Седмокласна изпитна тема - 22.06 - 28.06 - НВО приключи, адреналинът още не

  • 17 637
  • 508
# 30
Благодаря на Мишленцето! Да се надяваме на резултати още в петък!
Виж целия пост
# 31
МОН не е известен с това, че си признава грешките. И при наличие на такава, винаги организира именити експерти да му обосновават глупостите. Ето ви един въпрос от ДЗИ по БЕЛ:

В кое от изреченията НЕ е допусната граматична грешка?
А) Гласуваните поправки в новия закон ще засегнат пряко въздушния и сухопътен
транспорт в страната.
Б) Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат
впечатли комисия.
В) Още утре г-н Каменов, адвоката на братовчедка ми, ще те потърси, за да подготвиш
необходимите документи.
Г) По Искърско дефиле, което е с дължина около 100 км, са разположени множество
интересни обекти.

Познайте кой е верният отговор, а после ще ви кажа какво мислеше МОН по въпроса.

ПП. Тези, които знаят казуса, да не подсказват. Stuck Out Tongue Winking Eye
Аз мисля, че няма грешка в отг. А (“въздушния и сухопътен” не са членувани паралелно, но какво от това).
Виж целия пост
# 32
Детето отива на екскурзия. Аман ти и триъгълници и нули и всичко Simple Smile
Виж целия пост
# 33
Благодаря за новата тема!
За съжаление има много хора, които обичат да се мазнят и са склонни да плюят на всичко. То си има и поговорка "Всяко чудо за три дни."
Ама после ще го включат в комисия, ще вземе едни пари, зор му е за едно НВО...
Виж целия пост
# 34
Благодаря за новата тема! Да се надяваме на добри резултати!
Виж целия пост
# 35
Благодаря за новата тема! Flowers Four Leaf Clover
Виж целия пост
# 36
Благодаря за новата тема!
Съмнявам се да има резултати до края на седмицата, та аз ще се надявам за понеделник - вторник, а ако излязат по-рано няма да ги върна. Smile
За МОН ще си спестя коментарите, че със сигурност ще получа доживотен бан за форума Stuck Out Tongue Closed Eyes
Виж целия пост
# 37
Имам два дни да работя и после почивка малко и започва чакането, класиране и всички глупости около него.
Синът ми е още не е оформен и тази седмица решили да има изходни нива и стана страшна драма, че ще отсъства 3 дни в края на годината, но милият се измъчи, а майка му няма как да излиза отпуск от 1 до 15 число.
Виж целия пост
# 38
МОН не е известен с това, че си признава грешките. И при наличие на такава, винаги организира именити експерти да му обосновават глупостите. Ето ви един въпрос от ДЗИ по БЕЛ:

В кое от изреченията НЕ е допусната граматична грешка?
А) Гласуваните поправки в новия закон ще засегнат пряко въздушния и сухопътен
транспорт в страната.
Б) Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат
впечатли комисия.
В) Още утре г-н Каменов, адвоката на братовчедка ми, ще те потърси, за да подготвиш
необходимите документи.
Г) По Искърско дефиле, което е с дължина около 100 км, са разположени множество
интересни обекти.

Познайте кой е верният отговор, а после ще ви кажа какво мислеше МОН по въпроса.

ПП. Тези, които знаят казуса, да не подсказват. Stuck Out Tongue Winking Eye
Верният отговор е Г)🤭🤭🤭Другите имат сгрешени членувания, ама МОН дали са дали точки и  на сгрешилите🧐🧐🧐
Виж целия пост
# 39
Има още два дни училище моят и Четвъртък ще ходят да празнуват завършването и започва ваканцията за него.За удостоверенията за завършването нищо не са им казали кога ще им ги дават.
В Петък и уикенда сме на екскурзия до Кюстендил,за да разпуснем малко,че ми писна от задачи тази година.
За резултати по-рано от другата седмица не вярвам да излязат,но и да е по-рано няма да ги върнем.
Виж целия пост
# 40
Благодаря на Мишленцето! Да се надяваме на резултати още в петък!
Абсурд/проверката е до тогава,а си трябва и технологично време за разсекретяване/,ама знае ли човек,може да ни изненадат от МОН ...
Виж целия пост
# 41
Благодаря за темата, Mishlence! 🌹
Много ми се иска резултатите да излязат в петък, но и статистиките да излязат тогава, за да дишаме по-спокойно. По-вероятно е да са готови на 29 - 30.06.

П. П. svetlaem, както виждаме, МОН обичат да ни изненадват. 😝
Виж целия пост
# 42
Пращам преработено писмо. Който иска да го ползва без да ме пита Blush


ВЪЗРАЖЕНИЕ
относно схемата за оценяване на задача №21 от НВО по математика (19.06.2026 г.)
Уважаеми дами и господа,
С настоящото възразявам срещу утвърдената схема за оценяване на задача №21 от Националното външно оценяване по математика, проведено на 19.06.2026 г., в която се присъждат точки и за отговор 4x.
Текстът на задачата гласи:
„Две от страните на равнобедрен триъгълник се отнасят както 1:2. Ако по-малката му страна е x cm, изразете и запишете чрез x периметъра на триъгълника.“
При равнобедрен триъгълник страните са от вида a, a, b.
От условието могат да се разгледат следните хипотези:
1. Равните страни са x и x, а основата е 2x.
В този случай се получава: x + x = 2x, което не удовлетворява строгото неравенство за съществуване на триъгълник (сумата на две страни трябва да е по-голяма от третата). Следователно такъв триъгълник не съществува.
2.Основата е x, а равните страни са 2x.
Тогава страните са 2x, 2x и x, което представлява валиден равнобедрен триъгълник. Периметърът е:
P = 2x + 2x + x = 5x
Оттук следва, че единственият математически коректен отговор е 5x.
Присъждането на точки за отговор 4x предполага приемане на случай, който не удовлетворява условията за съществуване на триъгълник. Това води до неравнопоставеност между учениците, тъй като тези, които са приложили коректно неравенствата в триъгълника и са стигнали до единствения верен резултат, не получават адекватно предимство.
Допълнително следва да се отбележи, че в първи модул на НВО не се оценяват разсъждения и междинни стъпки, а единствено крайният отговор. В този смисъл предоставянето на точки за частично некоректен резултат противоречи на принципите на оценяване в този модул. Ако се цели диагностика на частично усвоени знания, подобен подход следва да бъде приложен последователно за всички задачи от модула.
С оглед на гореизложеното, моля да се преразгледа схемата за оценяване на задача №21.
С уважение,
Виж целия пост
# 43
Много тъжно, но мачът е свирен, щом и СМБ не излезе с позиция за коригиране на ключа. Проверките започнаха, с тези абсурдни критерии, няма как да се поправят вече нещата. Жалко, много жалко. Със сигурност ще има нечестно изпреварени деца. Според мен никой от МОН дори една жалба не е прочел. Правят, каквото си искат.
П.П. Странното е, че не получих никакъв входящ номер на писмото си до МОН.
Виж целия пост
# 44
Майка на осмокласник и шестокласничка съм. Изчетох дискусиите ви покрай НВОто и започвам да се чудя какво да очаквам следващата година...
И за съм майка на шестокласник. Хвана се в капана и на двете задачи ( като 21 му е простено, защото неравенство на триъгълник се учи в седми клас).
И вече си отбелязах да му набия в главата да чете дума по дума въпроса- какво число търсят НЕотрицателно/ положително и т.н.; да съобразява отговора дали е възможен; да мисли и за нулата , ако види нещо като карати да включва логика .
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия