Welcome on board 10 - Италия _ Милано

  • 33 130
  • 257
# 180

http://www.flickr.com/photos/83278675@N00/460755753/

тази кула я ка4ихме съЩо (азинели), кулата, която е пред нея е малко по_ниска и много наклонена

отбелязано е до къде стигат други известни кули (в кремона, в пиза),подминаваШ ги и продължаваШ да се катериШ  Mr. Green 
от горе гледката си заслужава, опеделено
Виж целия пост
# 181
връЩам се на по_неизвестните, но съЩо така много интересни дестинации

ето това град4е, Vigevano, много ми хареса и е съвсем близо до Милано (може и само един следобед там да си изкараШ)

пак има кула за катерене, но доста по_ниска Simple Smile

http://www.youtube.com/watch?v=ZnpWg0MD-po
Виж целия пост
# 182
Да питам има ли различия в кухнята/ ястията в различните области, вярно ли е че по-на юг кухнята е по-богата на подправки, по-пикантна? Аз докато бях в Италия (Тоскана, Северната част- но не Милано) нещо се разочаровах, все безвкусни и постни неща (сандвичи, пици, хляб), дори свинското месо беше с един особен вкус. Единствено виното и кафето много ми харесаха. Може и да не съм случила на добри заведения  Rolling Eyes От друга страна извън Италия съм опитвала страхотни италиански специалитети (вносни за страната, не местно производство) като прошуто крудо, едно сирене с орехи.

Виж целия пост
# 183
Да питам има ли различия в кухнята/ ястията в различните области, вярно ли е че по-на юг кухнята е по-богата на подправки, по-пикантна? Аз докато бях в Италия (Тоскана, Северната част- но не Милано) нещо се разочаровах, все безвкусни и постни неща (сандвичи, пици, хляб), дори свинското месо беше с един особен вкус. Единствено виното и кафето много ми харесаха. Може и да не съм случила на добри заведения  Rolling Eyes От друга страна извън Италия съм опитвала страхотни италиански специалитети (вносни за страната, не местно производство) като прошуто крудо, едно сирене с орехи.


тук кухята не е богата толкова на подправки колкото на треви ... босилек, розмарин, тим, майорана, мента и про4ие
пикантна тук озна4ава лЮта и може би е най_характерно за калабрия, но навсякъде се яде лЮто..
тосканската кухня е една от най_добрите и доста ме о4удва това, което пиШеШ  newsm78
проШуто крудо има много видове, най_известното и ЛЮбимо на Ноя е от Парма.... други са сан даниеле, ди карпеня, и др.....
има и много други афеттати брезаола, коппа, спек и т.н .......
салами, салам4ета, наденици има безброй много
сирена има над 300 (в буквален смисъл, не обрасно казано) вида (не марки) регистрирани .... така, 4е е трудно никое да не ти хареса .... това с орехите на френско ми мяза ...
 
Виж целия пост
# 184
Да питам има ли различия в кухнята/ ястията в различните области, вярно ли е че по-на юг кухнята е по-богата на подправки, по-пикантна? Аз докато бях в Италия (Тоскана, Северната част- но не Милано) нещо се разочаровах, все безвкусни и постни неща (сандвичи, пици, хляб), дори свинското месо беше с един особен вкус. Единствено виното и кафето много ми харесаха. Може и да не съм случила на добри заведения  Rolling Eyes От друга страна извън Италия съм опитвала страхотни италиански специалитети (вносни за страната, не местно производство) като прошуто крудо, едно сирене с орехи.



в Тоскана хлябът не се соли, може затова да ти се е видял безвкусен.
за останалото, 4естно казано, се у4удвам, заЩото дори и в кръ4мите за камионисти в Тоскана, се яде страхотно. и то то4но месо, разли4ни видове салами/проШути и сирена, това са им специалитетите  Rolling Eyes
не знам какво да ти кажа
Виж целия пост
# 185
Джоя, то моя опит с Тоскана си е беден, може наистина да не не съм нацелила точните заведения. Бях на една екскурзия, където си е препускане общо взето, гледат да ти покажат максимално, за минимално време, камо ли да се насладиш на атмосферата и обстановката...

Бихте ли казали по известните градове в Тоскана? да не се окаже че само транзит сме били в тоскана  Joy
Но хлябът наистина, беше безсолен  Wink

А как се казава този специалитет прошуто с пъпеш?
Виж целия пост
# 186
Феам, какво казват за дамите болонски  Laughing

Ноя, моят мъж е доста спокоен индивид, което казват, че е рядкост сред италианците.
Него трудно можеш да го изненадаш и шокираш. Мен също. Намерили сме се...
Няма някакви ритуали и традиции, които да спазвам и да го хвърлят в оркестъра, дори нямам 'български кът' - китеник, менче, червена покривчица  Laughing

За кухнята - моята фамилия яде безвкусно по българските разбирания. Не смесват много вкусове и аромати. Ако една шунка е ароматна, хляба е безсолен. Така се наслаждавали на шунката. Свикнах да не готвя като  вещица над казан и да хвърлям каквито си искам подправки... Пиците ми не са с повече от 3 съставки, барабар с ригана.
Най-големия експеримент кулинарен, на който съм се натъквала са ягоди в балсамов оцет, които се ядат с различни видове сирена. Хубаво е. Лятото редовно вечеряме пъпеш с прошуто крудо.
Виж целия пост
# 187
За деликатеси гледам си говорите, много хубаво, аз пък само чета и се облизвам  Crazy

За футбола някой нещо ще каже ли?Големи запалянковци ли са адзурите, еуфория ли е в градовете когато има мачове, а вие ходили ли сте на мач?Ето сега се паднахме с тях в една група за световната квалификация и направо ще ни изядат с парцалите  Confused
Виж целия пост
# 188
За кухнята - моята фамилия яде безвкусно по българските разбирания. Не смесват много вкусове и аромати. Ако една шунка е ароматна, хляба е безсолен. Така се наслаждавали на шунката. Свикнах да не готвя като  вещица над казан и да хвърлям каквито си искам подправки... Пиците ми не са с повече от 3 съставки, барабар с ригана.
Най-големия експеримент кулинарен, на който съм се натъквала са ягоди в балсамов оцет, които се ядат с различни видове сирена. Хубаво е. Лятото редовно вечеряме пъпеш с прошуто крудо.



лени, много ми е странно това.... е твоя район има страШно богата и разнообразна кухня ... мисля, 4е не бих се оставила на едно тъжно пъпеШ4е с Шунка ....  Sunglasses
Виж целия пост
# 189
Моят мъж казва за Болония, а и изобщо за Емилия Романя, че е la terra dei primi piatti (земята на първото ядене). Има се предвид първото от формулата "първо, второ и десерт". Laughing А в Италия първото винаги е някакъв вид паста.
Това лято ходихме до Болония и в колата той ми разказваше как последния път, когато е бил в Болония, изял две първи и едно второ, преди да стигне до десерта. Crazy Този път май се засрами пред синьора Градиска и ядохме само по едни лазаня. Wink
За Болония са много типични така наречените "портичи".
Портичи са този вид колонади, които покриват пешеходната част от улицата, а къщите се надстрояват отгоре:
 
В нета прочетохме, че общата дължина на всички портичи в Болония е 666 км. Twisted Evil
Не знам дали числото 666 е случайно или не, но така или иначе център на сатанинските култове в Италия е Торино, а не Болония.

Ние тук (почти в Швейцария) основно ядем полента. Laughing Което си е точно качамак. Тук обаче правят полентата малко по_гъста, така че накрая, когато се постави на масата, е нещо като мека топка от жълто тесто и се реже със специален голяяям, но тъп нож. Друг специалитет, който е много популярен тук, но например в Калабрия дори не са го и чували (питала съм специално), са пицокери. Това е вид пълнозърнеста паста, която се приготвя с картофи, малко листа от зеле и сирена (има си тук по магазините сирене пицокерино).
По принцип полентата е типична за Севера и затова италианците от двата края на страната се обиждат на терроне (за Южняк) и полентоне (за северняк). Mr. Green
Виж целия пост
# 190
Феам, какво казват за дамите болонски   Laughing



4е са известни с 2 неЩа : i tortellini e i p...ini  Joy
Виж целия пост
# 191
И аз съм чувала , че областа Емилия Романя е с най богата кухня ,  прочута с типичните си местни деликатеси (казано на бг ) иначе местни продукти.И наистина смятам с право са си изградили такъв имидж.
Такива вкусотии съм яла , и продължавам да ям , че май вече по често ям италианска кухня отколкото българска . Heart EyesАбе сега нямам никакво време да пиша , имам доста работа ..Затова само ще ви кажа че съм влюбена в Италия  и във всичко италианско .Много пъти съм писала по този въпрос по точно в какво точно .Само дето има две неща които така или иначе не успях да възприема като вкус съчетанието на прошуто и пъпеш  и едно ястие с трюфели ..Еййй това не ми хареса и туй то .И за двете неща италианците си облизват пръстите , но на мен тези двете неща и най вече трофелите хич не ми харесаха .
Виж целия пост
# 192
За Болония да добавя още малко.... ( за да минем към др. градове, все пак )
Освен арките, с които е известна и практически не ти трябва чадър в центъра, Болония е известна най-вече с Университета. Градът е най-големия ( и стар) университетски център в Италия ( а май и е Европа). Университетът е на цели 1000 години, тук е съсредоточен голям интелектуален потенциал. Тук преподава и Умберто Еко. Поради древната университетска традиция и атмосфера, Болония има и второ име Умницата. Много са ценни също така университетските музеи. Всеки камък е интересен в този град, не е изключено да се натъкнеш на стенопис някъде по уличките, който е заграден с верига и на златна плочка пише " Св.едикой си.. 1534г."  А числото 666 се повтаря и в броя на стълбите , които водят до храма Св. Лука.  Twisted Evil В центъра на Болония се намира една много амбициозна ( но недовършена) базилика " Св. Петроний", идеята е била да бъде по-голяма от Св. Петър в Рим, но явно бюджета е бил недостатъчен, затова базиликата има вид на строеж. Тази амбиция идва от времето, когато Болония е била папски център , но не помня никакви детайли. За кулите да добавя, че са били много повече. В Болония е имало над 100 кули ( или бяха хиляда..). Аристокрацията е живяла на високо, като изобщо не са слизали на земята. Враждуващите фамилии са се стреляли директно от горните етажи  Laughing  Сега са запазени 2 кули  Гаризенда и Азинелли, много интересни, едната е доста наклонена. И двете кули се намират в трафикирана зона, т.е около тях върви както градския транспорт, така коли и множество скутери, които са като някакви буболечки из целия град. Болония е градът с най-малка безработица в Ит.

За кухнята отказвам да говоря, защото само при мисълта огладнявам. Наистина са кулинари.

В областта има невероятни места - градчета, селца, всяко си има крепост и древна история, разбира се местно вино. В цялата област е трудно да се каже къде свършва едно населено място и къде започва следващото. На мен тези селца са ми много по-интересни от главните туристически обекти! Основният поминък е виното, прасковите, има страшно много мебелна индустрия, фаянс.  Най-луксозните яхти в света  ( най-известни са Ferretti, ъф корс) също се произвеждат тук.



някои интересни костюми от Тоскана и Романя може да видите тук ( костюмите за това състезание са оригинални и ги доставят от Палаццо Питти във Флоренция всяка година).
 http://vignuzzi.multiply.com/photos/album/38/PALIO_DI_SANTA_REPARATA


Виж целия пост
# 193
В областта има невероятни места - градчета, селца, всяко си има крепост и древна история, разбира се местно вино. В цялата област е трудно да се каже къде свършва едно населено място и къде започва следващото. На мен тези селца са ми много по-интересни от главните туристически обекти! Основният поминък е виното, прасковите, има страшно много мебелна индустрия, фаянс.  Най-луксозните яхти в света  ( най-известни са Ferretti, ъф корс) също се произвеждат тук.

http://vignuzzi.multiply.com/photos/album/38/PALIO_DI_SANTA_REPARATA[/size]


И аз намирам огромно очорование много повече от малките градчета отколкото от главните туристически обекти.
Виж целия пост
# 194
Ние тук (почти в Швейцария) основно ядем полента. Laughing Което си е точно качамак. Тук обаче правят полентата малко по_гъста, така че накрая, когато се постави на масата, е нещо като мека топка от жълто тесто и се реже със специален голяяям, но тъп нож. Друг специалитет, който е много популярен тук, но например в Калабрия дори не са го и чували (питала съм специално), са пицокери. Това е вид пълнозърнеста паста, която се приготвя с картофи, малко листа от зеле и сирена (има си тук по магазините сирене пицокерино).
По принцип полентата е типична за Севера и затова италианците от двата края на страната се обиждат на терроне (за Южняк) и полентоне (за северняк). Mr. Green

само малко уто4нение за пицокерите _ произходът е от валтелина и е типи4на за планините (заЩото са  тежки, но пък вкусни и хранителни)
не са неизвестни заЩото има и индустриално производство, но ниЩо 4удно някой да не ги знае, понеже тук много 4есто си готвят едно и съЩо и рядко се интересуват о кухнята на другите райони, за разлика от мен   chef
 

та, в тази връзка Валтеллина е съЩо един много красив планински район е Ломбардия
ето малко инфо http://en.wikipedia.org/wiki/Valtellina
за хапването най_ве4е са известни с полента тараня (тик феиам да обясни), придруЖени със страхотни варени салам4ета
брезаолата съЩо е от там и пизокерите, за които каза пиколина
ходили сме само за 1 ден да събираме кестени след което доволно да преядем и да се приберем...
има разкоЩни СПА центрове....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия