Пет месеца с еврото...

  • 17 718
  • 538
# 480
В размирни времена, от как свят светува, не само по нашите ширини, има нещо, наречено спекула и забогатяващи хора по някакъв начин. Разберете, че равенство и световен мир са утопия. Кой както се нагласи в този живот е. Дори е до умения да се адаптираш към промените. Днес ще е евро, утре ще е катаклизъм или друго.

Да, разбрали сме, че съществува спекулата, но това означава ли, че не трябва да я критикуваме и да се борим с нея, доколкото можем?! Напр. чрез намалено потребление?
За критика на повишените цени някога прибираха на топло! Май вече е забравено......Преди повече от 10г. създадох тема в интернет "Борбата с недоволството". Тази борба е много отдавнашна, но никой не я коментира!
Ето я темата: https://www.bg-mamma.com/?topic=719110
Голямата спекула започна още на 1.02.1991г., но кой помни такива подробности?

Видях написано за комунистите, че са станали демократи! Нищо такова няма! Получили са роли от майката партия и са влезли в тях! Ако тя им нареди да излязат от въпросните роли, веднага ще излязат! Дори и ако нямат сметка! Те са дисциплинирани. Партийна дисциплина.....
Виж целия пост
# 481
Винаги, и извън еврото е имало спекула. И ще има. По цял свят.
Конкретно при въвеждане на еврото у нас имаше акция, имаше апели да се сигнализира, където се наблюдава спекула свързана с необосновано вдигане на цени.
Разбира се, че трябва да се борим срещу спекулата. Ето, аз не ходя да ям пица и да пия кола в заведение, което си е вдигнало двойно цените. Това е моят малък личен бойкот. Същевременно местата, от които пазарувам категорично не са вдигнали спекулативно цените. Нещата, които си купувам са на нормални за мен цени, водя си таблици, виждам какво съм харчила за сравнение. Услуги, които преценявам като безобразно поскъпнали просто не ползвам. Има и други начини. Който вижда двойно поскъпване е свободен да сигнализира, аз лично, в моята кошница такова не наблюдавам. Но, спекула съществува и извън това и е хубаво да си отваряме очите просто.
Виж целия пост
# 482
Мразя да си хабя свободното време в проверки на цени, сравнения и засичане на спекулативни такива. Има си професионално ангажирани хора за такива неща.
По темата, свикнахме му на еврото, нагласихме бюджета към новите цени, сефте. Единствено още ме тормози психологическото усещане на 20 евро като 20 лева, та понякога харча с лека ръка, струва ми се евтино.  ☺️
Виж целия пост
# 483
Да, нещо такова, аз вече не се замислям, единствено ме "дразни" двойното обозначение, прекалено дълго го оставиха. С отпадането му, ще отпадне и усещането 20 лева-20 евро.
Виж целия пост
# 484
Когато щраус си зарови главата в пясъка, съвсем не означава, че опасността "над пясъка" не съществува.
Виж целия пост
# 485
Еврото е привлякло 7 пъти повече чужди инвестиции до април

Цитат
Преките чуждестранни инвестиции в страната убедително бележат ръст от началото на годината, когато България влезе в еврозоната и единната европейска валута замени лева.

По данни на БНБ в края на април привлечените чужди капитали у нас достигат 2,021 млрд. евро, което е седем пъти повече от направените вложения (276 млн. евро) в българската икономика през същия период на 2025 г.

За първите четири месеца на 2026 г. реинвестираната печалба обратно в българските дружества на чуждестранните компании възлиза на 1,143 млрд. евро. Сумата е с 50% по-голяма от реинвестираната печалба година по-рано. Това е ясен знак за нарасналото доверие на съществуващите инвеститори у нас, които по-смело решават да вложат голяма част от печалбата за разширяване, модернизация или за нови производства в България.

Отделно в дялов капитал за януари-април са вложени 243 млн. евро. Това са чистите инвестиции на чуждестранни компании в капитала на български дружества и са показател за дългосрочен инвеститорски интерес. За сравнение през миналата година за същия период този показател е бил с отрицателен знак, т.е. имало е отлив на капитали - за 67 млн. евро.

Друга важна характеристика на преките чужди инвестиции са предоставените заеми от компаниите майки на дъщерните им дружества в България. За първите четири месеца на 2026 г. те достигат 634 млн. евро. Тези средства се предоставят временно и в бъдещ период ще трябва да се връщат от българските компании. Например за същия период на миналата година статистиката на БНБ отчете, че дълговите инструменти са с отрицателен знак, като българските предприятия са възстановили 412 млн. евро заеми на компаниите майки в чужбина.
Виж целия пост
# 486
В размирни времена, от как свят светува, не само по нашите ширини, има нещо, наречено спекула и забогатяващи хора по някакъв начин. Разберете, че равенство и световен мир са утопия. Кой както се нагласи в този живот е. Дори е до умения да се адаптираш към промените. Днес ще е евро, утре ще е катаклизъм или друго.

Да, разбрали сме, че съществува спекулата, но това означава ли, че не трябва да я критикуваме и да се борим с нея, доколкото можем?! Напр. чрез намалено потребление?

Казвал съм го неведнъж в старата тема  - спекулата е златен шанс за вас, да станете честни бизнесмени.

Правите си магазин близо до спекуланта и започвате да продавате същите стоки на нормални цени.
Клиентите на спекуланта идват при вас, той фалира, вие ставате милионери.

Проста работа ! Sunglasses
Виж целия пост
# 487
Доколкото помня, от самото начало обявиха, че двойното обозначаване на цените ще бъде за период от 1 година.
Колкото до това, че на някои хора им се струва евтино в евро и после се чувстват подведени, аз до края на миналата година не бях боравила с друга валута освен лев. Дори не бях виждала нищо друго. Обаче веднага се приспособих. В никакъв случай не мисля, че например 2 евро са 2 лева и не се чувствам излъгана.
Виж целия пост
# 488
В размирни времена, от как свят светува, не само по нашите ширини, има нещо, наречено спекула и забогатяващи хора по някакъв начин. Разберете, че равенство и световен мир са утопия. Кой както се нагласи в този живот е. Дори е до умения да се адаптираш към промените. Днес ще е евро, утре ще е катаклизъм или друго.

Да, разбрали сме, че съществува спекулата, но това означава ли, че не трябва да я критикуваме и да се борим с нея, доколкото можем?! Напр. чрез намалено потребление?

Казвал съм го неведнъж в старата тема  - спекулата е златен шанс за вас, да станете честни бизнесмени.

Правите си магазин близо до спекуланта и започвате да продавате същите стоки на нормални цени.
Клиентите на спекуланта идват при вас, той фалира, вие ставате милионери.

Проста работа ! Sunglasses
Само че разлика мой е от доставчиците! Те обявяват двойно по високи цени на стоката! Така колкото и да не искаш и ти вдигаш двойно цените! Казвам го като приятел на собственик на верига магазини. Това мой човек му се казва КАРТЕЛ! Който трябва да се удари от Държавата с цялат и сила!
Виж целия пост
# 489
И по телевизията, обсъждайки темата, изводът беше, че вината за повишаване на цените е най-вече у доставчиците. Далеч съм от тази сфера на работа, така че не мога да знам със сигурност дали наистина магазините нямат вина, или само се оправдават.
Виж целия пост
# 490
Сега чета, че освен високите цени имало и добри новини.
https://www.mediapool.bg/dvoen-rast-na-chuzhdite-investitsii-za- … o-news382436.html

Виж целия пост
# 491
И по телевизията, обсъждайки темата, изводът беше, че вината за повишаване на цените е най-вече у доставчиците. Далеч съм от тази сфера на работа, така че не мога да знам със сигурност дали наистина магазините нямат вина, или само се оправдават.
всеки си намира оправданията. на нас ни казват да търсим най-изгодната (често най-евтината) цена и да бойкотираме спекулантите. по същата логика веригите може да бойкотират доставчиците за да фалират прекупвачите.
Виж целия пост
# 492
Скрит текст:
В размирни времена, от как свят светува, не само по нашите ширини, има нещо, наречено спекула и забогатяващи хора по някакъв начин. Разберете, че равенство и световен мир са утопия. Кой както се нагласи в този живот е. Дори е до умения да се адаптираш към промените. Днес ще е евро, утре ще е катаклизъм или друго.

Да, разбрали сме, че съществува спекулата, но това означава ли, че не трябва да я критикуваме и да се борим с нея, доколкото можем?! Напр. чрез намалено потребление?

Казвал съм го неведнъж в старата тема  - спекулата е златен шанс за вас, да станете честни бизнесмени.

Правите си магазин близо до спекуланта и започвате да продавате същите стоки на нормални цени.
Клиентите на спекуланта идват при вас, той фалира, вие ставате милионери.

Проста работа ! Sunglasses
Само че разлика мой е от доставчиците! Те обявяват двойно по високи цени на стоката! Така колкото и да не искаш и ти вдигаш двойно цените! Казвам го като приятел на собственик на верига магазини. Това мой човек му се казва КАРТЕЛ! Който трябва да се удари от Държавата с цялат и сила!

Беше сарказъм. Wink

Писна ми да наричат частниците, към които спадам и аз, спекуланти.

Като толкова знаят - да влязат в бизнеса, ама не. Тракат си по клавиатурите и толкоз.
Виж целия пост
# 493
Беше сарказъм. Wink

Писна ми да наричат частниците, към които спадам и аз, спекуланти.

Като толкова знаят - да влязат в бизнеса, ама не. Тракат си по клавиатурите и толкоз.

Ама то не е задължителност всички по веригата да спекуланти, още по-малко всеки да си слага еднаква двойна надценка. Стига един по-напред да е надул цената на някоя доставка и това се пренася напред. Също заради надути цени на храни служителите искат вдигане на заплати, което пак се отразява и на цената на честния частник.
Виж целия пост
# 494
Еврото така ни съсипа, че не останаха пари за море
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия