И з р а е л 24

  • 19 326
  • 299
# 75
  Хора , ходихме до Брестовица за Трифон Зарезан днеска. Рязаха лози и от 4  винарни сипваха вино на народа. Много голям студ ! Имаше кукери - страхотно пищни - е  групи , професионалисти  с костюми и танци.На площада имаше народна музика с хора , народни носии , знамена.... За децата  - въртелешки, захаросани ябълки , захарен памук и какво ли не ...За по-големките - кебабчета и винце. Имаше и пазар - дрънкулки , играчки , храна .... Много добре усетихме празника - нем моя , хем на винарите  Simple Smile . Ще направя един хубав албум като се върна в Израел и ще погледате. Винце и лозови пръчки - символ  Simple Smile ....

  Поздрави !  Hug
Виж целия пост
# 76
Анди, аз написах каква е идеологията, ти ми написа, че това е само част от нея - явно очакваше нещо друго да ти кажа...
Отново ще те насоча към популярен източник на руски, защото  действително на бълг. статията е малка и не се основава на достатъчно източници: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC
В английската версия са описани петте принципа на ционизма: http://en.wikipedia.org/wiki/Zionism
     1. Обединение на еврейския народ и Израел като център на еврейския живот;
       2. Прибиране на еврейския народ в историческата му родина - ерец Израел, чрез алия от страните на диаспората
       3. Засилване на държава, базирана на пророческото виждане за справедливост и мир.
       4. Запазване на идентичността на еврейския народ чрез засилено обучение по юдаизъм и иврит и еврейските духовни и културни ценности
       5. Спазване на правата на евреите навсякъде

Въпросът ти е малко... странен - кой се дискриминира в една идеология за завръщането на евреите в земите на Цион?
Дискриминацията е, че не се прокламира "дайте всички да живеем в Израел", а се призовават евреите да се завърнат в земите си? Или какво - че не се толерират браковете с неевреи  - това, второто, няма общо с ционизма, а е заложено в религиозния канон и се го обсъждали и в предишните теми. Според мен, като пишеш "краен национализъм, дискриминиращ другите" съвсем нямаш предвид това, за което аз пиша  ooooh!



Пете, голяма смелост се изисква да излезеш на този студ на такъв празничен панаир.
И тук днес беше доста празнично, но заради пролетното време - паркът беше пълен с хора, пикници, колела, целият народ беше наизлязъл... Сигурно и Тали е използвала хубавото време...
Виж целия пост
# 77
Гледам, отворили сте теми, които нямат много общо с днешните празници! Лошо!
Анди, "ционизмът" не е по-различно от "българофилство" (в смисъл на български патриотизъм и родолюбие) например, но става дума не за българи, а за евреи.

Поздрави на всички!

Стига сте се занимавали с глупости! Наздраве! И не забравяйте и да се нацелувате!  Grinning
Виж целия пост
# 78
Цитат
Въпросът ти е малко... странен - кой се дискриминира в една идеология за завръщането на евреите в земите на Цион?

Нали казваш , че ционизмът е вид национализъм . А аз исках да разбера дали е смес национализъм с дискриминиращо отношение на религиозна основа към не евреите .
Не става дума само за завръщането в земите им ...

Явно не искаш да ме разбереш.  Не знам защо го приемеш  толкова лично все едно се заяждам .  Все едно ...   
Виж целия пост
# 79
Не става дума само за завръщането в земите им ...

Точно за това става дума. Какво означава, че аз не искам да те разбера? Защото не потвърждавам нещата, които си прочела ли? Аз доста неща написах, но ми се струва, че се опиваш да насочваш разговора в друга посока - прочети какво ти е отговорено - ето, и Боряна и Тигър са ти писали.

Какво означава дискриминиращо отношение? В какъв смисъл? Дай ми конкретен пример, ще ти отговоря с "да" и "не"
 
Ако има идея еврейския народ/нация да се завърнат в Израел - това е национална идея и в известен смисъл тя дискриминира, защото поставя ясна граница на кого да се даде гражданство в тази държава, но мисля, че нямаш предвид тази дискриминация, нали?!

Да допълня - неслучайно написах от кое интелектуално движение е тръгнал ционизмът - от Просвещението. Същото интелектуално движение е вдъхновило и българското освободително движение! Между двете има много общи идеи - а именно един народ да получи права и автономия.

Виж целия пост
# 80
Зададох въпрос на съпруга ми какво е ционизъм и ционист.Той използва най-простите думички и аз ще се опитам да ги предам точно:Ционист е този който е помогнал да се създаде държавата Израел и го е грижа за тази държава.Ционистите нямат проблем с други религии докато не им се посегне.Пра-дядо му е бил ционист защото идва тук преди създаването на държавата през 1914.Значи приемам това което Тиги е казал ционист е равно на патриот...
И още:това пък е мой въпрос Simple Smile ако имаше дескриминация на верска основа защо тук има невероятна руска църква,много красива гръцка църква има джамии...Араби има в политиката,в големи фирми...За каква дискриминация става въпрос аз пък не разбирам  newsm78 Чета и препрочитам това което ти пишеш и се чудя ама честно за каква дискриминация говориш.В България има много повече дискриминация-разбира се това е мое мнение  Peace
Виж целия пост
# 81
Цитат
Точно за това става дума. Какво означава, че аз не искам да те разбера? Защото не потвърждавам нещата, които си прочела ли? Аз доста неща написах, но ми се струва, че се опиваш да насочваш разговора в друга посока - прочети какво ти е отговорено - ето, и Боряна и Тигър са ти писали.

Наистина не мога да разбера защо си остра? Мислиш ,че се заяждам ли ?

Ако исках да си седа като кон с капаци изобщо нямаше да питам .


Много добре разбрах , че ционизмът е  национализъм  .
Тогава да си задам въпроса  по - ясно .  Дали национализмът  им е базиран отчасти и  на богоизбраността им .
Както и да е ...



Бори аз не казвам , че Израел  като държавна политика проповядва този вид мислене или дискриминацията е на всяка крачка  Peace

Говоря , за хората които  имат такива разбирания ...и какво точно обхващат  , при положение , че при евреите религията почти измества националността .
Виж целия пост
# 82
Хард аз съм националистка без да се водят българите за богоизбрани...
И понеже незнам какво мисли цялото население ще ти кажа какво мисли мъжа ми:Той е ционист защото преди години в Европа са избили половината му семейство,сега те имат място където се чувстват сигурни,защитени и те се борят за това място.
А на въпроса ми дали не е защото са богоизбрани отговора му беше bullshit...
Виж целия пост
# 83
Ами, то зависи и какво влагаш в думата национализъм, да ти кажа. Защото част от ционистите са държали на това в тези земи да има и палестинска и израелска държава - ако това е национализъм, то и ООН са националисти-ционисти.
Национализъм е в смисъл, че е идея за създаване на еврейска държава, за това една нация да живее обединена в една държава, а не разпръсната по света. Какво общо има това с богоизбраността? Ционизмът не е религиозно движение.
Не мисля, че се заяждаш, мисля, че, ако написаното не е отговаря на някакви други неща, които си чела, го игнорираш. Защото ти написах какво е ционизъм, какви са принципите и идеалите, а ти все казваш "не, нещо друго е"...

Антиционистите са именно крайно религиозните - те не вярват в това, че трябва да има държава, а че трябва да се чака месия, който да построи храм. Те даже не живеят в Израел и не говорят иврит, защото това е свещен език.
Ционизмът се основава на някои ценности от юдаизма, а как иначе - ако е идеология на евреите, не може да се основава на идеи от католицизма или идеалите на французите примерно.

Странно ми, че си се хванала за богоизбраността, защо? Дадох ти няколко линка - в тях не пише нищо такова, не забеляза ли?
Виж целия пост
# 84
Тогава да си задам въпроса  по - ясно .  Дали национализмът  им е базиран отчасти и  на богоизбраността им .
Не.
И колкото повече дискутираме, толкова повече се убеждавам, че имаш предвид друг национализъм, който не е свързан с ционизма.

Говоря , за хората които  имат такива разбирания ...и какво точно обхващат  , при положение , че при евреите религията почти измества националността .

А как знаеш кои са хората, които имат такива разбирания?
Ние живеем тук, следим новини, изказвания на политици - ето, и избори имаше тази седмица. Нещата, за които пишеш се изповядват от една шепа хора и обикновено те не се определят като ционисти.

И не е вярно, че религията измества националността. Това са отделни неща - има народно-религиозни, които са националисти и са религиозни, те живееха в Газа (тези, които ги извадиха преди 2 години от там). Ционизъм е да си в интерес на държавата - има политици, които твърдят, че трябва да се отстъпят територии за създаването на палестинска държава, а да не се воюва, и се определят като ционисти - защото, според техния мироглед, мирът е приоритетен интерес държавата. Това имат предвид като казват, че са ционисти...
Аз вече се превърнах в "развалена плоча", така че спирам до тук  Peace

И отново ще се повторя и ще кажа, че евреите са народ, нация, а не само религия...
Виж целия пост
# 85
Момичета имам спешна нужда от помоща Ви.Трябва ми инфо на бг.език за празника Пасха,както и снимков материал ,свързан по някакъв начин с празника или с извеждането на евреите от Египет(вторият вариант със снимки е по-добър).Става въпрос за една презентация в училище на моята племеница.
Виж целия пост
# 86
Криси аз мога да помогна само с това което намирам в интернет,надявам се да ти свърши работа:
http://bgkulinar.net/id-1916
Виж целия пост
# 87
Криси,   bouquet
на български ли трябва да е? И колко е голяма племенницата ти?
За по-малки дечица трябва да е нещо по-достъпно написано, а за по-големи - да се задълбочи в информацията... за това питам  Peace

Виж тези:
http://bgkulinar.net/id-1916 (на този и двете с Борянка сме попаднали:) )

http://www.bnr.bg/RadioBulgaria/Emission_Bulgarian/Theme_Istoria … 0_april_pesah.htm - тук се чува по-подробно (от радиопредаване е): http://213.222.53.195/BNR.RadioBulgaria/Bulgarska/Religia/Audio3 … _bul_19_04_08.mp3 (датите са съобразени само с миналата година, за тази не са актуални)

Извеждането на евреите от Египет е разказано в книга "Изход" 1:13
=1]http://biblia.duh-i-istina.net/index.php?k=2&g=1&tr[]=1

Виж и уикипедията може би, поне за картинките: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%81%D0%B0%D1%85
http://de.wikipedia.org/wiki/Pessach
http://de.wikipedia.org/wiki/Haggada
http://fr.wikipedia.org/wiki/L%27Exode

Снимките може да си копира в презентацията (нали я прави на компютър), но и ние можем конкретни снимки да покажем, напр. ако иска да покаже какво е агада, примерен линк: http://www.rumburak.friko.pl/HEBRAJSKI/hagada/img/entree.jpg

За самото празнуване бяхме разказвали, не знам дали пасва на целта на презентацията: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=281925.msg7193498#msg7193498

Изхода от Египет - картинки:
http://mikranet.cet.ac.il/storage/items/14300_14399/0000014376/14376_M.jpg
http://www.he.chabad.org/media/images/125/Bkih1253822.jpg
http://www.breslevcarmiel.com/pics/open_woter.jpg
http://www.amit.org.il/musagim/moreshet/moreshet_19/moses_partin … red_sea_small.jpg
От десетте удара, нанесени над египтяните: http://kulmosnet.co.il/articles/eshed1/makot/10.jpg
Виж целия пост
# 88
Хард извинявам се, че се намесвам ама много са ти объркани понятията, чак се чудя на Ментичка от къде това търпение, да продължи да ти обяснява че не си на прав път без да си изпуска нервите. Първо незнам доколко си запозната с историята на еврейския народ, като цяло, и на базата на някви спекулативни обобщения не се правят заключения. С прости думи първо прочети малко история, а не конспираторски книги пък тогава коментирай и питай. Аз лично съм писала курсова работа по Политология на тази тема за това ти предлагам да се запознаеш първо с основоположника на ционизма-Теодор Херцел( може да се каже, че Христо Ботев е българския му еквивалент). Извинявам се за ако сам по остра, но просто развали празничното настроение във форума, както  и други участници отбелязаха. Успех в образоването и дано намериш своята истина.
Виж целия пост
# 89
Добро утро Simple Smile
Закуската:

Кафето:


Един прекрасен ден ви пожелавам   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия