Нисък хемоглобин на 6,5 месечно изключително кърмено бебе. Много съм притеснена.

  • 21 221
  • 105
# 75
И на Митко само му прегледа кръвната картина. Ми то е това прегледа.
Виж целия пост
# 76
аз се надявах да назначи още изследвания, да препоръча лаболатория и т.н.
Виж целия пост
# 77
За усвояването на желязото - добре е да се взима по различно време от кърменето не само заради калция (всъщност в кърмата той е не е голям фактор), но и заради доброто усвояване на кърмата и минералите в нея, вкл. желязото, което е с много голяма биодостъпност и има вероятност да се измести от допълнителния прием заади "насищането" на лактоферина.
За пo-доброто усвояване, както казва assia, много помага комбинацията с вит.Ц. Със зърнени и бобови обаче също не бува да се комбинира, заради фитиновата киселинна и разни ензимни инхибитори.

Брит, аз бих изчакала един месец и през това време бих опитала алтернатива със силно хлорофилни храни всеки ден - водорасли и зелени шейкове.
Виж целия пост
# 78
Брит, аз бих изчакала един месец и през това време бих опитала алтернатива със силно хлорофилни храни всеки ден - водорасли и зелени шейкове.
на бебе на 6.5 месеца? и нека пак да повторим-касае се за железен дефицит, а не само за нисък хемоглобин!
иначе каква е разликата на калция в кърмата с този в другите млечни продукти?
Виж целия пост
# 79
Първо количеството, което е 3 пъти по-малко в сравнение с кравето и второ витамините (включително С и В9) и другите известни и неизвесни съставки в кърмата, които допринасят за усвоимостта на минералите. Все пак в кърмата присъстват съвместно и калция и желязото Wink

Да, бих изчакала. Първо защото бебето е особено жизнено и второ (ако добре съм разбрала) резултатите са от пръста, нали така. Освен това самият хематолог е казал, че би могло и чрез храна. Освен това знам за страхотни резултати с хлорофила Simple Smile.
Един интересен факт - структурата на хемоглобина и хлорофила са почти идентични, с тази разлика, че средният атом при хемоглобина е желязо, а при хлорофила - магнезий.
Виж целия пост
# 80
Ива, и друг път сме говорили за хлорофила; знаеш, че аз самата така се справих в края на бременността, когато трябваха бързи действия, но как стои въпросът с бебетата newsm78
- от какви храни и след каква обработка
- какви количества от тези храни
- директоно на прахи с вода?
Виж целия пост
# 81
По света има и течен хлорофил, извлечен от люцерна. Този, който е в Бг обаче е с ментово масло и затова неподходящо за деца, но пък има течни водорасли. Това, което казваш за разтварянето на тези на прах във вода - също.
За зелените шейкове - не трябва да има топлинна обработка на зелениите. Бих пробвала:
суров спанак/маруля (не заради желязото в тях) + банан + вода пасирано до гъстота в зависимост от предпочитанията на детето. В началото съвсем малко както при захранване (детето се следи за реакции) и постепенно се увеличава до количеството, което детето желае
Варианти:
зелена салата + вода+ blackstrap меласа(също много богата на желязо)
горното +варени круша/ябълка + вода (може пак меласа за сладост)
горното + варени сушени сини сливи (също богати на желязо) + вода

Виж целия пост
# 82
Забравих нещо важно - зелениите трябва да са от проверен източник заради нитратите по това време и изобщо.

Добър вариант е също да се изцежда сок от тях и да се комбинира с нещо, което детето приема.
Виж целия пост
# 83
Iva_D , водораслите AFA на Аквасорс ли имаш предвид като източник на хлорофил? Аз започнах да давам на малкия по половин капсула превантивно, тъй като съм анемична от край време и много са ми помагали (повече от Малтофер, Тотема и всевъзможните железни препарати).
Течните AFA не смея да давам, защото съдържат боровинки и ме е страх от алергична реакция...
Виж целия пост
# 84
easy, да.
Виж целия пост
# 85
 При съветите взимайте в предвид факта, че детето не е захранено(по-точно е съвсем в началото на захранването) и не може да изяжда големи количества храна.
Виж целия пост
# 86
Първо количеството, което е 3 пъти по-малко в сравнение с кравето и второ витамините (включително С и В9) и другите известни и неизвесни съставки в кърмата, които допринасят за усвоимостта на минералите. Все пак в кърмата присъстват съвместно и калция и желязото Wink
Благодаря, за обширното обяснение и все пак аз си имам едно наум. Не знам как ще прозвучи това, но до момента на отбиването на Габи кръвните и изследвания така и не влязоха в норма  Wink с това не искам да кажа, че кърменето е вредно, а че въпреки всичко калция в кърмата си оказва влияние на абсорбирането на желязото.
Виж целия пост
# 87
Не помня къде, но някъде прочетох, че бебето трупа резерв от жлязо по време на блеменността, който трябва да му стигне за първите 6-9 месеца от живота, т.е. преди да бъде в състояние да си го набавя от твърда храна (същото четох и за вит. Д, само че за по-кратко време). Това само идва да потвърди отново колко е важно пълноценното хранене по време на бременността. В този смисъл едава ли кърменето "има пръст" в лошите/добрите резултати... Но ако майката има съмнения относно храненето си, може би е добре да се следи детето, и ако е необходимо да се вземат мерки...
Лошото е, че изследванията по ОК не включват серумно желязо, т.е. човек трябва сам да си го следи.
Виж целия пост
# 88
skrech, така е, но не и нужно да се изяждат големи количества. Дори при възрастни, когато се започва с зелен сок (изцеден) се препоръчва 30мл. Съотнесено към бебе това би означавало 5-10мл. Но пак трябва да се види дали бебето ще го приеме/откаже и затова писах за 1м и да се проследят стойностите тогава.

assia, то ако не е в кърмата, калцият ще дойде от друга храна (не може да ги изолираш напълно). Дори процесът на взаимодействие не е напълно ясен. А и има други неща, които пречат на усвояването конкретно на желязото - вит. Е, фитините, ензимните инхибитори. Конкртеният организъм също има значение.
Големият ми син беше с 96 на 1г и на него давах железен препарат и стойностите му много бързо се коригираха, правили сме и по-късно и контрол и и бяха в норма (а го кърмих още дълго след това). Малкият също беше с такива стойности, но при него пподходих различно.

Мег, така е, от бременността зависи много, но дори и при не много високи стойности на майката, бебето може да натрупа запаси(пак за сметка на майката, де). Но и тези запаси зависят от различни фактори -напр по-рано родените деца и тези с по-ниско тегло при раждане са по-застрашени от железен дефицит, тайминга на рязането на пъпната връв, положението над плацентата преди прерязването...
Виж целия пост
# 89
Не помня къде, но някъде прочетох, че бебето трупа резерв от жлязо по време на блеменността, който трябва да му стигне за първите 6-9 месеца от живота, т.е. преди да бъде в състояние да си го набавя от твърда храна (същото четох и за вит. Д, само че за по-кратко време).
Тези резерви в идеалния случай са по-големи, ако пъпната връв бъде прерязана, след като спре да тупти. При преждевременно раждане, дори да става дума само за 1-2-3 седмици, при секцио, където бързината е от значение, при бързо прерязване на пъпната връв, запаси пак има, но има някаква вероятност да се изчерпят по-рано, отколкото може би биха се изчерпали иначе (и това изчерпване може да мине незабелязано дори, тъй като съвпада със захранването, от където бебето започва да получава допълнителни вещества, макар в малки количества).
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия