwXIfr
Много добре е обобщил силните и слабите страни. Няма как да е идеално, нито всички да са доволни, това само титан като Асен Василев го може.

Скрит текст:
Предложеният проектобюджет е стъпка в правилната посока и значително подобрение спрямо преложеното декември.

Но е недостатъчен сам по себе си.

Дефицитът равен на 5.7% от БВП изглежда страшен, но това е реалността и наследството от над 5 години силно безотговорна фискална политика. Няма как да се очаква, че дефицит равен на 7-8% от БВП може да бъде смален до под 3% в рамките на по-малко от половин година.

Напомням, че този бюджет ще влезе в сила вероятно август, т.е. ще действа едва пет месеца от цялата 2026. Останалата над половина от годината е заварено положение.

Положителното е, че се предприемат някои ясни стъпки към фискална консолидация и то именно по линия на текущите разходи. Положително е и че не се преследват нереалистични цели в приходната част. Ето основните силни страни на бюджета:

1. Премахват се автоматизмите за определяне на заплатите в бюджетната сфера, както и обвързването на минималната работна заплата със средната.

2. Разходите за персонал се замразяват в номинално изражение и се предвижда да се свият до под 10% от БВП още тази година в сравнение с 10.7% през 2025.

3. Новото правителство залага далеч по-реалистични цели в приходната част в сравнение с това, което залагаше предходното редовно правителство.

4. Коригира се политиката на неспирно източване на държавните предприятия. Що се касаят дъщерните им дружества и дружествата с над 50% държавно участие е капитала се предвижда вземането на 70% дивидент, в сравнение със 100%, което стана редовна (порочна) практика през последните години.

5. Въвежда се по-строг подход към новите капиталови проекти. Стартирането на нови проекти се спира докато не се завършат преходните.

6. Не се предвижда опоскване на капиталовите разходи за целите на консолидацията. Всъщност се предвижда покачване на номиналните капиталови разходи спрямо нивата през 2024/2025 не само през настоящата година (заради очакваните пари по Фонда за възстановяване), но и през 2027 и 2028.

Както казах - все стъпки в правилната посока. Но дали са достатъчни? Според мен има нужда от по-амбициозни цели в по-дългосрочен план от заложените.

Предвижда се дефицитът да спадне на 3.8% през 2027 и след това 3.0% през 2028. Според мен правителството може и трябва да е по-амбициозно от това. Смятам, че е напълно възможно бюджетният дефицит да бъде напълно елиминиран в рамките на един пълен редовен мандат (4 години).

Елиминирането на дефицита не е някаква фикс идея, а необходимост, ако искаме да спрем ръста на държавния дълг. Което е силно препоръчително, особено в настоящия период на високи лихви на финансовите пазари, който не изглежда вероятно да си отиде скоро.

Освен това, в контекста на застаряващо население и съответно хронично задълбочаващ се дисбаланс между приходи и разходи при основно разходопокривна пенсионна система (каквато е нашата), фискалната политика трябва да е структурно "по-стегната". Съответно крайната цел трябва да е поне нулев дефицит или дори бюджетен излишък.

Ясно е, че няма как за по-малко от половин година да се проведат сериозни структурни реформи. Може да се направят само някои базови корекции по основните фискални параметри. Но структурни реформи СА необходими. И за да има стимул да работи в тази посока, аз бих искал да видя по-амбициозни фискални цели от страна на правителството що се касаят следващите няколко години.

Например, крайната цел на средносрочната фискална рамка трябва да е дефицит от 2.0% през 2028, тоест задържане на темпа на консолидация планиран за 2026 и 2027. С идеята след това да се продължи (но с по-плавен темп) към пълно елиминиране на бюджетния дефицит във втората половина на редовния мандат до 2030.

Това е напълно постижимо, ако се проведат структурни реформи, които да оптимизират и съкратят разходи, особено в крайно раздути сфери като МВР и съдебната система. Засега се предвижда много лек спад на разходите в сферата на МВР и съдебната система.

Силно се надявам в проектобюджета за 2027 да видим по-амбициозни мерки. Уви, имам сериозни съмнения дали това ще се случи, защото извън новия финансов министър, екипът в МФ не вдъхва увереност за съществена промяна. Ключови заместник-министри са добре познати лица от предходни управления, свързвани с ГЕРБ и ДПС.

Със стари кадри ново управление прави ли се?

Накрая - няколко думи за най-кресливите критици на този проектобюджет. С искрено отвращение наблюдавам как тези, които през последните години издълбаха огромната дупка в бюджета днес го играят най-яростните фискални ястреби и най-комптентните експерти по фискална консолидация.

Ако имаха какъвто и да е свян лица като Асен Василев и Теменужка Петкова нямаше да смеят и гък да кажат в момента. ГЕРБ, които след като миналата година тотално съсипаха състоянието на публичните финанси днес по възможно най-наглия начин квичат до небесата защо от "Прогресивна България" не правят повече и по-бързо за оправянето на техните бакии. Пълен потрес.

Виж целия пост
# 15 605
Силно се надявам в проектобюджета за 2027 да видим по-амбициозни мерки. Уви, имам сериозни съмнения дали това ще се случи, защото извън новия финансов министър, екипът в МФ не вдъхва увереност за съществена промяна. Ключови заместник-министри са добре познати лица от предходни управления, свързвани с ГЕРБ и ДПС.
Със стари кадри ново управление прави ли се?

Цитат от този фейсбук пост.
Виж целия пост
# 15 606
Ей за това, което писа някой по-горе е прав. Натовареността и супер отговорността на гл.инженер и техници в една община. И например сравнени като брой с друг отдел да речем счетоводство. Уж всичко вече компютаризирано, оптимизирано и в същото време 20-30 служителки да им се чудиш каква документация размятат по цял ден. В същото време в счетоводната къща, която облужва фирмата ни един човек се занимава с още 30-40 фирми. Та как да не ти се ще да си в държавната аминистрация.  Балтия трябва да има, там дето трябва.
Не съм съвсем съгласна. Аз познавам (косвено) работата на техническите служби в общината и затова писах за тях. За другите служби просто нищо не знам и нищо не мога да кажа. Но, например January_ има негативно отношение по принцип, нищо, че даже не знае тези хора с какво се занимават. Но тя, по принцип, смята, че са излишни. Това не мога да го приема, за каквато и предметна област да става дума.

Тя, January не смята че са изцяло "излишни". Както и не е длъжна да познава работата на цялата ДА.
Това, което казах и повтарям е, че ДА в цялост е прекомерно раздута. Трябва оптимизация във всички отдели. И борба с корупцията в ДА и в цялост в държавата. Но може би искам прекалено много.
Да се придържаме към курса на теглене по 10 милиарда на година.
Ще цъфнем всички, включително ДА.
Виж целия пост
# 15 607
Ей за това, което писа някой по-горе е прав. Натовареността и супер отговорността на гл.инженер и техници в една община. И например сравнени като брой с друг отдел да речем счетоводство. Уж всичко вече компютаризирано, оптимизирано и в същото време 20-30 служителки да им се чудиш каква документация размятат по цял ден. В същото време в счетоводната къща, която облужва фирмата ни един човек се занимава с още 30-40 фирми. Та как да не ти се ще да си в държавната аминистрация.  Балтия трябва да има, там дето трябва.
Не съм съвсем съгласна. Аз познавам (косвено) работата на техническите служби в общината и затова писах за тях. За другите служби просто нищо не знам и нищо не мога да кажа. Но, например January_ има негативно отношение по принцип, нищо, че даже не знае тези хора с какво се занимават. Но тя, по принцип, смята, че са излишни. Това не мога да го приема, за каквато и предметна област да става дума.

Тя, January не смята че са изцяло "излишни". Както и не е длъжна да познава работата на цялата ДА.
Това, което казах и повтарям е, че ДА в цялост е прекомерно раздута. Трябва оптимизация във всички отдели. И борба с корупцията в ДА и в цялост в държавата. Но може би искам прекалено много.
Да се придържаме към курса на теглене по 10 милиарда на година.
Ще цъфнем всички, включително ДА.
Не държа да познавате дейността на цялата ДА, но е добре да се изказвате по теми, от които разбирате. Другото е спам и разговори "по принцип". Малко става "Не разбирам, но не съм съгласен" Simple Smile
Виж целия пост
# 15 608
Скрит текст:
От тия 4 години безвластие 2 са на Радев. Та?

2 са на Радев, а че са 4 години безвластие пак се дължи най-вече на Радев.
Защо? РР е човека, който гласува вот на недоверие на правителството Петков, РР е човека, който създаде и раглоби "сглобката", РР е човека, който организира протести срещу правителството на Желязков и най - накрая се самоизбра.
Служебните правителства на РР са били от 12 май 2021 - 13 декември 2021г. и от 2 август 2022 - 6 юни 2023 год..
[/spoiler]

Оооо, нека не подценяваме интелекта на аудиторията. РР размаха юмрука срещу парламента и правителството 2020, РР насаждаше години наред омраза и разделение в обществото, хейтеше парламенти и правителства, хейтеше всичко наред...няма някой друг, който да е нанесъл такива щети на обществото, като цяло.
Моля! Кой застана под този юмрук, не бяха ли всички "прогресивни сили", можеш да прочетеш сума обяснения за символиката му. Срещу ГЕРБ и ББ /ДП още не беше актуален/ се лееше такава омраза ....После същите хора, доведоха Радев до втория му мандат и го бранеха, днес го обвиняват в русофилство и вреда за държавата, а същевременно направиха коалиции и сглобки със същите тези Борисов и Пеевски, срещу които протестираха.
Сега РР е виновен. Това е нахалство, като си знаят осра ... зад...  по - разумно е да замълчат, защото вече никой не им вярва.
Виж целия пост
# 15 609
Прочетох, че протестиращите не знаели защо били там и те били виновни, видите ли? Тук наистина се пишат безумни неща, но пък обясняват защо такива РР се радват на подкрепа. Не за дълго.

Не съм икономист, но се виждат кривините в предложения бюджет и от непрофесионалисти. За съжаление, отново средната класа, която много хора ненавиждат (това си е тема за изследване само по себе си) и хората на чисто ще го отнесат. Сивият сектор ще се уплътни още повече. А големият слон в стаята удобно се заобикаля (МВР и прокуратура).

На мен, като обикновен гражданин, този бюджет ми изпраща силен сигнал на козметично плескане с грим и липса на смелост. И нямам никакво намерение да им давам време, защото тенденциите са явни: и бюджетът за догодина ще е като този за 2026 г.
Виж целия пост
# 15 610
За сивия сектор, Донев вчера каза, че са предвидили мерки за изсветляването му. Какви точно - не спомена. Интересно ми е да видя какви мерки смятат да предприемат и до колко ще бъдат успешни. Най-интересно ще ми е дали ще успеят да се справят с услугите, че там поне 80% си плачат за проверки и жестоки актове.
Виж целия пост
# 15 611
до сега кой бюджет е бил добър за времето си ?
Виж целия пост
# 15 612
Не всички сме гласували за РР , докарвайки го за втория му мандат от тия сили, които се визират. Само за първия, срещу Цачева гласувах.
Никога не съм го бранела РР, пишех тогава , че каскета под диктовката на ББ се оля тотално, нахлувайки в президентството.
Забравя се как РР нарече КП, АВ , отрече се от тях,  сега пак пуска такива като Иво Христов да говори кои са с отпаднала необходимост.
Нищо не му дължат демократичните сили на него, лъсна какъв е. Въздух под налягане.
Виж целия пост
# 15 613
За сивия сектор, Донев вчера каза, че са предвидили мерки за изсветляването му. Какви точно - не спомена. Интересно ми е да видя какви мерки смятат да предприемат и до колко ще бъдат успешни. Най-интересно ще ми е дали ще успеят да се справят с услугите, че там поне 80% си плачат за проверки и жестоки актове.

Казаха за няколко направления - горива, земеделие, търговията, включително електронната и още няколко. Имало анализ, който обобщавал проблемните сектори. Зам.министърката е споменала за нощувките в туризма. В бюджета пише за акцизните стоки, тютюневите изделия.

Аз се надявах на по-малък дефицит. Явно не могат без да засегнат икономиката, която ни трябва. Индустрията била в постоянен спад. Имат около три месеца да покажат какво искат да направят за 2027 година. След това при бюджетна процедура ще трябва да прилагат какво са приели и да смятат. Ако държава, общини и т.н. осъществят плановете за капиталови - добре. Ако ли не - накрая на годината дефицитът ще се свие още.

Искам в бюджетна комисия да не се разиграват циркове, а да се обсъждат конкретни неща. Но не хвърлени предложения във въздуха без конкретни суми зад тях.
Виж целия пост
# 15 614
Днес в 15,00 часа е обявена пресконференция на Асен Василев по повод проектобюджета
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия