Работна тема за кандидатсване 2009 г.- предложения и обсъждане! СОФИЯ

  • 111 526
  • 1 995
# 150
Общината се занимава сега с класирането в момента
После ще почиват заслужено месец- два, после ще стъкмят новия регламент за няколко дни...нов регламент още няма
Има само мнение, че ще има нов регламент
Публикуват част от нещата, които се говорят на раб срещи
Ако обсъдим предимствата от всички ъгли, може би ще ...не знам , поне да не сме отново в пасивна позиция!
Виж целия пост
# 151
а ми аз имам едно предложение, настоящото кандидастване да важи например до следващата учебна година, така или иначе за който не се отвори място ще кандидаства на ново и няма толкова да се ядосва ако новите условия го лишат от шанс за винаги.
Виж целия пост
# 152
Очевадно е, че местата не стигат и наистина трябва да се положат максимално усилияда се разкрият нови места, както и да се спазват законите и поднормативните актове. Някой беше писал по-напред за Овча купел. Аз живея там и наистина за няма и година на една огромна празна поляна се построиха около 10 огромни сгради - всички жилищни. Определено хората, които дойдат да живеят ще са на брой колкото в един  град. Не знам кой ги дава тези разрешения, но определено не се строи или разширява нито една от съществуващите детски градини. Спомням си миналата година, че Петър Диков се беше засилил да строи къщи на ромите в квартала. Защо не построят детска градина???!!!
Виж целия пост
# 153
а ние се занимаваме с предимства...
Именно, по важно от всякога е намирането на алтернатива за нови места в детските заведения във всички квартали на София.То е ясно ще някой ще измисли нови критерии и ще се наложат, но според мен е по важно да се насочат усилията в другата посока.Крайно време е Столична община да се вземе в ръце, а не само да дава празни обещания.
Виж целия пост
# 154
Ако се приемат още предимства, по примера на Варна и с този огромен недостиг на места ще се приемат само деца с предимства.
Предложението за томболата е абсурдно  Rolling Eyes .

Че кое му е абсурдното на томболата  newsm78 - даже тазгодишното подобие на томбола беше още по-лошо, защото не бяхме само родители с деца и общината, а се намеси и трета страна - интернет-доставчици...
Ами логично е да се приемат само деца с предимства при наличие на недостиг. А недостиг е очевидно, че ще има - за огромно съжаление на всички родители.... Въпроса е как най-справедливо да бъдат регламентирани предимствата...
За мен например - не може да е предимство това, че детето има брат/сестра вече ходещо на градина, защото така на тази мама и двете деца ще ходят на градина, а аз няма да имам нито едно дете посещаващо градина и респ. ще се чудя дали да родя второ скоро, защото и първото не са го взели на градина и ще се окажа с две деца в къщи без перспектива да работя.... Тази пък мама ако не приемат второто й дете на общо основание - може да реши да си гледа и двете деца в къщи и ще е много по-оправдано оставането й у дома, защото ще бъде двойно по-полезна да си остане в къщи, а двете й деца няма да са самотни, защото ще си играят едно с друго...
Теорията, която развих не е достатъчно убедителна - дори и за мен, но идеята ми е, че трябва да се направят наистина социални предимствата, а не удобни...
Като начало за следващия сезон с оглед на големите разстояния в София - мисля, че е необходимо да се даде право на ново кандидатстване - всеки да си избере район (ако иска по местоживеене, ако иска по работа, но да е един).  Да се направи единна листа с деца чакащи места за тези райони. Най-напред на опашката да са децата с предимства (старите, нови - както бъде решено). След тях нека остане списъка с неприетите деца от тази година, като се пренаредят по възраст на детето. Имам предвид - да се вземе под внимание правото на майката да получава обезщетение за гледане на дете и с предимство да са тези деца, на чиито майки изтича правото на обезщетение, като освен това се взима предвид и дали майката не получава обезщетение за гледане на следващо дете и се вземе края на по-новото майчинство. В момента, в който се освободи място в детско заведение в района - да се предлага на първия в спиъка. Ако откаже - отива на последно място на опашката.
Идеята ми е, че все пак има майки, за които е жизненоважно детето да посещава детско заведение и това, че няма да е до блока им не е важно.
Същевременно нека да се поддържа база с данни на записаните и вече посещаващи детско заведение деца и тяхното желание да се сменят с дете, посещаващо друга детска градина (по-желана от тях). Също да се отразява времевия признак и да се разместват децата при наличие на съвпадащи желания от страна на две деца от различни градини. Ако няма от две - защо не и от три да се завъртят - не е толкова сложно като програма да бъде написано....
Виж целия пост
# 155
Pepper, много добре го формулира  Peace /само наистина смятам, че е майките с по две и повече дечица биха се затруднили много ако децата им не са в една и съща градина/
Виж целия пост
# 156
Pepper, много добре го формулира  Peace /само наистина смятам, че е майките с по две и повече дечица биха се затруднили много ако децата им не са в една и съща градина/


 По-голямото ми дете ходи в училището, което е на 5м. от ДГ, посещавало е същата ДГ, а аз защо да нямам предимство? Rolling Eyes И на мен ми е трудно сутрин да ги разкарвам из кварталите (например) Wink.
Истината е, че винаги ще има един такъв малко дискриминационен критерий...  Confused
АЗ съм ЗА да има предимство за тези, чеето дете в момента посещава ДГ.

А за студентите искам да поясня (май от мен тръгна цялата работа) - не съм споменавала да са с предимство, а  че не е редно записването на детето в градина да ги кара да си сменят ЛК - повечето живеят в Студ. град, а общежитието не можеш да го посочиш като постоянен адрес.
Виж целия пост
# 157
а ние се занимаваме с предимства...
Именно, по важно от всякога е намирането на алтернатива за нови места в детските заведения във всички квартали на София.То е ясно ще някой ще измисли нови критерии и ще се наложат, но според мен е по важно да се насочат усилията в другата посока.Крайно време е Столична община да се вземе в ръце, а не само да дава празни обещания.

Май наистина основния и най-важен проблем е броя на местата. Защото каквото и да се измисли за следващото кандидатстване, каквито и критерии и предимства да се предвидят, местата са ограничени, те си остават същите, децата се увеличават, т.е. в един момет ще се получи, че прото няма свободни места, за които да се извърши класиране. Защо от обещанията за нови ДГ и разширяване на съществуващите нищо не се прави?
Виж целия пост
# 158
Личното ми мнение е, че нищо не с еправи, защото ние- майките, не правим почти нищо! Да започнем да висим всеки ден в Общината- Столична, Дирекция образование, районните кметства...кой където и когато може или всички накуп....но да не ги оставим на мира, докато не се реши въпроса!
Иначе- не строят градини, защото това им отнема терени, а и не падат пари...нужно ли беше да го пиша?!
Виж целия пост
# 159
поне могат да освободят помещенията към детските градини отдадени за други дейности
Виж целия пост
# 160
Личното ми мнение е, че нищо не с еправи, защото ние- майките, не правим почти нищо! Да започнем да висим всеки ден в Общината- Столична, Дирекция образование, районните кметства...кой където и когато може или всички накуп....но да не ги оставим на мира, докато не се реши въпроса!
Иначе- не строят градини, защото това им отнема терени, а и не падат пари...нужно ли беше да го пиша?!

Да, не беше нужно да го пишеш, защото всички го знаем, ама нали това е основата на проблема - ако не оправим основата, как да се строи нагоре? Всичко рано или късно ще рухне (отново).
Виж целия пост
# 161
За мен например - не може да е предимство това, че детето има брат/сестра вече ходещо на градина, защото така на тази мама и двете деца ще ходят на градина, а аз няма да имам нито едно дете посещаващо градина и респ. ще се чудя дали да родя второ скоро, защото и първото не са го взели на градина и ще се окажа с две деца в къщи без перспектива да работя.... Тази пък мама ако не приемат второто й дете на общо основание - може да реши да си гледа и двете деца в къщи...

Тази логика е направо убийствена. Излиза, че вие трябва да работите, за да изхраните едното си дете, а майката с две деца не трябва да работи, така ли? Още по-добре би било да бъде едва ли не принудена да си седи вкъщи, като по този начин освободи още едно място .  Crazy
Виж целия пост
# 162
Като начало за следващия сезон с оглед на големите разстояния в София - мисля, че е необходимо да се даде право на ново кандидатстване - всеки да си избере район (ако иска по местоживеене, ако иска по работа, но да е един).  Да се направи единна листа с деца чакащи места за тези райони. Най-напред на опашката да са децата с предимства (старите, нови - както бъде решено). След тях нека остане списъка с неприетите деца от тази година, като се пренаредят по възраст на детето. Имам предвид - да се вземе под внимание правото на майката да получава обезщетение за гледане на дете и с предимство да са тези деца, на чиито майки изтича правото на обезщетение, като освен това се взима предвид и дали майката не получава обезщетение за гледане на следващо дете и се вземе края на по-новото майчинство. В момента, в който се освободи място в детско заведение в района - да се предлага на първия в спиъка. Ако откаже - отива на последно място на опашката.
Идеята ми е, че все пак има майки, за които е жизненоважно детето да посещава детско заведение и това, че няма да е до блока им не е важно.
Същевременно нека да се поддържа база с данни на записаните и вече посещаващи детско заведение деца и тяхното желание да се сменят с дете, посещаващо друга детска градина (по-желана от тях). Също да се отразява времевия признак и да се разместват децата при наличие на съвпадащи желания от страна на две деца от различни градини. Ако няма от две - защо не и от три да се завъртят - не е толкова сложно като програма да бъде написано....

Аз съм от Варна, но реших да се включа в дискусията ви - нашата Община също възнамерява да въведе елктронно класиране, май в момента е в разработка - никой не ни информира дали е по софийския модел, или е продукт на друга фирма.
Аз също подкрепям цитираното мнение, че е добре да се кандидатства по местоживеене или по месторабота, както и да се взима предвид възрастта на детето.
Критериите за прием на нашата Община са само за парлама - извинение за пред простосмъртните защо не им е прието детето. Истината е че или трябва да имаш солидни връзки - цитирам брат ми: "По-лесно е да получиш разрешение за строеж, отколкото да запишеш с връзки детето си на ясла" (той работи в Общината, но моята дъщеря не е сред приетите).
Днес се запознах с майка на близначки, които също не са приети, а са с предимство и според всички тези критерии излиза, че за да приемат детето трябва да си разведен инвалид, редовен студент и детето ти по възможност да е асматик напр.
Да не говорим, че адресна регистрация можеш да си направиш само като си дадеш личната карта на служителката и продиктуваш някъв адрес - никой не проверява живееш ли там в действителност, не изискват никакъв документ.

При нас от 2007г. заявления за прием се подават само за настоящата година - не може детето като е на 3 мес. да го записваш на градина.

Виж целия пост
# 163
поне могат да освободят помещенията към детските градини отдадени за други дейности

Именно! В Люлин, където е тооолкова голям недостига на места има 2 ДГ за които знам , че са под наем - в 6мр - на частното училище Ерих Кестнер (но в сайта видях, че ще я освободят за следващата година) и до общината - където цялата сграда на детската градина е НАП.
Виж целия пост
# 164
поне могат да освободят помещенията към детските градини отдадени за други дейности

Именно! В Люлин, където е тооолкова голям недостига на места има 2 ДГ за които знам , че са под наем - в 6мр - на частното училище Ерих Кестнер (но в сайта видях, че ще я освободят за следващата година) и до общината - където цялата сграда на детската градина е НАП.

Добре де, приемаме, че се освобождават всички заети детски градини, даже се строят още толкова нови и пак се оказва, че примерно за 500 деца няма места и след раздуване на групите до 30 деца. Въпросът е как, по сравнително справедлив начин да се изберат кои ще са тези 500 деца, за които общината е в невъзможност да осигури ясла/градина.

Pepper, много добре го формулира  Peace /само наистина смятам, че е майките с по две и повече дечица биха се затруднили много ако децата им не са в една и съща градина/
ами биха се затруднили, но мнооооого по-малко от тези, на които децата няма да са приети в детско заведение, а и имат шанс да се преместят по системата, която предложих....

Тази логика е направо убийствена. Излиза, че вие трябва да работите, за да изхраните едното си дете, а майката с две деца не трябва да работи, така ли? Още по-добре би било да бъде едва ли не принудена да си седи вкъщи, като по този начин освободи още едно място .  Crazy

Ами аз пък не виждам логика след като държавата ти отглежда едното дете да е длъжна да ти отгледа и другото, а аз да се налага да се справям сама (без помощта на държавата) - да не би някаква орисница да ме е пропуснала  hahaha?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия