Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 10 част

  • 77 441
  • 898
# 690
нали след наваршване на 2 г на детето имам право на 3 м платен отпуск колко е той могат ли да ми откажат да ми го платят Cry

И на натрупния платен отпуск по време на отпускът за бременност, раждане и гледане на дете, минимум 20 работни дни за календарна година.
Lady Incandescent съжалвам за тъпия върпос,но по  три месеца на година ли имам право или това са натрупаните през периода на отпуска по майчинство?През май дъщеря м инавършва 2 годинки и е хубаво да знам правата си.
И друго -има ли вариант да ми бъдат изплатени отпуски или вече се изплащат само при напускане? Hug
Виж целия пост
# 691
Това вероятно го пише някъде, но нямам време да се зачета. Та след изтичане на болничните започва същинското майчинство, което трае 12 месеца или общо с болничните са 12??? И по време на майчинство няма удръжки и се получават пълните 90%??? моля да ми отговорите само с "ДА" или "НЕ", за да не ви затруднявам.
Виж целия пост
# 692
Здравейте, сигурно някъде в толкова изписани страници по темата ще има отговор на въпроса ми, но си позволявам да го задам, защото дори след като изчетох първия пост с измененията и допълненията не ми е ясно.
Аз имам около 6 години трудов стаж, но през последната година (от месец май 2008 насам) не съм работила и не съм се самоосигурявала поради ред причини. Бременна съм във втория месец и бих искала някой да ме посъветва какви са правата ми да получавам майчинство и какво бих могла да направя евентуално, за да подобря условията за парично обезщетение?
Предварително много ви благодаря!
Виж целия пост
# 693
Здравейте бъдещи и настоящи мами.Мен ме интересува въпроса с бащинските(или по точно какъв е редът)дали има възможност моя мъж да получава тези прословути майчински,нали вече има такъв закон.Ако можете да ми кажете нещо повече,ще съм много благодарна  smile3503
Виж целия пост
# 694
Това вероятно го пише някъде, но нямам време да се зачета. Та след изтичане на болничните започва същинското майчинство, което трае 12 месеца или общо с болничните са 12??? И по време на майчинство няма удръжки и се получават пълните 90%??? моля да ми отговорите само с "ДА" или "НЕ", за да не ви затруднявам.

След отпуска за бременност  и раждаве в размер на 410 дни, започващи 45 дни преди определения термин имате право на отпуск за гледане на дете до 2 години, който е с фиксирано обезщетение /в момента е минималната работна заплата/. По време на двата вида отпуска се дължат само здравни осигуровки за сметка на фирмата, като от сумата на лицето не се прарвят никакви удръжки.
Виж целия пост
# 695
Здравейте, сигурно някъде в толкова изписани страници по темата ще има отговор на въпроса ми, но си позволявам да го задам, защото дори след като изчетох първия пост с измененията и допълненията не ми е ясно.
Аз имам около 6 години трудов стаж, но през последната година (от месец май 2008 насам) не съм работила и не съм се самоосигурявала поради ред причини. Бременна съм във втория месец и бих искала някой да ме посъветва какви са правата ми да получавам майчинство и какво бих могла да направя евентуално, за да подобря условията за парично обезщетение?
Предварително много ви благодаря!

Условията са да имате 12 месеца осигурителен стаж по принцип и да сте назначена на трудов договор към момента на излизане в болничен. Можете да сключите трудов договор в най-кратък срок на максималната сума, през останалото веме което се взима за база ще ви вземат минималната работна заплата и ще получавате някакво средно обезщетение. Другия вариант е да получавате 1 год. по 150 лв. социална помощ
Виж целия пост
# 696
Здравейте бъдещи и настоящи мами.Мен ме интересува въпроса с бащинските(или по точно какъв е редът)дали има възможност моя мъж да получава тези прословути майчински,нали вече има такъв закон.Ако можете да ми кажете нещо повече,ще съм много благодарна  smile3503

Не разбирам какво имате предвид - отпуска на бащата за изписването на детето, прехвърлянето на отпуска за бременонст и раждане или прехвърлянето на отпуска за гледане на дете до 2 год.
Виж целия пост
# 697
нали след наваршване на 2 г на детето имам право на 3 м платен отпуск колко е той могат ли да ми откажат да ми го платят Cry

И на натрупния платен отпуск по време на отпускът за бременност, раждане и гледане на дете, минимум 20 работни дни за календарна година.
Lady Incandescent съжалвам за тъпия върпос,но по  три месеца на година ли имам право или това са натрупаните през периода на отпуска по майчинство?През май дъщеря м инавършва 2 годинки и е хубаво да знам правата си.
И друго -има ли вариант да ми бъдат изплатени отпуски или вече се изплащат само при напускане? Hug


Отпуските се заплащат,а и винаги е било така, само при прекратяване на договора. 20-те работни дни / които междувпрочем са около 1 календарен месец, а не три  newsm78 / се полагат за цяла година, независимо дали тогава си работела или си ползвала друг вид отпуск.
Виж целия пост
# 698
Здравейте!
Искам да ви попитам как се изчислява обезщетението,което ще взимам след като родя: Вземат се предвид доходите за една година назад от самото раждане или една година назад от излизането в 45-дневен болничен? Предварително благодаря за отговора! Hug
Виж целия пост
# 699
Здравейте!
Искам да ви попитам как се изчислява обезщетението,което ще взимам след като родя: Вземат се предвид доходите за една година назад от самото раждане или една година назад от излизането в 45-дневен болничен? Предварително благодаря за отговора! Hug

Вземат се 12-те месеца преди този, в който излизаш в болничен за бременност и раждане 45 дни преди термин.
Виж целия пост
# 700
Благодаря за бързия отговор! Hug
Виж целия пост
# 701
Здравейте отново!
Днес бях при гинеколога си и го попитах мога ли да не ползвам пълния 45- дневен отпуск преди раждане, а той ми отговори, че може, но от НОИ трябва да разбера какъв е начинът... Някоя от вас наясно ли е как ще стане това, някакъв документ ли трябва да ми издадат?
И друго, ако не ползвам този отпуск, допуска ли се по същото време да изляза в обикновен болничен или ТЕЛК? Целта ми е да се включат доходите ми от същия месец в изчисляването на обезщетението ми за гледане на дете....
БЛАГОДАРЯ!
Виж целия пост
# 702
Здравейте! Интересуваме какви документи трябва да подам за отпуск за бременност и раждане на работа , след като на 26 май ми свършва последния болничен от педиатърката. Откривам само за заварено положение.
Виж целия пост
# 703
Здравейте отново!
Днес бях при гинеколога си и го попитах мога ли да не ползвам пълния 45- дневен отпуск преди раждане, а той ми отговори, че може, но от НОИ трябва да разбера какъв е начинът... Някоя от вас наясно ли е как ще стане това, някакъв документ ли трябва да ми издадат?
И друго, ако не ползвам този отпуск, допуска ли се по същото време да изляза в обикновен болничен или ТЕЛК? Целта ми е да се включат доходите ми от същия месец в изчисляването на обезщетението ми за гледане на дете....
БЛАГОДАРЯ!

Може да стане според Наредбата за медицинска експертиза на неработоспособността, ако жената не се яви за издаване на въпросния болничен лист и е работила през част от периода на 45-те дни преди термин. Носи се служебна бележка от работодателя.Друг болничен не може да ползваш. Може да ползваш платен отпуск.
Виж целия пост
# 704
Здравейте! Интересуваме какви документи трябва да подам за отпуск за бременност и раждане на работа , след като на 26 май ми свършва последния болничен от педиатърката. Откривам само за заварено положение.

Приложение 2 : http://www.noi.bg/content/laws/07/Pril.2.doc
 Носи се копие от акта за раждане на детето. Работодателят издава заповед за ползване на въпросния отпуск и заверява копие от нея, което също се представя в НОИ.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия