Езикът на знаците за бебета.

  • 6 056
  • 59
# 15
Тази майка на клипа обаче, яко е обучавала малката... С толкоз време и нерви моя ще го направя професор...  Mr. Green 
За коремчето си права, трябва да се осъзнае кое какво е, пък после да се показва...  В ЕБХ-то успешно се използва пъшкането, за да се покаже на бебето, че трябва да се напъне и да се изходи...  Peace
Виж целия пост
# 16
Не че ми се струва невъзможно, но едва ли щеше да ни остане време за друго, ако трябваше и уроци да му предавам  Simple Smile
Разбирахме се чудесно с моя син и без заучени знаци и уроци, но предполагам, че може би е в голяма помощ за практикуващите го.
Виж целия пост
# 17
Сега изгледах клипчето и определено не желая да контактувам с дъщеря си със знаци, правя други асоциации / пази боже/. Засега се разбираме Mr. Green, за бъдеще предполагам ще бъде и по-лесно. Има доза истина в това, че език на знаците може да откаже детето да комуникира с реч.
Виж целия пост
# 18
На мен не ми допада идеята да уча детето на езика на знаците вместо да говори
Виж целия пост
# 19
Попадала съм на материали и съм чела по въпроса от чисто любопитство - не съм практикувала обаче.
Не виждам нищо лошо да се ползват жестове и детето да е наясно, че има много повече варианти за комуникация, отколкото само вербалните - нито пък ми се вижда ненормално дете да проговаря на 18-20 месеца, това е обичайната възраст, в която повечето деца започват да връзват думите в изречения, а някои и доста по-късно. Мисля, че може да е само от полза - вероятно детето и на по-голяма възраст ще е съзнателно съсредоточено върху жестовете на околните и ще извлича от тях информация на съзнателно ниво, а не само подсъзнателно, както го правим ние. Изобщо това си е нов език и като всеки такъв опит - обогатява.
Иначе съвсем чистосърдечно си мисля, че това си е обучение, без което спокойно може да се мине - майка и бебе, които имат добра комуникация помежду си, много физически контакт и време заедно, обикновено са настроени един към друг дотам, че не им е нужно да има предварително репетирани знаци, за да се усещат и веднага да им е ясно кога детето е гладно или го боли нещо.
Т.е. ползи има и вероятно е голям кеф и гордост детето да може отрано да дава определени знаци, а не просто също толкова ясните универсални бебешки знаци - ще изглежда много по-напред с материала от връстниците си Mr. Green
Виж целия пост
# 20
      Аз все още нямам деца, но когато преди време попаднах на клипчето ми се видя странно. Не виждам смисъл бебето да се обременява с подобни знаци. Би било добре мъничето да може да каже ако го боли нещо, но как да му се обясни това? Това е усещане, а не предмет, човек или животно, което може да види и после да свързва с определен знак.  
Виж целия пост
# 21
Здравейте Simple Smile
Включвам се в темата с малко собствени наблюдения. Племенничката ми е на 2 год и половина и е обучавана в езика на жестовете. Причината беше, че растеше в мултикултурна среда - майка й й говори на български, баща й - на английски, а детегледачката и всички около нея - на китайски. Съответно, още докато беше на около годинка родителите й решиха, че освен да чува различна реч е хубаво да има и нещо неизменно и постоянно при общуването с различни хора. Така че тя научи около 15-20 основни знака ("гладна съм", "жадна съм", "спи ми се", "още", "стига", "моля", "благодаря"...), които използваше както тя, така и хората, които се грижеха за нея.
Мисля, че това определено улесни общуването и разбирането й с хората около нея.
Вярно е, че проговори по-късно (на около 2 години), но това по принцип е типично за децата, които растат с няколко "майчини" езика.
Ако се интересувате, мога да разпитам откъде снаха ми е вземала материали и да пусна някой и друг линк.
Виж целия пост
# 22
Ние живеем в Англия и тук в яслата на дъщеря ми го прилагат този метод. Дори има налепени картинки по стените как точно се казва "мляко" - като слагаш ръчичката до устата, или "студено" или "искам да спя" - като пипаш очичките. Да си призная не знам как точно ги обучават, но Кари тръгна на ясла там когато беше на годинка и наистина показваше "млякото" и "спи ми се". Тук както разбрах този метод го използват от отдавна и е широко разпространен. За съжаление не мога да дам съвет как да си научиш детенцето, може би с много показване и повтаряне ще стане  Wink
Виж целия пост
# 23
На мен не ми допада идеята да уча детето на езика на знаците вместо да говори

Само да допълня, че тук учат най-мъничките на тези знаци т.е. бебчета, които още не могат да говорят, но могат да си служат с ръчичките.

Ето малко идеи за знаци

http://www.signwithme.com/images/SWM_cheat_sheet.jpg
Виж целия пост
# 24
На мен ми подариха книжка по този въпрос, мисля че се казваше  Baby Sign. Започнах да я чета, но тъй като авторът препоръчва обучението да започне от седмия месец я оставих, тъй като бебо току що бе роден. Със сигурност автора твърди, че този тип комуникация не пречи на проговарянето на бебето, но за подробности ще трябва да потърся книжката.
Виж целия пост
# 25
Провокирана от тая тема прочетох малко повече по въпроса. Застъпниците на този вид комуникация твърдят, че даже улеснявала проговарянето и децата, които са били обучавани по този начин имали по-висок коефициент на интелигентност, по-голям речников запас и по-лесно комуникирали по-късно в живота. Спомням си как преди време четох една книга за езика на тялото. Там авторът твърдеше, че жените се справяли много по-добре с разчитането на езика на жестовете, защото се грижели за деца и се налагало да се вглеждат и да тълкуват невербалните знаци на малчовците. Мисълта ми е че до някаква степен този вид общуване е съвсем естествен, но не виждам смисъл да уча бебка чак на знаци за авокадо, лимон и тп...
Виж целия пост
# 26
Много интерсно. Според мен те още от малки с гримаси показват какво им е и какво искат. А самият жест на протегнатите ръчички говори много.
Виж целия пост
# 27
Много интерсно. Според мен те още от малки с гримаси показват какво им е и какво искат. А самият жест на протегнатите ръчички говори много.

Абслютно съм съгласна с казаното от теб!!!
Виж целия пост
# 28
От няколко дена гледаме на Бебе Айнщайн "First signs" .... на детето му е много забавно, гледа и се смее, танцува... а аз през цялото време се чудех, защо им е на американците да учат бебетата на езика на глухонемите... През цялото филмче се показват знаци на детето... Хубаво филмче... Много интересен подход да научиш бебето да показва какво иска...
Виж целия пост
# 29
Мисля, че всички ние изпозваме езика на жестовете в общуването с децата си, това е естествено и ни идва без да го забелязваме.
Но чак пак да се ходи на курсове по въпроса! Прекалено е. Разбирам, че за хората, които го преподават това е стока, която може да се продаде, нова ниша на пазара...
В многоезична среда би било полезно, разбира се. Но пак някак естествено си става, без курсове.
Абсолютно наложително е само за семействата, където има глухоням/ням член на семейството - детето трябва да се научи да общува с него.
Но иначе със сигурност е полезно за развитието, та това е още един начин за общуване, това може само да обогати.
Относно късното проговаряне - лично аз не изпитвам драми по въпроса, не мисля, че възрастта на проговарянето е показателна за интелигентността на даден индивид. А относно 18-20 месеца - според мен въобще не е късно newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия