Sicko или за здравните системи по света

  • 4 666
  • 90
# 60
gioia, още утре ще попитам дали има такава възможност, звучи много добре.
Виж целия пост
# 61
Наскоро гледах едно публицистично предаване в което един от участниците заяви,че разходите по здравеопазването трябвало да се ограничат,при което мин. на здр.Ливия Турко съвсем искрено се възмути и напомни,че Италия е цивилизована държава и като такава,всеки неин гражданин трябва да има достъп до мед.обслужване.Човек с определено нисък доход не само,че маже да си позволи лечение,прегледи и т.н,но и не плаща абсолютно нищо за това.Останалата категория без значение от дохода ,при преглед заплаща тикет от около 36 евро.Това важи както за държавните здр. заведения така и за частните клиники,които са конвенционирани(?)Така,че ако в една държ.болница за една мамография трябва да чакаш 2008,то същият преглед ще ти го направят в конв.клиника,лаборатория за същата сума.За въпросната сума бях оперирана(шев и кройката беше около 6 часа)и поостанала 1 седмица в болница. лекарствата за пациенти -онкоболни или с патология са безплатни или се плаща някаква незначителна сума.Също така  много  лекарства изписани от личният лекар или от специалист(но пак с реципта от личният л-р) са безплатни или някаква мин. сума.В аптеката можеш да си закупиш свободно  всякакво лекарство ,което не подлежи на лек. предписание Laughing
Да добавя също,че когато се прави декларация на доходите 20%от всички мед. разходи,включително и лекарства (с касова бележка) биват върнати.
Италия има много трески за дялане,ама много ,но здравеопазването е на добро ниво.
Виж целия пост
# 62
gioia, още утре ще попитам дали има такава възможност, звучи много добре.


има, аз така правя, но бъди уверена и наперена, помага  Grinning
Виж целия пост
# 63
овчева, с моя гинеколог точно така направих -  след като ми се обадиха да ми отложат часа , аз бях готова да отида където ме изпратят ( никога не бях ходила на лекар) и те ми дадоха частна клиника , която има договор и имаше час след 4 дни. платих 18 еуро, прегледа не беше на макс. тикет.
Оф, извинявайте, направихме тука тема за здравната система в италия.  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 64
Лени, точно това е темата - да говорим за здравните системи по света.
Това, че италианките сте по-активни е друг въпрос Grinning
Виж целия пост
# 65
не, просто иде Хелоуин, долитаме с метлите съвсем случайно в групи по 2-3  Laughing
Виж целия пост
# 66
О.К. Да добавя само,че ако някои понаминава към Италия и се почувства зле(да речем на нова година препил,паднал и го заболяло ухото или нещо друго)може да се обърне към местният USL където да бъде прегледан и предписани нужните лекарства.Това важи за всички,емигранти с документи или без,преминаващи,временно пребиващи и изобщо за всички
Виж целия пост
# 67
А какви са критериите, според които оценявата една здравна система?
И аз попитах това, не помня на коя страница беше...за мен, както вече може би стана ясно, най-важно е ако имам нужда от лекар, да може да стане веднага. Бих искала и лекарствата да са безплатни или поне с някакви намаления за всички.

С риск да ви се сторя малоумна, не ми стана ясно следното: казвате, че има избор на лекари и болници, т.е. чакането реално го няма, тъй като ако ви пратят при специалист, свободен след 3 месеца, вие можете да откажете и да посетите друг в по-кратък срок - тогава, къде всъщност е проблемът и защо хората се оплакват от "чакане", като то може да бъде избегнато  Embarassed
Само да вметна за лекарствата  - при нас изписаните с рецепта се доплащат само с 5 евро, т.е. всичко останало нагоре се заплаща от касата. Дори има болести, при които се поема на 100 % без никакви 5 евро от страна на пациента.
В Германия въведоха и тримесечна такса от 10 евро. Щеш, не щеш. Щом ти трябва рецепта - плащаш ги. Дори и да не минаваш на преглед. Тъпо и абсурдно, ама ...
Понеже дискутирате темата за специалистите, да ви кажа, че е много трудно. Обикновено домашния лекар ти препоръчва някой. Това е добре, защото след това така или иначе специалиста праща отчет на домашния лекар. Имат си се, предпочитат си се, препоръчват си се.
Аз съм доволна от тази система на работа, защото знаеш, че си в добри ръце. Ако не си доволен от домашния си лекар, можеш да го смениш одма. Никой не ти държи сметка за това. Ако доктора е болен или в отпуска, има си предпочитани колеги да го заместват.
Да уточня за чакането при специалисти. Това чакане се задълбочи покрай новата реформа тук, защото докарват лекарите до унижение и безпаричие. За всеки касов пациент получават някакви мизерни пари на месец, без значение дали го е виждал само да му подпише рецептата или му виси всеки ден в кабинета. От тях той не печели нищо и затова предпочита частнозастрахованите пациенти. Ако има на ден примерно за приемане 20 пациента, то той ще си отдели поне 5 термина за частни пациенти и те ще стоят винаги свободни, останалите се заемат твърде бързо. Затова като се обадиш да си поискаш час, няма в близките 2 седмици, ами се налага да чакаш дори 3 месеца.
Понякога се налага и да лъжеш, за да те вземат. Примерно да кажеш,ч е си частен пациент. Още за днес ще ти намерят час.
На мен веднъж ми се наложи да потърся УНГ специалист - имах проблеми с гласа. Даваха ми час за след 2 месеца. Тогава я камилата, я камиларя. Насмотах ги по телефона и обясних, че мипредстои концерт и че трябва да си оправя гласа до концерта, че имам солови изпълнения и тн. Веднага смениха тона и ми намериха час за след 2 седмици. Сигурна съм, че е бил от контингента за частни пациенти, защото като отидох в деня на прегледа, не се наложи да чакам и 10 минути.
Виж целия пост
# 68
Е, блазе на италианките.
В Англия нямаш право на избор на специалист, където те пратят. Децата нямат педиатри. Има ги само в големите болници, пращат те при тях, ако детето е много болно или са го лекували дълго време безуспешно. Думата профилактика тук е непозната. А цитонамазка се прави на 5 години.
За мен системата им издиша, защото лекарите са пълни некадърници, забатачват случаите, а това води и до непрекъснатата нужда хората да ги търсят. Ако имаш здавословен проблем и се реши максимално бързо няма проблем. Но чакай 3 месеца за специалист положението значително се усложнява.
Тук 70-75 % от лекарите са индийци, пакистанци и тем подобни. Учили някъде си там и дошли да работят в Англия. Просто квалификацията им е под всякаква критика. Често не знаят основни медицински термини, английският им е неразбираем, не го говорят, не могат да се разберат с местните, които си говорят с акцент.
И отново, това е за държавната здравна система, частната е неедостъпна за обикновените хора.
Виж целия пост
# 69
То и тук плащаш 6.50 паунда за рецепта, т.е това ти струват лекарствата независимо колко са, но обикновено ти изписват парацетамол или ибупрофен, които може да си ги купиш по-евтино. Скъпите и ефективните лекарства или не ги знаят или не ги изписват.
Да тук имат техника, но нямат знания.
Виж целия пост
# 70
Господи,съвсем се потресох от здравната система в Англия! ooooh!
Пишете,че за лекар се чака с месеци.Извода ми е,че има голяма смъртност.Така ли е?
И как живеете спокойно там, бе хора ? #Crazy
Одобриха ме за сезонна работа,но май ще се откажа.Аз ще живея с мисълта,че ще се разболея и няма да имам възможност да посетя лекар.Егати и ужаса!
Виж целия пост
# 71
Евана, не се потрисай, или поне не вземай за чиста монета мнението на една потребителка. Дорет прави свободни разкази по картинка.

Циотанамазката, например, се прави на 3 години, не на 5. Ако поискаш, ще ти направят по-често.
Ако детето е сериозно болно, разбира се, че специалистът е педиатър. Не говоря за глупости като настинки и подобни.
Да кажеш, че всички лекари в една страна са пълни некадърници,  показва само багажа на потребителката, друго обаче - не.
75% индийци не е базирано на факти.
Никой не ти изписва парацетемол за 6.50. Или ти го дават безплатно, ако си в болница, или си го купуваш за стотинки. Има лекарства, струващи стотици лири пакетчето, с рецепта ти излизат 6.50. Има и лекарства за рак, които струват 30,000 лири на година.
Изводът ти за голямата смътност е грешен. С пъти е по-малка от тази на България. Има статистика все пак, не са само плюнките на Дорет.
Хе-хе, не знаели скъпите лекарства. Информация има, и пациентите ги знаят.
Даа, и знания нямали докторите. В България някои от студентите си купуват изпитите. Факт. Техните знания откъде са?
Ако се откажеш на основата на Доретиното мнение да работиш това, за което си кандидатствала все пак, може би ще трябва да отидеш на преглед наистина.
Евана, живея спокойно от 18 години тука, благодаря за загрижеността ти все пак. Системата съвсем не е блестяща, но нека да не преувеличаваме. Истерията е смешна.

Дорет, ти не говориш ли с акцент? Сигурно някоя подобна расистка пише в друг форум за теб: а пък на детето ми се паднала една "пълна некадърница, румънка, циганка или там подобна, учила някъде си и дошла да ми учи детето в Англия, английският й е неразбираем", бла-бла-бла. Излагаш се.
Виж целия пост
# 72
Излезе ли вече филмът?
Няколко дни не влязох в Клюкарника и изпуснах новините! ooooh!
Виж целия пост
# 73
Алиса, пак ли почна със заяжданията. Това, което съм  написала не само съм го изпитала на собствен гръб, но е споделено и от цялата рода на съпруга ми, от колегите ми и приятели.
Но аз не жиея в Лондон, вие там сте друга Англия.
Не ме карай да снимам писмото от резултата на цитонамазката и уведомлението че следващата ще е след 5 години. Искала, но не  ми правят по-рано, макар че се водя рискова група, всичко им е в компютрите. Добре, че си ходя в България поне веднъж годишно.
А статистика са тези 75% неангличани лекари. И наистина повечето са некадърни. А за езика, те просто не го говорят, не могат да се разберат с местните, за разлика от мен, все пак децата ме разбират в училище. И да говоря с акцент, местния.
Моля не ми лепвай етикети като расист и тем подобни обиди. Това е самата истина.
И дано не допреш да ти изписват лекарства за рак за 30 000 паунда, а ти да плащаш 6.50. Наистина трябва да си много зле за да получиш рецепта за скъпо лекарство.
Няма проблем, нека всеки дойде и се увери колко добро е тук здравеопазването. А то не се свежда до акушерката да ти премери два пъти кръвното и да покаже професионализъм като раждаш. И друг път съм ти казвала, моли се да не се разболееш от нещо дори и не много сериозно. Тогава ще разбереш какво значи здравната им система.
И ще отречеш ли че се чака за специалист 13 седмици?
А дъщерите ти имат ли си личен педиатър?
И още мога да питам.
Evana, и аз им се чудя, но смъртността като че ли не е толкова голяма, или не се вижда.
А тук си се живее спокойно, те англичаните са си свикнали, за всичко има waiting list, редят си се на опашки,  дистация си спазват и не протестират за нищо. Така са научени.
И ако слушаш Алиса тук ние наистина живеем в страната на чудесата.
То и затуй англичаните масово се изнясят от страната си.
Спирам до тук, сега очаквам няколкото защитнички на Алиса да се включат с възхвалите за Англия и оплюването на моята личност.
Виж целия пост
# 74
Да се включа и аз, от страна на английските мами. Началото на октомври излезе едно проучване за здравните системи в Европейската общност, по поръчка от Брюксел. Ето статия по въпроса UK falls further down European health league despite rise in funding. Колкото и зле да е местната система, не може да се подмине факта, че българската се е представила още по-зле!!!

Финансите са ограничени и целта на здравните системи е, парите да бъдат възможно най-правилно разпределени между нуждаещи се!
Първите години, когато дойдох да живея тук, мислех точно както Дорет и Биляна  Peace С течение на времето обаче разбрах, че тук имало правила, които се спазват. Нормално е човек да се чувства пренебрегнат, когато детето е с 40 градуса и откажат линейка (била съм в това положение) или аз се превивам от болка, те ми казват пийни парацетамол и ако до час не отмине, се обади пак. Линейките не са безкрайно много, както и лекарите, за да поемат всяко оплакване. Важното е, че даже и да контактуваш с мед. сестра, тя е обучена да прецени състоянието ти и да вземе адекватно решение. А линейката, която не е дошла при теб, може би вече хвърчи да спасява друго дете с температура, изпаднало в шок, или човек с инсулт, или инфаркт.
Проблемът в БГ за мен е, че всеки и по всяко време има достъп до лекар, правят се прекалено много и ненужни изследвания, които се заплащат от касата и когато стане дума за сериозно заболяване установяват, че финансите са свършили  Rolling Eyes Ами парите не растат по дърветата, още по-малко в бедна страна като България.
Дорет, индийци и пакистанци, но са завършили тук или най-малкото са изкарали приравнителни изпити, които не са никак леки! А знаеш ли какво ниво на английски изискват, за да можеш да бъдеш практикуващ лекар тук?! Можеш ли да покриеш такова ниво, за да си позволиш да говориш по този начин?!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия