Примерна схема на захранване (11)

  • 48 789
  • 701
# 150
Благодаря, HomeRaider  Hug
Не ми се иска още да замествам хранене. Ще взема бананът да го въведа с Хип пюренце, а сладкия картоф ще отпадне Wink Все пак може ли да ми кажеш къде мога да прочета повече за видовете млека в кашите - чета че тези на Хумана са с обезмаслено мляко, а тези на Милупа с адаптирано  newsm78
Виж целия пост
# 151
HomeRaider може ли да ми пуснеш линкче, към твоята схема, че нещо не успях да я отворя. Доста положителни отзиви четох и ми се иска и аз да я ползвам, ако може Peace
Виж целия пост
# 152
Схемата можеш да я видиш като влезеш тук и въведеш
Имейл адрес за вход: maq@gbg.bg
Парола: primernashema
Виж целия пост
# 153
Започвам захранване след няколко дни с оризова каша. Иска ми се от сега да си направя някаква ориентировъчна схема. Предпочитам да продължа със зеленчук след кашата. Може ли да ми кажете кои зеленчуци и кои плодове след това са подходящи за въвежаде предвид това, че имаме проблеми със стомахчето и хемоглобина и е на долната граница? За сега не желая да давам Малтофер, защото разбрах, че образува газове и дразни стомаха, а си имаме достатъчно проблеми. Трябва ли в този случай да въведа по-рано жълтъка и месото? Притесняваме, че с тази каша няма да успея да въведа навреме месото! Доколко е допустимо да въведа месото преди зеленчука?

offtopic Косе Босе виждам, че живееш в Брюксел, би ли м казла по вашите ширини изписват ли на бебетата zimaflour или някакви подобни капки и какво мислиш ти по въпроса. Сигурно има значение и каква вода пиете там  newsm78
Чудя се дали да давам - вчера ни се показа пътвото зъбче  Heart Eyes
Виж целия пост
# 154
Джоли, виж тук съдържанието на доста каши:
http://papa-bebe.com
Аз още не съм дала млечна каша и ако давам, бих дала с АМ, поне преди да навършим годинка (нали прясно мляко неадаптирано се въвежда след годинка).

Katinche, Нели също имаше нисък хемоглобин и затова пропуснах оризовата каша. Започнах захранването със зеленчуци, за да мога по-бързо да въведа месото (около месец след началото на захранването го въведох). Има и зеленчуци богати на желязо, тиквата например (странно е, но май и тя се отнася към зеленчуците, поне в някои случаи), която е подходяща за начало на захранването. Но основен източник си остава месото, което се комбинира с различни зеленчуци, затова според мен започни направо с тях. Оризът ще трябва да го въведеш с пюре така или иначе, защото го има в повечето пюрета.
За началото на захранването подходящи зеленчуци за морков, картоф, тиква, тиквичка. Повечето бебоци май предпочитат морков или тиква, защото са сладникави.
Колко ви е хемоглобинът? 
Виж целия пост
# 155
Хемоглобинът и е 106. Аз избрах кашата заради чувствителното стомахче, но май ще трябва да избера по-малкото зло, може би си права  newsm78

Незнаех, че тиквата е богата на желязо, четох за авокадото, то също май е подходящо за захранване!

След зеленчука какво въведе?

Катрин, ето какво е писала Косе Босе за жълтъка:
За жълтъка
7-9 месеца е по-скоро минималната възраст, не е задължително да се въведе тогава. Актуалната тенденция е около 9 месеца средно статистически. Има схеми на захранване, които стриктно препоръчват и 10 месеца. Желязото не е единственото предимство на жълтъка, той съдържа и някои важни мазнини и витамини - но пък съдържа и лоши ‘мазнини’ и вероятност за алергия. Въвеждането му зависи от всички тези факти, взето заедно.

Жълтъкът първите няколко пъти може да се дава по няколко трохички, постепенно се стига до 1/4. Дава се всеки ден докато се достигне 1/4, но може и през ден при по-предпазливо захранване. Ако редуваш през ден с месно пюре, 1/4 жълтък е повече от достатъчна. Съвременната тенденция е редовно, но все пак по-ограничено предлагане на жълтък. 2-3 пъти седмично е добре – може и още в началото по тази схема, може и както прецениш. 

Виж целия пост
# 156
Здравейте,
Захранвам нашето момченце от навършени 6 месеца. Започнах със зеленчуци, после малко плодове и от 2 дни предлагам оризова каша - първо с вода, после с кърма, обаче човечето не иска да яде...
В началото на захранването хапваше с охота - и купени и домашни пюрета, но последните 3 дни определено не иска да яде. Мисля, че го мъчат зъби, кисел е като цяло и може би затова не му се занимава с пюрета и каши...
Дали да предлагам оризовата каша още няколко дни или да предложа нещо друго?
Случвало ли се е при вас, как постъпвате в такива случаи?
Виж целия пост
# 157
Косе Босе,подходящи храни ли са слънчогледовия тахан и маслините за дете на годинка?Под каква форма могат да се дават и има ли нужда от някаква предварителна обработка?
Виж целия пост
# 158
Здравейте, да споделя и нашия проблем. С голям ентусиазуъм и след много четене започнах захранването с картофено пюре (домашно) от вчера. Но следобед забелязах обривче на гърдите и малко на коремчето на Боян. Реших, че е по-вероятно от претопляне и след като обривът беше отшумял тази сутрин, на обяд пак предложих, вече 2 лъжички. Но за съжаление, обривът пак се появи. Сега ще спра за малко (по съвет на педиатърката) и мисля да продължа после с оризова каша. Но ме мога да разбера на какво се дължи тази реакция - навсякъде дават картофа като не алергенна храна, възможно ли е да реагира на самото захранване (макар че мисля, че е точно на време - 5.5 месеца) или на начина на приготвяне (на пара)? За първи път пи и вода, но се съмнявам, че това е проблемът, като имам предвид и колко изпи... Внимавах много с хигиената на приготвяне, но знам ли вече... Имали ли сте подобни проблеми?
Виж целия пост
# 159
Хемоглобинът и е 106. Аз избрах кашата заради чувствителното стомахче, но май ще трябва да избера по-малкото зло, може би си права  newsm78
Незнаех, че тиквата е богата на желязо, четох за авокадото, то също май е подходящо за захранване!
След зеленчука какво въведе?
Ееее, че на вас Хб ви си е добре, въобще не мисля, че трябва да даваш Малтофер, нито пък да се тревожиш. За Хб на Нели съм се консултирала с доста лекари (4ма), общо взето за над 100 въобще не се дават лекарства, че дори и за над 95.
Нели също има (т.е. лекарите подозират) за чувствително стомахче. Затова изчаках с плодовете, които повечко дразнят стомаха и червата. Погледнах си записките: въвела съм морков-тиква-каротф-ориз-тиквичка-пуйка в този ред за около 20 дни. Нямала съм проблеми, освен обичайното леко запичане. Морковът и оризът запичат, тиквата и тиквичката разхлабват. В началото май повечето бебоци малко се запичат, докато свикне стомахчето с новата храна.
Аз бързах да въведа месото и затова избрах такава схема. Иначе с каша е много бавно, 10 дни се захранва само с ориз и ми се стори много.
Авокадото става за захранване, но лично на мен ми се вижда малко тежко за първа храна: доста мазнини съдържа доколкото знам. Но от гл.т. на желязото може да е подходящо, не знам за това.
Mishche, преди няколко дни имах същия проблем, макар че сме по-големи от вас. Нели мина само на кърма и отказа всичко друго за три дни, след което се върна на обичайния си режим. Има такива периоди явно, едва ли ще разберем защо, просто се води по бебчето и ако нямаш съмнение за болест, остави го то да определя ритъма си на хранене.
Виж целия пост
# 160
Ще въвеждам жълтъка тези дни, колко да давам за начало и до какво количество трябва да достигна.
И изобщо на нашата възраст какво количество и колко пъти в седмицата трябва да предлагам?

Всичко за жълтъка
Виж целия пост
# 161
кои зеленчуци и кои плодове след това са подходящи за въвежаде предвид това, че имаме проблеми със стомахчето и хемоглобина ...
Доколко е допустимо да въведа месото преди зеленчука?

Косе Босе виждам, че живееш в Брюксел, би ли м казла по вашите ширини изписват ли на бебетата zimaflour или някакви подобни капки и какво мислиш ти по въпроса. Сигурно има значение и каква вода пиете там

Зеленчуци и плодове при чувствително стомахче:
- картоф
- тиква
- морков
- пащърнак
- ябълка (леко задушена, не сурова)
- банан (малко количество)
- круша (леко задушена или пюре)

Подходящи са всички плодове и зеленчуци, с които традиционно се започва захранването и се дават през първия месец. Ограниченията важат по-скоро за кашите – не се дават пълнозърнести като кафяв ориз или елда в началото. Нишестето също е подходящо, щадящо е за стомаха. След това по-целулозните и/или газообразуващи храни се изтеглят по-назад – такива са чушките, карфиолът, царевицата, евентуално сините сливи, прасковите на пюре заради пектина, гроздето и др. Тиквичката може сред първите зеленчуци, но все пак едно наум, приема се различно, зависи в какво точно се изразява стомашното неразположение. Добре е да не се прекалява с комбинациите – първите две-три седмици са достатъчни двукомпонентни пюрета. За начало не е нужно да се бърза с мазнините – не са леки за храносмилането.

Добре е да се предвидят поне 5 дни за първите зеленчуци, за да има време стомахчето да ги приеме.
Все пак оризовата каша е добър първи избор – зеленчуците имат доста целулоза.

Месо преди зеленчуците
Може, прилагат се вече такива официални препоръки за захранване в Северна Америка.
Има и други, които препоръчват такъв подход – примерно Ла Лече Лига препоръчва по-бързото въвеждане на високопротеинови храни и конкретно на месото за сметка на зърнените храни.

Хемоглобин и хранене
Железните капки действително са нож с две остриета – дразнят стомаха, факт е.
Стойностите за хемоглобина са силно ориентировъчни, могат да варират с над 10 единици. Ако са над 100 са ок.
Повод за притеснение е, ако хемоглобинът и желязото са ниски след 1 год.
Няма нужда да се бърза с някои храни за сметка на други - следвай схемата, която си предвидила и всичко ще си дойде на мястото. Между другото, за да се вдигне хемоглобинът с храна е нужно доста време, поне 2-3 месеца.

По-доброто усвояване на желязото от храната зависи и от самите храни, и от начина на хранене.
Ето тук има информация за ефективното усвояване на желязото – под описанието на всяка група храни.

----------------
На бебетата се дава флуор, освен това и мултивитамини от първия ден – странна практика като цяло, затова по-добре да не я коментирам.
Не съм давала нито едното от двете.

Питейната вода не е флуорирана.
Иначе има готварска сол с флуор например – въпрос на избор.

По наблюдения от околните държави (Франция, Германия, Холандия, Швейцария) – на доста места дават флуор, другаде не. Между другото, с витамин Д също е така, спорна и разминаваща се практика. Доколкото знам от познати, зависи и от педиатъра дали ще настоява за флуора. Освен това някъде се дава от началото, някъде след 6 м., някъде след 12 м. – спорен е не само въпросът дали изобщо да се дава на бебета, но и дали има реален ефект от профилактиката на зъбните зародиши още след раждането или това да става преди/след показването на първите зъбчета.
Виж целия пост
# 162
Косе Босе,подходящи храни ли са слънчогледовия тахан и маслините за дете на годинка?

Маслини
Може след 1 год.
Възможно най-безсолни.
Маслините, независимо дали са пресни или консервирани, обикновено съдържат антиоксиданти и подобни добавки, но за дете над 1 год. едва ли е проблем.
Ако не са твърди (това е важно), малки парченца от тях стават за насърчаване на храненето пръсти и дъвкателните умения.
Може пасирани в храна – вместо добавка на сол.

Черните маслини съдържат около 2 пъти повече мазнини от зелените.

Слънчогледов тахан
Не виждам причина да не се дава след 1 год.
Единствено дозата трябва да е подходяща за възрастта, тежък е за храносмилането. Има за мазане, но като че ли е подходящ за по-големи дечица.
Виж целия пост
# 163
Косе Босе, може ли да ми дадеш информация за разликата между обезмасленото мляко и АМ в кашите. Не мога да открия информация във форума, а ми е интересно това обезмаслено мляко какво е (краве, козе...). Единствено Милупа са със АМ newsm78 Това значи ли, че Хумана например, които са с обезмаслено са по-лоши? Благодаря ти предварително.
Виж целия пост
# 164
Здравейте преди няколко дни писах тук, но никой не ми обърна внимание!Няма значение, взех да свиквам вече!
Аз смятам да започна с оризова кашичка, но смятах да я предлагам 5 дена и след това да продължа със зеленчукви пюренца!Защо кашичката се предлага 10дена и може ли някоя схема, къдет захранването е започнало с кашичка?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия