Как се прави режим на дете?

  • 19 786
  • 123
# 105
Не съм за режима е то зависи от детето.Вина ги съм се ръководела от това какво иска то.Смятам че налагането на режим изисква доста нерви както за малкото така и за майката.
Виж целия пост
# 106
Авторката искаше де знае практически как да направи режим май...

Всъщност твоето предложение да се слага бебето да спи като му се спи се споделя от повечето тук. Само дето това не гарантира, че на 5 месеца ще е с режим. Grinning  Иначе аз съм убедена, че децата сами си влизат в ритъм (не режим, който за мен предполага голяма стриктност) по някое време, стига наистина да се вслушаш в тях и да ги предразположиш (кратките ритуали и спокойната обстановка преди лягане).  С големия не си спомням точно, но малкият си влезна в някакъв относително постоянен ритъм на около 10-11 месеца. Знам обаче, че ще има нова промяна след някой и друг месец когато започне да спи само 1 път на ден.


Виж целия пост
# 107
нека детето те води
Виж целия пост
# 108
С големия не си спомням точно, но малкият си влезна в някакъв относително постоянен ритъм на около 10-11 месеца. Знам обаче, че ще има нова промяна след някой и друг месец когато започне да спи само 1 път на ден.
О, това е безспорно. Ритъмът или режимът (както и да го наречем) се променя многократно от бебешката възраст до детската. Всъщност единственото, на което държа аз, е лягането вечер да е в нормално време - разбирай в 8 или 9 най-късно в зависимост от възрастта на детето. Всичко друго търпи корекции много пъти в движение, в зависимост от потребността на детето в конкретната възраст от количество дневен сън и интервали.
Виж целия пост
# 109
Още ви е рано за режим особено по отношение на храненето. Гледай да докараш нещата с лягането вечер, пък останалото ще се нагласи. Сега малката сигурно спи по 2 пъти на ден - сутрин и следобед, после ще остане само следобедния сън и т.н. Не бързай с режима.
Виж целия пост
# 110
А и защо се завихри спор изобщо и се обърна в тема за-против режим?

Не мисля, че спорът е този.

Твърдя, че детето ми има режим, макар той да не съвпада с режима на вашите деца. Животът му (и този на родителите му) така се стече за две години и три месеца, на колкото всъщност е дъщеря ми, че се наложи няколко пъти да сменяме режимите. Повечето не могат да си представят децата им да си лягат в 23.00. Аз си го представям, и още как. Обаче спи по 12 часа на ден, яде по няколко пъти на ден в приблизително едни и същи часове, къпе се в същите часове и факта, че не ляга в 20.00, а в 23.00 не променя наличието на режим. Ако се налагаше да става сутрин в 7.00, със сигурност щеше да ляга преди 21.00 и не защото аз ще изградя подобен режим, а защото на нея няма да са й достатъчни часовете сън от 23.00 до 7.00. И това е само един пример.
"За" режим съм, нагоден към обстоятелствата. Категоричното "не мога да си представя" не променя ни на йота мнението ми, че само по себе си това не е аргумент.
Виж целия пост
# 111
Ритъмът или режимът (както и да го наречем) се променя многократно от бебешката възраст до детската.

Именно. Погрешно е да се смята, че режим означава малоумно стриктен график по часове, непроменяем с години. Режимът е ритъм, който помага на бебето, а после и на детето, да свикнат с естествената биологична цикличност в ежедневието ни. А тази цикличност е жизнено необходима за добрата мозъчна, нервно-емоционална и физическа кондиция - нарушаването и дава отражения върху способността на децата /и хората/ да мислят, да се концентрират, да се владеят, понякога дори може да ги направи лениви и лесно уморяеми. Режим и възпитание се започват от ден първи, като и двете изискват настоятелност и търпение от страна на родителите. Няма драми, няма крясъци, няма хлипащи от мъка и самота деца. Има взаимно опознаване и взаимни нужди - водеща роля е добре да не се дава никому. Личният неуспех с въвеждането на режим не означава автоматично, че режимът е лош и не струва  Wink Ползите му не се изчерпват с горепосоченото, разбира се, ами се пренасят и в чисто битов план. Така, както възрастните умеят и обичат да разпределят деня си съобразно своя график, така и детето с навици от най-ранна възраст се научава да се ориентира във времето - овладяването на това измерение и разполагането на разни събития в него /било то малки нещица като кърмене или разходки вън/помага изключително много. И накрая, но не последно място, детето с режим дава свобода на родителите си да планират ефективно семейното ежедневие - неприятно е да заведеш детето на кино, а то да заспи вътре. Липсата на навици превръща семейните пътувания, плажувания, полети и т.н в изпитание и за двете страни, които, колкото и да искат да се съобразят една с друга, нямат създадена основа за това. Та тъй... смисъл от повече писане няма - който иска, разбира и от ред. Който не иска, сто професора да му заобясняват, все ще вика: "Абе, не е баш тъй то"  Mr. Green


PS. За всички хора най-полезният сън е между 21 и полунощ, моля, имайте го предвид. Аз не спя от години по това време и си нося последствията, за жалост, но съм далеч от мисълта да подценявам или оспорвам този факт по отношение на децата!
Виж целия пост
# 112
И накрая, но не последно място, детето с режим дава свобода на родителите си да планират ефективно семейното ежедневие - неприятно е да заведеш детето на кино, а то да заспи вътре. Липсата на навици превръща семейните пътувания, плажувания, полети и т.н в изпитание и за двете страни, които, колкото и да искат да се съобразят една с друга, нямат създадена основа за това.
Когато Павел беше на 2 години го заведохме на почивка с нас на Албена. Колкото и да не ми беше на сърце от друга гледна точка, свекърва ми дойде с нас. Така можеше хем да сме с детето на плаж и на вечерни игри, хем да го оставяме вкъщи на обяд и след 8 часа вечерта, за да спи и ние да можем да си излизаме. (бяхме огромна компания).
Имаше обаче едно семейство с дете на 2 години и половина, което си висеше с нас по кръчмите до 12, 1, 2 часа по нощите.
И друг път съм виждала невръстни деца по кръчми по никое време. (особено на морето).
Мисълта ми е, че семействата пак си плануват почивките и излизанията, а децата просто обикалят около масите. На родителите не им пречи.  Sad
Смятам, че коментарите са излишни.
Виж целия пост
# 113
Божеее, режим, какво е това? Няма такова нещо у нас. Но и това не си е работа.
Виж целия пост
# 114
Освен да вземе да се уточни какво точно е режим и каква стриктност предполага - отклонение от даден час в +/-,  колко дълго трябва да трае, за да се брои за такъв - 1 седмица, 1 месец, 1 година, предполага ли прекъсване по време на болест, никнене на зъби, колики и т.н. да не би накрая да се окаже, че с режим са всички, освен тези, които си лягат след 21 часа (и се водят от родителите по кръчми.)  Grinning



Виж целия пост
# 115
Не прочетох цялата тема - бас хващам, че пак са се вихрили спорове 'за' и 'против'.

Аз съм върл привърженик на режима, като държа да подчертая дебело, че за естествения, а не насилствено наложения такъв. Моето дете се роди с режим. От първия ден се будеше на 3 чАса, хранеше се и пак заспиваше. Първия месец понякога се будеше нощем да яде и ядеше, понякога не се будеше и аз не съм я будила. На 40-тия ден заспиваше в 8 вечерта и се будеше в 8 сутринта. Сега е на 4 и половина и я слагам в леглото в 9 +- 15 мин. /прибавих този 1 час след 8 преди около година/.

За мен е най-важното да се 'слуша' детето и да се следват неговите нужди. Спазването на приблизително еднакъв дневен режим е полезно не само за децата, но и за възрастните.
Виж целия пост
# 116
Обаче спи по 12 часа на ден, яде по няколко пъти на ден в приблизително едни и същи часове, къпе се в същите часове и факта, че не ляга в 20.00, а в 23.00 не променя наличието на режим. Ако се налагаше да става сутрин в 7.00, със сигурност щеше да ляга преди 21.00 и не защото аз ще изградя подобен режим, а защото на нея няма да са й достатъчни часовете сън от 23.00 до 7.00. И това е само един пример.
"За" режим съм, нагоден към обстоятелствата. Категоричното "не мога да си представя" не променя ни на йота мнението ми, че само по себе си това не е аргумент.
Всъщност дали си ляга в 20 или 23 е от значение, защото за бебето е особено важен сънят преди 12 часа. А дали ще се събуди в 7 или 9 сутринта е проблем по-скоро на родителя. Тук не става въпрос само за продължителност на съня.
Виж целия пост
# 117
Всъщност дали си ляга в 20 или 23 е от значение, защото за бебето е особено важен сънят преди 12 часа.

Вероятно е така за голяма част от бебетата и за също толкова голяма част от родителите. Моето мнение засяга единствено моето дете и неговият режим. Щом се нуждае от рехабилитация и процедури, които трябва да се провеждат по няколко пъти на ден през определен интервал и последната проедура се прави в 22.00..., щом се нуждае от баща си повече отколкото двучасов сън преди полунощ, това ще бъде режимът на моето дете.

А дали ще се събуди в 7 или 9 сутринта е проблем по-скоро на родителя.

И това може да е проблем за някои родители, но не и за мен.

Ако не съм разбрана, пак да уточня, че съм "ЗА" режим, но нагоден към обстоятелствата. Повечето изказани в темата мнения навеждат, че лягащите си деца преди 21.00 са с режим, а останалите - не. Фактът, че ще го натисна в 20.00-21.00 в леглото, не прави режимен целият му ден.  Peace
Виж целия пост
# 118
Мина известно време, да разкажа как се развиха нещата при нас за тези, които сега се терзаят от същите въпроси.

Просто започнах да я слагам в 9 часа да спи. Ей така, изведнъж - извършваме си ритуала от къпане, обличане, загасяне на лампата и си я приспивам все едно е 12 (както беше свикнала).
Преходът мина изключително леко - в началото се будеше след час два с желание да играе. Ако е била много бодра съм я оставяла да лази при мен из леглото, но без да пускам лампата. С течение на времето се отказа от тези игри - явно си е било и от възрастта. Сега ляга в 9-9.30, става към 7.30-8.30. Буди се по сто пъти на нощ, но ако съм я изморила достатъчно през деня, не скача да играе, а суче, мрънка и пак заспива. Все още имаме два дневни съня през деня - към 10-11 сутринта и към 2-3 следобяд. Обяда е в 1 или един час след като се е събудила от сън, вечерята задължително не по-късно от 7 часа вечерта. Следобедната закуска варира според желанието и времето, в което се е събудила. Като цяло си имаме предвидимо ежедневие, понякога варира с час, даже два, но като последователност го запазвам. Регулира се от самосебе си - ако един ден стане по-късно, играем повече игри с движение, за да се умори и да си легне навреме и пак да влезе в ритъм.

Това е при нас за сега. Очаквам да премахнем сутрешния сън скоро, защото виждам, че и се приспива все по-късно.
Виж целия пост
# 119
Режимът се създава от първия ден! Започва се с часовете за хранене /плюс - минус половин час/, къпането, спането и игрите/гушкането.
Разбира се, всеки режим трябва да е гъвкав и да отговаря на новите нужди и възрастта на детето.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия