Седмокласна изпитна тема - 22.06 - 28.06 - НВО приключи, адреналинът още не

  • 45 543
  • 1 165
# 1 125
Нали си представяте какво ще стане на родна почва, ако всеки може да контестира без риск? Joy Контестация във вариант с отказ от първоначалната оценка, както е в посочените примери, е изпълнимо. Мераклиите няма да са много.
Виж целия пост
# 1 126
Здравейте,
Моля малко за разяснение или по-точно дали правилно мисля.
В училищата за кандидатстване след 7-ми клас са посочени следните паралелки: Хуманитарни науки - ИЕ интензивно, АЕ ;Хуманитарен - БЕЛ/Фил, ИЕ интензивно, АЕ; Природни науки - ИЕ интензивно, АЕ; Природни науки БЗО, ХООС, ИЕ - интензивно, АЕ
И тъй като не сам ми ясни тези паралелки, четох Наредба №7.
Разбрах следното, но ако греша моля да ме поправите.
В 11-ти и 12-ти клас там където вид на паралелката е "профил" то избираш профилиращи предмети. Два са задължителни, а другите два или един по избор.
В случая горе с паралелките това означава ,че в паралелката Хуманитарен - БЕЛ/Фил, ИЕ интензивно задължително  ще бъдат БЕЛ и Философия, а останалите два ще си ги избираш сам.
В паралелката Природни науки - ИЕ интензивно, АЕ, задължителните първи два ще бъдат: биология/химия или химия/физика.
В паралелка Природни науки БЗО, ХООС, ИЕ - интензивно, АЕ, задължителни първи два ще бъдат БЗО/ХООС , а допълнителни сигурно испански и още нещо.
Върху задължителните профили полагаш задължително зрелостен изпит в края на 12-ти клас.
Правилно ли разсъждавам? Важно ни е, защото в 11-ти и 12-ти клас , ако задължително е БЗО/ХООС и ако не си добър по тези предмети няма смисъл да се пише паралелката при кандидатстване след 7-ми клас.
Благодаря!
Виж целия пост
# 1 127
Sanaka, нека да е така и да дадат тази възможност – тогава наистина ще подават само тези, които са убедени и им стиска. Цялата система ни куца и, четейки коментарите, се чудя. Деца се преместват в други училища, за да имат по-висок бал, та дори учещи в града се записват по селата с тази цел. Неслучайно казах, че децата, които учат и се стараят, много често са ощетявани и от тях се изисква повече. Знам дори за случаи на деца с висок бал, умишлено записани в неелитна гимназия, за да имат висок успех. Сбъркана работа.
Виж целия пост
# 1 128
Здравейте,
Моля малко за разяснение или по-точно дали правилно мисля.
В училищата за кандидатстване след 7-ми клас са посочени следните паралелки: Хуманитарни науки - ИЕ интензивно, АЕ ;Хуманитарен - БЕЛ/Фил, ИЕ интензивно, АЕ; Природни науки - ИЕ интензивно, АЕ; Природни науки БЗО, ХООС, ИЕ - интензивно, АЕ
И тъй като не сам ми ясни тези паралелки, четох Наредба №7.
Разбрах следното, но ако греша моля да ме поправите.
В 11-ти и 12-ти клас там където вид на паралелката е "профил" то избираш профилиращи предмети. Два са задължителни, а другите два или един по избор.
В случая горе с паралелките това означава ,че в паралелката Хуманитарен - БЕЛ/Фил, ИЕ интензивно задължително  ще бъдат БЕЛ и Философия, а останалите два ще си ги избираш сам.
В паралелката Природни науки - ИЕ интензивно, АЕ, задължителните първи два ще бъдат: биология/химия или химия/физика.
В паралелка Природни науки БЗО, ХООС, ИЕ - интензивно, АЕ, задължителни първи два ще бъдат БЗО/ХООС , а допълнителни сигурно испански и още нещо.
Върху задължителните профили полагаш задължително зрелостен изпит в края на 12-ти клас.
Правилно ли разсъждавам? Важно ни е, защото в 11-ти и 12-ти клас , ако задължително е БЗО/ХООС и ако не си добър по тези предмети няма смисъл да се пише паралелката при кандидатстване след 7-ми клас.
Благодаря!
Правилно мислите. За тези паралелки, в които не е посочено изрично кои предмети формират профила /защото комбинациите могат да са различни/, потърсете в сайта на съответното училище, защото не е без значение кои точно два са.
Вторият задължителен ДЗИ е по един от трите/четирите профила. Не е задължително да е по някой от първите два, определени с ДПП.
Виж целия пост
# 1 129
Правилно разсъждавате. В посочения пример Природни науки БЗО, ХООС, ИЕ - интензивно, АЕ означава, че БЗО и ХООС ще са първите два профилиращи предмета, а вторите два ще избере детето в края на 10 клас и ще ги изучава в 11 и 12 кл наред с БЗО и ХООС. ИЕ и АЕ не са профилиращи предмети тук, а просто са посочени като езици, които ще се изучават като първи чужд език (испански) и втори ЧЕ (англ). Езикът може да бъде също избран като профилиращ предмет в 11 и 12 клас, ако училището го предлага като такъв.
Матурите в 12 клас са задължително най-малко две - една е по БЕЛ, а втората задължителна е по избор на детето върху един от профилиращите предмети. Има възможност да се яви и на трета матура (по желание), ако иска.
Виж целия пост
# 1 130
Дъщеря ми до 7 клас учеше в художествена паралелка. Обожаваше едната учителка по рисуване (бяха разделени на групи). И до ден днешен е поканена да ходи да рисуват заедно, обещала е през лятото да я посети. Simple Smile
Изкуството е нещо лично, възприятието за него е нещо индивидуално и поставянето на оценка върху това ми се струва доста нелепо. Да, учеха история на изкуството и доста теория, което пък помогна на моята девойка да се представи по-добре по история в 8.клас Joy (историята ѝ е страшна мъка, ама мъка). Та оценки по изобразително изкуство основно върху теория се поставяха. Иначе в доста изложби са участвали деца от класа ѝ, както и тя . Рисунки има много (успяла съм да запазя Цар Симеон Велики и Хр. Ботев, другите всички са останали в училище) и даже искаше да кандидатства някъде с рисуване след 7. клас и доста го обмисляхме, но когато ѝ споменах, че ще рисува, каквото ѝ зададат като задача и тя ме изгледа странно с въпроса - ама някой ще ми казва какво да рисувам ли?! Joy И това беше повратната точка, което просто ме накара да си отдъхна, че няма да има едни изгубени 5 години от живота си.
Сега в 8. клас няма нито музика, нито рисуване, което за нея е повече от прекрасно. Grinning
Физическото обаче си им е сериозно застъпено с идеята да имат добра двигателна активност. Даже имат и голям спортен празник, на който цялото училище участва с удоволствие.

От една страна това са дисциплини, които не предполагат поставяне на оценка, защото зависят от това дали имаш дарба в дадената област или нямаш, но от друга поне се обогатява общата култура и е добре да са застъпени в училище. По мое време просто пишеха по едно "зачита се". Кога и защо го промениха не съм разбрала.
Виж целия пост
# 1 131
В Румъния явно не се страхуват от контестации. 50 % са подадените заявления за повторно оценяване. Данни от 2025 г.
Виж целия пост
# 1 132
Не помня в училище да са поставяли "зачита се" по който и да е предмет. Винаги е имало оценки по всичко.
Виж целия пост
# 1 133
Не помня в училище да са поставяли "зачита се" по който и да е предмет. Винаги е имало оценки по всичко.

Значи сте твърде млада. Grinning
Виж целия пост
# 1 134
В Румъния явно не се страхуват от контестации. 50 % са подадените заявления за повторно оценяване. Данни от 2025 г.
Аз виждам 12%. Пак не е малко, смели са румънците. Ако и ние сме толкова смели, резултати - към края на юли. Joy
Виж целия пост
# 1 135
@Sanaka, имам спомен, че 2018 твоята дъщеря избра Испанската гимназия. Моя приятелка търси мнение за училището и се сетих, че мога да те питам дали сте останали доволни от избора. Тя се колебае между Немската и Испанската.
Доволни сме и аз, и тя. Наскоро я питах и каза, че и сега пак това училище би избрала. Напоследък в темата има много оплаквания от една конкретна учителка по бел.

Благодаря 😊
Виж целия пост
# 1 136
Аз съм напълно за при контестация оценката да може да върви и в двете посоки - така ще се минимизират някакви капризи от сорта на: "То нищо не пречи да се пробваме" и хората ще ги изискват само при наистина реални основания.
Дори съм за искането да трябва да има ясна обосновка с причините, поради които се изисква, след което молбите да минават през предварителна административна оценка дали е основателна жалбата или не. Няма защо да се губи времето на оценителите.
При една добра организация това би удължило целия процес с максимум седмица. При това, което съм видяла от МОН обаче, сигурно ще отиде към месец отгоре... Така че едва ли някога ще се въведе.
Виж целия пост
# 1 137
Не помня в училище да са поставяли "зачита се" по който и да е предмет. Винаги е имало оценки по всичко.

Значи сте твърде млада. Grinning
Аз съм учила в основно училище през осемдесетте. Не е имало дори тогава "зачита се". Имаше си оценки - от четвърти клас нагоре по всичко.
Виж целия пост
# 1 138
Не мисля, че е нужно половин България да си обжалва оценките. Достатъчно е да се обяви втора дата по желание. Който не е доволен, да се запише и да речем 2 седмици след първия изпит да има още един. Взима се по-добрата оценка. Но първият изпит да е около 1.06. , за да не се променя излизането на резултатите и класирането.
Виж целия пост
# 1 139
Не помня в училище да са поставяли "зачита се" по който и да е предмет. Винаги е имало оценки по всичко.

Значи сте твърде млада. Grinning
Аз съм учила в основно училище през осемдесетте. Не е имало дори тогава "зачита се". Имаше си оценки - от четвърти клас нагоре по всичко.
"Зачита се" се появи около 87 - 89 по мои спомени.

Не мисля, че е нужно половин България да си обжалва оценките. Достатъчно е да се обяви втора дата по желание. Който не е доволен, да се запише и да речем 2 седмици след първия изпит да има още един. Взима се по-добрата оценка. Но първият изпит да е около 1.06. , за да не се променя излизането на резултатите и класирането.
То при добро желание може да го направят като при университетите - с предварителни изпити и да се вземе най-високия резултат. Така децата няма да са стресирани, че всичко е на живот и смърт.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия