Системата за ранно развитие на Глен Доман?

  • 41 878
  • 294
# 195
Да си призная най-напред - не съм успяла да изчета темата (все още), за това, моля да ме извините, ако нещо повтарям.
Въпросът ми е относно децата разкрили преждевременно интересният и завладяващ свят на математиката. (деца в предучилищна възраст)
Дайте, моля ви интересна и подхояща литература - логически занимания и т.н. Вече навлязохме в събирането и изважаднето на двуцифрени числа, умножението (на двуцифрено с едноцифрено число), делението и т.н. и ме е страх да задълбочаваме в материала от предстоящите занимания в училище.
Искам все пак да развивам интелекта на детето си, да не секвам откривателския му дух.
Очаквам ващите идеи за подходящи занимания.
Виж целия пост
# 196
Мимиронче, спомням си от моето детство, явно повече визуално, отколкото да ти дам точна информация - зелена книга с твърди корици, доста дебела, върти ми се нещо от сорта като заглавие "Забавна математика". Другата, която мисля, че е по-подходяща за предучилищна възраст за жалост въобще не помня как се казва. Нашата беше червена с меки корици, тъничка книжка със задачки от сорта "Един червей се катери по дърво и изминава /или е по-точно излазва  Grinning/  2 метра през деня и слиза по 1 през нощта. За колко дни ще се изкачи до върха на 10 метрова круша". Имаше и илюстрации вътре, много интересна. Сигурна съм, че в библиотека, ако потърсиш ще ги намериш и двете Peace Ако все пак не успееш, пиши ми на ЛС, ще разровя из кашоните и ще ти дам повече инфо  Wink
Виж целия пост
# 197
Лъки, страхотна си. Ще опитам да потърся тези и подобни книги. Дайте идея за книжарници, в които продавачите няма да мигат на парцали, когато потърся нещо подобно. Wink
Виж целия пост
# 198
Прочетох цялата тема, макар и малко по диагонал. Ескарина май е единствената, която е наясно какво представлява тази система. Интересувам се отдавна от Доман заради увреждането на едно от децата ми, когато излезе книгата за методиката му на лечение на ДЦП на руски, си я поръчах от Русия. Дотогава бях чела това, което пише на руски за ранното развитие, и ми се стори твърде маниашко. След като прочетох откъде е тръгнал, за да напише това, вече я приемам като научна разработка за това какво бихме могли да направим, за да усъвършенстваме децата си. Важно е също да се прочетат първите глави от книгата за ранно развитие, където се обяснява структурата на мозъка и целия процес на натрупване на знания.
Има основни правила - с детето се работи единствено ако това му е приятно. Работата се преустановява малко преди да загуби интерес, за да има интерес да започне отново следващия път. Повтаря се много пъти през деня.
Мога да споделя моя опит. Това с правенето на карти го опитах, но бързо спрях, защото ако първия ден се изготвят 5 карти, то за няколко месеца , ако се работи интензивно, трябва да се направят стотици. Затова използвах компютъра. Свалях картинки и ги надписвах отдолу. Имах "карти" с букви, с думи, с цифри, с точки....Показвах ги на компютъра според правилата. На детето винаги му беше интересно, независимо, че има слаба концентрация на вниманието. Целта ми обаче не беше като при вас - да я науча да чете, брои и да получи енциклопедични знания, а единствено да накарам мозъка да работи. Системата е ефективна. Wink
Има карти на Доман в електронен вариант,pdf формат, но надписите са на руски. Могат да се свалят от интернет. Предполагам, че на английски има повече Simple Smile
Преди години по телевизията имаше филм за семейство, обучило трите си деца по системата на Доман. Те действително са били малки гении Simple Smile Зададоха въпрос на порасналите вече деца, които бяха завършили университет, как им е било полезно това обучение. Те споделиха, че това, което им е било най-полезно, е способността да запомнят лесно голям обем информация.
Виж целия пост
# 199
Любознателна, ще споделиш ли нещата които си показвала на компютъра? Дори и само на компютър да се правят все пак се изисква доста време. Може и някой линк да пуснеш. А надписите с преводача сигурно ще се превеждат.
Виж целия пост
# 200
PDF формат са, и в момента не откривам линка. Струва ми се , че съм го публикувала някъде във форума, ще се опитам да го намеря. Иначе картите  представляват това: http://picasaweb.google.com/Brusnichka.posobiya/MaCXhB#
Това, което аз правех -  копирах картинки в word , надписвах ги и ги изрязвах с една програма за да ги направя jpeg. Може и да има по-лесен начин, но не го знам Confused Да, отнема време, но далеч по-малко, отколкото ако се правят на картон.

Ето какво намерих засега, по теми са, горе-долу можете да се ориентирате с руския:
http://www.tvoyrebenok.ru/glen-doman-kartochki.shtml

Една съфорумка беше направила презентация, където освен картина и надпис, имаше и звук.
Виж целия пост
# 201
Любознателна, благодаря ти за бързия отговор.  Hug Аз ползвам преводача на мозилата и ги навързвам нещата. Мисля че ако се подхванем от по-ранна възраст ще е по-лесно за детето да научи чужди езици например. В това отношение Лили ще има възможност да задмине майка си.  Heart Eyes Дай Боже! Мечтата на всеки родител.
Виж целия пост
# 202
Мимиронче, попадна ми нещо, свързано със забавната математика - 18 декември в София http://www.facebook.com/event.php?eid=108794539192168
Виж целия пост
# 203
Някой постигнал реални резултати със системата, защото имам въпроси?
Виж целия пост
# 204
Редактирам... Embarassed

Гос`жа Мафани , ще пиша на лични.
Виж целия пост
# 205
Кажи въпросите и ще се опитаме да помогнем.
Виж целия пост
# 206
Кога се смята, че едно дете е започнало да чете?
Трябва ли да може да прочита всички показвани му до сега думи?

Това като за начало. Simple Smile
Виж целия пост
# 207
Не трябва да го питаш. Показваш картончето и обясняваш коя е думата. В един момент детето ще започне да те изпреварва и да казва думата преди теб. Това ще стане много след като я е запомнило, но ти все пак трябва да изчакаш момента само да я каже. После започваш да пишеш фрази от две думи. Някакви лесно разбираеми от ежедневието. После от три думи. Гледаш фразите да включват думи, които детето вече знае.
После му написваш книжка с някаква кратка история, с по един ред на страница и отгоре да е нарисувано какво се случва. В нея може да има непознати думи като форми на глагола "съм", предлози, съюзи и т.н., за да ги схване в контекст от познати думи. След няколко такива, вече детето трябва да знае достатъчно думи и може да купите книжка от тези за най-малките, с няколко страници и по един-два реда на страница.
Смята се че чете, когато започне да чете изречения.
Виж целия пост
# 208
Благодаря, разбрах. Резултатът, макар и скромен, е налице след  едномесечни занимания.
Думата е една, но за мен е успех, и то голям.
Виж целия пост
# 209
Браво Simple Smile
Колко думи й показваш? За каква продължителност? Най-важното е заниманието да приключи, докато на детето му е много интересно. Ако спреш, чак след като се отегчи, голяма част от ефектът се губи.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия