Уволнение на бременна

  • 3 813
  • 27
# 15
Кодексът не позволява едностранно от работодателя да се намали трудовото възнаграждение, но ако все пак си го позволи има инспекция по труда, а техните глоби не са никак ниски. Колкото до неплатения отпуск има строго регламентиран ред в кодекса за случаите когато работодателят може да принуди работникът да ползва отпуск, не ми се отваря пак да чета, но не си спомням опцията работодателят да те принуди да излезеш в неплатен отпуск. Не разбирма защо е този страх, вярно че в БГ не се спазва закона, но моите наблюдения са че фирмите все повече се старят да спазват трудовото законодателство, поне за някои неща трудно се правят врътки за заобикаляне на закона
Виж целия пост
# 16
Ако е на срочен договор по чл.70 и не е изтекъл срока на изпитване, уволнението е без проблеми за работодателя, ако договора е безсрочен - ще му е малко по-трудно, но не и невъзможно. По-добре бременната работничка да си вземе болничен, докато си изясни нещата с работодателя, а ако не си ги изясни, може да си взима болнични до края.
Виж целия пост
# 17
Не, ако си на постоянен договор и работодотеля е уведомен с някакъв документ, а не устно в личен разговор.
Виж целия пост
# 18
За уволнение - мисля, че не може.
Мамите са постнали закона.
Аз бях съкратена по време на 1вата ми бременност - продадоха фирмата.
Виж целия пост
# 19
hipatia,последния абзац от къде го цитираш,че аз не намерих подомно нещо в кт
Виж целия пост
# 20
По закон няма право, но пък колко шефове спазват закона? забелязала съм че оставането на  работа  е по скоро въпрос на лична договорка с шефа /за съжаление/ или да имаш късмет да попаднеш на свестен работодател!
Виж целия пост
# 21
Не, ако си на постоянен договор и работодотеля е уведомен с някакъв документ, а не устно в личен разговор.
и аз това щях да напиша.
Затова пък никой не ти гарантира че след като се върнеш на работа и няма да те съкратят,имам предвид след майчинство.
Виж целия пост
# 22
при мен например,трябва да изляза в болничен за раждане на 18дек,а срочния ми договор изтича на 25дек.в кт не пише че има право да ме съкрати тогава а са посочени точните случаи в които има право да го направи и моят случай не попада там.да ви кажа честно,но хич не ме е страх от работодателите,аз вече съдя двама такива тарикати,които си мислеха че като имат повече пари от мен могат да си играят с работника като котка с мишка.
Виж целия пост
# 23
Мен така ме уволниха при първата ми бременност - бях в изпитателен срок и решиха, че няма да подпиша постоянен трудов договор.

Сега имам страхотен работодател, който ме запрегръща като му казах, че съм ременна. И то при условие, че още 2 колежки са.  Hug
Виж целия пост
# 24
Не съм специалист по законите, но имам опит с моя позната, която уволниха от голяма и небезизвестна компания малко след като съобщи, че е бременна. Нямаше нищо писмено, но въпреки това тя ги осъди и спечели на всички инстанции. Платиха й сериозна сума  Peace.
Виж целия пост
# 25
Не, ако си на постоянен договор и работодотеля е уведомен с някакъв документ, а не устно в личен разговор.
Ако се съмняваш , че може да те уволнят по- добре си вземи болничен до края на бременността
Виж целия пост
# 26
Ако бременната е още в срок на изпитване по договор,могат да я уволнят без проблем.Ако е на постоянен договор,само с разрешението на Инспекцията по труда.

точно така. но наистина работодателят трябва преди това да е уведомен за бременността.


 Peace
Виж целия пост
# 27
hipatia,последния абзац от къде го цитираш,че аз не намерих подомно нещо в кт


Кодекс на труда
Забрана за едностранно изменение на трудовото правоотношение
Чл. 118. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят или работникът или служителят не могат да променят едностранно съдържанието на трудовото правоотношение освен в случаите и по реда, установени в закона.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Не се смята изменение на трудовото правоотношение, когато работникът или служителят е преместен на друго работно място в същото предприятие, без да се променят определеното място на работа, длъжността и размерът на основната заплата на работника или служителя.

(3) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работодателят може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя.

Чл. 173. (4) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 26 от 1992 г., изм. - бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия