Раничка на шийката на матката *Б*

  • 398 610
  • 1 127
# 825
Bunchi, моята гинеколожка ми каза, че след горене може да има 1-2 седмици такова течение, и дори да бъде леко розово. При всеки е различно.
Виж целия пост
# 826
Мерси, Jenifer. бях се притеснила. Simple Smile
Виж целия пост
# 827
Eto ne6to,koeto qvno vsqka jena "pritejava6ta" rani4ka na 6iikata na matkata,trqbva da znae!  


Изразът „раничка на шийката на матката” е особено разпространен сред пациентите. За съжаление не малко лекари допринасят за продължаващата популярност на този архаизъм. В следващите редове ще се опитам да обясня какво обикновено се крие зад израза, какво значение има, каква е връзката с рака на маточната шийка и какво пациентът да очаква от своя лекар като поведение.
В същност в големия си процент „диагностицираните” „ранички” представляват нормално състояние. При преглед се установява по-голям или по-малък зачервен участък на маточната шийка. Той се дължи на това, че при жените между юношеството и менопаузата, под влияние на високото ниво на половите хормони, лигавицата, която покрива вътрешната част на матката достига малко извън нея. Маточната лигавица, за разлика от тази покриваща влагалището, е много тънка – представена от един слой клетки. Поради това през нея прозират кръвоносните съдове, които са с червен цвят. По такъв начин този участък, където тя е разположена на маточната шийка контрастира отчетливо с околната тъкан (снимката). Без при това да става въпрос за никаква раничка! Когато това състояние е по-изразено и обхваща по-голяма част от маточната шийка се обозначава с медицинския термин ектропион. При жени с хормонални нарушения водещи до ниско ниво на половите хормони този феномен не се наблюдава и може да даде първоначална ориентация на лекаря. След менопаузата (спиране на менструациите) „тънката” лигавица се премества навътре към маточната кухина – това е причината при жените от тази възраст „раничките” да изчезват.
При обикновен преглед с невъоръжено око освен да се констатира това зачервяване, което както се разбра в повечето случаи е нормален феномен, не е възможно категорично да се заключи дали има или не болестни изменения. За това на помощ идват цитонамазката и колпоскопията. Извършването им е важно, защото чрез тях се диагностицират промените, които предшестват рака на маточната шийка или началния рак. Ясно трябва да се подчертае – ектропионът не е причина за рак! Днес има безспорни данни за връзката на рака с човешкия папиломен вирус (HPV) – предаван по полов път. За щастие трансформацията на нормална към ракова тъкан изисква време – често десетилетие, през което се извършват промени в клетките. Тези промени могат да се установят от опитен лекар (цитолог) при изследване на цитонамазка. Вземането на цитонамазка е безболезнена манипулация представляваща „обърсване” на маточната шийка с памучно тампонче, четчица или специална щпатула. Така събрания секрет се разстила на тънко стъкло и фиксира. След необходимата обработка цитолога се произнася дали клетките са „нормални”. У нас все още се използва система, при която резултатите се категоризират в пет групи, някои с подгрупи. Най общо ПАП 1 и 2 са напълно нормални, 3 междинна – изискваща уточнение, 4 и 5 – има явни болестни изменения. На всяка жена се препоръчва не по-късно от три години след започване на полов живот веднъж годишно да се взема цитонамазка – до 70 г. възраст. При наличие на три последователни цитонамазки с нормален резултат изглежда безопасно интервала на изследване да се удължи на две години. Ако нямате оплаквания, лекарят ви е казал, че имате раничка, от цитологичното изследване всичко е наред – например ПАП 1 или 2 и ви предлагат”раничката” да се „обгори” (с ток, лазер или лекарство) – най-добре потърсете второ мнение, обгарянето вероятно ще е безцелно и потенциално вредно! При наличие на цитонамазка от ПАП 3 до 5 следващата стъпка, която обичайно се прави е колпоскопия – също безболезнено изследване, при което се оглежда маточната шийка с уред наречен колпоскоп – той представлява оптична система и светлинен източник даващ увеличен образ на тъканите. Така може да се забележат нарушения, които да ориентират лекаря, от къде да вземе биопсия (частица тъкан). Вземането на биопсия причинява минимална болка (а често и никаква), практически не изисква обезболяване. Това обаче е изследване „златен стандарт”, с което категорично се преценява има или не болестни изменени и тяхната степен. За успокоение на пациентките ще спомена, че в големия си процент цитонамазките от група ПАП 3 се дължат на възпалителни промени или неподходящ момент на вземането им. В такива случаи е достатъчно съответното лечение и последващ контрол. Безразборното „обгаряне” на „ранички” освен стрес и дискомфорт на жената, може да се окаже далеч по-вредно. Първо – дава фалшиво чувство за сигурност на пациентката, че е решила бъдещи проблеми с маточната и шийка и тя престава да прави ежегодните цитонамазки. Второ – след обгарянето премествайки границата между лигавиците навътре към кухината на матката, тя става недостъпна за наблюдение и по-трудна за цитологично изследване, което би могло да забави ранната диагностика на рака. Защото HPV вирусите могат да атакуват и участъци разположени в канала на шийката на матката.
В какъв случай обгарянето е полезно?
Диатермокоагулация или лазеркоагулация (форми на унищожаване на тъканта със специален ток или лазер) се правят, когато има предраково изменение на тъканите. Медицинския термин е дисплазия. Изборът на метод зависи от степента на дисплазията и нейното място. По принцип се предшества от изследване на тъкан (биопсия) Възможно е деструкция („обгаряне”) да се извърши и на ектропион, при условие, че секрецията от него е причина за неповлияващо се по друг начин влагалищно течение. Това обаче е рядко и обгаряния правени без цитологични или хистологични промени по принцип са безсмислени.
Както по-горе стана въпрос, като основен виновник за рака на маточната шийка се смята HPV. Този вирус има множество типове, като само някои от тях причиняват рак. Това е причината в някои случаи да се налага освен цитонамазка да се определи и типа на вируса. Така лекарят по-точно може да прецени потенциалната опасност и да предложи оптималното лечение. Особено при млади жени, които тепърва ще раждат. Изследването е по-скъпо от цитонамазка и не се заплаща от здравната каса, но е осъществимо и у нас.
И накрая няколко думи за профилактиката. Както повечето пациенти знаят, вече има ваксина против рака на маточната шийка. До сегашните изпитания са повече от обещаващи. Ваксината създава имунитет срещу четири от най-опасните типа HPV. Ефикасността и е пряко свързана с ранното и приложение – още преди жената да се е срещала с вируса. За това подходяща възрастова група са момичетата и жени от 9 до 26 години. Ще направя само две уточнени: първо – ваксината не предпазва 100% от рак. Тя предпазва почти 100% само срещу четирите типа човешки папиломни вируси, които наистина са най-чести причинители, но не единствени. Второто уточнение: сравнително краткия период на тестване. За цялостна оценка на ефекта и ще е нужно още време.
Така че, ежегодните посещения при лекар и цитонамазката като метод за ранна диагностика са повече от препоръчителни.


Dano da sum pomognala na nqkogo s tazi informaciq!
Виж целия пост
# 828
Hug Бравоо, супер изчерпателна информация на едно място


Имам само няколко въпроса, но ще пиша довечера, че сега малкия иска да излиза
Виж целия пост
# 829
Как се zараzява една жена с тоzи вирус?
Виж целия пост
# 830
Ето една интересна статия. От нея се вижда, че НРV се предава предимно по полов път, при неползване на презерватив. Но също така пише, че с НРV се срещат 80-90%, въпроса е, че малък процент от хората се срещат и с опасните му типове, които атакуват кожата и лигавиците, и променят ДНК-то на клетките. В повечето случаи, човека не знае, че го има този вирус.

Тема: Обрязването не предпазва от човешки папиломавирус (HPV)

 След като учените показаха как обрязването намалява значително рисковете от заразяване с вируса на придобитата имунна недостатъчност, се запитаха дали не предпазва и от човешкия папилома вирус?

 За да го разбере Д-р Robert Van Howe, педиатър в Университета в Мичиган, проучва 3 изследвания посветени на тази тема. За съжаление, новината е лоша! Обрязването не намалява вероятността от заразяване от този сексуално трансмисивен вирус.

  HPV е твърде често срещан вирус, рискът всеки сексуално активен човек да е инфектиран се движи между шокиращите 80 и 85%. Ползването на презерватив намалява рисковете от заразяване и дори може да се каже, че ги приближава до 0! Същетвуват много форми на HPV, като се започне от най- доброкачествената и често срещана и която се излекува от самосебе си, и се стигне до формата, предвестник на ракът на шийката на матката- най-рядко срещаната и злокачествена.

  Обрязването, което представлява аблация на препуциума на пениса е основно културна и религиозна практика, но често се прави и с чисто терапевтична и хигиенна цел. Според Световната здравна организация, повече от 30% от мъжката популация в целия свят е обрязана. Много проучвания са доказали, че тази манипулация намалява рисковете от трансмисия на СПИН. От 2007 година СЗО обявява обрязването за начин за препазване от СПИН на световно ниво.

 За да се предпазим от опасните форми на HPV, учените създадоха ваксина. Тази ваксина е най-новото средство за борба с ракът на маточната шийка. Ваксината се предлага и на българския пазар!


Doctorbg.com припомня:

HPV е щироко разпространен сред хората вирус. Той засяга избирателно кожата и лигавиците и е причина за много болестни процеси, включтелно рак на шийката на матката. Познати са над 100 различни вирусни типа, като около 30-40 от тях засягат пряко аногениталната област.

HPV съдържа циклично затворена като верижка молекула ДНК. Вирусът е способен да включи тази верижка в ядрото на своята клетка – гостоприемник. По този начин се променя наследствената и информация и тя може да се трансформира в ракова клетка.

http://www.doctorbg.com/read.php?cCat=7&id=10865
Виж целия пост
# 831
Как се zараzява една жена с тоzи вирус?

Т.е. за не се зарази с този вирус, жената, както и нейния постоянен партньор трябва преди да са се срещнали да са ползвали винаги презерватив, и след това, ако евентуално някой кръшка да го прави пак с презерватив  Thinking

или

ако изследванията покажат, че не е имала контакт с вируса, и е на възраст под 25-30  години, може да си сложи ваксината, за която тук се говори.
Виж целия пост
# 832
Профилактика на рак без ваксина

Силвия Георгиева

Ракът на шийката на матката покосява ежедневно над 650 жени в света. У нас данните показват, че всеки ден от това заболяване умират по 2 жени. На българския пазар вече се появи ваксина срещу този вид рак. Трите дози, необходими за предотвратяване на заболяването излизат 840 лв. Ваксината обаче е предназначена само за жени до 26 години. "Смисълът е тя да се сложи преди сексуалния дебют, тъй като ваксината не лекува, а само предпазва", обясняват експертите. Така че за по-зрелите жени и за тези, които не могат да си позволят да платят толкова висока цена, остава другият единствен, но изпробван начин за предпазване - обичайната профилактика на полово предаваните болести.
Установено е, че човешкият папилома вирус (HPV) е основният причинител на голяма част от случаите на рак на маточната шийка. Той е доста често срещан вирус и засяга както мъжете, така и жените. Предава се предимно по полов път, затова и първичната профилактика на папилома вирусите е внимателен подбор на половите контакти. Лекарите обаче припомнят, че използването на презерватив не предпазва 100% от заразяване, тъй като вирусът е силно заразен и не е задължително да има проникване, за да се предаде инфекцията. Това може да стане и при близък, по-интимен контакт. Освен това HPV рядко има симптоми.Папилома вирусът има над 100 разновидности, като повечето са безвредни и организмът се справя лесно с тях. Около 30 типа на този вирус засягат половите органи - т. нар. генитални вируси. Именно те могат да причинят рак на шийката на матката или предракови изменения в клетките, покриващи маточната шийка. Други типове на човешкия папилома вирус пък могат да доведат до генитални брадавици (кондиломи) и доброкачествени изменения на маточната шийка. HPV се свързва и с други по-редки заболявания като вагиналния рак и заболявания на дихателните пътища.
Тъй като инфекцията обикновено е безсимптомна, заразените могат да предават вируса на други хора, без изобщо да знаят за това. Понякога може да има признаци на зараза като кръвотечения при полово сношение, неправилни кръвотечения или засилено бяло течение, но те не се появяват винаги, а и може да са признак за друго вече напреднало заболяване.
Затова другият сигурен начин да се предпазване от полово предавани болести и евентуален рак на шийката на матката са редовните профилактични прегледи. Повечето HPV инфекции се откриват при т.нар. абнормни Пап тестове. Пап тестът е елемент от гинекологичния преглед и помага да се открият клетки с изменения - т.нар. абнормни клетки от покривния слой на маточната шийка, преди измененията да прогресират в предракови или ракови. Много е важно, ако има предракови изменения, те да се открият навреме, за да могат да се излекуват успешно. За самия HPV няма доказано лечение, при доста от заразените организмът се очиства от вируса спонтанно по естествен начин. Затова се лекуват някои от последствията на HPV инфекцията, включително абнормните клетки на маточната шийка, гениталните кондиломи.
ДРУГИ ИНФЕКЦИИ
Гениталните кондиломи се причиняват от други типове на човешкия папилома вирус. Това са кожни образувания, които най-често се появяват по външните полови органи и около ануса при жените и мъжете. По-рядко могат да се появят вътре във вагината или върху маточната шийка. Те рядко имат симптоми - парене, сърбеж или болка. Лечението им също е сложно, защото няма критерии, които да подскажат дали кондиломите ще изчезнат сами, или ще започнат да нарастват. Понякога те изчезват от само себе си, друг път могат да се появят и след лечение, тъй като причиняващите ги HPV типове може да са все още в организма. Лекуващите лекари понякога изписват на пациентите специален крем или разтвор, който се прилага върху кондиломите. Някои от тях могат да бъдат премахнати чрез замразяване, изгаряне или с лазер. Ако тези начини не помогнат, се прилагат хирургически методи.

МАСОВОСТ
По данни да Световната здравна организация с човешкия папилома вирус са заразени над 630 млн. души по света. Изчислено е, че 40 млн. от случаите са с предракови изменения - състояния, които могат да доведат до рак на шийката на матката. В България всяка година от този вид рак заболяват над 1000 жени, от които умират над 500. В същото време на 49% от българките никога не е била взимана цитонамазка при гинекологичен преглед, с която могат да се открият признаци на предракови заболявания.   

http://www.segabg.com/online/article.asp?sid=2007021600040001601

т.е. към момента в България за да оцелееш трябва всяка жена сама да ходи да си прави цитонамазки, защото по здравна каса не се полага това изследване, на младите жени, които пък попадат в доста рискова група, хем поради по честата смяна на партньорите в тази възраст, хем и факта, че деца се раждат предимно от 20-30 години, а една бременност отслабва имунитета и помага на вируса. Пълна безотговорност на лекарите в бг, ако питате мен  #2gunfire
Виж целия пост
# 833
Благодаря zа информацията.  bouquet
Щом е така лесна zараzата предлагам да се ваксинират маките бебета момчета и по тоzи начин веригата Ще бьде zавинаги прекьсната и униЩожена оЩе в zародиШ.
Обаче други са мотивите на проиzводителя...дано ги проzрете беz помоЩ.

Цитат
Установено е, че човешкият папилома вирус (HPV) е основният причинител на голяма част от случаите на рак на маточната

Това е льжата на века.Няма никьде научни открития,че тоzи вирус е причинителят на рака.Има само корелация.Той просто винаги присьства при рак,но никога не е докаzан като причинителят.
Четете научна литература,а не вестници и мислете сьс собствените си глави.Много истини Ще откриете. Peace
Виж целия пост
# 834
Е добре де, ами тогава фактите, че жените, на които е направена ваксина не са се разболели? Това също ли е лъжа.
Виж целия пост
# 835
Няма такива факти Танина.Ваксината има 5 годиШно експериментално минало и е едва почти 2 години на паzара.Много е рано да има каквито и да било иzводи.
Но пьк zа сметка на това има ве4е доста пострадали.Тук постоянно сьобЩават по някой труп...
Виж целия пост
# 836
Здравейте на всички! Реших да пиша за първи път тук, тъй като от известно време имам проблеми и чета някои теми във форума. Намерих много информация и то на едно място, ( за което благодаря на всички ), но винаги възникват и въпроси.
Преди около месец и на мен ми откриха раничка на шийката на матката. Тези дни трябва да получа резултатите си от цитонамазката и да се проведе лечението. Първоначално ми бе открита и кандида албиканс, която трябваше да лекувам този месец - за сега благополучно. Гинеколожката ми ще третира раничката с горене. Четох много за този метод, за да придобия горе долу представа. Разбира се, както всички съм доста притеснена. Тъй като първоначално се занимавах с лечението на гъбичките, не можах да попитам повече подробности лекарката си конкретно за горенето на раничката. Мисля, че тя спомена електрокоагулация - аз лично не успях никъде да видя какъв е термина за горене с лазeр. Ако някой би могъл да ми обясни и каква е разликата между електрокоагулация и електрокаутеризация - тези два термина срещнах за горене на ранички на шийката на матката.
Другият ми въпрос е свързан с профилактиката с Полижинакс-глобули. Беше ми предписан шест дневен курс профилактично преди менструация, след която трябва веднага да отида за манипулацията по горенето на раничката. Тъй като ми е предписан от 9.09 до 14.09, а е възможно цикъла ми да дойде и ден два по-рано ( по принцип се предвижда на 14-ти ) - въпросът ми е дали тези глоболи могат да се слагат и по време на цикъл или не е препоръчително?
Благодарности предварително и всичко най-добро на всички! Simple Smile
Виж целия пост
# 837
Полижинакса са как да кажа ... почти безвредни глобулки. Предписват ги даже и на бременни в седмия-осмия месец. Но мисля, че по време на менструация не се слагат, но не мисля че това ще ти е проблем, т.е. не е задължително пет дена точно да ги слагаш.

Електрокоагулация е термина за горене с ток. А лазера си е лазер, не съм чула друг термин, но дори и да има като кажеш, че искаш с лазер ще те разберат. Има и вариант само да намажат раничката със Солкожил, това е вид лекарство. И то си зависи от резултата на цитонамазката какво ще ти е по-нататъшното лечение. Но според мен питай и за другите варианти - лазер, солкожил, преди да са решили да те горят с ток  Wink, особено пък ако не си раждала още.
Виж целия пост
# 838
Благодаря много за бързия отговор - ще попитам и най- вече ще изчакам резултатите си от цитологичното изследване. Не съм раждала и въпреки това моята лекарка ми каза ,някак си твърдо, че трябва да се гори раничката. Мисля, че е добър гинеколог и затова не искам да я сменям за сега. Толкова ли е по-лошо наистина горенето с ток от лазера? Бих искала да реше проблема възможно по-бързо, тъй като бях планувала пътуване извън България към октомври месец - надявам се да не попречи. Желая на всички успешно лечение с всички тези неприятни проблеми!
Виж целия пост
# 839
Ами не съм много сигурна, нека и някой друг да си каже мнението, но съм чувала, че някой път след електрокоагулация по трудно се забременява. А на доста мои познати, които имаха раничка и бяха ІІ-ІІІ група, след мазане със Солкожил раничките им се оправиха. Затова ти казвам да попиташ гинколожката да ти предложи и други варианти. Все пак щом й имаш доверие, тя е лекарката, тя ще каже кое е най-добре в твоя случай и защо. Успех  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия