В кухнята на педагогически захранващите - част 3

  • 20 193
  • 287
# 105
Всички тези супер полезни, здравословни и диетични неща, които готвите цялото семейство ли ги яде? Mr. Green Щото аз ако оставя моя мъж на такива неща ще се изнесе у майка си трайно да яде, той и сега попрескача за здраво натъпкване.
Аз захранвам педагогически без да готвя специално. Каквото ние, такова и Юлиан. По принцип не пържа нищо, не ядем колбаси и полагам усилия да не слагам сол. Примерно днес човека е изял три зърна боб, от "боб на гъсто" - като яхния, ама без запръжка. За закуска спеше, на следобедната закуска получи лъжица ориз да си я слага сам в устата. Вечерята беше пак от боба - съответно нови три зърна.
Виж целия пост
# 106
Моето момче беше малко болно и беше на млечна диета.
 Днес опитах елда за първи път. Ми то вкусно, бре! И на него му хареса.
 Аз готвя за всички еднакво. После мъжа ми си посолява, подправя с много люто и така.
Виж целия пост
# 107
Вкъщи всички ги ядем, мъжа ми има една свободна вечер, в която аз ходя на йога, а той си прави един абсолютен боклук - полуготови суперлюти спагети, и си ги изяжда с кеф Mr. Green. Забранила съм да дава на детето от тях, ама е давал 1-2 спагета и сега тя знае какво е "много люто". Grinning  От време на време си носи и други боклуци, но свикна да яде нашата храна, иначе ще стои гладен, спагетите са перлата в короната за неговите кулинарни умения.
Закуска - макарони с масло и сирене
обяд - супа броколи с черен хляб
вечеря - пастета на Елсе с авокадо и чесън (тоя път уцелих пропорциите), филе от щука на тиган (без мазнина, пече се) и салата айсберг с чери домати (не е много сезонна, ама обичам).
Виж целия пост
# 108
Kолко познато, аз и децата срещу храната на тати Simple Smile  Когато реши, че не му се яде от полезната храна има повече за нас  Mr. Green

Моето момче днес изяде за закуска попара, поискана на три пъти!!! Две филии и половина хапна с масълце и сирене - скри ми топката. За обяд - само цока...Вечерята беше доста Попайска: спаначена супа  и броколи за боцкане

Виж целия пост
# 109
И в къщи всички ядем еднакво Simple Smile
Евридик@, мисля че няма никакъв проблем с маслините стига да са безсолни разбира се, че обикновено са мнооого солени. Никъде не съм срещала информация да са алергени или друго подобно, така че съм давала. От време на време проверявах какво пише за плодовете и зеленчуците тук. Също има и рецепти  Peace

Менюто днес: закуска - макарони със сирене и масло; обяд - печена пъстърва; вечеря - кафяв ориз и оранжева леща  през деня - ябълки и киви.
Виж целия пост
# 110
Днес правих кюфтета от леща.Е,сложих цяло пакетче галета,защото тестото в началото ми се оказа много течно,а за брашно за оваргаляне ползвах пълнозърнесто ръжено (много вкусни неща стават от него).Не съм ги пържила както е по рецептата,а ги изпекох в тавичка,но са супер вкусни и за по-големите бебета върви в биричка. Wink

Вие как правите овесените ядки?Калина ги яде само сухи (???),та се чудя дали не знаете някоя рецептичка за бисквити (примерно) от овесени ядки?
Виж целия пост
# 111
Закуска - елда, обяд-телешко със зеле, вечеря - руло Стефани . По няколко хапки хапна от всичко и между храненията три гризвания на ябълка  Simple Smile
Кафявия ориз киснете ли го предварително? Ако го киснете, после в същата вода ли варите?
 От къде мога да си купувам по-евтино кафява захар и кафяв ориз в големи пакети?
 Да се доверя ли на типовото брашно, при условие, че на опаковката не пише да има оцветители(защото добре знам, че голям процент от "типовият хляб" е боядисан бял хляб или смес от двата вида брашно)?
Виж целия пост
# 112
Skrech, кафявия ориз не го кисна.
Иначе за кафяв и ориз и кафява захар на едро и мен ме интересува.
Днес с Никола ще ядем печени тиквички. Надявам се да му хареса Simple Smile

Дими, ето рецепта за овесени меденки, рецептата е взета от старите теми, май е на Мимсат, но не съм сигурна:

Продукти:
250гр фини овесени ядки(1 пакет фамилия "Никола)
300гр мед-около 1 голяма чаена чаша
125 гр краве масло(1 пакетче)
30-50 гр сусам(1 шепа)
30-50 гр кокосови стръготини(по желание)
1 пълна ч.л. сода за хляб
3 с.л. лимонов сок
ръжено брашно(не повече от 300 гр)
Приготовление:(5-7 минути за сместа, 15 минути за печенето)
Измивам овесените ядки с хладка вода, отцеждам ги, и добавям меда, сусама, кокосовите стърготини и разтопеното масло. Кипвам содата и лимона в 3/4 к. чашка вода, и ги добавам към сместа. Разбърквам добре с лъжица, след което почвам да добавям ръженото брашно, докато тестото стане меко, и позволява да се бърка с лъжица(щото не обичам да се цапам    ). В намаслена и набрашнена тавичка(или направо
Виж целия пост
# 113
Мерси за бисквитите.Ще опитам да си смеля моите овесени ядки,та да видя дали ще стане.
Ами аз пазарувам от Метро и повечето неща са прилично качество,но техни си марки или марки,с които имат договори.За брашното също от там си го купих,та не мога да му вярвам напълно,но мисля,че по вкуса си личи,че не е бяло брашно (само).Иначе си купувам кафява захар и сме големи фенове на мусковадото (кафява захар),което купувам от там.
Просто нямам физическото време да обикалям и да си набавям само най-качествените хранителни продукти,а и не смятам това за супер здравословно-Калина през живота си ще се запознае с всеки вреден елемент на съвременното хранене-въпросът е хранителната и система да е достатъчно здрава,както и да има полезни хранителни навици.
Честно казано по-малко се притеснявам от отровите в храната,отколкото от отровите в главата. Wink
Виж целия пост
# 114
Доколкото знам, кафявият ориз трябва да се кисне, аз го кисна 2-3 часа преди готвене, тогава се задействаха някакви ензими, които правят нещо, но какво - вече не помня, Косе Босе беше писала някъде по въпроса.
Виж целия пост
# 115
Кафявия ориз киснете ли го предварително? Ако го киснете, после в същата вода ли варите?

Цитирам обяснението на Косе Босе в друга тема, за което Олив е писала.

Накисването е препоръчително за пълнозърнестите продукти - зърна или брашно. Фитиновата киселина (phytic acid), която се съдържа в обвивката на зърната, се свързва в чревния тракт с калция, магнезия, желязото и най-вече цинка, образува неразтворими комплекси и не позволява тези вещества да бъдат усвоени. Разгражда се чрез накисване на зърната или чрез ферментация. Едва тогава полезните минерали могат да бъдат усвоени.

Няма проблем зърната/пълнозърнестите брашна да се използват и без накисване – те си изпълняват функцията на "метла" на червата заради по-високото съдържание на целулоза. Но не се усвояват ефективно минералите и е възможен дефицит на калций, цинк и прочие.

Необходимо време за накисване:
- 7 часа минимум, за да се неутрализира голяма част от фитиновата киселина
- 12 часа е напълно достатъчно време
- 24 часа е най-добре, ако има възможност

* Елдата, кафявият ориз и просото съдържат по-малко фитати (затова са и по-лесно смилаеми), така че времето за накисване е по-малко. Другият вариант за елиминиране на фитиновата киселина е да къкрят на много тих огън около 2 часа.
* Овесът и другите глутенови зърнени храни е добре да престоят 24 часа.
* Брашното също се накисва - когато е за каша. Иначе за приготвяне на хляб се предпочита технологията на ферментацията.

Зърната се накисват във вода със стайна температура или леко затоплена. Може в леко подкиселена вода или кисело мляко. Водата се изхвърля по принцип. С водата (особено от скълцани зърна или брашно) вероятно се изхвърлят и някои хранителни съставки, разтворими във вода.

Виж целия пост
# 116
Дими, Калината у дома днес за пръв път яде овесени ядки  Shocked. Реших да и предложа пак, може да е размислила и взе че яде. Сварих ги добре, добавих масло, сирене и настъргана ябълка. Тъпка в устата си сама с лъжичка, която аз само пълнех  Laughing.
Овесените бисквитки обаче ще ги пробвам непременно  Wink.
Забравих да кажа колко добре прие девойката печения лук, поднесен отделно от цвеклото в салатата на Елс, защото мъжът ми не искаше нещо да засенчва прелестния му вкус и аромат  Laughing.
Виж целия пост
# 117
Ех, салатата от печен лук си е класика - наистина и аромата и вкуса са хубави  Sunglasses  Аз си мисля, че червеното цвекло не може да засенчи вкуса - много приятно го допълва  Wink Но всъщност това не е от голямо значение - важното е, че дребосъчката го е харесала  Hug

Менюто днес: закуска - нарязани сушени кайсии, круши, сини сливи и ябълки сварени с овесени ядки и в последствие добавени смлени орехови ядки и банан; обяд - омлет със слата от печен лук; вечеря - кафяв ориз с диви гъби.
Виж целия пост
# 118
Elsa, благодаря за копираното обяснение!
Маслини и аз давам много от отдавна - беб много ги  харесва!
Менюто днес е мързеливки за закуска
Банани и сън за обяд
спанак с ориз за вечеря
Виж целия пост
# 119
...Банани и сън за обяд
....
Много ви е лесен обяда.... Joy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия