Консултация за Детска церебрална парализа с д-р Чавдаров-запитвания,мнения

  • 168 601
  • 884
# 465
След като се съсродоточих във вашите постове, специално в този форум, за мен темата Бърди е приключена. С гореспоменатите постове не сте помогнали на никого.....гореспоменатите постове нямат за цел да помогнат...ако беше така, щяха да имат друго звучене и друг облик. Гореспоменатите постове са с толкова явна цел за конфронтация, че се изненадвам как гореспоменатия господин изобщо се е занимвал да ви отговаря. Аз на негово място не бих. И ако наистина искахте да водите чисто професионален спор, бихте послушали няколкократните ни покани да го изнесете в отделна тема. Но явно, забравяте, че твърдите, че сте лекар и също така забравяте, че сте българин.....
Пази боже, сляпо да прогледа"  Whistling
Виж целия пост
# 466
По темата:

*Примитивни и постурални рефлекси:
http://www.ndt-ireland.com/ndt_ireland_q3_primitive_and_postural_reflexes.htm
http://www.inpp.org.uk/INPP_4_1_primitive_postural.php
http://www.irishhealth.net/page7.html

Сравнете... изводите Ваши.

Ето тук можете да се запознаете с това кой е Гесел, Capute:
http://www.indtireland.com/reference.htm
балансирано и много интересно.

Срещу фундаменталните трудове на Arnold Capute е посочено:
The work of Arnold Capute et al – “Primitive Reflex Profile” - published circa 1978, described methods of testing infants for Primitve Reflexes. These are the methods taught to students of the Institute."

Е, не са "хартийки" тези неща...
Виж целия пост
# 467
Още по темата, този път от Университета в Мичигън. Има обаче преки линкове към данни на ААП (Американска Педиатрична Асоциация), тъй като критерийте за оценка са единни.

Какво е понятието на "Изоставане в развитието":
http://www.med.umich.edu/1libr/yourchild/devdel.htm
'...тогава, когато децата не могат да достигнат определените им за възрастта критерии".
"Developmental Delay is usually a diagnosis made by a doctor based on strict guidelines."- това мисля е ясно и без превод.

Стадии и критерии в детското развитие (Developmental Milestones):
http://www.med.umich.edu/1libr/yourchild/devmile.htm

Какво са Red Flags?:
http://www.firstsigns.org/concerns/flags.htm

Можете да прочетете точно, обективно и категорично кои са общоприетите критерии за оценка развитието на едно дете по възрастови "стъпала". Линковете са директни линкове на Американската Педиатрична Асоциация. Страницата е много богата и написана на език достъпен за родителите (за тях е и предназначена).

Ако трябва ще преведа и сложа в Библиотеката на Форума.
Обективна и точна информация за всеки родител!
Не патернализъм.
Виж целия пост
# 468
До Birdie! Критерий - единствено число, критерии - множествено число, следователно критериите; чийто -  употребява се за мъжки род, ед. число, а не за женски род, множествено число, както може да се види от постовете ви в рубриката "консултация с логопед" стр. 33, а и по-горе - учи се до 7-ми клас. Липсата на базови познания за майчиния език е предпоставка за изкривено възприемане на по-сложни граматични конструкции, които не могат да бъдат компенсирани с употребата на думи като прерогатив, фундамент и прочее...Твърде вероятно следователно е, познанията ви по и медицина, логопедия и т.н. да са със съществени основни пропуски, което съчетано с липсата на адекватен синтез на получената информация да води до  мъглявите Ви коментари, чиято полза може да е само задоволяване на нарцистични потребности. Идеалният педиатър съществува само във Вашите фантазии, огромен процент от децата, с които работя, твърде късно получават подходяща помощ, именно поради липсата на своевременен "холистичен" поглед върху тях (извън  кг, см и употреба на пюрета), така че призивите Ви са неуместни...реалността е друга и съобразяването с нея е признак за психично здраве! с извинение към модераторите Simple Smile))  Мина, кл. психолог
Виж целия пост
# 469
Ами потърсете и си намерете педиатър с правилен поглед върху нещата.
Просто е. Предлага и повече сигурност, освен всичко това.
Реалността е такава, каквато си я създадете. Затова има Швейцария, Норвегия и Судан и Замбия.

Явно процесът "пренасяне" от пациентите Ви е доста силен.
Внимавайте! Вреди понякога...
Виж целия пост
# 470
изтрит пост.
Виж целия пост
# 471
ССпоред мен детето трябва да се погледне от специалист и той да си даде мнението. Не е майката тази, която ще определи дали детето и има някакъв проблем.
С цялото си уважение към четящите и пишещите в тази тема ще кажа само, че всяка майка най - добре познава детето си, но има факти и моменти когато трябва да се обърне, послуша и довери на хора, които си знаят работата и са специалисти, а не да се правят сравнения между чуждите и техните деца. Всяко дете е различно, а при случаите засягащи тази тема пък две еднакви няма.
Ами мисля, че всички говорим за това. Но за да се обърне майката към специалист тя трябва да има някакаво съмнение, и когато съмнявайки се попита педиатъра си и той и приспи вниманието- какво правим тогава??? Историята познава много случаи на ДЦП само защото поради неглижиране на проблема се е забавила рехабилитация. И да- точно специалист трябва да се произнесе. Това апелират повечето пострадали майки във форума точно от приспивните песни на някой педиатър. Както сама казваш всяка майка познава детето си, но не винаги иска да приеме, че има проблем и въпреки съмненията си мнението на педиатъра я устройва- "на детето нищо му няма". Това за мен е грешен подход, но има и неграмотни жени с не много висок интелект-те може и да не разберат, че на детето му има нещо. И ако не видят или сравнят с друго дете как ще разберат, че детето не е добре. Това е просто естествена реакция.
Виж целия пост
# 472
@yosarian

Да, съгласен съм.
Въпросът е педиатърът да види и да каже, или да подкрепи майката в нейните съмнения. Това изисква поддържане на квалификацията от всички педиатри, и не излиза извън задълженията им в конкретната област. Защото оценката на всяко дете се извършва в рамките на месечните визити.
По-добре е да се организира обучението на педиатрите по темите на базовото изследване и ориентиране в неврологичният статус, отколкото да се създават монополи на "истината".
Винаги съм го споделял-всички ще имате неоценима полза, ако търсите и подкрепяте педиатри с широка професионална компетентност. Не казвам да лекуват ДЦП-да сътрудничат ПРЯКО с рехабилитатори или детски невролози и заедно да работят върху тези деца.
Култивирането на личности "монополи" на "истината" Ви прави тотално зависими и манипулируеми.

Аз имам детски невролог, рехабилитатор, логопед, с които си сътруднича. С тях работим всеки ден. "Виж това дете, не ми харесва за това, това и това. Моето мнение е че се касае за това". Те ги поемат и така става. Никой от тях не ми казва "Ти си идиот и нямаш право да знаеш или даваш мнение"...
Перфектни специалисти, в перфектна помощ и за мен, и за децата.
Никой няма да създаде добрата реалност... никой.

Мисля ме разбираш...
Виж целия пост
# 473
Birdie, или се представи, или замълчи, че вече направо не се трае!!! Когато съветваш хората като СПЕЦИАЛИСТ за каквото и да е, редно е да се представиш. Темата не е за рецепта за баница, а за здравето на нашите деца!!! Ако досега никой друг не се е сетил да те помоли да кажеш кой си и какъв си, то аз те моля (за пореден път)! Ако не искаш - тогава не мисля, че имаш право да съветваш когото и да е за каквото и да е (освен за някоя рецепта за баница, де Wink). Още повече, че въпросите, на които не искаш да отговориш стават доста - кой си, от колко време практикуваш, как се справяш с огромното си количество нови бебета всеки месец + децата от предишните години, и как при такъв наплив на пациенти от деня на регистрацията си преди година и 5 месеца досега си прекарал 26 дни,15 часа и 56 минути във форума? Хайде, да не продължавам! Нямам нищо против когото и да било, но дори общуването в И-нет си има правила и морални норми. Ще сме ти благодарни, ако се съобразиш с тях. Ако ли не, за мен лекар ти не си!  bowuu
Виж целия пост
# 474
shammi, какъв риск.....мила. Всеки тук зачита мнението на другия...това не е клюкарски форум...това е място, където ние намираме помощ и утеха. Твоите постове не се провокативни, груби или популистки. Изразяваш свето мнение, както всеки друг тук. Не заливаш темите с личното си его, не ги разводняваш,  не пускаш линк след линк - задължително от друг автор и обикновено на английски. Никой не се сърди на инакомислещите.......дразним се на тези, които изобщо не мислят. Аз не желая темата за деца с ДЦП да заприлича на други теми в Здравния форум. 

Искам да попитам - колко от вас смятат, че медицински съвети по въпросите, свързани с децата с ДЦП, трябва да се дават само от медици със съответна квалификация? Тази тема не е на болницата в Красна поляна......тя е наша. Бих се радвала тук да пишат и други наши специалисти в областта......от Педиатрията, от 4 - ти километър, от Банкя / подреждането е случайно/.....и т.нат. Но до момента няма.....

Колкото до избора на подходящ лекар......Не е достатъчно един медик, бил той педиатър или тесен специалист, да се има за образован, да смята, че има познания в широк кръг области, да е добър диагностик/това повечето от вас знаят защо го казвам/, да рови по цял ден в Интернет, да цитира норми - медицински и етични, и т.н. За мен още по-важно е да е добър човек. Да е състрадателен, не по брой линкове с оказана помощ, да обича работата и пациентите си. Да поставя нуждите им на първо място, да не се страхува да признае, когато нещо не знае. Да не му се обръщат вътрешностите, трябва ли да каже добра дума за свой колега.
Слава Богу, аз намерих такъв педиатър за моите деца...тук в България. А другият тип лекари.....тях оставям на съседите....да си ги ползват със здраве. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 475
за мен този така наречен "спор" е абсолютно излишен. сигурна съм, че някой друг/лекар или не/ би могъл да извади достоверна информация и да цитира други светила и да твърди, че и Бърди и д-р Чавдаров са шарлатани...и какво от това?
изпатили в този форум знаят, че понякога въпреки много добрите изгледи, проблем има. понякога се оказва и доста голям. и обратно - често човешкия организъм ни доказва колко далеч сме от познаването му и "безнадеждни случаи" се справят отлично напук на всички дадени линкове и таблици.
кой лекар ще се наеме да прави категорични прогнози?
Бърди така и не отговори от колко години практикува...само знаем, че за цялата му практика е виждал едно дете с ДЦП, което идва да покаже, че това не е толкова често срещано заболяване.
според една статистика/малко стара/ всяка година само в София се диагностицират над 500 деца с ДЦП. не говорим за профилактична рехабилитация, а за поставена диагноза след 2 год. възраст!
не зная защо Бърди пак се е засилил да плюе педиатрите, след като по мои наблюдения 90% от БГ педиатри са на неговото мнение. нашата също смяташе, че  нямаме нужда от рехабилитация. интересно е, че повечето неонатолози, при случай като нашия, препоръчват консулт с невролог и рехабилитация. не само при д-р Чавдаров. и на други места. ние ходихме на рехабилитация. според педито излишна. според свеки също. но ние /имайки наблюдения от мои приятели, на които нищо им нямаше до 14 месечна възраст, пък после се оказа, че имат доста сериозен проблем/ заедно с таткото взехме информираното си решение да ходим на рехабилитация. от тук нататък нещата са недоказуеми. Бърди ще каже: "нямало е нужда, затова се е оправило детето". Д-р Чавдаров, най-вероятно ще твърди друго. Истината я знае само един и той ни гледа от горе и не пише по форумите.
лека нощ  bouquet
Виж целия пост
# 476
Средната честота на ДЦП в индустриалният свят е около 2:1000. За САЩ тя е около и между 1-4:1000.
http://www.tvcc.on.ca/gateway.php?id=167&cid=2
За да имате по 500 случая на ДЦП в София би трябвало да имате (в най-лошият случай) 125.000 раждания годишно.
Освен, ако не грешите с диагнозата, разбира се, или цифрата Ви е 5, а не 500.

Мислех си да дам редица подробности около теорията на Hari and Tillemans, 1984 за същността на ДЦП като гностично нарушение и за опитите на Taub,1980 в подкрепа на тази хипотеза. Както и коментар върху някои публикации на Kwan и Hari, 1990.

Но не знам заради кого и за какво... след толкова негативизъм тук.
Виж целия пост
# 477
  Здравейте! Детето ми не е с ДЦП, но много от проблемите ни са общи и често попадам на сайтове, които ми се струва, че ще ви бъдат интересни (ако разбирате руски) и надявам се полезни.
Библиотека

Програма за ранна педагогическа помощ на деца с отклонения в развитието

Начало

Навици за общуване

Обща моторика

Фина моторика

Възприемане на речта

Самообслужване и социални навици

Проверовъчна таблица 


http://www.gold-child.ru/b_doctor/dzp-chto.html - Какво представлява ДЦП

Виж целия пост
# 478
Средната честота на ДЦП в индустриалният свят е около 2:1000. За САЩ тя е около и между 1-4:1000.
http://www.tvcc.on.ca/gateway.php?id=167&cid=2
За да имате по 500 случая на ДЦП в София би трябвало да имате (в най-лошият случай) 125.000 раждания годишно.
Освен, ако не грешите с диагнозата, разбира се, или цифрата Ви е 5, а не 500.

Мислех си да дам редица подробности около теорията на Hari and Tillemans, 1984 за същността на ДЦП като гностично нарушение и за опитите на Taub,1980 в подкрепа на тази хипотеза. Както и коментар върху някои публикации на Kwan и Hari, 1990.

Но не знам заради кого и за какво... след толкова негативизъм тук.
Всъщност статистиката ми е специалност и Бърди тълкува данните порочно. Понеже диагностицирането става след навършване на година и половина до две и половина - три- това обхваща деца родени в поне три различни  години. Напълно е възможно общият брой на родените през тези три години в София и околностите да е около 120000, да не говорим, че в София се диагностицират деца от цялата страна.
През 2005 г. в България са родени 71 640 деца, от които 71 075 живородени,   като в градовете живородените деца са 52 280, а в селата - 18 795 деца.  Та това е- с цифрите шега не бива Wink
Виж целия пост
# 479
"При децата с ЦП или "под риск за ЦП" не се препоръчва да прохождат държани за ръка или ръце, понеже се провокират примитивни флексионни стереотипи, блокиращи реципрочното движение на долни крайници."
Това е пост от страница 18 тук на известен специалист.

Излизам от презумпцията, че под термина "примитивни флексионни стереотипи" се разбира всъщност примитивни рефлекси, тъй като никъде няма да намерите такъв термин "примитивни флексионни стереотипи". По определение "стереотип" е повтарящо се явление с определена честота, докато рефлексите имат две съставки-стимул и отговор. Ако рефлексите бяха стереотипи, всеки стимул би предизвикал брой отговори, а не само един такъв (както си е).

Защо това НЕ Е така.

Основните примитивни рефлекси, които може да се отбележат при деца с неврологично изоставане са:

* Рефлекс на Моро
* Тонично-лабиринтен рефлекс (TLR)
* Асиметричен тоничен шиен рефлекс (ATNR)
* Спинален Galant рефлекс.
* Симетричен тоничен шиен рефлекс (STNR)

Последният от този ред рефлекси може условно да се нарече "примитивен", защото не е представен при раждането. Той се появява около 4-6 месец и се подтиска (не разгражда, защото няма какво да се разгражда) докъм 10-12 месец.

Всеки рефлекс по определение има две компоненти-стимул и отговор.

Всички от горепосочените рефлекси освен Galant имат като стимул на предизвикване промяна в позицията на главата (или движения в областта на шията), а като отговор промяна в мускулният тонус (TLR), или изпъване на крайник от страната към която е завъртяна главата (ATNR), или комплекс от движения при STNR.

Galant се стимулира от дразнене по дължината на гръбначният стълб и съответно оттегляне като отговор. Галант с изчезването му осигурява начина на обръщане на тялото на едно кърмаче в последващите месеци.

Тонично-лабиринтен рефлекс (TLR) влияе върху мускулният тонус по време на цялата първа година от живота на детето и поради това, при оценка на неврологичният статус на бебе, главата винаги трябва да е в неутрално положение-нито сгъната, нито разгъната.

От всичко това ясно следва, че няма примитивни рефлекси, които да се "провокират" от движение на горните крайници (с имагинерно влияние върху долните), тъй като стимул за всички примитивни рефлекси освен други външни добавъчни фактори ( шум, светлина-при Моро рефлекса) е движението на главата (или движение в областта на шията).

Написаното на страница 18 следователно е груба грешка по отношение на стил, съдържание и смисъл, и говори за непознаване на основни, базови положения. От което следват и неподходящи "препоръки".

Ето тук можете да прочетете в подробности изложеното накратко от мен:
http://www.indtireland.com/reflexes.htm

Ах тези Capute AJ, Accardo PJ...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия