Седмокласна изпитна тема - 22.06 - 28.06 - НВО приключи, адреналинът още не

  • 48 302
  • 1 257
# 1 005
Акцентът за авторите и авторитетите беше, че масово са писали за едното вместо за другото. Не са се объркали 3-5-15 или 25 деца, че да им се смеем и да ги сочим с пръст. Бая матураджии са го прочели грешно и това беше смисълът на новината - че си дипломираме ново поколение, което не чете, не мисли, не може и не знае как да обработва информация и да работи с нея. Тъжно за тях, два пъти по-тъжно за тези дето са писали касвото трябва и 3 пъти по-тъжно за нас като общество!
Виж целия пост
# 1 006
С грешните отговор на 21 задача МОН показа на децата, че дори да грешат те ще бъдат наградени. Така е с авторите и авторитетите определено поощрявайки грешките се дават грешни сигнали.
Иначе, който желае може да си види работата, не виждам смисъл от снимане, освен ако не желаеш да търсиш под вола теле и да накърниш нечий авторитет. В последните години масово си повярвахме, че сме знаещи и можещи, а учители, университетски преподаватели, учени от БАН са си купили дипломите. Може и такива да има, но са единици и със сигурност знаят повече от човек прочел две статии в интернет по някоя тема. Загубихме уважението към авторитетите. Съвсем човешко е, когато си проверил сто работи на сто и първата да сгрешиш, затова проверителите са двама и затова има арбитри. За мен трима учители, според мен авторитетни, са достатъчно, за да съм сигурна в точността на резултата. Вече имам съмнение към авторите на критериите и тестовете.
Виж целия пост
# 1 007
Точно  това щях  да напиша..  Все  унизени изкарват сгрешилите.  А  никой не мисли за истински ощетените,  които са писали  по  темата  (ДЗИ),  които са ненесли  единствения верен  отговр на  задача  21  (НВО)...И  които  за капак ще  имат  минимална  преднина  пред  сгрешилите.
И които после ще се конкурират на входа за университет с тези с "авторите" и "приоритетите".
Виж целия пост
# 1 008
И ако едните са получили шестица, за да не ощетяване (унижаване) детето накрая, а другите чесъна и с труд изкарана петица резултатите при кандидатстване придобиват съвсем различен вид.
Виж целия пост
# 1 009
Благодаря на всички, които се включиха и ми отговориха. Вече картинката напълно ми се изясни защо всичко това се случва.
​Явно публичното унижение (и продължавам да твърдя, че е такова) е напълно окей за обществото ни, особено когато не засяга нашите собствени деца. Само за сведение – нямам познато дете, което да е в казуса с „автор и авторитет“. Но дори и да става въпрос за по-големи ученици, в 12-и клас, които са пропуснали нещо, изобщо защо е нужно грешките им да се развяват и обсъждат публично?
​Децата, които са най-раними, всъщност най-добре прикриват болката си зад маската на пълен „непукизъм“. Но докато има родители, които дебнат като лешояди грешките на чуждите деца, за да се успокоят за своите, позицията на МОН винаги ще изглежда „правилна“.

Уфф, с това публично унижение...
Десетилетия наред и след изпити за гимназии, и след олимпиади и състезания излизаха поименни класирания. Докато по някое време някои мами решиха, че ако съседките видят как златното яйце не е решило нищо на олимпиадата това е посегателство срещу правата му. И вдигнаха джангър. Вече всичко е анонимно и пак има недоволни.
Виж целия пост
# 1 010
Точно  това щях  да напиша..  Все  унизени изкарват сгрешилите.  А  никой не мисли за истински ощетените,  които са писали  по  темата  (ДЗИ),  които са ненесли  единствения верен  отговр на  задача  21  (НВО)...И  които  за капак ще  имат  минимална  преднина  пред  сгрешилите.
И които после ще се конкурират на входа за университет с тези с "авторите" и "приоритетите".
Даже ще ги задминат🫣
Виж целия пост
# 1 011
Колко читаво есе може да напише човек, който не прави разлика между автор и авторитет? Дали са получили някакъв минимум, който за никъде няма да им стигне? Аз лично не вярвам в обратното.
Два пъти съм ходила да видя работите на децата ми, и двата пъти в 4 клас. И двата пъти имаше отнети малко точки на последната задача по БЕЛ. В единия случай не разбрах причината, експертът в РУО не можа да ми я посочи. Във втория случай, ако аз бях проверител, сигурно щях и по-малко точки да дам като оценка. След 7 клас не съм гледала на големия син, сега и на малкия не смятам, освен ако резултатите не са много под очакванията ни.
Виж целия пост
# 1 012
Значи умните да мълчат, да не обидят глупавите... Никакво надигане на глава! Всички трябва да са еднакво глупави, да не би някой да се почуства по-глупав!
Виж целия пост
# 1 013
"По-умният винаги отстъпва" – поговорка-мечта.
Виж целия пост
# 1 014
Принципно такава грешка може да се допусне не непременно от глупост или неспособност за четене. На всеки може да се случи в бързината да прочете погрешно дума. На вас не ви ли се е случвало? Под напрежение са, бързали са, метнали са един поглед на условието, не са го прочели пак, а са започнали бързо да пишат. Но това не значи, че грешките трябва да се възнаграждават.

И моят син преди две години имаше една грешка на първа част по мат. Понеже е много важно да решиш първа част за 16 минути, нали, решил задачата за друг ъгъл, а не за този, за който го питат. Вярно, ама за друг ъгъл. Joy Грешката не е нито от глупост, нито от незнание, а от бързане и разсейване. Тази грешка му костваше приема в желаното училище още от първо класиране. Вместо това влезе на трето, за сметка на нервите на майка си. Ами, да е чел. Надявам се да си е взел поуката.
Виж целия пост
# 1 015
Съвсем човешко е, когато си проверил сто работи на сто и първата да сгрешиш, затова проверителите са двама и затова има арбитри. За мен трима учители, според мен авторитетни, са достатъчно, за да съм сигурна в точността на резултата. Вече имам съмнение към авторите на критериите и тестовете.

Да, човешко е, ама грешката решава съдби. И затова е човешко при явна грешка (не някакво субективно несъгласие) да има корекции. Някога така изядоха точки по математика на дъщеря ми. Тя, както се прави на олимпиади, си доказала нещо отстрани и после в задачата писала използвайки доказаното. Проверителят не погледнал, написал едно "откъде се знае това?" и взел точки. Вторият изобщо не чел, а маркирал като папагал чавките на първия. И хоп, отнети точки. Щерката беше много засегната на чест и ходихме да гледаме, дежурната учителка видя, че има грешка в оценката, но вдига рамене... Добре, че не беше фатално.
Виж целия пост
# 1 016
Не ми е идвало на ум, че някой може да се разстрои чак толкова, ако му пуснат бисера в интернет. Къде остана чувството за хумор?
Пък и има такива шедьоври, че е направо престъпление да не ни запознават с тях.

Вкъщи любимият е: „Той казал на Серафим да влезе, да не го духа вятърът, но Серафим казал да го духа."
Виж целия пост
# 1 017
Съвсем човешко е, когато си проверил сто работи на сто и първата да сгрешиш, затова проверителите са двама и затова има арбитри. За мен трима учители, според мен авторитетни, са достатъчно, за да съм сигурна в точността на резултата. Вече имам съмнение към авторите на критериите и тестовете.

Да, човешко е, ама грешката решава съдби. И затова е човешко при явна грешка (не някакво субективно несъгласие) да има корекции. Някога така изядоха точки по математика на дъщеря ми. Тя, както се прави на олимпиади, си доказала нещо отстрани и после в задачата писала използвайки доказаното. Проверителят не погледнал, написал едно "откъде се знае това?" и взел точки. Вторият изобщо не чел, а маркирал като папагал чавките на първия. И хоп, отнети точки. Щерката беше много засегната на чест и ходихме да гледаме, дежурната учителка видя, че има грешка в оценката, но вдига рамене... Добре, че не беше фатално.
На НВО това не може да се случи, защото х не вижда какво е писал у.
Виж целия пост
# 1 018
Сега не може. Преди работите се проверяваха на хартия и се виждаше.
Виж целия пост
# 1 019
Оформиха ли вече децата? При нас приключиха в четвъртък. Нямаше учител, който да ощети малчугана, а той не е от най-кротките🙂. Затова ми става много мъчно за очевидно подготвени и стараещи се деца, които са ощетени по балообразуващ предмет 😡.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия