Връщат вечерния час за учениците!

  • 6 616
  • 181
# 105
Да, но както писа Радостина 1 ученик е 1100 лв. Изключен - минус 1100 лв. за училището.
Виж целия пост
# 106

Някой друг разбра ли, защо, за да се въведат униформи, оценка за поведение и вечерен час, трябва да се отмени цял закон за народната просвета?

Какво всъщност се премахва с премахването на стария закон.
Виж целия пост
# 107
Не съм запозната със закона, но очевидно по време на действието му се скапа българското образование. Защо да не се пренапише тогава?
А как ще се прилага ли? Ами със съдействието на всички нас.  Ще дам елементарния пример на зам.министъра на вътрешните работи във връзка с вечерния час точно. Всеки гражданин, който види деца навън или в заведение по нощите, ще може за сигнализира в полицията. 
Виж целия пост
# 108
Олеле майко, какво доживях да прочета  ooooh!
Виж целия пост
# 109
Аз писах 100 пъти - глоби! На учениците им се отнема стипендията, на родителите-глоби. И общественополезен труд- да почистят училището( не прозорците, разбира се!), да боядисат оградата, разни такива. В зависимост от тежестта и поредността на провиненията.

Да, разбрахме, на отличниците ще се отнема стипендията. Проблем да са отличниците.
А труда - как ще стане - като не могат да ги накарат да влязат в час.
Вълчев е ПИЧ! Не съм чела какво се е изписало назад, но не мисля, че здравомислещ човек ще бъде против мерките, които предлага.

Не, не съм против. Интересно ми е как ще се прилагат.

На тези, които вече са без стипендия , ще се глобяват родителите. Нарушава реда и дисциплината-глоба, навън след 11 или там колкото се приеме-глоба, троши нещо,драска- глоба. И като допълнение-общественополезен труд. Като не му харесват правилата в училище-изключен, да се мести в друго училище. Да, с всеки ученик вървят 1000лв, но ако искам детето ми да учи точно в това училище, ще направя всичко възможно да не го изключат. Сигурна съм, че училище, което се докаже, като поддържащо високо ниво на преподаване и дисциплина, няма да остане без ученици! А ако тези глоби се дават на училищата или поне част от тях, учителите ще са мотивирани да следят за спазването на закона.

Виж целия пост
# 110
Не съм запозната със закона, но очевидно по време на действието му се скапа българското образование. Защо да не се пренапише тогава?...

Сега да не седнеш и да го прочетеш, само да се объркаш в отговорите.

Започва така:

"ЗАКОН ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА

Отразена деноминацията от 05.07.1999 г. Обн. ДВ. бр.86 от 18 Октомври 1991г., изм. ДВ. бр.90 от 24 Октомври 1996г., изм. ДВ. бр.36 от 31 Март 1998г., доп. ДВ. бр.124 от 27 Октомври 1998г., изм. ДВ. бр.153 от 23 Декември 1998г., изм. ДВ. бр.67 от 27 Юли 1999г., изм. ДВ. бр.68 от 30 Юли 1999г., изм. ДВ. бр.90 от 24 Септември 2002г., изм. ДВ. бр.95 от 8 Октомври 2002г., изм. ДВ. бр.29 от 31 Март 2003г., изм. ДВ. бр.71 от 12 Август 2003г., доп. ДВ. бр.86 от 30 Септември 2003г., доп. ДВ. бр.114 от 30 Декември 2003г., изм. ДВ. бр.40 от 14 Май 2004г., изм. ДВ. бр.28 от 1 Април 2005г., изм. ДВ. бр.94 от 25 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.103 от 23 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.105 от 29 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.41 от 19 Май 2006г., изм. ДВ. бр.105 от 22 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.113 от 28 Декември 2007г., изм. ДВ. бр.50 от 30 Май 2008г. ..."


Както виждаш - времето му на действие се е изразявало в пренаписването, в окромна степен от тия, дето сега ще го отменят. И ще продължат да си пишат.

Виж целия пост
# 111
Ами да върнат стария, онзи социалистическия. Да изхвърлят политическата плява от него и каквото остане - да се осъвремени и готово.
Гледам, младите не могат да проумеят що е то намалено поведение и как може да ти бръкне в здравето. Само два примера ще дам - Петя Дубарова и една моя съученичка, скочила пред влака заради намелено поведение...
Може, много неща могат, но веднага ще ревнат майките, че олеле, горките дечица, ама как, ама те, ама бъдещето им...
Хем боли, хем сърби, хем устите ни големи.
Виж целия пост
# 112
Не знам какво се тътрузят големите шефове. Решението със слободията на децата се решава много бързо. Всеки родител или настойник, отивайки да запише детето си в дадено училище, трябва да бъде задължен да прочете и подпише правилник за вътрешния ред на училището, при нарушението на който да се предприемат определени санкции. И този правилник да се препрочита и преподписва всяка нова учебна  година. Правата вървят ръка за ръка със задълженията и колкото по-рано го проумеят децата, толкова по-добре за тях.
Така де- всеки един от нас, преди да започне работа, наред с всичките бумаги, се запознава с такъв правилник, с дрескода, с работното време.

А за народната просвета? Тя отдавна нито е народна, нито е просвета.
Виж целия пост
# 113
Идеята за мен е дори позакъсняла, слободията се шири неимоверно.
Само нещо да добавя, да не се повтарям. Значи- изключен ученик е равен на загуба от 1100лв. /примерно/. Хубаво, ако моето дете биде тормозено от поредната лигоч няма да изхвърчи лигочта, а аз ще си преместя детето на друго място, когато няма реакция от страна на училищното ръководство. А без права то няма как адекватно да реагира.
А може и други родители с деца да ме последват, та сметката да излезе невярна.
За всеки случай за мен "делегиран бюджет" не означава брой ученици = брой пари, а предоставяне право на директорите да се разпореждат с бюджетни кредити, а как ще се определя размерът на тези кредити е нещо различно, не е задължително това да става според броя ученици. Туй, че у нас е възприета за пореден начин уравниловка не е чудно, социализъм е все пак. Може и по този въпрос да се помисли. Да се определят и други критерии за конкретизиране размера на субсидията.
Виж целия пост
# 114
И сега има правилник, който родителите прочитат (или им прочитат) на родителската среща и след това се разписват в една тетрадка, че са уведомени. И последната поправка в нашия правилник беше за мобилните телефони - в час трябва да са изключени.

От друга страна образованието е задължително и въпреки това всяка година отпадат много деца. Не виждам как ще се глобяват родители, чиито деца така или иначе със зор стъпват в училище и само търсят повод да ги отпишат.  Wink
Виж целия пост
# 115
...Гледам, младите не могат да проумеят що е то намалено поведение и как може да ти бръкне в здравето. Само два примера ще дам - Петя Дубарова и една моя съученичка, скочила пред влака заради намелено поведение...

Просто пример за това, че проблемът не е в писаните санкции, а в ценностната система на децата. Върху старата бяха направени стотици пируети - тип "стъпквам си фаса".


...Решението със слободията на децата се решава много бързо. Всеки родител или настойник, отивайки да запише детето си в дадено училище, трябва да бъде задължен да прочете и подпише правилник за вътрешния ред на училището, при нарушението на който да се предприемат определени санкции...

Именно - правилник.
Само дето това, което се анонсира в момента като в поредния рекламен клип на МОН (униформите, поведението и пр.) трябва да е в правилника за приложение на действащия закон, а не на училищата.
Не че и в училищния не може. Но основанията за санкциите и юридическите последствия на провиненията са различни.

Иначе как ви стои името на проектирания закон на фона на старото име? Не е ли като на правилник на пансион?


Виж целия пост
# 116
За всеки случай за мен "делегиран бюджет" не означава брой ученици = брой пари, а предоставяне право на директорите да се разпореждат с бюджетни кредити, а как ще се определя размерът на тези кредити е нещо различно, не е задължително това да става според броя ученици.

А така! Защо досега не видях един даскал или синдикален член да покаже разбиране на термина "делегиран бюджет"???
Наистина моля някой да ми обясни.
Виж целия пост
# 117
  33uuКак може една институция да се обслужва от два закона (нищо, че единият е проекто-)

ЗАКОН ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА


Национална програма за развитие на училищното образование и пред … ание и подготовка
Виж целия пост
# 118
Не се притеснявай, има достатъчно часове предвидени за подобни цели. Учителите имат определен час за консултации, има и заделени средства за допълнителна работа с ученици, а там където проблемните са повече си има и ресурсен учител, на когото се плаща само за да работи с проблемни ученици.
Така че, моля, не бързай да се изказваш за учителите и да ги оценяваш колко жертвоготовни били, без да си запозната изцяло с нещата. Щото е по-лесно учителят да е виновен, нали?

Е, аз съм била ученик, мога да кажа, че никога не съм намерила някой в приемното му време. В университета не е по-различно. Просто хората са свикнали никой да не ги търси - не обвинявам учителите. Пък и сега въпросът не е за тях
Виж целия пост
# 119
За всеки случай за мен "делегиран бюджет" не означава брой ученици = брой пари, а предоставяне право на директорите да се разпореждат с бюджетни кредити, а как ще се определя размерът на тези кредити е нещо различно, не е задължително това да става според броя ученици.

А така! Защо досега не видях един даскал или синдикален член да покаже разбиране на термина "делегиран бюджет"???
Наистина моля някой да ми обясни.

Моля, заповядай: УКАЗАНИЕ З … 45;ТИ
В тези указания има една формулка: Средства по ОКФ = „БУ х ЕРС х m%”,
където ОКФ е Основни компоненти на формулата, „БУ”е брой ученици; „ЕРС” е единен разходен стандарт, а „m” e число между 80 и 100.
Малко по-разбираемо да го преведа - бюджетът е равен на броя на учениците по около 1100лв.(толкова е към момента стандарта).
Така че, Джуди, моите уважения, но грешиш. Точно броят на учениците определя бюджета и директорът има интерес да има повече ученици, за да разполага с повече средства.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия