Седмокласна изпитна тема - 22.06 - 28.06 - НВО приключи, адреналинът още не

  • 15 220
  • 430
# 330
СМГ-ейчетата,  Мецане, не са по-различни деца  от  останалите. Да, имат  повече тренинг,  придобили са рутина, имат  повече  часове,  знаят повече неща  по мат, по-бързи  са, но и те пропускат да  отчетат  понякога даден  детайл. Човешко  е. Да не говорим, че на  техните  плещи  може  би лежи най-големият товар.  При настоящия  вид на изпитите, ако искат да  си останат в   СМГ, едва ли не нямат  право на  грешки  по мат. Трябва  да са   отлични и по  БЕЛ.  А  това  е стрес. Другата  половина излиза все пак, че  са я  решили, нали така?  Има и деца  извън  СМГ,  които са се справили  с нея.  Нека не наричаме  задачата  некоректна и да омаловажаваме  факта, че има сетили  се, че нулата се  дели на  всяко едно число освен на себе  си.Понеже  иначе излиза, че те   просто са нацелили верния  отговор, играейки на тото.
Ми не съм съгласен. Нали познавам децата от нашия клас, които влязоха в СМГ в 5 клас! Извънземни са по математика. Половината че са я решили, хубаво, ама половината че не са я решили, значи, че задачата е много подла и няма място в масов изпит за всички училища, какъвто е НВО.

"Понеже  иначе излиза, че те   просто са нацелили верния  отговор, играейки на тото"
Изобщо не казвам това и никой не го казва. Наборът има колко, 60000 деца сигурно? 500 от тях се били сетили...е така ли трябва да бъде на национален изпит? 500 човека в България ако знаят немски колкото тебе (а те, разбира се, са стотици пъти по толкова), дай да кажем, че всички трябва да знаят толкова ли...айде стига.
Виж целия пост
# 331
Ами, да, така трябва да бъде. Изпит за всички, не означава лесен изпит, не означава и много труден. Трябва да е балансиран - някоя и друга по-засукана задача, някоя и друга с капанче, някоя по-трудна подточка на втори модул, която малко деца ще решат. А не някоя тъпа изчислителна грешка примерно, която всеки може да допусне не поради незнание, да те изкара от състезанието. При балансиран изпит такива грешки са с малка тежест. При лесен могат да бъдат решаващи. И като влезеш в СМГ не със 100, а с 90 точки, какво? На изпита в АК всички всички задачи ли решават?
Виж целия пост
# 332
Проблемът, ако въобще има такъв  с  шеста,  въобще не е в  това  дали  0 се  дели на  3.  Ако на сгрешилите  деца  дадете  уравнението  3.х=0,  ще  го решат, нали? Защо?  Ами защото знаят на какво се  дели  нулата.  Проблемът не  и  в  това, че не  е упоменат  остатък. Просто така  е прието и това не е само у нас.Проблемът е  според мен в навика на  децата  да почват от единицата нагоре или  респективно надолу по числовата  ос,  ако стане  дума  за  цяло делимо, пропускайки   "специалната" 0 в  ролята на  такова.

И не, не  са извънземни, не мисли,  Мецане, че  само  ти  познаваш  деца от  СМГ. Добри  са, умни  са,  тренирани са, имат   определено по-задълбочени познания от  връстниците  си като цяло, но  това не ги застрахова от допускането на грешки.
Виж целия пост
# 333
Но тук не става дума за трудност. Става дума за гадно и подло условие, за 6-та задача. Няма дете от СМГ, сигурен съм, което да не знае, че 0:3 е 0 и че от 10 числа, ако 4 отговарят на условието, вероятността е 4/10, тоест 2/5. И моето дете знае всичко това. Абсурд да има дете от СМГ, което да не знае, че едноцифрените неотрицателни числа са 10 на брой. И моето дете знае. И толкова много от тях да пишат отговор 1/3 и да не броят нулата? Значи, задачата е изключително подло формулирана. Ами за децата, които нямат математическо мислене, но са умни, знаят си материала, и са добри по БЕЛ, по история, и искат - заслужено - да влязат в ЕГ, и са прецакани с такава задача?! Редно ли е? Те са си учили съвестно и по математика, знаят си материала, а тук се иска да са академици теоретици ли, какво е нулата и какво не е, като това е само шеста задача от елементарния първи модул, където задачите не предполагат по 2 часа мислене и знаене на теория като професори по математика! Как не е ясно, не знам.
Това е просто шеста задача от първи модул, като са упражнявали делимост в час, никога не са включвали нулата! Отговарят за 2 секунди и продължават нататък, това е естественото поведение - 9 естествени числа, от 1 до 9; 3 от тях се делят на 3, вероятността е 3/9, тоест 1/3, и продължават нататък. Това е напълно естествено. Това е една от задачите от първи модул. В час не да никога тренирали с нулата.
Никога няма да се съглася, че 6- та задача е ОК. Пишете каквото си щете.
Виж целия пост
# 334
Моето лично мнение е че не намирам нерешаванеот на тази задача за проблем. Къде-къде по-сложни задачи има, това с нулата вече всички седмокласници са го научили. Сега, ако се научат да решават и сложните геометрични задачи, които ги чакат, ехее.

Подличко е, защото е с две уловки. Ама МОН решават да дадат точки за грешно решение, тук обаче точки за едната уловка няма, пък то си е половин решение.
Виж целия пост
# 335
Ми не съм съгласен. Нали познавам децата от нашия клас, които влязоха в СМГ в 5 клас! Извънземни са по математика. Половината че са я решили, хубаво, ама половината че не са я решили, значи, че задачата е много подла и няма място в масов изпит за всички училища, какъвто е НВО.

Или пък значи, че е толкова измамно лесна, че даже не са я прочели внимателно и са гледали да я отметнат и да продължат нататък. Сещам се за моите листовки като вземах книжка. Така ги знаех, че не гледах изобщо. И затова допуснах една грешка, понеже написах отговор без да чета, а тя или беше различна, или почти близнак.
Виж целия пост
# 336
И аз мисля, че няма да е така. Половината СМГ май е объркало 6-а задача. Отделно май и с времето на втори модул са се сблъскали. Ще видим като излязат резултатите, де.
е те и миналата година само половината СМГ имаха 100 точки по математика 😁
Виж целия пост
# 337
ЧС, допълних се.
Виж целия пост
# 338
И аз мисля, че няма да е така. Половината СМГ май е объркало 6-а задача. Отделно май и с времето на втори модул са се сблъскали. Ще видим като излязат резултатите, де.
е те и миналата година само половината СМГ имаха 100 точки по математика 😁
А 2016г. само 17 деца в София имаха 100т. по математика. И пак се влизаше и в СМГ, и в ЕГ. Joy
Виж целия пост
# 339
Със сигурност много деца са решили 6-та задача, не са 500. Моето, което има 16 т. на пробен изпит и едва ли ще изкара повече от 20 на НВО, е съобразило нулата. Голямата ми дъщеря, която преди време завърши МГ каза по повод тази задача, че на тях в училище непрекъснато са им натяквали за нулата и много да внимават с нея.
Виж целия пост
# 340
Какво значение има, че в  час са  работили  предимно с  естествени?  В задачата няма   упоменато условие  за  естествени числа.  Има  за неотрицателни едноцифрени.  Преброил  си ги  правилно, че са 10.  Значи след  това  само се  питаш  от  същите тези  10 колко  се  делят на  3. Ако си ги преброил, че  са  9,  а благоприятните  3,  значи не знаеш какво е  неотрицателно число. Ако  пък  си ги  преброил 10,  а благоприятните пак  3, значи не  си внимавал  колко от тези  10   се  делят на  3.
Виж целия пост
# 341
Да, важно е самото класиране, а не точките. Синът ми миналата година беше с 99.25 по МАТ (не зная за какво му взеха 0.75, излезе поне 30 минути преди края на изпита, уверен, че всичко е решил), а по БЕЛ имаше 91.5 и беше на кантар за СМГ (то не му беше първо желание де, но за НПМГ треперихме до последно).
Виж целия пост
# 342
СМГ-ейчетата,  Мецане, не са по-различни деца  от  останалите. Да, имат  повече тренинг,  придобили са рутина, имат  повече  часове,  знаят повече неща  по мат, по-бързи  са, но и те пропускат да  отчетат  понякога даден  детайл. Човешко  е. Да не говорим, че на  техните  плещи  може  би лежи най-големият товар.  При настоящия  вид на изпитите, ако искат да  си останат в   СМГ, едва ли не нямат  право на  грешки  по мат. Трябва  да са   отлични и по  БЕЛ.  А  това  е стрес. Другата  половина излиза все пак, че  са я  решили, нали така?  Има и деца  извън  СМГ,  които са се справили  с нея.  Нека не наричаме  задачата  некоректна и да омаловажаваме  факта, че има сетили  се, че нулата се  дели на  всяко едно число освен на себе  си.Понеже  иначе излиза, че те   просто са нацелили верния  отговор, играейки на тото.
Абсолютно съм съгласна с горното!
Виж целия пост
# 343
И аз мисля, че няма да е така. Половината СМГ май е объркало 6-а задача. Отделно май и с времето на втори модул са се сблъскали. Ще видим като излязат резултатите, де.
На база на какво го твърдите? Пълни глупости. Тази година нулата е като единицата през 2023 г.
Виж целия пост
# 344
И аз мисля, че няма да е така. Половината СМГ май е объркало 6-а задача. Отделно май и с времето на втори модул са се сблъскали. Ще видим като излязат резултатите, де.
На база на какво го твърдите? Пълни глупости. Тази година нулата е като единицата през 2023 г.
Не разбрах нищо. Каква единица 2023-а? Не решавам аз НВО-та, ако е референция към задача.
А Вие на база на какво ми казвате, че са пълни глупости. Децата от училището си коментират, аз статистика не съм правила да препитам всяко дете. Такъв коментар чух от СМГ-ейчета и го цитирах буквално.
Вие не бяхте ли родител на дете от Д клас, който много ревеше срещу Бойчева, или бъркам ника. Ако е така, ето, Бойчева ги е подготвила децата и във Вашия клас всички ще имат по 100т. Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия