Неплатен и платен отпуск след майчинство?

  • 122 625
  • 910
# 270
а случайно знешли какво могат да направят в инспекцията по труда в смисал дане си остана само с жалбата

Ако идеята ти е сега да излезеш в платен отпуск, но работодателят не ти го изплати като възнаграждение за времето на ползване от ИТ, след товя жалба ще проверят на място разплащателните ведомости и ще видят първо какво ти е начислил за този период и дали ти си се подписала отсреща. Със сигурност ще има проверка.
Виж целия пост
# 271
МАМЧЕТА ЗДРАВЕЙТЕ ОТНОВО ИСКАМ ДА ПОПИТАМ КАК ДА ИЗЧИСЛЯ КОЛКО ОТПУСКА ТРЯБВА ДА МИ ПЛАТЯТ СЛЕД КАТО ИМАМ 50 ДНИ ОТПУСКА(20 2007/20 2008 )И 10 ЗА ТАЗИ ГОДИНА РАБОТИЛА СЪМ 10 ДНИ ФЕВРУАРИ 2007 ТОГАВА ЗАПЛАТАТА МИ БЕШЕ 220 СПОРЕД МЕН ОКОЛО 550 АКО НЕСЕ ЛЪЖА
Виж целия пост
# 272
валя_86,грубо е толкова като се приема,че в месеца има 20 работни дни.Има някой месеци с 22 или 21.Горе долу около 550 лв трябав да ти платят
Виж целия пост
# 273
мерси много Elfita Wink
Виж целия пост
# 274
МАМЧЕТА ЗДРАВЕЙТЕ ОТНОВО ИСКАМ ДА ПОПИТАМ КАК ДА ИЗЧИСЛЯ КОЛКО ОТПУСКА ТРЯБВА ДА МИ ПЛАТЯТ СЛЕД КАТО ИМАМ 50 ДНИ ОТПУСКА(20 2007/20 2008 )И 10 ЗА ТАЗИ ГОДИНА РАБОТИЛА СЪМ 10 ДНИ ФЕВРУАРИ 2007 ТОГАВА ЗАПЛАТАТА МИ БЕШЕ 220 СПОРЕД МЕН ОКОЛО 550 АКО НЕСЕ ЛЪЖА

Забравяш, че върху тези суми също се начисляват осигуровки. След тяхното приспадане за 50 дни отпуск ще вземеш около 400-430 лв.
Виж целия пост
# 275
МАМЧЕТА ЗДРАВЕЙТЕ ОТНОВО ИСКАМ ДА ПОПИТАМ КАК ДА ИЗЧИСЛЯ КОЛКО ОТПУСКА ТРЯБВА ДА МИ ПЛАТЯТ СЛЕД КАТО ИМАМ 50 ДНИ ОТПУСКА(20 2007/20 2008 )И 10 ЗА ТАЗИ ГОДИНА РАБОТИЛА СЪМ 10 ДНИ ФЕВРУАРИ 2007 ТОГАВА ЗАПЛАТАТА МИ БЕШЕ 220 СПОРЕД МЕН ОКОЛО 550 АКО НЕСЕ ЛЪЖА

Забравяш, че върху тези суми също се начисляват осигуровки. След тяхното приспадане за 50 дни отпуск ще вземеш около 400-430 лв.
Освен че има осигуровки и данък, платения отпуск ще се изчисли на база заплатата преди да излезеш в майчинство, но не по-малко от МРЗ за годината, в която се плаща т.е за 2009 г. - 240лв.

Чл. 19. (2) Размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при изчисляване на платения годишен отпуск и обезщетенията по Кодекса на труда при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата.
Виж целия пост
# 276
Да попитам и аз.
Държавен служител съм, имам отпуск за ползване още от 2006 година. Но ми казаха, че тъй като лятото са забранили отпуските, ако се върна сега на работа, няма да ми дадат отпуск. Имат ли право да не ми дадат да ползвам натрупалия се за 2006 и 2007 отпуск?
Благодаря!
Виж целия пост
# 277
Да попитам и аз.
Държавен служител съм, имам отпуск за ползване още от 2006 година. Но ми казаха, че тъй като лятото са забранили отпуските, ако се върна сега на работа, няма да ми дадат отпуск. Имат ли право да не ми дадат да ползвам натрупалия се за 2006 и 2007 отпуск?
Благодаря!
Отлагане на ползването
Чл. 59. (1) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
1. от органа по назначаването - когато нуждите на службата налагат;
2. от държавния служител - когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със съгласие на органа по назначаването.
(2) Когато отпускът е отложен, органът по назначаването е длъжен да осигури на държавния служител ползването му през следващата календарна година.
(3) В случай че органът по назначаването не осигури ползването на отложения отпуск до края на следващата календарна година, държавният служител има право сам да определи времето на ползването му, като го уведоми за това в седемдневен срок преди ползването на отпуска.
(4) Неизползваният размер на платения годишен отпуск може да се ползва от държавния служител до прекратяване на служебното му правоотношение.

 
Виж целия пост
# 278
 Hug
Виж целия пост
# 279
Здравейте и от мен!
Бих искала да ви попитам мога ли да поискам 3м неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8г (дъщеря ми е на 3г) или трябва да ползвам 6те месеца накуп? Какви документи да приготвя и може ли работодателя да ми откаже и да ме съкрати? Този вариант го мисля, тъй като работодателят ми предложи да мина на 4часа във връзка с кризата? Аз искам да си запазя работата и здр.осигуровки и се надявам кризата да не се задълбочава.


=====

На всичките въпроси намерих и отговорите в темата. Извинете ме!!!
Виж целия пост
# 280
Здравейте!Имам един въпрос към компетентните мами във връзка с това как се изчислява платения отпуск.В края на този месец ми изтичат 410-те дни след раждане и смятам първо да подам декларация за майчинство/240 лв/,а малко по-късно да се върна на работа,за да мога да си използвам платения отпуск,който може би е около 50 и няколко дни.Осигуряват ме на 350 лв и от тук разбрах,че  се изчислява  според последния работен месец с работни поне 10 дни.Вълнува ме само колко долу горе би могъл да е този отпуск да не излезе така,че ако съм на майчинство е по-изгодно/макар че смятам да ползвам и 50 % такова до 2г на детето,а предполагам, че макар и в отпуск мога да се възползвам/
Виж целия пост
# 281
А аз искам да помоля да ми посочите в кой член от КТ или друга наредба се визира изплащането на отпуска след изтичане на майчинството след 2 години, където се упоменава, че трябва да се изплати като размер от последно отработените 10 дни преди излизане в майчинство или болнични!  Hug Hug Hug Защото имаме спор, дали трябва като размер от заплатата да ми го изчислят или на база минималната заплата! Защото според програмният продукт се изплащало на база минималната заплата, ама аз какво съм виновна, че не е направен правилно продукта!  Tired
Брагодаря ви предварително!   bouquet  bouquet
Виж целия пост
# 282
А аз искам да помоля да ми посочите в кой член от КТ или друга наредба се визира изплащането на отпуска след изтичане на майчинството след 2 години, където се упоменава, че трябва да се изплати като размер от последно отработените 10 дни преди излизане в майчинство или болнични!  Hug Hug Hug Защото имаме спор, дали трябва като размер от заплатата да ми го изчислят или на база минималната заплата! Защото според програмният продукт се изплащало на база минималната заплата, ама аз какво съм виновна, че не е направен правилно продукта!  Tired
Брагодаря ви предварително!   bouquet  bouquet
Чл. 177. от KT (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

(2) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Когато няма месец, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни при същия работодател, възнаграждението по ал. 1 се определя от уговорените в трудовия договор основно и допълнителни трудови възнаграждения с постоянен характер.

Ако преди да излезеш в майчинство заплатата ти е била по малка от МРЗ към момента на изплащане на отпуска, тогава платения отпуск се изплаща на база МРЗ.

§ 7. от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения. Размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при изчисляване на платения годишен отпуск и обезщетенията по Кодекса на труда при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата.
Виж целия пост
# 283
Ако преди да излезеш в майчинство заплатата ти е била по малка от МРЗ към момента на изплащане на отпуска, тогава платения отпуск се изплаща на база МРЗ.

Благодаря, доста над МРЗ е била и затова имах съмнения, благодаря за отговора!  Hug
Виж целия пост
# 284
Здравейте,
записах малката за ясла от Септември,когато тя ще навърши 1год.До колкото разбрах,аз трябва да се върна на работа и майчинството да ми бъде прекратено.Проблемът е в това,че искам да я гледам,до като стане по-голяма,а същевременно да ни се запази мястото в яслата,за което мисля да използваме болнични от педиатър.Възможно ли аз,да използвам платен или неплатен отпуск без да се връщам на работа,и ако да за какъв период от време,а и може ли работодателя да ми откаже такъв,от април 2007г. се водя в отпуск(имам две породени деца).
Предварително,благодаря!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия