Трябва ли държавата да подпомага родителите в предаване на христ. вяра на децата

  • 8 545
  • 256
# 45

ЩО?
Виж целия пост
# 46
тук

вижте как е по Света
Виж целия пост
# 47
Не, не трябва! Вярата е нещо, което се възпитава в семейството! Ние вкъщи примерно сме атеисти, има хора с всякаква религия.. Защо пък точно християнство  newsm78
Виж целия пост
# 48
не може да са...защото държавата, това са хората.... а хорският морал и ценностна система, произлизат от религията ... или вярата

Моите изобщо не произлизат от религията  Laughing И изобщо не знам защо се смята това нещо... Библия има от 2000 г. И какво! Преди това не е имало ценности ли. Просто ценностите са вкарани в религиите, за да бъдат по-лесно предадени на хората. Аз, обаче смятам, че по-скоро самия живот ни учи и ни налага ценности.

По въпроса за вероучението.. твърдо против и ако го въведат ще направя всичко възможно дъщеря ми да не ходи в тия часове.. Close
Виж целия пост
# 49
не може да са...защото държавата, това са хората.... а хорският морал и ценностна система, произлизат от религията ... или вярата

Моите изобщо не произлизат от религията  Laughing

Ох, добре ..от къде произлизат твоите ... от семейството и обществото, нали ..  за мен връзката е очевАдна ... но тази вечер не държа да съм права и няма да  си защитавам теорията, защото ме мързи ....

... гледах филм за  жена,  някъде в арабския Свят...мъжът И и беше извадил очите, отрязал краката и ръцете и нарязал лицето ... и това в течение на години ... семейството и я е съветвало да търпи, защото той е мъж , а тя е негова собственост ... такъв вид ценностна система ми е много далечна ... тя едва се спасила... мисля, че чужденци са я спасили и филма беше по Риалити ТВ  ...

... Не навсякъде по Света живота е ценност, хората са равни, образованието и напредничавостта се насърчават ...

Например Маргарет Мийд, антрополог (жена е всъщност) , изследвал полинезийските племена пише, че културата им отрича напредъка...ако видят , че някое дете е много умно или изпъква, гледат да го променят за тях това е най- големия срам...децата им да се отличават ... голотата и секса не са срамни ...срамно е да си различен ... ...Вождове стават винаги най- бавните, мудните и глупавите ... това беше много интересно за мен. ... за пръв път попадах на такава странна култура ... ако ви е интересно прочетете ...

.. ..пак се отплеснах ... но наистина ме мързи  Laughing
Виж целия пост
# 50
Какво общо имаше това с темата...?!
Никой не отрича хуманните ценности.
Въпросът е кога, как и от кого ще се възпитават в децата ни...
Виж целия пост
# 51
Какво общо имаше това с темата...?!
Никой не отрича хуманните ценности.
Въпросът е кога, как и от кого ще се възпитават в децата ни...

Ценностите са различни в различните религии ....

... все едно ...аз също не съм вярваща .. от онези вярващи, които спорят в темата за Бог
Виж целия пост
# 52
Християнските ценности са аналогични с хуманните. Те трябва да бъдат възпитавани интензивно във всеки от нас!  Naughty И да, не мисля, че преди 2000 години е имало особени ценности, почетете малко история и сами ще видите как човешкият живот не се е ценял особено. Очовечаването не е станало отведнъж, но християнството определено е спомогнало за това (истинското християнство, а не инквизиции и т.н.)

За ролята на държавата в това- та нали уж точно така сме се запазили като нация през вековете- чрез защита на вярата и културата ни. Сега всеки иска да си прави каквото си иска и никой да не му казва нищо. Да, ама това не е народ! Националното самосъзнание и отговорност липсва при повечето ни сънародници. Една от функциите на държавата е да възпитава гражданите си. И семейството също трябва да се грижи за това, но не винаги успява. Затова държавата трябва да помогне при изпълняването на тази задача!

Резултатите от анкетата показват тъжен факт- повечето явно мислят, че държавата не трябва да се меси при проповядването на ДОБРОТА. Обаче после трябва да се грижи да оправя бакиите на безскрупулните гамени, така ли?  newsm78 #Crazy
 
(За пояснение- не съм особено вярваща, дори не съм кръстена)
Виж целия пост
# 53
Надявам се да не стане. За мене религиозно и гражданско образование са различни неща, а църква и държава - различни институции. Общочовешките ценности не са приоритет единствено на християнската религия. Да не се лъже, да не се краде, да не се убива, да не се обижда, да уважаваш родителите си, да се грижиш за децата си, и други основни положения нямат нужда да бъдат възпитавани чрез християнско образование, а чрез гражданско съзнание и чрез осъзнаване на мястото си в обществото. Живея в район, където има народ от какви ли не националности и религии, включително и нерелигиозни хора: културни различия има, но разлика в общочовешките ценности - не. Училището ни е общо, гражданско, без проповядване на определена религия. Ако някой иска да възпитава религиозни ценности, може да се възползва от разни религиозни училища и други форми.
Макар и да съм в чужбина, този въпрос ме вълнува, защото искам децата ми да посещават българско неделно училище, но ако може без християнски проповеди, моля. Не знам хората не-партийци как са се чувствали, когато е трябвало да контролират децата си дали рецитират без засечка "води ме, Партийо, води ме", включително със знаменателния стих (перифразирам), че и "да ме оплюеш, Партийо, пак няма да съм достоен за на храчките честта". Но аз като не-християнка бих се чувствала по много некомфортен начин, ако трябва да изпитвам детето си да ми рецитира молитва към Бога, защото така са наредили в училище.
Освен това се питам - при подобен евентуален съюз между църква и държава какви ще са финансовите облаги на църквата? Все някакви трябва да има, нали някой трябва да учи децата на християнски ценности и да разработва програми, за което да му се заплаща, предполагам? В ролята си на български данъкоплатец аз не съм съгласна парите ми да отиват за тази цел.
Виж целия пост
# 54
Ако държавата толкова иска да възпита подрастващите в хуманни общочовешки ценности, нека да даде личен пример като се справи с корупцията и престъпниците. Малко лицемерно ми се струва да се опитва да демонстрира едно, а всички да знаят, че на практика е друго.
Виж целия пост
# 55
Гласувах с "донякъде".

Аз съм християнка. Разбирам, че от мен и съпруга ми едва ли има по-важни хора за детето(децата) ни, в това число и за израстването на едно дете като истински вярващо християнче.
Вярно е, че има възможност за неделни училища към отделни енории, храмове. Те са добро нещо за мен. Където има възможност и финанси за това, както и жертващи времето си за почивка и общуване със семейството хора, които да се заемат с инициативата - добре. Но не всякъде е така. И се получава, че има желаещи деца, но няма възможности.

Не мисля си, че държавата трябва да се меси в делата на църквата, но и не трябва да ги спъва.
На настоящия етап на постепенно възстановяване и укрепване на БПЦ, за мен формата СИП или ЗИП е добър начин държавата да даде възможност на БПЦ за изява в училище, по желание на детето и родителите му. Това аз го определям като подкрепа към църквата, с чието име се определила (чудно защо?) не малка част от нацията ни, че и държавата.
Нямам нищо против децата да имат избор какъв предмет ще посещават, естествено със знанието и съгласието на родителите.
Ако искат децата за спорт да се запишат вместо за вероучение, нека - това да е тяхно право.
Виж целия пост
# 56
Не! Всеки има право да избира сам религиозната си насоченост или ненасоченост, а задължение на държавата е да подпомага взаимното зачитане.
Виж целия пост
# 57
Като чуя за изконните "християнски ценности" тръпки ме побиват.

Всички тези "изконни" ценности за заимствани от предишни цивилизации.

Аз лично не желая децата ми да обвързват понятието "добродетел" с която и да било религия.
Бих била благодарна на БПЦ ако не прави опити да ги приобщи в лоното си.
Виж целия пост
# 58
Не, държавата няма такива функции. Вярата е лично отношение и тя се "предава" в семейството.  Освен това защо дадена държава ще "закриля" определена религия или нейно "поделение"?
Държавата и организираното от нея светско образование следва да наблягат, да организиран и управляват не вярата или религията, а общите норми на поведение, като се акцентира на морал, етика и право.
Виж целия пост
# 59
Не, не смятам че трябва да се бърка в тази област.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия