Неплатен и платен отпуск след майчинство?

  • 122 625
  • 910
# 285
Здравейте, изчетох цялата тема, но някои неща не разбрах.
1) 6-те месеца неплатен отпуск по майчинство колко точно календарни или работни дни е?
2) Може ли да се ползва на части, или трябва 6-те месеца наведнъж?
3) Ако след 2-рата година на детето жената се върне на работа, работодателят има ли право преди навършване на 3 години от детето да я съкрати?
4) Ако след 3-тата година на детето се ползват натрупаните дни платен отпуск, след тях и полагаемите 6 месеца неплатен, има ли право през времето на отпуските работодателят да съкрати работника/ служителя?
5) Ако напр. ползвам 6те месеца неплатен отпуск в една и съща календарна година, колко дни платен отпуск ще ми се полагат за същата - 10 или 20 (по принцип ми се полагат 20)?
Виж целия пост
# 286
1) 6-те месеца неплатен отпуск по майчинство колко точно календарни или работни дни е? 6 календарни месеца
2) Може ли да се ползва на части, или трябва 6-те месеца наведнъж? На цяло или на части по избор на лицето, но трябва да се уведоми работодателя поне 10 дни преди ползването
3) Ако след 2-рата година на детето жената се върне на работа, работодателят има ли право преди навършване на 3 години от детето да я съкрати? Има право с Разрешение на Инспекция по труда и то по няколко конкретни точки от чл. 328 на КТ
4) Ако след 3-тата година на детето се ползват натрупаните дни платен отпуск, след тях и полагаемите 6 месеца неплатен, има ли право през времето на отпуските работодателят да съкрати работника/ служителя? По време на отпуск - не.
5) Ако напр. ползвам 6те месеца неплатен отпуск в една и съща календарна година, колко дни платен отпуск ще ми се полагат за същата - 10 или 20 (по принцип ми се полагат 20)? Платеният отпуск си е 20 работни дни
Виж целия пост
# 287
Много благодаря за отговора, а може ли да ми кажеш и кои са тези конкретни точки от чл. 328 на КТ по 3тия въпрос? Предварително благодаря   bouquet
Виж целия пост
# 288
Много благодаря за отговора, а може ли да ми кажеш и кои са тези конкретни точки от чл. 328 на КТ по 3тия въпрос? Предварително благодаря   bouquet


при закриване на предприятието (чл. 328, ал. 1, т. 1 от КТ);
- при отказ да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност (чл. 328, ал. 1, т. 7 от КТ);
- когато заеманата длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 8 от КТ);
- за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен и е заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 9 от КТ);
- при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор (чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ);
- както и без предизвестие на основание чл. 330 от КТ, ако бъде задържана за изпълнение на присъда и при дисциплинарно уволнение.
В случаите на дисциплинарно уволнение това може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда, за останалите случаи обаче не се търси съгласие от инспекцията по труда.
Виж целия пост
# 289
Здравейте!Аз също се интересувам от въпросите,които evvi е задала и ми бяха полезни Вашите отговори.Искам да попитам и още:
-Лесно ли се взема разрешение от Инспекцията по труда?
-Без такова разрешение,може ли да бъде съкратен работник по взаимно съгласие с обезщетение 4 работни заплати?
- Ако отговорът е да,мога ли да поискам по-голямо обезщетение и въобще ако откажа да подпиша какво става?
Много благодаря предварително за отговорите!
Виж целия пост
# 290
Здравейте!Аз също се интересувам от въпросите,които evvi е задала и ми бяха полезни Вашите отговори.Искам да попитам и още:
-Лесно ли се взема разрешение от Инспекцията по труда?
-Без такова разрешение,може ли да бъде съкратен работник по взаимно съгласие с обезщетение 4 работни заплати?
- Ако отговорът е да,мога ли да поискам по-голямо обезщетение и въобще ако откажа да подпиша какво става?
Много благодаря предварително за отговорите!

Не знам какво трябва да означава "лесно" вземане на разрешение  newsm78 Работодателят трябва да се обоснове и ИТ се произнася за всеки случай поотделно.
По взаимно съгласие договорът се прекратява, лицето не се съкращава. Договорът може да се прекрати и срещу уговорено обезщетение - това също не е съкращаване. Съкращаването е само по чл 328 от КТ.
Ако в договора ти или в колективен трудов договор не е договорена сумата на обезщетението за прекратяване на договора по инициатива на работодателя, то може да потърсиш по-високо такова. Може и да не подпишеш. Това е твое решение. Но тогава работодателят може да те освободи на някакво друго основание.
Виж целия пост
# 291
аз не искам да си актуализирам заплатата защото за 2 години  не  е мръднала-въпросът ми обаче е кой ще изплати тези пари-работодателя или някоя друга институция.
Виж целия пост
# 292
аз не искам да си актуализирам заплатата защото за 2 години  не  е мръднала-въпросът ми обаче е кой ще изплати тези пари-работодателя или някоя друга институция.

платения отпуск се плаща от работодателят
Виж целия пост
# 293
Здравейте ! Въпросчето ми е следното - искам да взема 15 дена неплатен отпуск - имам право да взема или нормален неплатен / който е един месец в годината ако не се лъжа / или част от неплатеният за гледане на дете до 8 год. Та има ли разлика в осигуряването между двата отпуска и признава ли се първият за трудов стаж?
Благодаря предварително за отговора !
Виж целия пост
# 294
Здравейте! На 13.07.2009 г. детето ми навършва 2 г.,на ясла е от м.09.09 г.; до тогава мисля да ползвам платения си отпуск натрупал се през годините. Питането ми е трябва ли да прекратявам отпуска по чл.164, ал.1 от КТ и дали да подавам Приложение 12 за промяна на обстоятелствата. Кажете ако има др документи които пропускам.
Благодаря предваритерно!
Виж целия пост
# 295
Здравейте ! Въпросчето ми е следното - искам да взема 15 дена неплатен отпуск - имам право да взема или нормален неплатен / който е един месец в годината ако не се лъжа / или част от неплатеният за гледане на дете до 8 год. Та има ли разлика в осигуряването между двата отпуска и признава ли се първият за трудов стаж?
Благодаря предварително за отговора !

 1 месец неплатен в годината се признава за стаж.през този месец работодателят плаща здравно осигуровка.

 при 6 те месеца неплатена за гледане на дете до 8 г е същото.

разликата е,че работадетлят не може да откаже неплатената за гледане на дете до 8 г,а другигата неплатена може  Wink
Виж целия пост
# 296
 Hug
Виж целия пост
# 297
Здравейте! На 13.07.2009 г. детето ми навършва 2 г.,на ясла е от м.09.09 г.; до тогава мисля да ползвам платения си отпуск натрупал се през годините. Питането ми е трябва ли да прекратявам отпуска по чл.164, ал.1 от КТ и дали да подавам Приложение 12 за промяна на обстоятелствата. Кажете ако има др документи които пропускам.
Благодаря предваритерно!

Ще съм много благодарна ако някой отговори и на мен, моля ! Hug
Виж целия пост
# 298
Здравейте! На 13.07.2009 г. детето ми навършва 2 г.,на ясла е от м.09.09 г.; до тогава мисля да ползвам платения си отпуск натрупал се през годините. Питането ми е трябва ли да прекратявам отпуска по чл.164, ал.1 от КТ и дали да подавам Приложение 12 за промяна на обстоятелствата. Кажете ако има др документи които пропускам.
Благодаря предваритерно!

Ще съм много благодарна ако някой отговори и на мен, моля ! Hug
Щом ще тръгва месец септември на ясла не трябва да подаваш нищо.
Виж целия пост
# 299
Здравейте! На 13.07.2009 г. детето ми навършва 2 г.,на ясла е от м.09.09 г.; до тогава мисля да ползвам платения си отпуск натрупал се през годините. Питането ми е трябва ли да прекратявам отпуска по чл.164, ал.1 от КТ и дали да подавам Приложение 12 за промяна на обстоятелствата. Кажете ако има др документи които пропускам.
Благодаря предваритерно!

Ще съм много благодарна ако някой отговори и на мен, моля ! Hug
Щом ще тръгва месец септември на ясла не трябва да подаваш нищо.

Много благодаря! Hug  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия