Граматика

  • 31 397
  • 277
# 180
Тирето, от кой тест е това
Виж целия пост
# 181
направих първия - резултата "имате 24 верни отговора от 30 възможни (80,00%). Имате някои пропуски във Вашите знания. "  Rolling Eyes  трябва да се върна в училище
Виж целия пост
# 182
И аз го направих, 28 от 30те възможни  newsm44
Виж целия пост
# 183
Тирето, от кой тест е това
От #3. А как трябва да се напише, слято ли? newsm78
Виж целия пост
# 184
Не знам дали е споменато правилото, но след Ч, Ш и Щ не се пише ЬО, Я, и Ю.

Амо щяло?
Виж целия пост
# 185
Без тире, народно песенното
Виж целия пост
# 186
Вижте - това правило го прочетох и го предавам така, както го видях. Откровено казано, не съм се замисляла за конкретни примери, но като изровя източника, ще го постна. Прочетох го във в. "24 часа".
Не съм си го измислила, но е възможно да не съм го предала правилно, за което се извинявам.
Виж целия пост
# 187
Ще бъде интересно да го видим....Може да има нови правила, от новия министър  newsm78 Той нали е гениален Sick
Виж целия пост
# 188
Без тире, народно песенното
Naughty
пише се слято!
Защото идва от народна песен - когато едното подчертава другото се пише винаги слято.
Когато можем да сложим съюз"И" между двете - полуслято/ например: черен И бял = черно-бял, но тъмночерен/ защото "тъмно" е нюанс и подчертава цвета/
Естествено това са само част от правилата за слято, полуслято и разделно писане Heart Eyes
Проверка: Правописен речник БАН, изд. Хейзъл от 2002г/ както писах и в друг мой постинг само в този речник са важащите в съвременния български език правила и правопис/  bouquet
Виж целия пост
# 189
Уф, простете отново - то бързата кучка.... хм.
Та, правилото е следното: След буквите Ч, Ш и Ж не се пише Я.

Ето тук има хубави обяснения.
Виж целия пост
# 190
Ех тази Елфина, права е   bouquet
Виж целия пост
# 191
Уф, простете отново - то бързата кучка.... хм.
Та, правилото е следното: След буквите Ч, Ш и Ж не се пише Я.

То и без правило като опитам да сложа не мога да си извъртя езика  Mr. Green
Виж целия пост
# 192
Какво да ти кажа - всъщност неграмотността прави чудеса и върти езици. Виж вечната правописна тема.
Пак казвам - не съм го измислила аз.
Виж целия пост
# 193
направих първите два и имам  по 3 грешки.
забравила съм, че при сложни съюзи запетаята се поставя отпред, а не разделя съюза- макар че, въпреки че.
дайте още примери за такива съюзи.

имам и още един въпрос. кога пред "като" се пише запетая и кога не?
Виж целия пост
# 194
Когато "КАТО" е употребено като сравнение запетя не се пише.
Напр. Тя е красива като цвете.
Когато не е употребено като сравнение, запетая се пише.
Напр. Отидохме на кино, като заведохме и съседите.
 
Други сложни съюзи с "ЧЕ": само че, освен че, сякаш че, ами че
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия