Седмокласна изпитна тема - 22.06 - 28.06 - НВО приключи, адреналинът още не

  • 17 057
  • 486
# 375
Никакво учене няма при нас. Наборът днес отиде с една тетрадка и химикал, и то не защото ще ги ползва, а за всеки случай 😄

Хич не се вълнува вече от НВО. Нито в клас си коментират, нито се интересува от резултатите. Утре връщат учебниците и вечерта ще имат събиране в ресторант, та се е закъхарил какво ще облича и как да си преметне бретона 😝

Има нанесени годишни оценки по всичко, така че утре ще му е последният „учебен“ ден.

Иначе за излизането на резултатите аз залагам на 29-и в късния следобед.
Виж целия пост
# 376
За мен реденето трябва да е съобразно интересите и желанията на детето, а не спрямо квоти и тем подобни.
Виж целия пост
# 377
Днес от 14:30 заседава Комисията по образование в Парламента. Редовно планирано заседание си е.

Ще следя дали ще се спомене нещо за НВО казусите от миналата седмица - че не са 1 и 2 (включвам и 10 клас гафовете).
Виж целия пост
# 378
Скрит текст:
След  като необходимостта  да  се  съобрази нещо  в дадена задача,  което изисква  знание,  а не "Умен  съм  бил,  сетил  съм  се" (po лафа на  Симеонов, който обаче не е за такова нещо като  делящата  се на  три 0  или неравенството на  триъгълника) се определея тук като  опит да се  забият децата,  обобщавашо остава да кажем, че  задачите  е  следвало да  звучат така:
1. Намерете  вероятността  едноцифрено  естествено  число  да  се  дели на  3.
2. Ако  х  е  дължината на  основата  на равнобедрен  триъгълник  (АС=ВС)и бедрото се отнася към основата както  2:1,  изразете  периметъра на  триъгълника  чрез  х.

Наистина  само  такива   директни  задачи  ли смятате, че трябва  да се дават, без грам нещичко за  съобразяване?  Когато се взима  въпросното неравенство,  като цяло задачите  след него и  в учебници, и  в помагала  са или  за  периметър точно, или за интервала от  стойности , на  който  принадлежи третата страна  при  дадени  две. Та  какво ново  има  за децата в такава  формулировка, какъв  страховит капан, какъв  стремеж да им  покажат, че  са тъпи..Има  просто приложение на  изучено неравенство. Сещам се като аналог  за задачи нагоре.  Казано е , че  триъгълник е остроъгълен, след някакви  пресмятания  човек  получава  трите  му  страни, но две  стойности  за  една  тях.  Гадовете  явно  пак  "капан"  са  заложили, а не  проверяват  просто дали се  знае следствието  от  косининусова теорема,  което  недвусмислено  определя какъв  е  триъгълникът  според  ъглите и съответно заради него единият  отговор   отпада. Същият  тип  задача е,  но  просто за  по-горен клас. Това не е капан, а  проверка  на  преподаден материал.

След излизането на   резултати/статистики/минимални балове този въпрос най-вероятно  пак  ще  събуди страстите,  понеже  ще има  деца, на  които им е отнета  заслужената  по-голяма преднина  след  удвояване или  утрояване на  точките. А тези с подарените точки  ще потриват  доволно  ръце, понеже  какво  толкова, на някакъв  си  "капан" са се хванали.
Kostas_mom,  съмнявам се.
Виж целия пост
# 379
Като ви чета  как повечето деца са оформени по всичко ...искрено ви завиждам...По рисуване и технология са с по една оценка,целия клас....Оформена е само по музика,другите и по физическо/тя е освободена/.Очакват се ...изходни по математика и БЕЛ утре или в петък...Изходните по физика и ТП ги замениха с презентации,дори и ги предаде...По рисуване за днес имаше да предаде четири рисунки,явно е включила госпожата дни в които е отсъствала...не помнела темите и дала свободен избор.Имало момче с 8 рисунки.Вчера до късно рисува някакви манга щуротии..дано ги приеме госпожата.а И един пейзаж с море и чайки за разкош.Гледам,че вече тотално и писна,готова е всеки момент да ревне,по принцип е спокойно и съвестно дете.
Виж целия пост
# 380
С това рисуване и музика съвсем пощуриха децата. Това са предмети за разтоварване, не за побъркване. Моят син говори, че утре щели да имат изходно по рисуване и отказа да ходи на училище. Има 7 оценки, какво изходно, кому е нужно и къде спа досега учителя.

По 4-5 неща не е оформен, но формално. Има достатъчно оценки. Днес си връща учебниците и реално приключват.
Виж целия пост
# 381
Малко вероятно е да го разгледат според дневния ред публикуван за заседанието:

1. Разглеждане на Годишен доклад за дейността на Българската академия на науките за 2025 г., № 51-605-00-1, внесен от Председателя на Българска академия на науките на 29 април 2026 г.
2. Разни.

Днес от 14:30 заседава Комисията по образование в Парламента. Редовно планирано заседание си е.

Ще следя дали ще се спомене нещо за НВО казусите от миналата седмица - че не са 1 и 2 (включвам и 10 клас гафовете).
Виж целия пост
# 382
Повдигнали сте интересни въпроси🤔.
По отношение на квотите - дали да се вземе предвид при избора на гимназия. Според мен е важно за емоционалното и социално развитие на детето. С кое бих съобразила избора на училище - с квоти или интереси. Определено спрямо интересите.
Трябва ли да има задачи капани? Дали ще ги наречем задачи капани или задачи за съобразяване, логика и може би подвеждане (не се сещам за по-подходяща дума в момента), за да тестват детето извън директното прилагане на формули. С този характер на НВО определено трябва да има.
По- големите измежду нас едно време решавахме Математически фолклор (https://knigizateb.com/%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%8 … %D0%BE%D1%80.html). В нея задачите масово бяха такива и точно това ги правеше интересни и предизвикателни🙂.
Потвърждавам, че не са изключение децата от СМГ, сгрешили 6 задача, както и че истински математически надарените деца са макс.една паралелка (при това силно преувеличено). За сметка на това има и немалко деца, които не само не разбират математиката на нивото на училището, но и не я харесват.
Моето дете е решило задачите от 1 модул за 25 минути, а след това 40 минути се е чудило  дали не е дал грешен отговор на 6 задача. Отговорът му е верен, но определено задачата е създала основа за размисъл. Не е лошо да има такива задачи. Не гарантирам, че щях да твърдя същото, ако я беше сгрешил 🤣🤣🤣.
Виж целия пост
# 383
И моето дете е объркало 6та, не е в СМГ, но е в друго математическо училище. И да, размишлявала е върху свойствата на нулата, дали тази делимост на всяко число се счита за нормална делимост, колебаела се е между правиния отговор и 3/10, в крайна сметка е избрала грешното. Е, няма да има 100 точки, здраве да е, с това не е краят на света, без образование няма да остане. Ни най-малко не се вълнува след НВОто, ясно е какво се очаква като резултат.
Виж целия пост
# 384
Скрит текст:
След  като необходимостта  да  се  съобрази нещо  в дадена задача,  което изисква  знание,  а не "Умен  съм  бил,  сетил  съм  се" (po лафа на  Симеонов, който обаче не е за такова нещо като  делящата  се на  три 0  или неравенството на  триъгълника) се определея тук като  опит да се  забият децата,  обобщавашо остава да кажем, че  задачите  е  следвало да  звучат така:
1. Намерете  вероятността  едноцифрено  естествено  число  да  се  дели на  3.
2. Ако  х  е  дължината на  основата  на равнобедрен  триъгълник  (АС=ВС)и бедрото се отнася към основата както  2:1,  изразете  периметъра на  триъгълника  чрез  х.

Наистина  само  такива   директни  задачи  ли смятате, че трябва  да се дават, без грам нещичко за  съобразяване?  Когато се взима  въпросното неравенство,  като цяло задачите  след него и  в учебници, и  в помагала  са или  за  периметър точно, или за интервала от  стойности , на  който  принадлежи третата страна  при  дадени  две. Та  какво ново  има  за децата в такава  формулировка, какъв  страховит капан, какъв  стремеж да им  покажат, че  са тъпи..Има  просто приложение на  изучено неравенство. Сещам се като аналог  за задачи нагоре.  Казано е , че  триъгълник е остроъгълен, след някакви  пресмятания  човек  получава  трите  му  страни, но две  стойности  за  една  тях.  Гадовете  явно  пак  "капан"  са  заложили, а не  проверяват  просто дали се  знае следствието  от  косининусова теорема,  което  недвусмислено  определя какъв  е  триъгълникът  според  ъглите и съответно заради него единият  отговор   отпада. Същият  тип  задача е,  но  просто за  по-горен клас. Това не е капан, а  проверка  на  преподаден материал.

След излизането на   резултати/статистики/минимални балове този въпрос най-вероятно  пак  ще  събуди страстите,  понеже  ще има  деца, на  които им е отнета  заслужената  по-голяма преднина  след  удвояване или  утрояване на  точките. А тези с подарените точки  ще потриват  доволно  ръце, понеже  какво  толкова, на някакъв  си  "капан" са се хванали.
Kostas_mom,  съмнявам се.
А защо с подарени точки?
Виж целия пост
# 385
Синът ми е оформен само по история. Няма нито една друга оценка за срока и годината. Вече връщат ученбици, ходят с една тетрадка, а има предмети, по които няма достатъчно оценки или е между 2. Не знам как ще стане оформянето и в чия полза. Имат изпит по история в събота, учителят го няма, вчера бяха при друг и са преговаряли цял час, а титулярат твърди, че те само дишат в час, за друго не стават.
Виж целия пост
# 386
Моето не е в математическо училище. Даже хич не харесва математиката, но се е сетила за 0-та. Определено й върви и това доста приятно ме изненадва. Вчера погледнах за резултати от матурите, макар да знам, че няма да има. Но пък ние сме на море вече (след изпитите тръгнахме) и ще го мислим чак като се приберем.
Виж целия пост
# 387
В нашето училище също не коментират НВО- то. Много ми е странна такава незаинтересованост. Дори госпожата им по БЕЛ им каза, че не е чела текста на преразказа. Само ги е питала вчера дали имат грешки на първи модул. Масово са объркали ето тази задача - След много тревоги, свързани с уволнения и преназначения, в Букурещ за Йовков настъпва значително по-спокоен период.
Въпросът е каква част на изречението е думата - период.
Госпожата им по БЕЛ дори не е коментирала тази масова грешка и защо верния отговор е такъв.
Виж целия пост
# 388
Aш, как  защо с  подарени?  Какви са едни  точки , щом са  дадени на  деца, посочили грешен  отговор (смятащи, че  съществува  триъгълник със страни  х,х,2х и неговият  периметър  е 4х)?Не са  ли  незаслужено  подарени?
Виж целия пост
# 389
Малко вероятно е да го разгледат според дневния ред публикуван за заседанието:

1. Разглеждане на Годишен доклад за дейността на Българската академия на науките за 2025 г., № 51-605-00-1, внесен от Председателя на Българска академия на науките на 29 април 2026 г.
2. Разни.

Днес от 14:30 заседава Комисията по образование в Парламента. Редовно планирано заседание си е...

Програмата се реди от предходната седмица. Затова има винаги точка "Разни".

Може и да съм прекалено "романтично" настроена, но силно вярвам, че всеки миг на примиряване или обезсърчаване ("няма да стане", "ще се замете", "глас в пустиня сме"...) е точка за опонента, а аз точките (за разлика от опонента) не ги раздавам толкова лесно.

On a more funny note: За какво мислите, че може да се превърне в евфемизъм "Задача 21"? Аз се сещам за следните:

Задача 21 = да не се съобразяваш със собствените си правила
Например: „Да не стигаме до задача 21.“ - Да не променяме критериите след края на играта.

Задача 21 = предположението измества фактите
Например: „Влизаме в задача 21.“ - Навлизаме в територия, където интерпретацията измества фактите.

...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия