Кога идва менструацията при кърмещите майки?

  • 4 300
  • 125
# 60
Кърменето няма нищо общо с цикъла! Кърменето не предпазва от забременяване!
Когато хормоните ти се върнат в нормално състояние започва да ти идва цикъла. Независимо дали кърмиш или не.
При мен цикъла се почви 40 дена след раждането. Кърмих 5 месеца.
Напротив. Кърменето има общо с цикъла! Кърменето влиае на хормоните, които от своя страна влиаят на цикъла.
Виж целия пост
# 61
не мен още не ми е дошло Peace
дано и да не стане скоро де Laughing
Виж целия пост
# 62
На мене ми дойде точно четири месеца след раждането,още си кърмя.При всеки различно.
Виж целия пост
# 63
Бях споменавала по-назад в темата за Метода на Лактационната Аменорея, но сега една съфорумка ми помогна като преведе част от информацията на Български. Ето, за тези, които се интересуват:

Метод на лактационната аменорея (Lactational amenorrhea method)

Чрез Метода на лактационната аменорея (МЛА) се избягва бременност, като се разчита на естествения период на неспособност за забременяване в периода, непосредствено след раждането, през който жената няма менструация и изключително кърми. Когато този метод не се съвместява с медикаменти или приспособления [за контрацепция], той може да се счита да естествен начин за контрол на раждаемостта или семейно планиране.

Неспособност за забременяване по време на кърмене
За жени, при които са изпълнени критериите, изброени по-долу, МЛА е с надеждност между 98% и 99.5% през първите шест месеца след раждането. [Методът се е използвал още от древността].
• Кърменето трябва да е единственият или (или почти единственият) източник на храна за бебето. Всеки един от следните фактори:
- даването на АМ,
- изцеждането вместо храненето от гърда и
- даването на храна, различна от мляко,
намаляват ефективността на метода.
• Бебето трябва да се кърми на интервали, не по-дълги от четири часа през деня и поне на шест часа през нощта.
• Бебето трябва да е не по-голямо от шест месеца.
• Жената не трябва да е имала менструация в периода от 56 дни след раждането (при определяне на способността за забременяване, кървене до 56-тия ден след раждането може да се пренебрегне).
Екологичното кърмене е по-строга разновидност на МЛА, разработен от Шийла Кипли (Sheila Kippley) през 1971 г. Тя е една от основателките на Лигата „Couple to Couple.” Изследванията сочат, че този метод е с 1% ненадеждност през първите шест месеца след раждането (т.е. с 99% надеждност – бел. прев.) и с 6% ненадеждност при жени, при които все още не се е възстановила първата менструация след раждането. Седемте Стандарта на екологичното кърмене са малко по-различни от изискванията за МЛА:
• Кърменето трябва да е единственият източник на храна на бебето – никакво АМ, изцеждане и (ако бебето е по-малко от шест месеца) храни, различни от мляко.
• За успокояване на бебето да се предлага гърда, не залъгалка или шише.
• Бебето да се кърми често. Честотата съгласно критериите за МЛА са абсолютният минимум; [за метода на екологичното кърмене] колкото по-често се поставя бебето на гърда, толкова по-добре. Трябва да се избягва храненето по режим.
• Майките трябва да спят с бебетата си – ако не на едно легло, то в една стая.
• Майките не трябва да се отделят от бебетата за повече от 3 часа на ден.
• Майките ежедневно трябва да спят едновременно с бебетата си през деня.
• Жената не трябва да е имала менструация в периода от 56 дни след раждането (при определяне на способността за забременяване, кървене до 56-тия ден след раждането може да се пренебрегне).
Източник:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lactational_amenorrhea_method

МЛА
МЛА е официално приет на нарочен форум на специалисти от различни области, като биомедицински и социални изследвания, клиничната практика, семейното планиране, медицинското образование и пр., състоял се в Беладжо, Италия, между 11 и 14 декември 1995 г. Спонсори на конференцията са СЗО, Фемили Хелт Интернешънъл и Институтът по репродуктивно здраве към Университета Джорджтаун, с подкрепата на Фондация „Рокфелер.”

При все, че отдавна е известно, че кърменето отлага способността за забременяване, доскоро не бяха ясни условията, при които жените могат спокойно да разчитат на това природно явление като надежден метод за предпазване от забременяване. През 1988 г. в Беладжо, Италия, специалисти от различни области се събраха и формулираха т.нар. „Консеснус „Беладжо,”” чиято основна идея е, че при жени, които не използват някакъв метод за семейно планиране (т.е. контрацептив – бел. прев.), но които кърмят изключително или почти изключително и нямат менструация, вероятността да забременеят е по-малка от 2% през първите шест месеца след раждането.

След срещата през 1988 г. бяха проведени няколко проучвания, целящи да проверят Консеснуса. Срещата през 1995 г. е организирана спезциално, за да се направи преглед и обобщение на тези изследвания. Изводът е, че идеята, изнесена през 1988 г., е потвърдена.

През 1989 г. официално е формулирана концепцията на Консенуса „Беладжо.” Наречена е Метод на лактационната аменорея и са определени са нейните три критерия. Спазването едновременно и на трите от тях осигурява адекватна защита срещу нежелана бременност. Тези критерии са: 1) отсъствие на менструация – т.е. аменорея, 2) изключително или почти изключително кърмене, и 3) първите шест месеца след раждането. Указанията към Консенсуса включват и препоръка за жените, които вече не отговарят на тези критерии или които не желаят да използват метода, да изберат незабавно друг начин за предпазване от бременност.

Надеждността на метода към момента е установена и МЛА се счита за официално приет алтернативен метод за семейно планиране в определен период след раждане.

Източник:
http://www.fhi.org/en/RH/Pubs/booksReports/LAMconsensus.htm
Виж целия пост
# 64
Дойде ми 10 месеца и 5 дни след раждането. До 6 навършени месеца дъщеря ни беше само на кърма, без вода, без добавки, без даване от шише, без режим на ядене... денем и нощем. Сега все още е около 70-80% на кърма. До колкото знам обаче липсата на кървене не означава липса на овулация - все пак първо овулацията, после кървенето! Може да си в овулация, без да го очакваш, защото кърмиш! Пример за това - съпругът ми е едва 11 месеца по-малък от сестра си... майка му е кърмила каката до 4-тия месец - сметката е лесна Wink
Виж целия пост
# 65
около 10тина месеца след раждането Peace
Виж целия пост
# 66
При мен на 4 м, а кърмих 1г3м.
Виж целия пост
# 67
при мен още не се е появила, а кърмя почти 6 месеца вече  Wink
Виж целия пост
# 68
На мен ми дойде 10м. след раждането. Още кърмя.
Виж целия пост
# 69
На мен ми дойде 7,5 месеца след раждането. Наистина е индивидуално.
Виж целия пост
# 70
Статията е хубава, но пак излиза, че гаранция няма.

И аз го чакамммм, бебо е вече на 6 мес. и го кърмя
Виж целия пост
# 71
КЪрмех на поискване почти 10 месеца, МЦ ми дойде на 7 - мия месец от раждането.
Виж целия пост
# 72
На мен също все още не ми е дошло. Не че се и натискам де, само това ми липсва.
Бебето е изцяло на  кърма - без цедене и без други млека или храни.
Виж целия пост
# 73
 Когато си иска  Mr. Green
 На мен ми дойде на 7м след раждането. Кърмих до година и нещо, но до 6м Георги беше на кърма така, че предполагам захранването и разреждането на кърменията са изиграли своята роля.
 Пазенето е задължително поради простата причина, че не знаеш кога ще ти дойде, а както знаем овулацията е 14дни преди това.  Peace
Виж целия пост
# 74
На мен ми дойде около 20-тина дни след като ми свършиха лохиите, а се бях настроила за по-дълга почивка от М.  Mr. Green
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия