Български език

  • 96 211
  • 746
# 555
Умиротворя погледнато от подобен ъгъл също не звучи много мирно. Wink
Виж целия пост
# 556
Абе, ша са умирга невежа, туй-то. Laughing
Виж целия пост
# 557
Уф, да си призная, така и не успях да науча правилата за това кога се слага "О" и кога "У". Може би това е единственото, което ми... Убягва Joy. Ако може някой да ми припомни, тъй като понякога се чувствам като неграмотница, чудейки се сега какво бешеее... Благодаря Simple Smile

...........

September, и аз съм така Rolling Eyes
В учебника на големия /3 клас е/ е записано, че думите с представки "О" или "У" се проверяват в правописния речник. Което значи, че няма тояно установени правила. Ето за това и не ги знаем тези правила. Wink

Джуличка,  наистина ми хареса. Фторник а?  Joy
Виж целия пост
# 558
Уф, олекна ми Flutter
 Hug
Виж целия пост
# 559
Джуличка,  наистина ми хареса. Фторник а?  Joy

Мчи къ мислиш ти?!   hahaha Joy
Виж целия пост
# 560
Айде да повдигна темата малко.  Party
Имам едно питане. За съкращаването на собствени имена иде реч. Помня, че едно време ни учеха, че име се съкращава до последната гласна.

    Например:
         Хр. Ботев, а не Х. Ботев
         Ив. Вазов, а не И. Вазов

Последно време обаче сякаш това правило все по-рядко се спазва. Аз ли нещо бъркам, няма такова правило ли, не се прилага вече ли?  Thinking
Виж целия пост
# 561
Чак сега разбирам, че има такава тема. Rolling Eyes

Не знам дали съм много подходяща да ограмотявам народа, но с голямо удоволствие чета и говоря за особеностите на езика и прЪвУписТъ, така че се записвам. А и темата ще ми подейства добре като противовес на "бисерната" такава.
Виж целия пост
# 562
Айде да повдигна темата малко.  Party
Имам едно питане. За съкращаването на собствени имена иде реч. Помня, че едно време ни учеха, че име се съкращава до последната гласна.

    Например:
         Хр. Ботев, а не Х. Ботев
         Ив. Вазов, а не И. Вазов

Последно време обаче сякаш това правило все по-рядко се спазва. Аз ли нещо бъркам, няма такова правило ли, не се прилага вече ли?  Thinking
Накара ме да се замисля, но и да искам не мога да проверя. Някой, който има новия правописен речник, може да се включи и да ни просветли.
Виж целия пост
# 563
Ха... каква темичка ... Mr. Green
Запис от мен  Hug
Не съм чела всичко, по последния въпрос, правилно е Хр. Ботев и т.н. А че не се спазва, то е ясно. На колко реклами и витрини сте видели табели, на които се спазва правилото за пълен член например, така е и с всичко останало...На мен ми е писнало от надписи от типа на "МагазинА е в ремонт"... и т.н. Но нацията ни става все "по-грамотна"... за съжаление. Mr. Green
Виж целия пост
# 564
  Добър вечер!

 Хареса ми тук и се намествам удобно при вас.  Simple Smile

 И аз много се дразня като видя нещо от рода: "Как е детенце?", "Детенце оздравя ли вече?"  Shocked Пълно е с такива недомислици.  и това си е чисто и просто оригиналничене.

 Моята шефка пък казва "феФруари". Споглеждаме се, но...Има и други попадения, но това най се набива на очи. Когато пък не може да се справи с нещо, казва: "Ами, какво да направя, с една глава съм ..." Решава си проблема с този тъп израз, жената.

   Обичам да се ровя из речници, затова ще влизам често при вас. Интересно е тук!  Hug
Виж целия пост
# 565
Айде да повдигна темата малко.  Party
Имам едно питане. За съкращаването на собствени имена иде реч. Помня, че едно време ни учеха, че име се съкращава до последната гласна.

    Например:
         Хр. Ботев, а не Х. Ботев
         Ив. Вазов, а не И. Вазов

Последно време обаче сякаш това правило все по-рядко се спазва. Аз ли нещо бъркам, няма такова правило ли, не се прилага вече ли?  Thinking

Мисля, че имаш предвид съгласна  newsm78  По принцип важи за съкращаването изобщо. Ако думата започва с гласна, се съкращава от съгласната (съгласните ако са повече една до друга) след нея. Може и да се съкрати и от съгласните след втората или третата гласна, ако е необходимо, за да не се загуби смисъла. Например една съученичка съкращаваше "ф-те" думите "фирмените" и "финансовите" и нерядко се чудеше кое е имала предвид. А можеше да ги съкрати като "фирм-те" и "фин-те", въпреки че и този пример не е съвсем намясто, понеже пък може да се чете "фирмите" и "финансите"  Crazy което пък обезсмисля съкращаването на една-две букви

Темата е страхотна   bouquet
Виж целия пост
# 566
Кое е правилно "нематематик" или "не математик"? Благодаря предварително   bouquet
Виж целия пост
# 567
То такова животно има ли?  newsm78

Доколкото знам се казва "не човек".
Виж целия пост
# 568
Кое е правилно "нематематик" или "не математик"? Благодаря предварително   bouquet

мисля, че ако определяш някой като математик и обратното - нематематик, е слято, но ако искаш да кажеш, че е литератор, а не математик, е отделно  Thinking зависи от контекста, ако искаш го постави в изречение за по-сигурно
Виж целия пост
# 569
Кое е правилно "нематематик" или "не математик"? Благодаря предварително   bouquet

мисля, че ако определяш някой като математик и обратното - нематематик, е слято, но ако искаш да кажеш, че е литератор, а не математик, е отделно  :
Точно така
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия