Системата за ранно развитие на Глен Доман?

  • 41 883
  • 294
# 180
Здравейте, не знам дали точно тук трябва да пиша, но

от известно време се опитвам да уча дъщеря ми на азбуката. Оказа се трудно за нея да запомня отделни букви и реда в който да ги казва. Не може да каже коя е първата буква от думата.Сякаш и е доста абстрактно и неразбираемо какви са тези знаци.Омръзва й бързо, особено като вижда, че не се справя. Явно подхода ми е грешен.

Забелязала съм, че понякога обръща буквите в една дума, обикновено е нова непозната за нея.Трябва няколко пъти да и повторя правилната подредба и тогава започва да я казва правилно. Дали това е дислексия?

Ако може да ме посъветвате как да се справя и какво да променя, ще съм мого благодарна. Дале ще е подходяща при нея системата на Глен Доман? Peace
Виж целия пост
# 181
Ако искаш да учиш детето си на нещо, но усещаш, че не успяваш, намери някоя готова методика. В обучението методитака е всичко. Ако не те влече да изобретяваш собствена такава, използвай тази на някой друг. Дали ще е Зайцев, Глед Доман или стандартните читанки, по които сега се учи в първи клас, ти си прецени.
Виж целия пост
# 182
Тук постоянно има хора дето минават да се похвалят колко рано са се научили "САМИ" да четат.  Joy Да-бе-да! Ако и да не си спомняте това са го направили или вашите родители (баби и дядовци), или по-големите от вас брат или сестра, или вашите приятели. Все е имало умни хора дето са подмятали съвсем целенасочено интересните книжки пред вас и са използвали детската ви любознателност за да ви въведат във вълшебния свят на знанието. То не е затормозващо. Децата са устроени да попиват външния свят чрез всичките си възприятия за да се впишат в него възможно най-добре. А дечицата с които никой не се занимава стават бавно развиващи се. Основното което като родителите са длъжни да дадат на дечицата си е своето внимание. Ако отговаряме на детските въпроси с "Не знам!" или "Остави ме сега съм заета!" ще убием любознателността им в зародиш. Това означава за мен да си "НЕАМБИЦИОЗНА" майка.
Ескарина, казваш всичко което мисля и аз!  Hug Радвам се много на умението ти да го формулираш точно и без да обиждаш събеседниците си - нещо нетипично за много хора в този форум.
allba_a, какъвто и метод да избереш основното е да събудиш интереса на детето и всичко ще тръгна по вода. Ако наистина целта ти е да я научиш на буквите, аз мисля, че необикновен буквар ще ти свърши чудесна работа. По този повод мога да ти кажа и един виц. Една баба взела буквара да учи детето на четмо и писмо, отворила го и му обяснява: "Виж тука бабе - "А" като ЕГНЕ, "Б" като ТЪПАН...."  hahaha Ако уцелиш да не му обясняваш като бабата сигурно ще станат нещата.  Peace
Аз не съм полиглот и имам слаби познания по английски и никакви по руски. В този смисъл ми е трудно да чета Доман, а и другите системи за ранно развитие. Мисля че съм изчерпала материалите на български, като включително си купих една книга - "Как да развиваме правилно ума на детето", която дори не харесах особено, защото освен да те запознае с основните неща в различните системи не ти дава друго. Е няма да си кривя душата - има и практически игри дадени, но от всичко по малко. Никъде не съм попаднала да пише на чист български език за физическите упражнения, на които Дюман залага толкова много. Благодаря на всеки хванал се да преведе нещо по темата!  Hug
Съвсем извън темата - разбрах, че в Сф има Монтесори детска градина, ама като няма в Пловдив какво ме вълнува.

Виж целия пост
# 183
Ако уцелиш да не му обясняваш като бабата сигурно ще станат нещата.  Peace

Е, май съм уцелила тогава.
Вече казва азбуката, до О.  Сама ми казва думи и коя е първата им буква, наистина като игра. Харесва и да я хваля и да я давам "отличен". От вчера се опитва сама да пише букви - доста криви разбира се.
Мен специално повече ме притесняваше размяната на буквите в една дума, особено по-сложните. А буквите все ще ги научи, няма къде да ходи.
Виж целия пост
# 184
"Как да развиваме правилно ума на детето", която дори не харесах особено, защото освен да те запознае с основните неща в различните системи не ти дава друго. Е няма да си кривя душата - има и практически игри дадени, но от всичко по малко. Никъде не съм попаднала да пише на чист български език за физическите упражнения, на които Дюман залага толкова много. Благодаря на всеки хванал се да преведе нещо по темата!  Hug

И мен не михареса особено тази книга! Особено някои примери как майката учи детето си на енциклопедични знания.
Мен много ме интересува часта за физическото развитие. Търсих тази книга на Доман, но освен на руски, не мога да я намеря на друг език.

Да ви споделя какво забелязах при нас. Както писах, бях започнала с картонче с думи. Детето имаше интерес и понаучи доста думи, но постепенно интересът спадна и аз преустанових заниманията.  То даже занимания е силно казано, защото й показвах по няколко картончета като се сетех и не всеки ден. Преди време се научи да пише някои букви и реших пак да й покажа 3-4 думи. Някои беше забравила, но бързо ги припомни. Но като пишете буквите, които знае, ми казва това е буквата на КОТЕто например и показва буквата Е. Така направи и с някок други букви и думи, като показваше някоя буква от средата или началото на думата. Явно във всяка дума най-силно впечатление й е направила определена буква и асоциира буквата с думата.
И сега се чудя как да й обясня, че буквата на котето е К, а не Е, така че да не я объркам.
Виж целия пост
# 185
Здравейте!

Започнах да превеждам книгата за ранно детско развитие "След 3 години е вече късно" (Kindergarten is too late, После трёх уже поздно) от Масару Ибука (вж. тук за автора http://en.wikipedia.org/wiki/Masaru_Ibuka).

Доколкото знам книгата не е издавана на български, много е рядка по принцип и последно е издавана на английски през 1980 год.

Като цяло съм превел почти I-ва част. Ползвам този текст : http://lib.ru/KIDS/after3.txt. Не намерих вариант на английски. Ако някой знае, моля да пише.

Мисля да я кача на някой сайт за свободен достъп, ако стане.

Търся си помощник с превода.

Мислих и аз преди време да я преведа за да могат повече хора в България да се запознаят (който не чете на английски или руски) и да се амбицират да учат децата си по-отрано, но не ми оставаше време. Мога да се включа в превода, ако още не е късно.

По темата: странно ми е как хората, които не са запознати с методиките на Доман, нито са чели други книги за ранно развитие, отхвърлят идеята да се занимават с децата преди училищна възраст за да им се дадат повече знания отколкото могат да научат в детска градина.
Точно тези книги твърдят, че детето се учи чрез игра, а не насила. То е жадно за знания по природата си и ако не се занимаваш с него, ще научи толково, колкото успее да схване от околния свят. Това означава да се остави бъдеще на детето на случайността. Ако се занимаваш с детето си по каквато и да било методика, то със сигурност ще научи повече, а значи ще има шанс за по-добро образование, а след това и работа, и качество на живот и т.н. Ако не се занимаваш, няма да не се научи да чете или пише, ама ще му е по-трудно (защото първо, няма да има навик да се учи, второ - това, което на 2-3-4 години детето възприема съвсем леко като игра, на 6-7 вече е задължение и работа). Аналогично е и с чуждите езици. В училище ги учим по задължение, докато малки деца попиват както родната си реч.
Мозъкът ни не е по-малко важна част от тялото спрямо корема, ама как да нахраним детето са загрижени всички майки, докато мозъкът и да остава гладен, няма как да разберем навреме, ще се види след годините, ама ще е късно.
Виж целия пост
# 186
По темата: странно ми е как хората, които не са запознати с методиките на Доман, нито са чели други книги за ранно развитие, отхвърлят идеята да се занимават с децата преди училищна възраст за да им се дадат повече знания отколкото могат да научат в детска градина.

на мен пък ми е странно как хората идват в една тема, не я прочитат по-нататък от първия постинг, но уверено правят коментар върху непрочетеното.

никой в тази тема не е отхвърлил идеята да се занимава с децата си преди училищна възраст, що за абсурдно твърдение! повечето отхвърлиха идеята за "специализирано ранно развитие" за бебета на 6-12 месеца - върни се и прочети дискусията.
Виж целия пост
# 187
Имам няколко книги на Доман включително и тази http://www.amazon.co.uk/Teach-Your-Baby-Physically-Superb/dp/075 … 305549&sr=1-4, но за съжаление никакво време да превеждам. При физическите упражнения за бебета се обяснява подробно как те влияят върху развитието на мозъка. Особено се набляга на пълзенето, също на различни люшкания и висене за ръце, крака, ръка и крак и т.н.
Това, което аз прилагам е висене с главата надолу, вдигане като държа само за ръчичките (според Доман така ръцете ще се развият толкова здрави, колкото са и краката), висене за ръка и крак. Всичко това за по няколко секунди, около 5-10 повторения. Засега не спазвам препоръките, когато се сетя.  Simple Smile Също съм направила картончета за четене, думички в червено принтирани на половин А5 лист (по-твърда хартия). Показвам 10-на за по 2-3 секунди, а всъщност трябва по 5, но 3 пъти дневно. След петия път една думичка се изкарва и се добавя нова. Засега резултатът е, че много искаме да изгризем картончетата.  Laughing
Това е накратко, което съм успяла да прочета, а още по-малко да приложа  Embarassed. Също ходим на бебешка група от 6 до 12 мес и мога да споделя някои занимания накратко. Примерно днес имахме песнички с друсане на бебето на колене, поставяне на играчки върху черен плат, кутии, от които бебето да вади различни играчки и машинка за сапунени мехури.
Виж целия пост
# 188
хикс, сигурно не си наясно, че вдигането само за ръце може да бъде опасно.. на тази възраст. никой лекар няма да го препоръча.

а заниманията, които споделяш, са типични бебешки забавления.
Виж целия пост
# 189
хикс, сигурно не си наясно, че вдигането само за ръце може да бъде опасно.. на тази възраст.
За коя възраст? Аз никъде не видях да се споменава възрастта на детето. И защо може да е опасно? Точно подобни неща правят и педиатрите, вдигането за ръце е популярна част от бебешката  гимнастика.
Дъщеря ми винаги съм я вдигала за ръцете. Като двегодишна можеше да виси на лост повече от минута.
Виж целия пост
# 190
хикс, сигурно не си наясно, че вдигането само за ръце може да бъде опасно.. на тази възраст.
За коя възраст? Аз никъде не видях да се споменава възрастта на детето. И защо може да е опасно? Точно подобни неща правят и педиатрите, вдигането за ръце е популярна част от бебешката  гимнастика.
Дъщеря ми винаги съм я вдигала за ръцете. Като двегодишна можеше да виси на лост повече от минута.

авторката е споменала, че ходят на бебешка занималня за бебета между 6-12 месеца - оттам си правя изводите за възрастта. никой педиатър не вдига бебета, хванати за ръцете - нещо си се объркала! ставите им са халтави още и лесно се изваждат...
Виж целия пост
# 191
хикс, сигурно не си наясно, че вдигането само за ръце може да бъде опасно.. на тази възраст.
За коя възраст? Аз никъде не видях да се споменава възрастта на детето. И защо може да е опасно? Точно подобни неща правят и педиатрите, вдигането за ръце е популярна част от бебешката  гимнастика.
Дъщеря ми винаги съм я вдигала за ръцете. Като двегодишна можеше да виси на лост повече от минута.
ставите им са халтави още и лесно се изваждат...
Има такава вероятност, но не е задължително. Според мен е по-възможно да се случи при рязко дръпване или по-груба игра, отколкото при целенасочено внимателно повдигане. Ставите им се водят 'хaлтави' до 4-5 годишна възраст, а може би са такива, защото не се упражняват достатъчно.  Peace
Виж целия пост
# 192
ustrema, и аз съм от хората дето не са много добре с чуждите езици и ще съм ти благодарна, ако споделиш труда си!   Hug

хикс, сигурно не си наясно, че вдигането само за ръце може да бъде опасно.. на тази възраст.
За коя възраст? Аз никъде не видях да се споменава възрастта на детето. И защо може да е опасно? Точно подобни неща правят и педиатрите, вдигането за ръце е популярна част от бебешката  гимнастика.
Дъщеря ми винаги съм я вдигала за ръцете. Като двегодишна можеше да виси на лост повече от минута.

авторката е споменала, че ходят на бебешка занималня за бебета между 6-12 месеца - оттам си правя изводите за възрастта. никой педиатър не вдига бебета, хванати за ръцете - нещо си се объркала! ставите им са халтави още и лесно се изваждат...

Опасността при вдигане на детето за ръчичките да се извадят от ставите наистина я има, но това става когато детето не си стяга мускулчетата. Точно затова вдиганията се правят за 5-10 секунди. Мъниците все пак имат инстинкти и не се оставят просто да висят. Ако се държат по-дълго обаче се изморяват и отпускат.

"Как да развиваме правилно ума на детето", която дори не харесах особено, защото освен да те запознае с основните неща в различните системи не ти дава друго. Е няма да си кривя душата - има и практически игри дадени, но от всичко по малко. Никъде не съм попаднала да пише на чист български език за физическите упражнения, на които Доман залага толкова много. Благодаря на всеки хванал се да преведе нещо по темата!  Hug

Да ви споделя какво забелязах при нас. Както писах, бях започнала с картонче с думи. Детето имаше интерес и понаучи доста думи, но постепенно интересът спадна и аз преустанових заниманията.  То даже занимания е силно казано, защото й показвах по няколко картончета като се сетех и не всеки ден. Преди време се научи да пише някои букви и реших пак да й покажа 3-4 думи. Някои беше забравила, но бързо ги припомни. Но като пишете буквите, които знае, ми казва това е буквата на КОТЕто например и показва буквата Е. Така направи и с някой други букви и думи, като показваше някоя буква от средата или началото на думата. Явно във всяка дума най-силно впечатление й е направила определена буква и асоциира буквата с думата.
И сега се чудя как да й обясня, че буквата на котето е К, а не Е, така че да не я объркам.
Можеш да използваш нови за нея думи. Обясни и също така че думите са съставени от повече букви. Ако си решила да и обясниш за буквата К можеш също да използваш различни думи с К. Като и дадеш коте, кон, ключ и тя сама ще се сети коя е повтарящата се буквичка. Все пак да попитам на колко годинки е детето? Успех ти желая!  Hug
Виж целия пост
# 193
Хикс, може ли да споделиш в книгата за физическото развитие само за бебета ли става въпрос или и за по-големи деца?
Виж целия пост
# 194
авторката е споменала, че ходят на бебешка занималня за бебета между 6-12 месеца - оттам си правя изводите за възрастта. никой педиатър не вдига бебета, хванати за ръцете - нещо си се объркала! ставите им са халтави още и лесно се изваждат...
Сега видях, че не съм се изразила коректно. Не става дума да вдигнеш детето за ръцете като чанта с картофи, а то да увисне на мускули. Разликата е, че то се държи само, а не го държи възрастният.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия