Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално-тема 97

  • 26 476
  • 756
# 570
В София данъците отиват и се управляват централно. И така, данъците събрани от Надежда, от Люлин, от Младост и от всеки друг квартал, не остават в квартала. Затова големите квартали/райони, които по големина и брой население отговарят на един Бургас или една Стара Загора, изглеждат в пъти по-зле, просто защото техните данъци не остават в тях.
Миналата година мисля в тази или подобна тема имаше някакви анкети за гласуване за проекти в кварталите. Парите бяха еднакви за квартал дето е 20 хил. и за квартал дето е 100 хил. Е как в такъв случай по-големият квартал да не е кочина?
С този начин на централизирано управление в София, увеличени данъци ще означава повече пари, които да се насочат по направления, по които кметът на София и неговият екип преценят(заплати в градски транспорт, в детски градини и много други направления, които с нищо няма да променят инфраструктурата на ниво квартал).
Доколкото знам, в градове като Прага, Виена, Берлин, Лондон и др. местните райони имат много по-голяма независимост и финансова обезпеченост спрямо районите в София. Да, данъците са по-високи, но въпросът е че по-голям процент от тях остават локално в местната общност.
Виж целия пост
# 571
В последната квартира, където живеех в Красно село, данъкът  на жилището беше 35-50 лв. Ако всички панелни жилища си стоят на подобни данъци, точно квартали като Люлин, колкото и да са големи, кой знае колко не допринасят. Като за 50 лв. толкова.
Виж целия пост
# 572
Дани и аз не искам да печатат пари и да ги раздават на куцо кьораво и сакато решило да става иМвеститор, но ето че го правят. Трябва някакъв баланс и контрол, иначе не става.
Виж целия пост
# 573
Защо мислите че в Стара Загоре и Бургас и който и да е друг по-малък град данъците са западноевропейски? Колкото и малко да са, парите не остават в дадения квартал и затова няма тротоари например.
Виж целия пост
# 574
НСИ е изкарало данни за населението за 2025. Ето тук има обширна статия по въпроса, вкл. миграция, чужденци и т.н.
https://www.segabg.com/category-observer/golyamata-emigraciya-za … garite-priklyuchi
София има механичен прираст 10 хил.човека - не от раждаемост, а преселили се (българи от други градове и чужденци). Общо за страната 50 хил. новородени и 99 хил. починали.
Един от най-високите механични прирасти имал Несебър - над 3000 човека. Може украинци да са, то е пълно там с такива.

Тръгнаха с идеята да събират повече пари, че да построят паркинги в центъра. Нещо направиха ли - не, нищо не направиха.
Е, направиха нещо с парите - наливат ги в ГТ. Затова билетчето е 80 цента, а годишна карта 180 (50 цента на ден). Миналата седмица ходих във Франкфурт - 3.20 е трамвая. Ако не наливаха пари от другаде в ГТ, и тук щеше да е толкова, за да не фалира - те трамваите са си същите. И тогава положението с колите щеше да стане съвсем зле.
Виж целия пост
# 575
Няма идеална данъчна система или политика. Винаги има ощетени и печеливши. Намираш си твоето място и така.
Виж целия пост
# 576
изглежда миграцията към София се засилва доста. Имаше период, в който беше ниска. Но като гледам за тази година е по-голяма от предишните. Изглежда доста неочаквано, 10 хиляди души прираст за година. Това означава, че ще има нужда от жилища за тези хора.
Виж целия пост
# 577
А колко десетки хиляди от години живеят в София без регистрация...
Виж целия пост
# 578
НСИ е изкарало данни за населението за 2025. Ето тук има обширна статия по въпроса, вкл. миграция, чужденци и т.н.
https://www.segabg.com/category-observer/golyamata-emigraciya-za … garite-priklyuchi
София има механичен прираст 10 хил.човека - не от раждаемост, а преселили се (българи от други градове и чужденци). Общо за страната 50 хил. новородени и 99 хил. починали.
Един от най-високите механични прирасти имал Несебър - над 3000 човека. Може украинци да са, то е пълно там с такива.

Тръгнаха с идеята да събират повече пари, че да построят паркинги в центъра. Нещо направиха ли - не, нищо не направиха.
Е, направиха нещо с парите - наливат ги в ГТ. Затова билетчето е 80 цента, а годишна карта 180 (50 цента на ден). Миналата седмица ходих във Франкфурт - 3.20 е трамвая. Ако не наливаха пари от другаде в ГТ, и тук щеше да е толкова, за да не фалира - те трамваите са си същите. И тогава положението с колите щеше да стане съвсем зле.

Аз това го описах преди няколко страници. 2025 има еднократен бууст от 10 хил украинци и още толкова руснаци. И тогава май стартираха една програма дето раздава пари на българите да се прибират от чужбина и доста се възползваха. Без руснаци, украинци и ефекта от програмата даже и механичния прираст ще е отрицателен
Виж целия пост
# 579
Изглежда доста неочаквано, 10 хиляди души прираст за година. Това означава, че ще има нужда от жилища за тези хора.
Колко нови жилища - 5 хил? Не всички отиват в гарсониерите на Дани, има хора по 2 в жилище, или по 3-4, които са семейства с деца. А пуснатите в експлоатация жилища колко бяха, 12-15 хил? И следващите години се завършват огромни нови комплекси, така че поне по 20-30 хил. нови софиянци на година ще трябват, за да ги напълнят.
А колко десетки хиляди от години живеят в София без регистрация...
Човек ако възнамерява да остане повече от няколко месеца трябва да е много глупав да не си смени настоящия адрес. Личен лекар, нещо по колата, гласуване, детска градина, вадене на документи какви ли не, за всяко нещо трябва да си ходиш до предишния град. Да не говорим и че си длъжен по закон, хайде законът е "врАта у пОле", но неудобството?
Аз всички, които познавам и не са от София родом, са си регистрирали новия адрес. Но за общаци на някой строеж може сигурно. Те обаче не спят ли по някакви работнически общежития, не са купувачи на жилища?
Виж целия пост
# 580
ами, то аз съм тук вече втора година, обаче съм от "глупавите". Хазяинът даде адресна регистрация единствено на мъжа ми, за да паркира колата с 300 000 зора. Децата записахме в училище - понеже за едното дете приемът е по бал, а за другото - понеже имаше свобдно място в английската паралелка( а те са с мен на моя стар адрес). Това не ни попречи да си сменим личния лекар. Значи официално 1 е станал софиянец, неофициално сме четирима. И не сме единствените.
За документите - сега трябва да отида да си сменя личната карта - отива се в централното РПУ със запазване на час. За 3 дена е готова. Така направихме на средното ми дете миналата година, като адресът си остана старият.
Виж целия пост
# 581
Повечето хора не си сменят адресната регистрация и това изкривява статистиката.
Виж целия пост
# 582
За първи път от 2014 г. предлагането на НИ изпреварва търсенето
Виж целия пост
# 583
Оня ден четох някъде че за София има спад на цените около 5% за първото тримесечие.
Виж целия пост
# 584
Това не ни попречи да си сменим личния лекар.
Личен лекар се избира само по постоянен или настоящ адрес.
На личната карта не пречи да ти пише постоянния, но настоящ трябва да си заявиш до 30 дни ли колко беше от промяната.
Ама като не щете, не се регистрирайте. Общината по тези данни си прави план, после да не кажете защо нямало места в детските градини например. Ами като няма регистрирани деца, защо да разкриват места.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия