Бихте ли си купили панелно жилище?

  • 23 764
  • 112
# 45
Моят опит с панелите - живяла съм 10 г. в 8-етажен панелен блок. Беше съвсем нов когато се нанесохме с родителите ми. Още първата зима калканната стена мухляса. С течение на годините и другите покрай прозорците. За изолация и дума не може да става - и студено и се чува дори само да кихнеш. Сега сме в ЕПК. Впрочем това не е чист панел каквото е общоприетото разбиране. Не бива да се бърка и с ПК и ППП строителството. Като се преместихме в този апартамент,  блока беше на 12 г. Сега е вече на 26 и е заприличал на гето. За качеството на строителството ще кажа само, че когато се появи влага в спалнята и баща ми реши да търси причината разбра, че между нашата и плочата на горния етаж има дупка, в която ръката му се побра до лакътя. Беше само замаскирана колкото да не личи отвън. Покрай прозореца в дневната вееше така, че тапетите се повдигаха - оказа се, че навремето са запълнили фугата покрай рамката с вестници! За капак миналото лято пластмасовата тръба за дъждовната вода, която кой знае защо минава в ъгъла на коридора стана на трески и литри мръсна вода се изляха  вътре. Добре, че си бяхме в къщи по време на пороя.
Та на въпроса - не не бих си купила жилище в панел или ЕПК и подобните му високоетажни. Включихме се в строеж и догодина ще теглим кредит. Вноската вероятно ще е няколко пъти над посочените 300 лв, но не бих живяла в блок, който ако не е на моите години, то ще е мин. на около 20.
Виж целия пост
# 46
Ние си взехме панелно жилище и му направихме вътрешна изолация. След основния ремонт който претърпя стана много хубаво. Същото направиха и свекърите като се изнесохме ние, те са и на последния етаж, постоянно беше мухлясал тавана, но сега няма и спомен от това. Но пък е наистина неприятно да се съобразяваш със съседите или да се дразниш от тях, но ние (поне за сега) не сме от щастливците, които могат да си позволят да живеят в къща (в моите мечти тя е двуетажна и с хубав двор) Laughing
Дано направите най-добрият избор   bouquet
Виж целия пост
# 47
Единствения плюс на панелката е, че няма да изплащате кредит.
Понеже съм брала ядове с панелка вече знам, че разходите по ремонт и саниране на жилището могат да стигнат спокойно 30% от цената на апартамента. Това е без глезотийки и луксове. Освен това идват и ядовете с майстори и предприемачи.
Дори и видимо в добро състояние трябва да се смени ВиК инсталацията, изолация (вътрешна или външна), дограма, фаянс и теракот, най-вероятно нови външна и интериорни врати, радиатори + 1000 дреболийки като батерии, патрони и т.н., които също са си пари. И на финала ката седнеш да полееш новото-старо жилище и пуснеш телевизора може да стане като при мин - да ти изгори половината електро инсталация.  Twisted Evil И тогава честито - разбиваш новоизмазаните си стени и почваш да къртиш...
В цивилизованите страни разрушават панелките, на които им е изтекъл експлоатационния срок.
Виж целия пост
# 48
Аз бих добавила да проверите предварително как стоят нещата с отоплението в конкретния блок/вход.  Ако е с парно колко апартамента ползват една абонатна , дали е само единия вход или 2 или 3. Едно от предимствата на новото строителство ( разбира се има изключения) е, че са със съвременна абонатна станция и въобще отоплителна инсталация , която спестява голяма част от разходите. Казвам го, защото съм свидетел на сметки за 20-30 лв - реални за ТЕЦ през зимата , защото инсталацията има по-малко загуби. В това отношение мисля, че всички знаят как стоят нещата при панелките , въобще при почти всички стари сгради.
Виж целия пост
# 49
Благодаря на всички ви за мненията! Hug
Обаче ние ставаме все по-объркани и това е.Може би когато вече имаме парите и започнем окончателно да търсим,ще ни се изясни Rolling Eyes.Засега един ден съм много навита за панелно жилище/без последен етаж/ без кредит,на другия ден си мисля-добре де,нали веднъж в тоя живот се купува.и така...размисли и страсти. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 50
Наблегни на разума.Прецени внимателно плюсовете и минусите-имаш време.
Нова дрешка можеш да си вземеш 'просто така' , но жилището е наистина сериозна и дългосрочна инвестиция, към която не е добре да се подхожда емоционално.
Виж целия пост
# 51
...-добре де,нали веднъж в тоя живот се купува.и така...размисли и страсти. Rolling Eyes

Ето тук ни е голямата грешка, на повечето българи. Аз изключително много мразя обобщенията, но май повечето наистина така мислим. Защо пък веднъж да се купува? Какъв ти е проблема да си купиш един имот сега, след време да го продадеш и да купиш друг. По-голям, по-хубав, на по-добро място- по-скъп един вид. Предполагам,че и кредит да теглите ще се справите. След 5 години, примерно, вноската може да ви е смешно малка. Но СЕГА ще се мъчите!
  За сега се успокой, не се терзай излишно. Изчакайте да си продадете апартамента и после ще гледате конкретните оферти. Може да се влюбите в някой панел или в нещо ново- с времето само ще си покаже какъв ви е бил късмета.  Hug Не отхвърляй категорично нито едната възможност.
Виж целия пост
# 52
Ние като купувахме жилището, въобще не сме мислили да живеем цял живот в него. Някой ден, живот и здраве, се надявам да си купим къща. Но, все си мисля, че е редно да имаме поне някаква възвръщаемост на инвестицията, що се отнася до дългосрочен план. Което с панелното жилище не е много сигурно.
Виж целия пост
# 53
Но, все си мисля, че е редно да имаме поне някаква възвръщаемост на инвестицията, що се отнася до дългосрочен план. Което с панелното жилище не е много сигурно.

Точно това имах предвид като казах, че купуването на жилище е 'сериозна и дългосрочна инвестиция'.
Виж целия пост
# 54
Но сега, докато сте още млади, да се мъчите и да трепериш всеки месец ще ти стигнат ли парите, само за да живееш в "тухла"- еми губи ми се смисълът.


Тук не си много права. Кредит се тегли и изплаща докато си млад и можеш да работиш. Когато си на 40, шансовете ти за кариера и нарастване на доходите драстично намаляват, както и годините, през които можеш да изплащаш. Simple Smile

И трето,че вече когато купуваш двустаен апартамент по новите европейски стандарти ти взимаш стара гарсионера,а старото жилище ти е с една стая повече на същите пари Peace

Квадратурата е наистина смайващо малка на повечето места, но с търсене се намират и добри оферти Simple Smile  Не са баш същите пари обаче, защото като правиш цялостен ремонт на панелка със смяна на инсталации, дограма и изолация, плащаш доста.


Не виждам кое в постинга ми ти се струва невъзпитано!  newsm78 Не съм сигурна доколко според теб трябва да съм компетентна, за да се изказвам, но явно съм.
 Работя именно като кредитен експерт в банка, консорциум с други, чуждестранни. И да, с две висши образования съм, 1то от който е икономическо.
Интересно ми е след като си некомпетентен по даден въпрос, как имаш безочието и да спориш? newsm78
И да - ако не бяха хора, като твоите приятели нямаше да взимам такава добра заплата, да разполагам с материална база (както у дома, така и в офиса) и да поддържам добър стандарт! Peace

Ред, тонът ти наистина е груб и освен това, искам само да отбележа едно, висшето ти образование не ти е помогнало да научиш българската граматика.
Виж целия пост
# 55
Много познати развиват теорията,че е на сметка да вземаш кредит,имайки предвид инфлацията.

 Shocked Ей, тва е да се изказваш неподготвен! Май никога не си се интересувала как се изплаща кредит! Май и понятие си нямаш, че лихвата е НЕ-константана величина, която в най-удобния случай, при движение на инфлацията се покачва! Инфлацията може да не се отрази на заплатата ти, но на кредита/заема - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! Банките вече работят не на 100, а на 1000% сигурност.
 Ако някой не е компетентен по даден въпрос - нека не се изказва! Хората, за такива случаи са казали- "мълчанието е злато"!  Shocked
Ред да не се обиждаш ама... не те знам що за кредитен експерт си, но явно нямаш поглед върху цялата картина....
Банкови продукти и банки има доста, включително и такива кредити, които са с фиксирана лихва.
Обикновено хората се подвеждат по ниския стартов лихвен процент, но не четат ситните букви с клаузите за промяна.
Вярно е  че повечето банки предлагат жилищни кредити с плаваща лихва, но това не изчерпва всички варианти, въпрос на проучване е все пак.
Аз също ползвам кредити и трябва да ти кажа, че в момента спокойно мога да ги върна, просто не ми е изгодно.
Виж целия пост
# 56
Не съм спец по лихвите,обаче...в момента изплащаме кредит именно с фиксирана лихва,но всъщност според мои познати банкови служители и икономисти "такова животно фиксирана лихва нЕма".Всъщност банката е в правото си да я промени във всеки един момент.И именно това се случва от известно време в Бг,а и не само.
Както някой беше писал-времето ще покаже.Но просто и двамата с мъжа ми сме такъв тип хора,че обичаме да обмисляме всякакви варианти.Затова именно това правим-мислим по различни бъдещи варианти.Засега обаче и двамата сме се спрели на панелно жилище без кредит.
Виж целия пост
# 57
Определено има и варианти за договорен кредит с фиксирана лихва, но условията, които трябва да са изпълнени за целта не са по джоба на средно статистическия българин. Нито това е темата, нито повода, за да изяснявам наляво и надясно политиката на банката, с която работя! Факт е, че съм подробно запозната с продуктите на компанията, в която съм!
 И българската, и 2 чуждоезикови граматики са ми на недостижимо, за други хора ниво!  4470
Колкото до нападките към мен - знам, че на глупаците им е най-обидно, когато не им обръщаш внимание. И така - това бе всичко от мен в тази тема, приятели!  bowuu
Виж целия пост
# 58
Слава Богу!
Виж целия пост
# 59
Не съм спец по лихвите,обаче...в момента изплащаме кредит именно с фиксирана лихва,но всъщност според мои познати банкови служители и икономисти "такова животно фиксирана лихва нЕма".Всъщност банката е в правото си да я промени във всеки един момент.И именно това се случва от известно време в Бг,а и не само.
Както някой беше писал-времето ще покаже.Но просто и двамата с мъжа ми сме такъв тип хора,че обичаме да обмисляме всякакви варианти.Затова именно това правим-мислим по различни бъдещи варианти.Засега обаче и двамата сме се спрели на панелно жилище без кредит.
offtopicНапълно ви разбирам по отношение на притеснението.
Но за фиксирането не си права - просто е въпрос на политика на банката. Истина е че повечето обвързват лихвените проценти или към някакъв мин. процент, приет от надзорния им съвет или са вързани с Euribor и Libor или пък с централния на БНБ по някаква схема.
В повечето случаи когато е фиксирана лихвата тя е с доста висок рисков добавък, така когато лихвения процент за жилища беше масово рекламиран за 6 и нещо % за първата година и 8, или 9, и нещо за годините след това можеше да се вземе кредит за жилище с фиксирана лихва между 11 и 13 %.  Хубавото на тези условия е че ти дават сигурност, защото можеш да планираш разходите си. Освен това разните му там прикрити таксички ги нямаше и ако на човек му се занимаваше със смятане щеше да разбере че ГПР на тези кредити не са чак толкова по-високи ако ги вземеш при онези условия.
Човек трябва да внимава какви договори подписва в случая, но банката няма как да смени условията по договора. Може да те прикани да се предоговорите, но ако не си съгласен нищо не могат да направят.
Или ще фалират или ще калкулират допълнителни разходи под формата на по-високи лихвени проценти и разни измислени такси за следващите си клиенти. Но все пак този сектор е много чувствителен към негативни отзвуци...
Сори за офтопика.... offtopic
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия