26% от българите имали висше

  • 1 625
  • 40
# 15

СУ лежи на стара слава с филологиите.
Няма толкова на брой проценти, с които да изразя съгласие. Никой не ми вярва,обаче Confused
Виж целия пост
# 16
Според мен и куцо и сакато има висше образование в нашата малка държава.
Някои и по две.

И не им личи.
Виж целия пост
# 17
26% пишеш...не, че пия РОМ, но ромът отдавна е взел превес с присъствието си на българска територия. Няма да взимам отношение, но защо не вземат да раздават по изборите вместо кюфтета и бира- Мохито. Много е фешън.
Виж целия пост
# 18
Да не си разменила процентите? Според мен е валидно обратното-в милата ни рОдина не останаха прости среднисти..... но виж, хора с виШо-бол, а това, че половината не могат да си напишат правилно дори и името е една друга моя любима тема, свързана с виШото у нас! За Европа процентът е доста по-нисък.
Виж целия пост
# 19
Ромите са сериозен процент от населението, а сред тях няма и 1 % вишисти. Освен това в СУ има цели специалности, които никой не завършва (или завършват по 1-2-ма на година), независимо, че са влезли 30-40.
Виж целия пост
# 20
Толко им е акъла на тия двечките, дето твърдят, че бизнесадминистрация се учи за секретарка.  А колкото до бг работодатели, ако вземат вузовете да се вслушат във воя им, съвсем ще я закършим (изключвам сериозните чужбински фирми).
Виж целия пост
# 21
Аз мисля, че е добре процентът на висшистите да не е голям от малко егоистична гледна точка.
Но поне висшето да е качествено.
Виж целия пост
# 22
за какви точно висшисти става дума?
магистри, бакалаври.. специални образования?
защото думата висшист в бг означава образователна степен бакалавър, магистър.

на мен 26 процента ми се струват реални. нереални са ми 60 процента в чужбина.
ако обаче, броят за висшисти всички завършили гимназия с някакъв профил - сигурно.
един познат тук също се брои 'висшист', но до колкото мога да схвана е завършил специална гимназия, колеж.
и дори не е чувал какво е бакалавър.
Виж целия пост
# 23
Според мен 50% от тези 26% са от ВСУ "ЧЕрноризец Храбър" Crazy И се сещам за вица: Един инженер го било страх да отиде на лекар, защото: "Като знам как завърших..." Wink
Виж целия пост
# 24
Като си помисля, че почти всичките
неграмотни писарушки тука са с висше ...
Виж целия пост
# 25
Като си помисля, че почти всичките
неграмотни писарушки тука са с висше ...

Къде?
Виж целия пост
# 26
Като си помисля, че почти всичките
неграмотни писарушки тука са с висше ...

Къде?

Предполагам има предвид У форОма. Ама аз не знаех, че са с висше. По темата, тези проценти са ми крайно странни.Според мен у нас липсват среднисти, които да си разбират от работата, висшисти колкото искаш, но работят като среднисти.
Виж целия пост
# 27
Е, не си ли чела кой какво работи?
То са едни страхотии, то едни титли...
Виж целия пост
# 28
Оптимистичната прогноза: Ще стигнем европейците след 33 години, ако работим двойно
25 Септември 2007
Докладът на Световната банка потвърди тезата на министър Орешарски, че исканията за еврозаплати са фантастични
 
В момента устойчиво повишаваме производителността на труда си с 2 %, когато започнем да правим това поне два пъти повече, имаме шанс да стигнем европейските заплати след 33 години. Това е положението, обобщено с две думи след доклада на Световната банка за България. Това е и оптимистичната прогноза.

 Песимистичната гласи, че ако работим все така, все толкова и ще получаваме. Проблемът е там, че и европейците подобряват производителността на труда си със споменатите 2%, но ние имаме прекалено много да компенсираме, така че трябва да запретнем по-здраво ръкави от тях.

В момента ние получаваме 33% от средните доходи за Европейския съюз, горе-долу същата - 35% е и производителността ни на труда.

Докладът на Световната банка на практика даде железни аргументи на финансовия министър Пламен Орешарски, който определи като "фантастични" исканията за европейски заплати преди да бъде постигната европейската продуктивност. Експертите посочват конкретните реални рискове от по-бързото нарастване на заплатите спрямо нея. Единият, който вече усещаме по джоба си, е високата инфлация.

Световната банка препоръчва на България смели реформи в четири ключови за производителността на труда сфери - образованието, научноизследователската дейност, гъвкав пазар на труда и подобряване на пазарната среда.

Докладът критикува професионалните училища - издръжката им е с 20% по-скъпа от общообразователните, а в същото време при възпитаниците на "техникуми" вероятността да не си намерят работа е с 50% по-висока, отколкото при останалите зрелостници. Министър Вълчев призна, че има дефекти в сферата - у нас, например, все още обучават и изпитват ученици за производство на аналогови телефонни централи, които вече никой не използва. Освен това един сервитьор учи пет години, колкото и един лекар.

Според доклада на Световната банка в България разноските за един студент като процент от БВП са по-големи, отколкото в ЕС, което означава, че проблемът е не в недостига на средства, а в лошото им управление.

Истински глад за пари обаче има в друг сектор - научните изследвания, подчертава документът. У нас за тази сфера се отделят едва 0.6% от БВП, като делът на бизнеса е символичен, докато във Финландия например за изобретения се отделят 3% от БВП, като ? от сумата идва от частния сектор.

Държавата трябва да насърчава българските фирми да инвестират в развойна дейност, а бизнесът трябва да разбере, че иновациите водят до по-високи печалби, съветват експертите на СБ. Те посочват и друг проблем, който поставя на изпитание българската икономика - населението в трудоспособна възраст се топи с 40-50 000 души годишно, което означава, че ще расте гладът за работна ръка.

Препоръката им е да се насърчава мобилността на работната сила, както и т. нар. обучение през целия живот.

http://www.bgfactor.org/index_.php?ct=1&id=12465
Виж целия пост
# 29
едва ли е само 26%,все пак филиали на университети има в Смолян,Ардино,Добрич....скоро може и във Вълкосел да открият,по селата. Всеки втори се е сдобил с дипломка по някакъв начин,а свободните по колко студенти бълват на година ooooh!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия