Нашите цветя - тема 32

  • 4 793
  • 207
# 195
Ех, как бих се радвала на такава посетителка.

Радвах и се през зимата. Съжалявах я и и оставях орехчета, лешници и кестени. Мислех, че като се затопли, ще се оттегли и ще се справя сама.
 Уви.
Ходи и рови като диво прасе из саксиите и по терасите ни.
Айде, нема нужда. Не искам да звуча като някоя злобна лелка, но наистина си превишава правата.
Тия дни ще мажа парапета с масло от мента.
Виж целия пост
# 196
Тя рови, защото е заравяла орехчета в тях и явно точно тези ги е запомнила, нормален инстинкт е при катериците. Опитай да ѝ създадеш други навици. Слагай ѝ в някаква купичка, да има редовно по нещо. Може и сушен плодобе, също ги обичат. Опитай да покриеш почвата с някаква мрежа, да затрудниш ровенето на това място.  Идеята ми е, да се научи, че там винаги има храна и няма нужда да я крие, както и затрудняване на криенето. Тя няма да спре да крие, такъв ѝ е инстинкта, но да го намалиш малко и да си намери други места за тази цел. А още по-добре е да намериш друго подходящо място навън, по-далеко от терасата, където да ѝ слагаш хранта.
Някога така опитомих моята катеричка. Слагах ѝ храна само в клетката, от която тя изпитваше ужас. Като я купихме с баща ми, беше държана неизвестно колко  времев клетка за птичета.  Вратичката оставях винаги отворена и не ѝ обръщах внимание. За няколко дни, като огладня много, се престраши да грабва храната. После така свикна с клетката, че си спеше вътре. Бяхме сложили някаква стара дреха и се пъхаше в нея и се завиваше с опашката отгоре. Оставях я да си щурее на воля в стаята ми, което вщуряваше майка. Защото като се прибрахме с баща ми с катеричката, аз я пуснах веднага на свобода и след няколко часа бясно обикаляне по пердетата, накрая се умори и майка реши да я вкара обратно в клетката. Резултата беше, че направо за секунди ѝ перфорира всичките пръсти. От тогава майка изпитваше ужас да не я ухапе пак, макар, че и двете свиканаха една с друга. Laughing
Моята катричка не изпитваше нужда да крие храна, защото винаги имаше в клетката. Не е крила. Възможно е да успееш с такава тактика.
Не зная каква ти е идеята да мажеш с масло от мента, бързо ще изветрее.



Много сладко филмче от живота на катеричките, как се гушкат и целуват, как отглеждат малките си.



Катеричките осиновяват осиротелите малки на роднините си.
https://www.facebook.com/milena.krasteva.37/photos/%D1%80%D0%BE% … 1504763577255389/
Виж целия пост
# 197
Диорела, благодаря ти за полезните съвети. Точно така я приучих да идва у нас. Зимата беше много студена и започнах да и оставям орехчета, лешници и кестени. Които после намирах заровени я саксиите си.
В повече ми идва вече, а и не само на мен, съседите също се оплакват.
Маслото от мента е най-цивилизования и хуманен начин да я разкарам. Ако трябва и по няколко пъти на ден да мажа.
Виж целия пост
# 198
Защо не опиташ дс поставяш напоени памучета в саксиите, за да не рови в тях?

ПС Тази сутрин се сетих, че сбърках. Все пак мина толкова много време. Намирала съм скрита храна в завивките си.
Виж целия пост
# 199
Пеперудите май се махнаха, сигурно свикнаха, че излизам по-често за да поливам (заради жегата).

Мисля да си опитам ягодите - някакви странни са (тънки и дълги):



Олеандърът се движи сам. До скоро стоеше изправен, но цветовете му натежаха и се подпря на решетката - дори се беше заплел (все едно се е хванал) и ми беше трудно да го освободя, за да го изрежа малко.
Виж целия пост
# 200
Тия дни ще мажа парапета с масло от мента.
Това с каква цел?
Виж целия пост
# 201
Тия дни ще мажа парапета с масло от мента.
Това с каква цел?

Катериците не понасят силни аромати. Препоръчват мента, ябълков оцет и още нещо, забравих какво. Ще пробвам с ментата, дано ги прогоня.
Виж целия пост
# 202
Аз предпочитам лавандула (защото я харесвам - знам, че някои хора са "специални" по този въпрос - на мен миризмата на лавандула ми харесва дори когато е силно концентрирана), гони комарите, но не съм убедена, че действа на всички насекоми - пеперудите май я харесват.
Виж целия пост
# 203
Тия дни ще мажа парапета с масло от мента.
Това с каква цел?

Катериците не понасят силни аромати. Препоръчват мента, ябълков оцет и още нещо, забравих какво. Ще пробвам с ментата, дано ги прогоня.

Може би оцета ще е по-ефективен, защото като изветрее миризмата, киселината ще остане. Може и нея да усещат, не зная. А и ще е в пъти по-евтино.
Виж целия пост
# 204
Белокрилките харесват лавандулата за това я отрязах да не се пренаселят при доматите . От няколко години няма отърване от тия белокрилки въпреки , че редовно пръскаме за тях .
Виж целия пост
# 205
Изядох две ягодки - бяха готови да паднат (имам предвид, че се отделиха много лесно, когато ги откъснах), така че са узрели, въпреки че са дребни. Силно ароматни (на ягода), меки (а не твърди, като някои купешки), леко кисели и не сладки... Много странен сорт...
Виж целия пост
# 206
Аз срещу зайци съм пръскала с ванилия, а срещу порове с лютив червен пипер. За катериците обаче нищо не помага. Бяха ни направили моравата на нищо…
Виж целия пост
# 207
Божеее прати я тази катерица на мен да ми прави поразии . Много бих и се радвала .
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия