Примерна схема за захранване 8

  • 55 828
  • 619
# 75
 Simple Smile
Виж целия пост
# 76
vencho може би най-добре е да се консултираш с лекар. Мисля преди време някой се беше оплакал, че от Малтофер повръщало детето /или поне имаше съмнения, че е от малтофера/, но не съм компетентна.   newsm78

mirka76 елдата е подходяща за дете 6-7 месечна възраст, може и домашна да я приготвиш  Peace
В предната тема дискутирахме, че е добре по-дълъг период да се дава една и съща храна, защото така стомахчето свиква с консистенцията и състава на различните храни. На този етап бебка по скоро опознава храната отколкото да се храни с нея, така че разнообразието не е приоритет.

DDimitrova ето ти една рецепта за кисел с царевично нишесте

Нишесте с вода и плодово пюре /настърган или пасиран пресен плод/

- във вряща вода (неподсладена) се слага размито в хладка вода нишесте. Може да се вари и малко повече от указаното. Маха се от котлона да се поохлади. Добавя се плодовата част. След това може да се добави кърма или АМ около 30 мл.
Виж целия пост
# 77

Схемата е по всички правила – видове храни, дни за въвеждане, последователност, брой хранения.

- Кърма: Единствено трябва да се внимава дали детенцето поема достатъчно кърма/мляко, това е най-важното. Твърдите храни да допълват кърменето.
- Зеленчуци: През 6 м. може все пак да се въведат още 1-2 вида зеленчуци. Иначе на 7 м. (след 2 месеца захранване) ще има само 3 зеленчука, единият от които картоф т.е. основно въглехидрати, подобно на кашите. Може например някакъв сорт тиквичка – тя е чудесен зеленчук за летните месеци, лек за стомахчето, слаб алерген, добре се комбинира.
- Каша: На 6 м. ще има 3 твърди хранения, макар и с малко количество каша сутрин. Може да се изчака малко с твърдата храна сутрин. Глутенът евентуално да се въведе чрез кашата привечер.
- Глутен: първия месец от въвеждането му е добре да се предлага само 1 път дневно. След това може да се включи постепенно (редуване с ориза, каквато е идеята на схемата) втори път се деня.
- Плодове: може първоначално в чист вид. Закуската от мляко и плодове преди обед е достатъчно. На 7 м. може да е трудно да се вмести каша+плод, зеленчуци и пак каша в рамките на деня. Но пък зависи от детенцето.

Схемата е чудесна и много добре премислена. Остава детенцето да я одобри.



Елдата е ценен зърнен продукт в детското хранене.
Обаче е:
- Пълнозърнеста храна: може да бъде тежка за нежното храносмилане. За сравнение - 100 г зърна съдържат 4-7% фибри, кафявият ориз 2-3%, белият ориз под 1%. Под формата на готово брашно и бебешка каша фибрите в елдата са по-малко, но все пак доста повече от рафинирания ориз.
- Евентуално алерген: елдата често се среща в списъците с алергизиращи храни, въпреки че като хранителен алерген не е толкова проблемна. По принцип пълнозърнестите храни се считат за алерген.

За възрастта - препоръките клонят по-често към по-късно въвеждане (след 8 м.), отколкото към по-ранно (след 6 м.). Трябва да се отчита и факта дали е под формата на домашна или готова каша. Минералният принос, регулиращият ефект и естественият аромат са по-силно изразени при домашната каша, но тя не е подходяща преди 7 м.
Виж целия пост
# 78
Благодаря на Косе Босе за невероятно професионалното инфо, с което ни помага. Може ли да ми отговори какви са по- леките алергичните реакции към храна, освен обривчето, което е описан няколко поста нагоре кои са съпътстващите симптоми.

Единствено и само обрив най-често не означава алергия или непоносимост към храна.
При алергия обикновено са налице поне 2 признака.
Има разлика в симптомите при алергия към храна и непоносимост към храна.

Другите признаци освен обрива, по които се разпознава една действителна хранителна алергия или непоносимост, са разделени на 3 вида:
1) свързани с дихателната система
2) свързани с кожата
3) свързани с чревната и храносмилателната система
==> При реална хранителна алергия са налице прояви от поне 2 различни вида или поне 2-3 прояви от 1 вид.

Пример за признаци от 1-ия вид: течащ нос без видима причина, кихане, кашлица и др.
Пример за признаци от 2-ия вид: ситен обрив, суха кожа на бузките, тъмни кръгове под очите и др.
Пример за признаци от 3-ия вид: стомашни болки и подуване, повръщане, диария със слуз, запек и др.

--------------------
Много често всяко петънце и пъпчица се свързват с хранителна алергия или непоносимост, а причините най-често са свързани със специфичната физиология на тази възраст или съвсем прозаични причини – изпотяване, реакция към слънцето или замърсена вода, претопляне, нестабилна терморегулация, мръсни ръчички, отминал прием на Панадол или считани за безобидни неща като витамин С, неподходяща козметика, състава на конкретна марка храна  и т.н., и т.н.

Според едно специализирано проучване (University of Portsmouth/31.01.2008 г.) се оказва, че родителите са склонни да набеждават всеки обрив, зачервяване или екзема за алергия или непоносимост.

А реалността е друга. От изследваните 800 бебета в рамките на 3 години, за 1/3 от тях родителите считат, че имат непоносимост към храна. Но само 27 се оказват алергични към храна, като те са част от всички близо 60 деца, които изобщо развиват някаква алергия на даден етап (за възрастта 6-36 м.)
Виж целия пост
# 79
Косе Босе, много благодаря за коментара относно моята схема!!!
Причината да искам да въведа глутена като трета твърда храна е само защото мислех, че не е добре да въвеждам нови храни следобед. Мислех сутрин да давам по съвсем малко каша, колкото да проследявам за евентуална реакция и ако такава няма, то тогава да давам спокойно кашата следобед (основното количество). А пък мислех да давам всяка сутрин, а не само при въвеждането на нов продукт, щото детето може да свикне и да си очаква кашата Simple Smile
- Каша: На 6 м. ще има 3 твърди хранения, макар и с малко количество каша сутрин. Може да се изчака малко с твърдата храна сутрин. Глутенът евентуално да се въведе чрез кашата привечер.
Значи не е проблем да въвеждам привечер?
Или да давам по една-две лъжички сутрин, само ако е нова кашата; да проследявам за реакция и ако няма такава да продължавам по-нататъчното въвеждане привечер?

Относно зеленчуците - в Канада асортимента на зеленчукови пюрета (и не само) е изключително беден. По-големите фирми - Гербер примерно предлага само 5 чисти зеленчука (тези които съм посочила в схемата си). Тиквички до сега не съм открила на никоя фирма, но ще продължа да търся. Не се наемам сама да правя пюрета на този ранен етап от захранването, защото контрола на хранителните продукти, поне в провинцията в която живея е доста занижен за съжаление.
Виж целия пост
# 80
mirka76 можеш да дадеш ябълковата каша на Хумана-тя е безмлечна и безглутенова/в нея има царевични стърготини,предполагам няма да има проблем,но пробвай с по-малко количество-например 1-2ч.л. в оризовата/.
butterfly* на 60грама пюре се добавя 1мер.лъж.АМ,на 120гр.-2 мер.лъж. и т.н.Но зависи и от пюрето-ако е по-гъсто може да разтвориш АМ в малко вода /10-20мл/ преди да го добавиш,пък ако е по-рядко-може да сложиш повече сухо АМ.Ние се кърмим,но добавям от една седмица в кашата по 1-2м.л.АМ,защото не яде много и да компенсирам/не че яде и кашата/.
Yanina не знам дали бъркам,но като че ли съм те срещала в темите за АД и АБКМ-как ви се отразява даването на млечна каша?Аз съм купила бананова млечна на Хумана-но ме е страх да дам и така си стои в шкафа.
Виж целия пост
# 81
Да, не бъркаш; ние сме с диагноза АД. Засега не съм видяла някаква остра реакция към млечната каша. Мисля, че добре му понася. Аз я давам 2 пъти в седмицата по 20 л. каша. Тъкмо да попитам тези каше с вода ли се приготвят? Аз досега само с Фризопеп съм я предлагала, но май не е много правилно. Млечна каша с мляко?  newsm78
Виж целия пост
# 82
Има ли плодови безмлечни каша, които не съдържат захар? До този момент не съм давала на бебка захар и търся продукти, които не съдържат.
Виж целия пост
# 83
ники, то аз не точно малтофер давам, макар че търговското наименование едва ли е от голямо значение. но пък давам всеки ден по - малко капки от предписаните от лекарката и то още на обед и вече ми се струва, че не е от желязото
оф, днес ще пробвам с каша ориз да видим, че не можем да караме само на плодови пюрета следобед, струва ми се. ако въобще е от това. след 2-3 седмици си мисля да въведа просото
Виж целия пост
# 84
Благодаря Косе Босе за изчерпателния отговор за алергията. Hug
 А какви са симптомите при непоносимост към храна?
Виж целия пост
# 85
Има ли плодови безмлечни каша, които не съдържат захар? До този момент не съм давала на бебка захар и търся продукти, които не съдържат.

зайче, мисля, че ябълковата безмлечна на хумана е без захар. не съм вкъщи да погледна, но може да се включа пак по - късно. за млечни не знам, не се заглеждам
Виж целия пост
# 86
Има ли плодови безмлечни каша, които не съдържат захар? До този момент не съм давала на бебка захар и търся продукти, които не съдържат.

зайче, мисля, че ябълковата безмлечна на хумана е без захар. не съм вкъщи да погледна, но може да се включа пак по - късно. за млечни не знам, не се заглеждам
Преписвам от опаковката:
без добавка на кристална захар, оцветители и консерванти, не съдържа глутен.
Съдържание: малтодекстрин, скорбяла, фруктоза, оризови и царевични стърготини, глюкоза, ябълка на прах, витаминна смес, железен дифосфат, калиев йодат.
Виж целия пост
# 87
Ники, съгласна съм че в момента храненето с нещо различно от кърма е по-скоро с опознавателна цел, но ми се иска този месец да вкарам още поне 1-2 вида каша, за да мога следващите 2 месеца, да въведа възможно по-голям брой сезонни зеленчуци и плодове.
Спрях се на царевица и може би все пак елда, но не в чист вид, а добавени няколко лъжички  към ориза.
erota, доколкото съм чувала, ябълковата и банановата каши на Хумана много се харесват от децата, но видях сега в поста на Alexandra че имат фруктоза и глюкоза и явно са доста сладички. Поне в началото ми се ще да й давам неподсладени храни, за да свикне с техния натуралния вкус.
Виж целия пост
# 88
На Фризокрем кашите от "Царевица" и "Ориз и царевица" съдържат захар,хидрогенирани мазнини и протеин от зелен грах-не бих ги дала.На Милупа има царевица,но е млечна каша.На друга фирма не знам дали има.Май само елда остава...Аз дадох оризова каша на 7 месеца,елда-на 7 месеца и 28 дни.Ябълковата е доста сладка,опитах да я давам от 2 дни,но бебка въобще не я харесва и се мъчи да повръща от нея.
Виж целия пост
# 89
имам следния два въпроса:
1.вечерното хранене с АМ с какво може да се замести?
2.Следобед какво може да се дава освен кисело мляко, кисел,  newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия