Работна тема за кандидатсване в детска градина през 2009г. в София -2

  • 117 009
  • 2 131
# 1 755
Абсолютно и категорично за адресна регистрация в София и срок на такава. Няма да е толкова сложно, ще се доказва с копие от личната карта. Ако искате действително разграничение по точки между кандидатите това е варианта. И понеже децата масово тръгват на градина/ясла на 1,6г.-2г. не виждам какъв е толкова проблема. Повечето хора ще се регистрират след раждането на детето и готово. Освен дето изпълняват законово задължение, това ще ги отграничи от току-що заселилите се. В крайна сметка като тръгне системата кандидатстването ще е постоянно и не виждам проблем, ражда се детето ти, регистрираш го тук, вадиш му акт за раждане, ами бъди така добър регистрирай се и ти.

Подкрепям с две ръце адресната регистрация и смятам, че написаното от MianaNia звучи разумно -1 година е съвсем приемлива  Peace

1. Адресна регистрация в София поне 2 години, за да избегнем регистрирането от днес за утре, че тогава започва кандидатстването - за
2. Работещи родители също за

Точкуването по брой деца ми се струва добра идея, защото така се елиминира предимството брат/сестра, се и дава шанс и на хората с деца с голяма разлика.

Адресна регистрация на родителя/родителите в София към момента на раждане на детето.

"2.   Не се разглежда адресна регистрация – който има нужда, ще си извади такава регистрация, т.е. това не ни се струва разграничаващ фактор;"
Г-н Джонев, на кого адресната регистрация не се струва разграничаващ фактор? На софиянците, дошли в града преди 2-3 месеца, 1 -2 години? Със сигурност! Хайде спрете да ни хвърляте прах в очите!

Напълно подкрепям работещи родители, а може би и да предложа:       

-  записване при раждане                                          - 2 точки
-  адресна рег на  родители / дете   - 2 +  год          - 1 точка
-  адресна рег на  родители / дете - под  2 г            - 0 точки


Тези с 0 точки сега, ще имат +1 точка за следващата година /с изключение на съвсем пресните "новодомци", които пак ще имат точка, но не сега/ и ще имат възможност да прибавят точка към кандидатурата си, а и ако са работещи родители + още точка, ако си появи братче/сестриче + още точка и т.н....

Така наистина ще знаеш как да си правиш сметката и ще се стремиш да натрупаш повече точки във времето докато дойде момента детето да посещава ДГ в София - трябва да сме търпеливи и настойчиви/упорити в избора си - ако беше така с всички родители, сега нямаше да има разправии поне по въпроса с адр рег и срок.

И друго - системата/точки/предимства - трябва да е предварително и трайно регламентирана, а не да се променя през месец, през два - може би и това ще стане ..... някога.

Не знам .... дали няма да обида прекалено много хора с това мое мнение, надявям се че не.... поне нямам подобни намерения, просто се опитвам да ви следвам "безпристрастно", за да "събера" и аз някакви точици .... пък каквото сабя покаже ...



Виж целия пост
# 1 756
Lovi - татко, за съжаление аз интерпретирам чл. 20а точно като г-н Джонев:
Чл. 20а. (1) Постъпването на децата в детските градини става по желание и по избор на родителите
- по желание -  т.е. ДГ не е задължителна
- по избор - т.е. родителят решава в коя градина да запише детето, а не в точно определена такава

Но това дали означава, че трябва да приемат задължително детото? - ако трябва да съм честна май не

Давам друг пример - СИП-овете в училище, те също са по желание на ученика, но ако той иска да ходи на СИП по рисуване, а в училището няма, училището не е длъжно да организира такъв
Виж целия пост
# 1 757
Lovi - татко.

Когато говорим за критерии, трябва да мислим за начина на тяхното доказване и за времето когато ще се доказват.

Много пъти съм се изказвал за адресната регистрация, и тук и в работната група. Начина за доказване чрез лична карта ( в нея е записан единствено постоянния адрес )  е лесно, но и малко подвеждащ. При смяна на района за живеене (в рамките на София) личната карта се сменя и датата е от момента на издаване на новата лична карта. Същото се поучава при изгубване/открадване на същата.

Почти равнозначно на предложението за доказване "адресна регистрация в София, при раждане на детето" е акта за раждане на детето.

В момента се опитвам да разработя критерии които да се доказват единствено с два документа - лична карта и акт за раждане.  И двата се изискват при записване на детето в ДЗ, съответно директорката на ДЗ ще е лицето извършващо проверката.

Когато се изисква наличието на повече разнообразни документи (куфара с документи) ще е и доста по-трудно на директорката на ДЗ да ги провери, още повече да прецени тяхната автентичност.
Позволи ми да не се съглася. Гледам, гледам акта за раждане. Там пише единствено къде е съставен, което наистина е "почти", ама не съвсем.
Освен това след като адресната регистрация към момента на раждане е лесна за доказване, защо този критерий е отпаднал?

Нека и другите да кажат, че на мен животът ми е минал само в моя квартал и не мога да преценя: В акта на раждане, в графите "Населено място", "Община", "Област", "Съставен" не се ли отбелязва мястото на родилното заведение?
Виж целия пост
# 1 758
diana t   -   за алергичните деца - доколкото си спомням, "ограничението", фигурира в устава на детските градини, под който всеки родител на градинарче подписва, че е запознат или може би се попълваше някаква декларация .... /не си спомням къде точно се подписвахме, че детето няма алергии/. Т.е. ако срещнете разбиране от страна на директорката, може и да може. Със сигурност знам за такова дете, което има хран алергия и ходи на ДГ, само че го гледат като писано яйце и се храни с някакви "комбинации от храната", на отделна маса, да не би да се "почерпи" от чинията на съседчето ... Най-добре си кандидатствайте, а после - дано се надживее алергията, или пък да се намери приемливо решение ...
Виж целия пост
# 1 759
Lovi - татко.
tanini - благодаря за откровенното ти мнение.
Аз разбирам закона така:
Под израза желание може да се разбира "волята" на родителя да запише детето. Имайки тази воля той избира ДЗ, а общината го осигурява.
В чл. 19 се казва, че общинските детски градини се издържат от общинския бюджет. Родителите внасящи данъци в общината трябва да имат правото да се възползват от услугите предоставяни от тази община.
И затова търся мненията и на другите родители.

zvanche - Нямах в предвид, че адресната регистрация на родителите към момента на раждане е лесна за доказване. Затова написах за някои причини поради които се налага смяната на личната карта. А в акта за раждане е записна Столична община, което доказва къде е родено детето.
Виж целия пост
# 1 760
Може би с предложението на Lovi - татко  за адресна рег + срок ще "отпаднат" или останат без точки не малко софиянчета, на които родители вадят задгранични паспорти от други градове ....
Виж целия пост
# 1 761
Lovi - татко   -   не знам дали ще помогна много .... но мисля, че когато представяме акта за раждане в общината - те го вписват и би трябвало да е възможно да се извади документ, за детето, с датата и рег номер от тези регистри, независимо къде в България си родил - вписване на акт за раждане е по адресна рег на родителя към момента. Така ще има разлика във времето за дете, вписано в Сф /по общини, райони или там каквото е/  с акт за раждане и дете, преместило се в Сф и което, съответно ще е с последваща във времето адр рег /доказва се с карта за адресна регистрация, поради липса на др док за самоличност/....

Много дълго и объркано стана обяснението ми, дано ме разберете ...
Виж целия пост
# 1 762
Lovi -татко.

ivasl - идеята ми е да се дава определен брой точки на дете родено в София. За това е необходимо само акта за раждане.
Други точки да се дават за адресна регистрация на родителя. Тя може да се докаже с лична карта. Има спорове относно срока й.
Ако целим минимално количество документи при записване на детето, трябва да разчитаме на информацията която ни носят акта за раждане и личната карта.
Личната карта на родителя може да бъде и абсолютно нова, и затова е трудно да се определи някакъв срок за регистрация в София (в л.к. пише само датата на издаване на новата карта и постоянен адрес).

Ако не се цели минимално количество документи при записване на детето, то тогава може да се изискват бележки от общината. Там обаче трябва да се съобразим с образците на документи които могат да издават общините. Също и сроковете за които ще извършат тази услуга. А като знам колко са "любезни" в общинските служби...

Виж целия пост
# 1 763
Lovi -татко  -  в нашата община са любезни и лично ще се замъкна утре, да ги чуя те какво могат да издадат в един документ и какво може да се получи като адр рег със срок и основно/неосновно местоживеене за родител и за дете . 

Не знам дали някой е проверявал вече подобно нещо, ако не е .... може пък да подскажат/намерят вариант в общината ....
Виж целия пост
# 1 764
Както всички закони, така и този, касаещ ДЗ, са писани така, че да се тълкуват многостранно, и задължително в полза на институциите! Но нека помислим по-обширно!
1. Държавата изисква от всеки граждадин да внася здравни осигуровки! Но, ако гражданина не работи и няма доходи как ще ги внася?
2. Държавата изисква от всеки граждадин да внася пенсионни осигуровки! Иначе не би могъл да гарантира старините си!
3. Държавата изисква от всеки граждадин, роден след декември 1969 година да внася хем задължителните, хем доброволни пенсионни осигуровки! Е кака да стане това, ако не работя?!
4. Държавата налага възрастови рамки, за да може човек да се пенсионира. А как да се натрупа стаж, след като не се създават предпоставки за трудова дейност? Т.е. липсата на места в ДЗ ме лишава и ощетява, защото не мога да работя!Дългосрочно! Защото, ако се наложи да гледам детето си у дома до постъпването му в първи клас ще се застоя дълго у дома, а след толкова дълга *почивка* е много малко вероятно някой да ме желае за работник! Няма да мога да натрупам необходимият ми трудов стаж на определената възраст (която постепенно се завишава), и за да мога да се пенсионирам един ден, ще трябва да работя вместо до 60(примерно), до 65 години. ( 5 години, защото разликата от прекратяването на майчинството до тръгването на училище са толкова). Но на 65 колко работоспособни ще сме? А за мъжете възрастта е винаги по-висока! Тогава кой ще ме желае като работник? Винаги ще намеят начин (даже и след навършване на 40 - 45 годишна възраст) да се освободят от мен!
5. Държавата изисква всеки гражданин да плаща още куп данъци и налози ( в зависимост от това, кой какво притежава).
6. Когато гажданите не се издължат на държавата в определените от нея срокове ( тук вече става въпрос и за ежемесечните ни сметки), тя налага глоби, лихви! След като единят родител е принуден (заради недостига на ДЗ) да не работи, семейството не може да посреща нормално нуждите си. (разбира се, има и изключения, но говорим за общия случай!) Този родител и това семейство нямат вина, но те са тези, които трябва да платят тези лихви и санкции! (Съвсем няма да коментирам, какво получаваме в замяна на данъците си!)
Просто разсъждавам! Как недостига на ДЗ ни ощетява пряко и непряко. И дългосрочно!
И т.н...
И не напразно визирам Държавата! Защото тя е тази, която ни налага рамки и изисквания. Следователно, след като СО не може да се справи с недостига на ДЗ в ,не къде да е, а в Столицата, то Държавата трябва да съдейсва и да се вземат нужните мерки!
Не съм запозната с всички закони! Не претендирам за точност! Това са (някои може би грешни) разсъждения на един обикновен гражданин! По-*начетените*  Wink да ме коригират!
Виж целия пост
# 1 765
Lovi -татко  -  в нашата община са любезни и лично ще се замъкна утре, да ги чуя те какво могат да издадат в един документ и какво може да се получи като адр рег със срок и основно/неосновно местоживеене за родител и за дете . 

Не знам дали някой е проверявал вече подобно нещо, ако не е .... може пък да подскажат/намерят вариант в общината ....

Мисля, че в общините могат да се издават бележки за адресна регистрация! Предполагам, че би могло да се впише и от кога до кога лицето е живяло на даден адрес. Или от кога живее на този адрес! Понеже мисля, че това е възможно, настоявам критерият адресна регистрация да съществува!
Виж целия пост
# 1 766
Относно адресната регистрация - наистина всеки, който иска детето му да посещава ДГ в София, ще се регистрира в съответната община (това не е проблем) и само според срока на регистрацията ще може да се направи някакво разграничаване кой колко време живее тук. Резултатът от въвеждане на такъв критерий ще е, че повече хора /всички, желаещи да кандидатстват за ДГ ще се регистрират по местоживеене в съответните общини. Само че има разлика между постоянен и настоящ адрес. Според мен в случай, че се реши да го има този критерий, водещ би следвало да бъде настоящият адрес, тъй като той показва адреса, на който в момента живее детето. Адресът по лична карта е постоянният (този, който се ползва за комуникация с институциите) и той може да е различен от настоящият - може да е в Плевен например, а настоящият в София. Аз лично не съм от София, но живея тук от 14години (не съм от Плевен  Simple Smile ). При всяка смяна на квартирата съм се регистрирала (сменяла съм настоящия адрес), сега имам и жилище (ипотекирано, но все пак...) и живея в София, но адреса на личната ми карта е от друг град, защото там имам пощенска кутия, в която получавам писма от НОИ, банката и т.н. (тук няма как да ги получавам - не ми се влиза в подробности). Това, че имам адресна регистрация тук, (въпреки, че не съм си сменила личната карта), означава, че детето ми живее в София, а не другаде и съответно има право да кандидатства за ДГ в София.
Извинявам се за цялото това разхвърляно изложение, но смятам, че за доказване на това кой къде живее в момента (или във всеки един момент) е важен настоящият адрес. Него може да го сменяме при всяка смяна на адреса без да е необходимо издаване на нова ЛК. А за доказване пред директорите на ДГ и прочие - от общината ви дават един екземпляр от бланката за смяна на адрес.
Виж целия пост
# 1 767
Ако не се лъжа този формуляр е жълт (за настоящия адрес). И на него се отбелязва срока, за който лицето живее на даден адрес. Разбира се, има и опция *неопредено време*.
Виж целия пост
# 1 768
diana t   -   за алергичните деца - доколкото си спомням, "ограничението", фигурира в устава на детските градини, под който всеки родител на градинарче подписва, че е запознат или може би се попълваше някаква декларация .... /не си спомням къде точно се подписвахме, че детето няма алергии/. Т.е. ако срещнете разбиране от страна на директорката, може и да може. Със сигурност знам за такова дете, което има хран алергия и ходи на ДГ, само че го гледат като писано яйце и се храни с някакви "комбинации от храната", на отделна маса, да не би да се "почерпи" от чинията на съседчето ... Най-добре си кандидатствайте, а после - дано се надживее алергията, или пък да се намери приемливо решение ...
Да и аз познавам алергични дечица в ДГ, но говоря яслите. Детето ми вече е ОК и посещава ДГ, но тогава ядеше само 4 храни и нищо друго. Категорично ми беше отказано за яслата, защото трябваше аз да нося храна, което е забранено.

Имам позната в есграон и ще се обадя да попитам може ли общината да издаде документ от кога е регистриран човек на нейна територия или на територията на София.

Малко страничен върос: Наистина ли има общини, на чиято територия няма ОДЗ или ЦДГ?

Малко ми е мътно това с акта за раждане на детето, защото познавам доста хора родени и живеещи в София, чиито деца са родени в други градове при познати лекари.

Колкото до децата  близнаци и породени (които пак не са едн случай), които се приравняват с тези, които имат братя и сестри до 18г- не може да ме убедите, че е правилно. Но за мен е излишно да се коментира, защото има много други критерии, които трябва да се обсъдят и разграничат от останалите така, че да носят най-много точки (тези за инвалидите са с неоспоримо предимство) :
желания (най-високо точкуване), местожителство (поне 2 години), студенти/работещи (да има ли такова предимство), семейство с един родител (самотни майки или живеещи на семейни начала), дете/внук (да е на служител с договор 6 месеца назад от датата на кандидатстване). Това за братята и сестрите за мен остава на заден план от останалите предимства, които трябва да се ползват.
Ето защо не ми допада идеята за равен брой точки за всяко предимство.
И ако регламента се изготви така, че да има преднина по другите китерии, то няма да има такива спорове за минималният брой точки около броят на децата и възрастовата им разлика.

Също трябва да се коментира как ще се разграничат децата с равен брой точки. Които всъщност няма да бъдат толкова много, ако точкуването  не е с равен брой точки.
Виж целия пост
# 1 769
Lovi - татко   -   не знам дали ще помогна много .... но мисля, че когато представяме акта за раждане в общината - те го вписват и би трябвало да е възможно да се извади документ, за детето, с датата и рег номер от тези регистри, независимо къде в България си родил - вписване на акт за раждане е по адресна рег на родителя към момента. Така ще има разлика във времето за дете, вписано в Сф /по общини, райони или там каквото е/  с акт за раждане и дете, преместило се в Сф и което, съответно ще е с последваща във времето адр рег /доказва се с карта за адресна регистрация, поради липса на др док за самоличност/....

Много дълго и объркано стана обяснението ми, дано ме разберете ...

Аз нямам спомен да съм вписвала акта за раждане в която и да било община. Ако е направено, го е направил таткото или служебно. Но пък децата със сигурност не бяха с неговата постоянна регистрация. Нали се водят на майката. Нещо съвсем се обърках.
Както и да е - ако в акта за раждане на детето пише София, това означава само че е родено в София. Няма нищо общо с адресната регистрация нито на детето, нито на родителите.
Аз с изумление преди година и половина разбрах, че моите "софиянчета" се водят на стария ми постоянен адрес в провинцията, въпреки, че от години си имам актуални настоящи адреси в София. А таткото пък от години си има и постоянен адрес в София. Него пък изобщо не го бяха взели предвид.

Лови- татко - по въпроса за задължението на общината да осигури места на всички желаещи съм на мнение, че цитирания текст не казва това. Изобщо не касае ангажимента на общината и тълкуването за косвена връзка между желанието на родителя и задължението на общината не ми се струва логически вярно. Две различни неща са и според мен не е задължително между тях да има връзка. Поне от тази точка не става ясно да има. Но това е мое мнение, а аз не съм юрист.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия