Как се прави режим на дете?

  • 19 792
  • 123
# 90
Разбира се, че има кротки занимания и за бебета. През деня, ако го видиш, че му се спи, спираш да го закачаш, пускаш му въртележка над леглото или просто го поставяш под активната гимнастика. Не го разнясаш, не му говориш и то постепенно се отпуска и се настроява на режим за сън. Вечер е по-лесно. Слагаш го в леглото, гасиш лампата и го оставяш. То или заспива, или си гука-пее нещо си по бебешки и си заспива с лекота. Всичко това, ако уцелиш момента, преди да се е превъзбудило и преуморило. Тук именно много помага режимът. Организмът така си настройва дневните дремки, че вечерта в часа за лягане, детето е приятно уморено - в смисъл нито много, нито малко. Точно толкова, колкото да заспи спокойно и лесно. Както и да спи по-дълго. И дори и да се събуди, да си заспи отново - самичко и без драми.
Естествено, че когато има колики и никнат зъби или не дай боже е болно, се нарушава неговото и вашето спокойствие. Но слава богу, тези моменти не са чак толкова много.  Praynig За коликите и зъбките вече има достатъчно добри препарати, които свеждат дискомфорта до минимум, а ако не действат достатъчно - просто се изтърпява периода и после всичко си идва на мястото.
И аз смятам за грешно плачещо за сън бебе да се разнася по цяла нощ, защото става някакъв ад и за вас, и за детето за съжаление. Изобщо, бих се подписала и под другите неща написани от Крейзи Шик по темата.
Виж целия пост
# 91
Мисля, че тук просто си говорим за различни деца.
Приятелка има бебе на три месеца. Единственото, по което можеш да разпознаеш, че е на разходка с бебето е факта, че знаеш за него и това, че е с количка. То само спи и яде. На неговата възраст синът ми имаше такива страховити колики, че разходките ми представляваха бутане на количка с едната ръка, носене на бебе в другата и пеене, за да се успокои. Такова дете е абсурдно да можеш да го оставиш в креватчето да гледа въртящата се играчка отгоре. Не вярвам и на най-закоравелия привърженик на изграждането на режим в посоката родител-дете да не му се обади майчинския инстинкт и да не си гушне детето.
А колкото до съвременните облекчаващи средства - пробвали сме всякакви медикаменти от цял свят, приятели ни ги пращаха, нищо не помогна, в един ден просто коликите свършиха.
И детето само си изгради режим.
Виж целия пост
# 92
Не вярвам и на най-закоравелия привърженик на изграждането на режим в посоката родител-дете да не му се обади майчинския инстинкт и да не си гушне детето.
Че кой твърди обратното?! Какво общо има режимът с това да си или не си гушнеш детето, когато страда?
...в един ден просто коликите свършиха.
За това говорех и аз. Обикновено това става на около 3 месеца (има и изключения, разбира се).
Виж целия пост
# 93
КакСийка, моето дете може да се забавлява само доста дълго. "Игрите" и са винаги или да лежи по корем и да прави самолетче, или да застава на четири крака или по гръб да яде някоя играчка - значи все тихи игри. Еднакви са през целия ден. По какво тогава то да познае, че след 9 часа има нещо по-различно от обичайните игри? По какво да познае, че е "легнало" вече?

Ирина, и аз мисля, че става въпрос за различни деца. А и за различни майки. Не бих могла да люлея детето в леглото му, докато то реве сърцераздирателно. Имам страшно добро дете, до сега гласа и не съм чула - когато плаче винаги е ясно какво не е наред. Как да и откажа утеха? Дори и да не мога да премахна болката от зъбките, поне ще съм до нея. И аз като голям човек се чувствам по-добре, когато има някой до мен да ме утеши, какво остава за едно малко бебе. То не знае, не разбира още от режими, възпитания ..., не знае какво е зъб и какво става в устата му. Когато се сгуши в мен, се чувства по-уютно и защитено и се унася... Защо да го лиша от това? Защо да мога да я утеша, дори и с цената на собствения си сън, а да я предам?
Виж целия пост
# 94
КакСийка, моето дете може да се забавлява само доста дълго. "Игрите" и са винаги или да лежи по корем и да прави самолетче, или да застава на четири крака или по гръб да яде някоя играчка - значи все тихи игри. Еднакви са през целия ден. По какво тогава то да познае, че след 9 часа има нещо по-различно от обичайните игри? По какво да познае, че е "легнало" вече?
По загасената лампа.  Wink
Виж целия пост
# 95
Вярно  Laughing
Да, лампата я загасяме. Оставаме на нощна.
Виж целия пост
# 96
Слагаш го в леглото, гасиш лампата и го оставяш. То или заспива, или си гука-пее нещо си по бебешки и си заспива с лекота. Всичко това, ако уцелиш момента, преди да се е превъзбудило и преуморило.

Тия генерализации са ми от любимите. Ама как бе!  Изгасяш лампата и излизаш! И то си гугука, пее и заспива. Знаете ли колко е лесно просто!  Grinning

Ясно е, че уцелиш ли когато на бебето му се спи, става по-лесно (не непременно по описания начин). Но точно това е свързано с умението на родителя да разпознава сигналите, които детето подава, да разбере нуждите му, а не от умението му да познава часовника. Режимът може да дойде като следствие, защото водеща е ролята на детето, не на родителя.

Виж целия пост
# 97
Децата порастват и се развиват много бързо ( говоря за деца под една година, с по-големи нямам опит) и е нормално постоянно да променят навиците според нуждите си. Моят син  винаги е бил много кротко дете с режим, който сам си изгражда и променя през ден-два, т.е.никакъв режим. Не смятам, че това го е направило по-малко спокоен и щастлив. Не мога да си представя да го държа на сила буден, когато му се затварят очите или да го карам да спи или да си лежи в леглото, когато не иска. Снощи напирмер заспа в 18ч, в 24 се събуди и до 3 сутринта си игра. По-миналата вечер спа от 21 до 7.30 сутринта. Никога не е приспиван на ръце или не е ревал до припадък преди да заспи. Просто не го държа в леглото на сила, но когато му се приспи веднага го слагам там и си заспива. Ясно ми е, че не всички деца са така, но мнението ми е, че няма смисъл от режим, налаган от майката. Ако детето си изгради такъв, няма проблем.
Виж целия пост
# 98
Добре, ясно е, че в тази тема майките на бебета ще спорят с майките на по-големи деца, опитвайки се да ги убедят, че са безсърдечни и че нищо не разбират Laughing Да са ви живи и здрави, гушкайте си ги, дайте си им водещата роля и не ги малтретирайте с режими. Като станат на градинска и училищна възраст, ще им обясните някак, че все пак е невъзможно да ядем и спим, когато поискаме. Така де, той животът сам ще ги научи, за какво ви е да се мъчите вие.


Ако все пак се включи майка на 10 или 17-годишно дете /като Ирина/, която да защити с аргументи едно безрежимно ежедневие, може и да променя мнението си. Mr. Green
Виж целия пост
# 99
Не знам защо се сравняват деца на месеци и тези над година. То е ясно, че всичко е различно. И моите са имали колики и са плакали много, гушкала съм ги. Сегашният режим на спане започна някъде около годинка. Не са спали навън в количка защото те самите не могат дремват по малко и после само хленчат и реват. Правят си техният режим. След като стават в 7 часа сутринта и през деня спят около час и половина два, то е ясно, че няма да могат да издържат до 24 часа.  Особено след градина са уморени. И никога не съм ги слагала насила да лягат. Йони си играе и сам казва, че му се спи и отива да се гласи за спане. Напразно се засягате сега.
Виж целия пост
# 100
Не знам защо се сравняват деца на месеци и тези над година.
........
Защото по-напред в темата има няколко изказвания, че авторката е закъсняла с режима. Той започвал от раждането.
Моите деца пък спяха много, ама като казвам много, значи наистина много. До две години следобедния им съм продължаваше около 4-5 часа. Сутрин също обичаха да си поспиват.
Доста често се е случвало да пропускат цяло хранене - обикновено сутрешната закуска и понякога и следобедната. Под 1 година също сами си показваха кога да ядат и кога да спят и играят. Е, трябваше да ги събуждам заради режима ли?

Крейзи чик, моето голямо дете е на 10. Няма режим. Яде, когато сядаме всички, не отказвам храна и ако огладнее по-рано или по-късно. Вечер си ляга около 22ч. и понякога се случва да иска да гледа някой интересен филм и тогава може и по-късно. Ограничавам го само от вредни неща, но основните - храна, сън, игра/спорт, учене/училище си ги спазва, както на него му е удобно. Може днес да реши, че желае да си помогне с уроците за утре(втора смяна е) и утре да си освободи време, може днес да реши, че не е гладен в 8 сутринта, а в 10 - ОК, нямам против, стига да е спокоен и разумен.
Виж целия пост
# 101
ПРавилно, не може да се сравняват деца на месеци, на годинка, две, три или вече ученици. Като цяло в един момент режимът идва от външни фактори. За някои деца това е яслата, за други е градината, а за трети - училището и извънкласните занятия. Очевидно е, че ако детето е на градина няма как да си легне в 12 вечерта, защото ще е умряло за сън още в 9 часа. Ако е на месеци и има ходене на детската кухня е ясно, че детето ще бъде изведено малко преди това, независимо дали спи или е гладно.

Мисля, че много млади, още новобранци-майки много искат да се доказват като родители и са готови да въвеждат някакви режими, все едно влизат във война с детето. Същото онова бебе, което с трепет са чакали. Обачееее, ей го на, то се ражда, едно кресливо, вресливо, серящо и дерящо се същество, което изобщо не иска да се вписва в мечтания живот на родителите си. И тогава започва двубоят - кой ще надделее.
Виж целия пост
# 102
Така де, той животът сам ще ги научи, за какво ви е да се мъчите вие.
Казваш го с ирония, но според мен е точно така  Simple Smile . Не виждам защо да си моря детето да става в 7 сутринта от малко, само защото като тръгне на училище пак ще става в 7. С това ставане толкова рано сутрин никога не може да се свикне така или иначе и на човек все му се спи. Смятам, че поне докато тръгне на училище му се полага да спи колкото иска и когато иска. После вече няма да може да избира.
Виж целия пост
# 103
Слагаш го в леглото, гасиш лампата и го оставяш. То или заспива, или си гука-пее нещо си по бебешки и си заспива с лекота. Всичко това, ако уцелиш момента, преди да се е превъзбудило и преуморило.
Тия генерализации са ми от любимите. Ама как бе!  Изгасяш лампата и излизаш! И то си гугука, пее и заспива. Знаете ли колко е лесно просто!  Grinning
Това не са генерализации, аз говоря за моите деца и как е при нас. Мен ме устройва. Тях - също. Предполагам, че и при всички е така. Устройва ги създаденият ритъм в семейството и ако не, се стараят да го променят. И толкова.
А и защо се завихри спор изобщо и се обърна в тема за-против режим?  newsm78
Авторката искаше де знае практически как да направи режим май...а не дали да прави и колко е вреден такъв... newsm78
Виж целия пост
# 104
Режим се прави с бой.  Laughing Wink Ами така де, да го дисциплинира това дете!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия