Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално-тема 97

  • 26 448
  • 756
# 90
В момента, на тия цени, да си купиш апартамент с ипотека, с цел да се избият парите от наем, ми се струва мисия невъзможна. Купуваш си, за да си живееш там или ако имаш много пари и не си компетентен (страхуваш се) от друг тип инвестиция.
Аз например, ако сега имам пари, не бих си купила биткойни, монетите, акции, пак бих си купила имот, обаче не очаквам,  че от наеми, ще му се избият парите за пет години.
Виж целия пост
# 91
Ами то се строи последните години постоянно и интензивно, а панелките не изчезват. Все някога жилищата ще са много повече от нуждаещите се. Трябва малко да се охлади пазара, защото не е нормално. Като се усетят , че няма как да си избият  инвестицията  поради липса на наематели за по 2 к наем, ще спрат и да инвестират по половин милион евра  за тристаен. Светът е толкова динамичен…абсурд да се загробя с нещо такова. Да не говорим, че може да се измисли някаква много модерна технология за жилищно строене, която да го направи много евтино.
Виж целия пост
# 92
Тя отдавна е измислена - при китайците. Едно време и при нас я имаше - панелките. Самите панели се правеха в т.нар. домостроителен комбинат, а на обекта само се сглобяваха. Сега, разбира се, е много по-усъвършенствана. В завода се строят панели с изолация, кабели, тръби, облицовки, и сглобяват лесно и бързо. Даже бях гледал по Дискавъри филм как строят 10-етсжен жилищен блок за 1 ден - до ключ. И в Ютюб има много такива, например:
https://youtu.be/vRjGVS1FIwk?is=o81OngEmcyzZdoIL
Обаче трябва хубав широк парцел и правилни форми на стаите. При нас строят предимно в някакви тесни местенца, не може да мине голяма техника, и стаите са често като трапец, триъгълник, многоъгълник, за да вземат макс РЗП, така че едва ли има как да стане много евтино.
Е, все пак им излиза доста по-евтино, отколкото ти го продават на теб. Бизнес, няма как.
Виж целия пост
# 93
В блока, където живеят, чисто нов, с акт 16 от септември 2025, (в София, Овча Купел) от февруари тази година гледам поне 4 апартамента, за които има обяви в imot.bg за под наем. Все още никой от тях не е зает. Просто се чудя не се ли наводни пазара. Всеки, който се е чудил къде да си вложи парите и си е взел апартамент, решава, че ще го дава под наем. Няма ли да станат множко наемодателите?
Когато преди време си търсих апартаменти за под наем, за една-две седмици апартаментите се заемаха и обявите изчезваха. Вярно, че беше в други месеци - август и октомври.
Ами зависи от много фактори, цена, качество на завършване, размер, местоположение, условия за наемане( депозити), паркинг дори и сезонност.
Виж целия пост
# 94
От последните няколко страници коментари изглежда, че доста хора смятат, че темпа на растеж на броя жилища е доста по-голям от темпа на растеж на нови хора. А общия брой хора както се видя намалява. От ковид насам колко бяха? Със 170 хил се се свили, а няма никакви наченки за свиване на строителството.
Виж целия пост
# 95
Оставяме имотите на тези, които сега купуват, искат дом и не желаят да живеят под наем 🙂

От последните страници на темите виждам, че форумните статистици, в противовес на проповедите за живот под наем и  инвестиция във фин.инструменти, имат собствени жилища, защото "Жената каза и ние решихме че искаме апартамент" 🫠

Наемния бизнес нито е лесен, нито е за всеки.
Започва се от локацията 🙂
Виж целия пост
# 96
Съгласна съм, че хората намаляват, но също така и стават все по-претенциозни и никой с никой не иска да се съобразява, повечето хора могат да живеят само сами.
Тоест ако преди 30 години е било нормално да се живеят и по две поколения в един апартамент ( не визирам форума, тук всеки се е изнесъл на 18 и има шестцифрен доход), сега това е невъзможно и всеки иска да е сам, а ако някой живее с майка си, въобще и до среща с него не се стига. Логично ако преди едно жилище е стигало за четирима, сега за щастлив живот са нужни поне четири жилища.
Виж целия пост
# 97
От последните няколко страници коментари изглежда, че доста хора смятат, че темпа на растеж на броя жилища е доста по-голям от темпа на растеж на нови хора. А общия брой хора както се видя намалява. От ковид насам колко бяха? Със 170 хил се се свили, а няма никакви наченки за свиване на строителството.
На последните имотни форуми, на които бях казаха, че има спад на нови обекти и разрешителни за строеж и цифрата беше, около 20% като това е още от 2025г
Не мога да цитирам и не ми се рови.
Ама каквото и да е ще си проличи.
Виж целия пост
# 98
В блока, където живеят, чисто нов, с акт 16 от септември 2025, (в София, Овча Купел) от февруари тази година гледам поне 4 апартамента, за които има обяви в imot.bg за под наем. Все още никой от тях не е зает. Просто се чудя не се ли наводни пазара. Всеки, който се е чудил къде да си вложи парите и си е взел апартамент, решава, че ще го дава под наем. Няма ли да станат множко наемодателите?
Когато преди време си търсих апартаменти за под наем, за една-две седмици апартаментите се заемаха и обявите изчезваха. Вярно, че беше в други месеци - август и октомври.
Ами зависи от много фактори, цена, качество на завършване, размер, местоположение, условия за наемане( депозити), паркинг дори и сезонност.
И още.
Читави брокери, в големи количества, снабдени с много кандидати в колеми количества и най-вече, умения на собственика/бизнесмена.
Това 4 мес да ти стои стоката означава, че чисто и просто си калпав търговец и не ставаш за тази работа.

Китайските панелки да не са от ония, дето падат като домино или тия са някакви други. Simple Smile

И аз казвам, за Бога, братя, спрете да купувате надценени имоти!
Оставете купуването на имоти на тези, които купуват за лично ползване и на професионалисти, които се стараят при покупката, а не мижат с торбите през терасата, като бабите и ало-ало.
Виж целия пост
# 99
И да е намаляло строителството, няма да изчезне, докато когато човек умре, той изчезва, ако друг не се роди да го замести, броя хора намалява. Поне сме съгласни, че броя жилища се увеличава, а броя хора намалява. Хората могат да живеят и по сами, но когато им стане скъпо, ще се замислят. А и апартаментните кутийки в мастодонти не са най-подходящото място за хора, които искат да живеят сами.
Дани, много си прав. Исторически, когато аматьори и дребни риби влязат в даден пазар, винаги надуват балон, точно защото нямат опит, оптимисти са, емоционални са, разчитат на евтин кредит. Сега всеки навсякъде говори, купува имоти и това не е от сега, а от 5-6г. Всяка мания се изчерпва/изтощава рано или късно. Ако това продължи то няма да има и наематели при увеличаващо се предлагане. Тука скоро обсъждахте кривите на търсене и предлагане. Всеки сам си преценя!
Виж целия пост
# 100
Аз съм сменяла 3 жилища под наем в София за около 10-12 години. Започнах с наем 125 евро и стигна 250 евро (2023 г.). Все е бил доста под нивото на една ипотека за нещо подобно в същия район. Ясно е, че не са били лукс, ама са ми вършели работа. И в този период по спомени се предлагаха и доста по-скъпи наеми на жилища в не чак толкова по-добро състояние. Та оставаха пари за неща, които в последствие ми свършиха работа. По повод наем/ покупка, всичко е въпрос на сметка и организация, и търсене. Последните години аз бях и сигурна, че не искам да живея в София, та нямаше и смисъл да се търси покупка.
Виж целия пост
# 101
Хората намаляват навсякъде другаде, само не в София, Пловдив, Варна, Бургас, а напоследък и Кърджали.
И ще продължат да намаляват в периферията, а в тези градове ще растат или най-лошото - ще се задържат на тези нива.
Виж целия пост
# 102
Аз следя обектите на един строител отскоро. Преди 10 години когато купувахме от него, всичко свършваше на тъмнозелено. Сега има свободни бройки в завършени сгради. Ще гледам и при други. Дайте ми читави строители, да ги следя 😉.
Виж целия пост
# 103
Съгласна съм, че хората намаляват, но също така и стават все по-претенциозни и никой с никой не иска да се съобразява, повечето хора могат да живеят само сами.
Абе то ясно, че така е по-добре за икономиката. По едно жилище за всеки, двойно повече оборот в строителството.
После вместо една сметка за парно, ток, кабелна, интернет - по две отделни. Вместо една пералня, печка, съдомиялна, всякакви други джунджурии в къщи - по една отделна за всеки. Оборот в търговията, и държавата намазва от повече ДДС.
Лошото е, че "бумът" трае 1-2 поколения, докато спадне раждаемостта, след това спадат и БВП, и нуждата от жилища, пък и от всичко останало. Накрая да хлопваме кепенците и да идват непалците. Те ще са ви т.нар. exit liquidity, защото все някога трябва тия 10-20 апартамента да ги обърнете в пари, та да може да ги изхарчите преди да идете на оня свят, иначе какъв е смисъла въобще да ги трупате?
Виж целия пост
# 104
До тогава я камилата, я камилата, да ти кажа. Защо не се опиташ да живееш повече в настоящия момент, отколкото да разсъждаваш хипотетично? Сегашният момент е ясен, догадките са неясни или грешни.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия