НАБОР 2007

  • 2 259
  • 54
Blue HeartНАБОРИ 2007Blue Heart


Pencil СТАРИТЕ ТЕМИ Pencil

Дванадесети клас: Тема 1 Тема 2 Тема 3  Тема 4   Тема 5   Тема 6



САЙТЪТ на ДИДЕВА

Информация за ЗДРАВНИТЕ ВНОСКИ
Скрит текст:
Това ни информираха от нашето училище
"До 25 август абитуриентите, които не са започнали работа, трябва да декларират и платят сами здравните си вноски за юли 2026 година. За целта е необходимо те да:
 
Скрит текст:
Подадат в НАП Декларация образец 7 – за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски
  Направят първата си здравна вноска (22,03 евро/месец)

Всичко това става в офис на приходната агенция или по пощата с обратна разписка.
Но най-бързият и удобен начин е през портала с е-услугите на НАП чрез ПИК, който се издава безплатно във всеки офис на Агенцията. Подадената декларация се обработва много бързо, а направените плащания по електронен път се отразяват почти веднага.
  За просрочените вноски се начислява законова лихва.
  Повече от три неплатени вноски за последните три години водят до прекъсване на здравните права и спрян достъп до безплатни здравни услуги, осигурени от Националната здравноосигурителна каса.
  Вижте повече информация за попълването и подаването на Декларация образец 7, както и образец на формуляра тук:  
https://nra.bg/wps/portal/nra/uslugi/deklarirane-na-zravno-osigu … -smetka-obrazec-7
  Направете справка за размера на дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях тук: https://portal.nra.bg/details/health-calculator-2
  Проверете здравноосигурителния си статус в офис на НАП или чрез Портала за е-услуги на НАП тук: https://portal.nra.bg/details/health-insu-status
  За повече информация: https://nra.bg/wps/portal/nra/osiguryavane/zdravno-osiguryavane/studenti "
Скрит текст:
Тъй като вчера свършихме работата с осигуровките през сайта на НАП и все още ми е пресно как се случва, ще напиша стъпките, дано са в помощ на някого.
Много е дълго, защото е подробно. Така че, който не се интересува, може да пропусне.
Скрит текст:
За СОФИЯ пиша в точка 1, да уточня. После в самия електронен портал нещата са еднакви за всички.

1. Трябва да се извади ПИК на място в някой офис. Не е задължително този офис да е централният. Може и регионален да бъде, даже така, мисля, че е по-удобно, защото регионалните са по местоживеене.
Скрит текст:
Централно управление на НАП
Скрит текст:
Адрес: гр. София, бул. „Княз Александър Дондуков” № 52
Код: 1000
Телефон: Информационен телефон на НАП  0700 18 700
E-mail: infocenter@nra.bg
Работно време
Понеделник до петък: от 09:00 до 17:30 ч.
Събота и неделя: Почивни дни
Офис София - област
Скрит текст:
Адрес: бул. „Витоша” № 6, ет. 6
Код: 1040
Телефон: 02/9334053
E-mail: td_sofiaoblast@ro23.nra.bg
Работно време: Понеделник до петък - от 09:00 до 17:30 ч.
Събота и неделя: Почивни дни

Офис Център
Обслужва клиентите с постоянен адрес в районите:
Средец, Триадица и Лозенец
Скрит текст:
Адрес: ул. „Шести септември” № 10
Код: 1000
Телефон: 02/8106622
E-mail: ro2210_delov@ro22.nra.bg
Работно време:
Понеделник до петък - от 09:00 до 17:30 ч.
Събота и неделя: Почивни дни
Офис Сердика
Обслужва клиентите с постоянен адрес в райони:
Сердика, Оборище, Подуяне, Кремиковци, Надежда и Нови Искър
Скрит текст:
Адрес: бул. „Княгиня Мария Луиза” № 88
Код: 1202
Телефон: 02/8130611
E-mail: ro2205_delov@ro22.nra.bg
Работно време: Понеделник до петък - от 09:00 до 17:30 ч.
Събота и неделя: Почивни дни
Офис Младост
Обслужва клиентите с постоянен адрес в райони:
Младост и Студентски
Скрит текст:
Адрес: бул. "Цариградско шосе" № 111
Код: 1784
Телефон: 02/9760401
E-mail: ro2215_delov@ro22.nra.bg
Работно време:
Понеделник до петък: от 09:00 до 17:30 ч.
Събота и неделя: Почивни дни
Офис Люлин
Обслужва клиентите с постоянен адрес в районите:
Люлин, Илинден, Връбница и квартал Обеля
Скрит текст:
Адрес: бул. „Захари Стоянов” № 15
Код: 1336
Телефон: 02/9211723
E-mail: ro2219_delov@ro22.nra.bg
Работно време:
Понеделник до петък: от 09:00 до 17:30 ч.
Събота и неделя: Почивни дни
Офис Красно село
Обслужва клиентите с постоянен адрес в район:
Красно село
Скрит текст:
Адрес: бул. "Македония" № 3
Код: 1606
Телефон: 02/9150465
E-mail: ro2202_delov@ro22.nra.bg
Работно време:
Понеделник до петък: от 09:00 до 17:30 ч.
Събота и неделя: Почивни дни
Офис Красна поляна
Обслужва клиентите с постоянен адрес в районите:
Красна поляна и Възраждане
Скрит текст:
Адрес: бул. „Възкресение” № 1А
Код: 1330
Телефон: 02/8129115
E-mail: ro2211_delov@ro22.nra.bg
Работно време:
Понеделник до петък: от 09:00 до 17:30 ч.
Събота и неделя: Почивни дни
Офис Изток
Обслужва клиентите с постоянен адрес в районите:
Искър, Изгрев, Слатина и Панчарево
Скрит текст:
Адрес: бул. „Шипченски проход” № 69А
Код: 1574
Телефон: 02/9703438
E-mail: ro2214_delov@ro22.nra.bg
Работно време:
Понеделник до петък: от 09:00 до 17:30 ч.
Събота и неделя: Почивни дни
Офис Витоша
Обслужва клиентите с постоянен адрес в район:
Витоша, Овча купел и Банкя
Скрит текст:
Адрес: бул. „Цар Борис III” № 215
Код:1618
Телефон: 02/9179155
E-mail: ro2217_delov@ro22.nra.bg
Работно време: Понеделник до петък - от 09:00 до 17:30 ч.
Събота и неделя: Почивни дни
Самият ПИК се издава много бързо. Попълва се на място един формуляр, подписва се и се получава запечатан плик с кода. За да бъде активиран в системата се следват определени стъпки, които служителят обяснява, а и в съдържанието на самия запечатан плик също има инструкции.
2. Вече с наличен ПИК, се влиза на Сайта на НАП.
Горе вдясно има Е-услуги - цъква се там и се отваря електронният портал на НАП.
3. Пак горе вдясно се намира бутон "Вход". Цъква се и се отваря страницата за логване. Важно е да изберете таб "ПИК" и оттам вече да въведете данните си, за да влезете в профила си.
4. След като вече сте влезли в профила, виждате списък с услугите, които можете да ползвате.
Цъкате на "Осигуряване и трудови договори" и ще ви се отвори списък, от който трябва да изберете: Приемане на декларация образец № 7 „Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски“ №1930. И след това натиснете бутон "Подаване".
5. Ще ви излезне страница, на която трябва последователно да преминете през определените стъпки.
- Първата е въведена - това са данните на лицето, което подава Декларацията.
- Втората е да се посочи началната дата на осигуряване, т.е. 01.07.2026.
ВАЖНО!
Скрит текст:
Проверете от коя дата училището спира осигуряването, защото чух за случаи, в които последният месец на осигуряване е м. Май. В нашия случай последният месец, в който училището е платило здравните вноски е м. Юни, съответно възникването на задължението на сина ми е от 01.07.2026.
- Третата е да посочите дохода, върху който ще се извършва осигуряването. Там цъквате на първата опция: Минимален осигурителен доход
- И четвъртата стъпка са Адрес и контакт на лицето. Адресът си е попълнен служебно. Трябва само да въведете телефонен номер и Е-мейл адреса, който сте предоставили на НАП още при заявяването на ПИК-а на място.
- Накрая ще ви излезне съобщение, че декларацията е подадена и чака одобрение. Нотификация за това одобрение не знам точно как се получава, тъй като наборът си беше проверил сам, но предполагам, че по Е-мейл най-вероятно. На следващия ден като влезнахме в профила му в сайта на НАП горе вдясно имаше "1" при камбанката за известия и там се виждаше, че Декларацията му е приета.
6. След като вече имате приета декларация, отивате на падащото меню "Услуги" и оттам избирате Справки -> Справка за задълженията и плащанията № 417. Като ви се отвори новия екран, оставете на менюто "Вид на задължение и плащане" да си стои "Всички" и натиснете бутона "Филтриране", за да ви излезне справката. Ще видите следното:
Вид задължение: Здравно осигуряване
Вид документ: Декларация 7
Документ №: Номерът, под който е входирана Декларацията ви
Дата: Датата, на която е подадена Декларацията
Период: Това е периодът, за който има сума за плащане. В нашия случай 01.07.2026-31.07.2026.
Срок на плащане: 25.08.2026
Дължимо: 22.03€ - това е сумата, която трябва да се плати за м. Юли. Сумата е изписана само с число без знака за валутата, но е ясно, че вече сме в евро.
Следват още две графи: "Остатък главница" и "Остатък лихва", където трябва да са нули. Там предполагам ще излезнат лихвите, ако се изпусне срока за плащане. И накрая пише дали е платено или не; ако е платено си пише колко е погасената сума, демек пак 22.03.
7. След като се уверите, че всичко е така, както трябва, отидете пак на "Начало", изберете от големите бутони този път "Плащане и изчисляване" и от списъка, който ще ви се отвори, изберете Справка за задълженията с възможност за извършване на плащания № 646. Ще ви се отвори нов екран, където цъкнете на бутона "Справка". Ще ви се отвори един формуляр, който си е попълнен служебно и под него има бутонче "Плащане по електронен път". Натискате го, следвате стъпките с въвеждане на данни от банкова карта и готово.
8. После можете да повторите стъпките от точка 7, като този път цъкнете не на бутона "Справка", а на "История на плащанията" и да си видите, че е платено.
С това отговарям и на въпрос, който беше попитан тук някъде назад:
Не можете да платите здравните вноски БЕЗ предварително да подадете Декларация 7.
Декларация 7 става причината, поради която извършвате плащането.

Виж целия пост
# 1
Благодаря за новата тема.
Късмет на завършилите деца и попътен вятър!
Ние се готвим за чужбина и е стрес.
Виж целия пост
# 2
Благодаря за новата тема!
Искам от сега да пожелая успешен старт на студентите!
Виж целия пост
# 3
Благодаря, Kally!
Тъкмо щях да пиша и хоп “нова тема”
Та и на мен ми е любопитно особенното мнение за ФМИ! На мен ми е в топ класацията за обучение в БГ Simple Smile
Виж целия пост
# 4
И при нас е стрес, във връзка с предстоящото местене на девойката. Не сме събрали всичко което ще е от тук, а вече подозирам, че багажникът ще е малък. Мъж ми се смее (а аз тайничко си поплаквам),  че ще се наложи да пътуваме с две коли, а на моето "не може нашето място е с едно парно място" ми каза: "наблизо има платен паркинг, цената е ок"
Девойката е в разкрачено положение - записана е в два университета и както каза тя: " Който е казал, че в български университет се влиза трудно, но лесно се излиза, греши! Да се пробват да се отпишат от Техническия!" Joy
Вече седмица не може да си оправи документите, липсвали "големи началници" (нямало заместници) и не може да събере нужните подписи. Добре, че от това независи друго записване.
Виж целия пост
# 5
Кали, благодаря за новата тема! Ние с Малечка сме на море. Наборът в София започна курмуването от шофьорския курс, предстои да ходи.в Палирмо за 7 дни. После предстартово ще е детегледачка, че.аз съм в командировка по първия.учебен ден и вече с нетърпение очаква 1 октомври - много му се ходило на университет..
Виж целия пост
# 6
Моята дъщеря пък вече мрънка, че е размислила. Simple Smile Далеч било, дали щяло да и хареса и т.н.
Виж целия пост
# 7
Kally May,Благодаря за новата тема Simple Smile
И аз бих искала да разбера впечатление за ФМИ.
Ние още сме в търсене на квартира,но засега удряме на камък.Дано скоро изпезе нещо.
Виж целия пост
# 8
Девойката се е орисала преди малко успешно, казали ѝ да иде, а на място я уведомили, че са подписани и пратени документите към касата, супер "щастлива" беше, че са в разходили.

Въпрос:
Тъй като не са ѝ дали нищо, че е отписана, така ли е било и при вас?
Виж целия пост
# 9
Благодаря за новата тема!
Успех на всички наборчета по новия път, който са избрали.
Не съм сигурна дали писах тук, но при нас има промяна. Младежът го приеха във Виенският университет -IWBL и се записа. Съответно тази седмица подаде заявление за отписване  от Стопанския факултет на СУ. Притеснен  е като цяло, но и много ентусиазиран.
Виж целия пост
# 10
Кали, благодаря за темата Flowers Hibiscus
У нас няма нищо интересно и аз затова не пиша.
Девойката започва и тя шоф. курс на 31.08. Не ме послуша да го отложи за тогава, когато разбере, дали ще може да го съвместява с обучението, ама главата си е нейна..., с лъв човек не може да се разбере Satisfied
Никак не й се започва учебната година, като знае какво я чака, но избора си е изцяло нейн.
Виж целия пост
# 11
Марти, ще ги намести задачите. Моят син ги почна в 1 курс 1вия семестър и на изпити се явява зимата.
Виж целия пост
# 12
Благодаря за новата тема.🪻
Марти, ще се справи с графика госпожицата.
Кога започва лекции?
Виж целия пост
# 13
Във връзка с особеното мнение по отношение на ФМИ.
Базирано е на няколко частни случая, но всички навеждат в посока особеността на мнението.

Случай 1: Момиче, отличник от математическа гимназия, добро семейство, единият от родителите работи в сферата  на ИТ. Момичето трябваше да се е дипломирало преди две години. Вероятно няма да се дипломира и през следващите две. Влачат се някакви изпити, които явно са направени за извънземни. Момичето вече е с разбити нерви и храносмилателни проблеми.
Ок, приемаме, че на момичето не му е понесла средата, "разлигавило" се е и закономерно при непокриване на високите изисквания на някакви непознати за мене, но емблематични, преподаватели, скоро няма да вземе диплома.

Случай 2: Момче, отличник от елитна столична гимназия. Добро семейство, ценящо образованието и подкрепящо сина си.
Споделих им за Случай 1. Думите ми бяха приете със скептицизъм и даже лека обида, че подценявам сина им и при него няма как да се получи.
В края на първата година момчето е изнервено, с косопад. Мести се в ТУ и е щастлив.
Приемаме, че и тук проблемът е в момчето. Уточнявам, че дълги години е тренирало и има успехи в спорт, изискващ желязна дисциплина.

Случай 3: Момче, отличник в математическа гимназия. Също дългогодишен спортист (това го подчертавам заради психиката и дисциплината). Силно мотивиран. Познавам го отблизо, имам впечатления и от участието му в свързани с ИТ извънкласни форми.
Запознали сме го със Случай 1 и Случай 2. Естествено, прие че един университет няма да му се опре. Отказа се още първата година. Предполагам, че и той в ТУ ще се премести.

Следват Случай 4, Случай 5...

Приемам, че в моя кръг се е реализила някаква супер минимална теоретична вероятност, проблемът е в младежите, а разочарованието им се дължи на невъзможност да покрият високите критерии на елитния факултет.
Но за всеки случай със сина ми решихме да не повтаряме опита на познатите ни с надеждата да получим различен резултат.

И още едно впечатление. Дъщеря ми беше записала магистратура във ФМИ. Капката преля, когато трябваше да пропътува половин София, за да разбере от бележка на вратата на канцеларията/залата, че определено занятие се отменя, все едно няма други средства за комуникация. Направо звучи като виц, имайки предвид специалността.
Завърши в презрения УниБИТ. Получи страхотно отношение от преподавателите. След като завърши, й оказаха подкрепа в някои обществено полезни проекти.

Пак казвам, не претендирам за представителност на извадката, нито искам да променям насоката в развитието на някого, нито да засегна визпитаник на факултета. Мотивирам защо стоим далеч от ФМИ.
Виж целия пост
# 14
Кали, благодаря за новата темичка! Нека я напълним с много хубави вести и споделяния!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия