ИЗРАЕЛ35

  • 30 509
  • 287
# 120
Пете,тия от Бней Брак,ми заприличаха в първия момент на прилепи Laughing,аз нали имам фобия от тях!

Ментова,радвам се ,че родовата среща е минала добре Laughing

Дядо Хаджия,не е честно Crossing Arms,на арабелките разказа,а на нас ?


ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН НА ВСИЧКИ ,КОИТО НОСЯТ ИМЕТО ГЕОРГИ,ДА СА ЖИВИ И ЗДРАВИ!
Виж целия пост
# 121
  Не  е благославяне на слънцето. Молитва по изгрев е . Превода малко обърква. Евреите не се молят на никой и нищо освен на един Бог. Та за превода. Целият Стар завет на християнската библия (където са и псалмите) са всъщност превод на юдейския Танах. Малки  разлики може да има само в някои думи, но не в смисъла.

http://www.ccel.org/ccel/bible/bu.Ps.html - ляво по глави

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%81%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%B8%D1%80





 
Виж целия пост
# 122
Дядо Хаджия,не е честно,на арабелките разказа,а на нас ?

Е точно пък вие ако се оплачете, че не съм ви разказвал  Laughing, тамън три разказа съм турил тука в тоя подфорум.

За кои прилепи иде реч, че аз нал съм с очила та може съм ги пропуснал.

Виж целия пост
# 123
А , не се оплакваме ...Йорданският разказ си е за  арабската тема ...Всичко е точно  Wink ! Пускай поне линкове тука , за да те четем и на други места .Прилепи казва Наина на религиозните , които са целите в черно  Whistling ... на една от  снимките , които пуснах.

Между другото има и друг вариант на Библия он лайн тука :

Псалмите в частност :
http://www.biblia.w-bg.net/psalmi.html

Горе посочваш кое искаш да четеш. Може би е по-лесно описано .В предния линк  имената на книгите са на английски ...Тук поне и имената на книгите са на български.

И тук  - Псалми в частност:
http://triangle.bg/bible/psa/index.html


За препинателните знаци - в Танаха няма всикчко е написано като едно дъъъълго хоро.Изкуство е да се чете Танаха на иврит. Това е стар език , не съвременния иврит днес. Иначе  в него си имаме всички знаци, споко !
Виж целия пост
# 124


Петя, ама вие верно никакви препинателни знаци ли не ползвате бе хора ? Ми значи сега разглеждах 50 псалм написан на иврит.

ВИЖ ТУК !

Нито главна буква видях, ни запетайка, ни точка (хайде за въпросителни, кавички и удивителни няма да питам). Ако е така как точно например се ориентирате кое е начало, кое е край на изречение.
Виж целия пост
# 125
А , писах в горния постинг  за знаците . Главна буква в  иврит няма . Буквите не се  свързват на  и на хорце  Simple Smile . Наслагват се една до друга и това е. С препинателни знаци разбира се . Танаха е друго нещо ....

Има  едни малки книжки в разни опаковки "Псалми"...Продават се като сувенирчета . По традиция се слагат под  дюшека на децата за късмет , за пазител ...за добро. Имам аз под на децата дюшечетата такива книжки .

 

Не са само играчка, а са си наистина "Псалми" миниатюрно изписани  Simple Smile .
 
Виж целия пост
# 126
... С препинателни знаци разбира се...

Не са само играчка, а са си наистина "Псалми" миниатюрно изписани  Simple Smile .

Ееееее разочарова ме. Тамън си викам минавам на иврит, щом няма никакви препинателни знаци и ти... аааа да ги нямаме такива. Ма нищо де, тя Борянка да му мисли в улпана, аз съм лесен, готвя се вече за пенсия след 20-на години и мисля да го удрям на живот.  smile3521

А инак удивителни са тези псалтири.

Впрочем разбрахте ли, че във Варна пък откраднаха най-малката библия от една изложба. Така и не разбрахме после дали са хванали крадците.

И накрая ако имате проблеми с подквасване на киселото мляко в Израел ето тук няколко полезни съвета как да го направите по-лесно.

Виж целия пост
# 127


Апропо цар Давид ли е автор на по-голямата част от псалмите.

Малко история кой ,кога и какво е написал в кн.Псалми:


    Една от най-изящните и навярно най-обичани части от Словото е книгата "Псалми". Това е книга, разкриваща рядко срещано посвещение и нейните пасажи са я направили актуална дори и до днес.
    Книгата "Псалми" често е наричана “Псалтирът на вековете.” Отците на ранната християнска църква са я наричали “Псалтир”, а юдеите - “Книга на хваление.” Терминът “псалом” идва от гръцки /превода на Септуагинта/ и оригиналното му значение е “песни, акомпанирани от струнни инструменти.” В основната си част, това е колекция от 150 поеми, към които в библейско време е била написана музика и които са съставлявали значителна част от еврейското хваление.
    Седемдесет и три от Псалмите са написани от Давид; дванадесет са създадени от Асаф /ръководителят на хора на Давид/. Единадесет се приписват на синовете на Корей /забележителни певци от времето на Давид/. Едутун написва три; Соломон - два /Псалом 72 и Псалом 127/; Етан е написал един и Еман - един /Псалом 80/. Псалом 90 е създаден от Моисей. Петдесет от Псалмите са наречени “сираци”, защото името на техния автор е неизвестно.
    Книгата "Псалми" е подразделена на пет книги /или пет отделни колекции от песни/, всяка от които завършва с обаятелна песен за прослава на Бога. Тези завършителни Псалми се намират в главите 41, 72, 89, 106 и 150. Книгата "Псалми" започва с Блаженство, така както започва Исусовата проповед на планината, като постепено преминава в бурен израз на хвала и достига своя връх в група от песни, познати като “Псалмите : Алилуя” /146-150/.
    Ето един списък на различните видове Псалми, според както могат да се групират:
    Псалми на хваление /8, 19, 34, 54/
    Псалми на размишление /1, 15, 23, 151/
    Литургийни Псалми /тези, които са създадени или използвани при специалните служби в Светилището /113-118/
    Псалми на покаяние и прошение /3, 4, 5, 6, 38, 51/
    Псалми на благодарност /100, 103, 116/
    Исторически Псалми /78, 106, 108/
    От специална важност са и пророческите или месиански Псалми. Това са поеми, които намират своето изпълнение в личността и служенето на Исус Христос.
    Стотици години преди раждането Му, много детайли от Исусовия живот са предсказани с изключителна точност - Неговото помазване от Бога /Пс.45:6-8/, Неговата молитва в Градината /Пс. 40:7,8/, пробождането на ръцете и нозете Му /Пс.22:18/, Неговият вик на кръста /Пс.22:1/и възкресението Му /16:10/.
Виж целия пост
# 128
А къде точно бяха в Старият Завет  пророчествата за Месията ?!

Пете нали евреите имат един Бог ,но очакват Месията ?!
Виж целия пост
# 129


Апропо цар Давид ли е автор на по-голямата част от псалмите.
... Терминът “псалом” идва от гръцки /превода на Септуагинта/ и оригиналното му значение е “песни, акомпанирани от струнни инструменти.” ...

Подсети ме. Като бях в Израел и пътувахме втория път за Йерусалим ми пуснаха в колата касетка със запис на някакъв израелски артист. Та той свири там нали на нещо като арфа и изпълняваше псалми. Да отбележа обаче, че тая арфа не е като тия дето са ни познати по симфоничните концерти.

Изпълненията бяха много въздействащи.

Защо не намирам 50 псалм в подредбите по предназначение или бъркам нещо. Впрочем преди малко като рових по линковете забелязах че има още три псалма на Соломон (с номерация 151, 152 и 153), които не са включени май в офицалните.
Виж целия пост
# 130
Сара , щях да питам вече къде се губиш  Simple Smile !

"Дядо" , Притчи да не са , защото Притчи следват Псалми и са писани от Соломон , син на Давид.Псалми са само 150. Дай да вися къде се ровиш по кои линкове .

Анди , ето къде пише за Месия в Танаха :

http://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_Messiah - долу виж цитати много от Исая  има.

Виж тук :
http://www.jewfaq.org/moshiach.htm

На РУСКИ :
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%8F

Каква арфа .... как изглеждаше ?









 



Виж целия пост
# 131
Ох дядо Хаджи,питай ме как се учи тоя език  Confused
Вече такъва мармалад ми стана в главата,че правя нови думи-основата на иврит,окончание на английски или началото в бъдеще време края в минало...ей такива ги върших днес цял ден  Blush Щели да ме пратят в Академията да създам нов език иврит  Embarassed Главата ми е бръмнала а имам супер много домашно Sad хапвам,поспивам и почвам да пиша...За главните букви ей навика ме кара-още си пиша името с по-голям бет и изобщо имената с по голяма начална буква  Blush
Оплаках ви се,прочетох какво сте писали-отивам да хапвам,че времето лети-не ме чака  Confused
Виж целия пост
# 132
А къде точно бяха в Старият Завет  пророчествата за Месията ?!


אָבִי ב,ще ти напи6а книгите,а текстовете ги потърси сама,по-сладко е.

Книга Битие-3,22,49 гл.
Кн.4исла-24 гл.
Кн.Йов-19гл.
Псалми-2,8,15,21,29,....
Исая-2,7,9,11,12 ,28,35,42,43,44,49,особено 53,
Михей 5:2 За рождението на Месия във Витлеем:
    "А ти, Витлееме Ефратов, макар и малък за да бъде6 между Юдовите родове от тебе ще  излезе Оня, Който трябва да бъде владетел в Израиля и Чийто произход е от на4алото, от вечността.„
Има още в Данаил,Еремия,Езекил...а особено  в  Захария за разпъването Му 12 глава

Отговорът ми не е напълно из4ерпателен,защото темата е голяма ,но ако наистина търси6 ,6те ги намери6.Библията е като един голям пъзел  на пророкувани и сбъднати времена и събития.Много е увлекателна ,но още по-голям е смисълът когато 4овек намери и своето място там и разбере смисълът на вси4ко написано и го приложи за живота си.На това аз му казвам вяра.Другото е само познание.Така ,4е дерзай!


Пете,имаме един много тежък слу4ай в на6ата тема и на вси4ки ни е много тъжно.Претърпяхме загуба.Сестрата на една съфорумка,за която много се молихме по4ина и остави две де4ица едното е на 4 годинки,а другото по-голямо.Трагедия.Та трудно се пи6е...А съм и болна от няколко дни..Благодаря ,4е попита.

 
Виж целия пост
# 133
..
"Дядо" , Притчи да не са , защото Притчи следват Псалми и са писани от Соломон , син на Давид.Псалми са само 150. Дай да вися къде се ровиш по кои линкове .
...
Каква арфа .... как изглеждаше ?

Петя, ето тук превърти най отдолу на екрана и там ще видиш пише септугианти и апокрифи и са сложили три псалма и после пък линк към псалмите на Соломон. И там в статията нали от този линк пише, че това били 18 псалма с 1000 стиха, които пък били нали апокрифни. А иначе аз грешно съм разбрал. Значи тия три 151,152 и 153 били нали там извън списъка и отделно пък и така наречените Соломонови псалми.

А арфата не я знам как изглежда, щото ние слушахме изпълненията на касетофон в колата. Само ми е останал спомен от обясненията, че този артист свирил на някаква специфична арфа, а не като тия популярните.

Ох дядо Хаджи,питай ме как се учи тоя език  Confused
Вече такъва мармалад ми стана в главата,че правя нови думи-основата на иврит,окончание на английски или началото в бъдеще време края в минало...ей такива ги върших днес цял ден  Blush Щели да ме пратят в Академията да създам нов език иврит  Embarassed Главата ми е бръмнала а имам супер много домашно Sad хапвам,поспивам и почвам да пиша...За главните букви ей навика ме кара-още си пиша името с по-голям бет и изобщо имената с по голяма начална буква  Blush
Оплаках ви се,прочетох какво сте писали-отивам да хапвам,че времето лети-не ме чака  Confused

Така така, то есперантото много не успя да просперира, що пък твоя осъвременен иврит да не успее. Направо чужденците ще те разцелуват. Между другото така като я твориш тая новата версия на езика де, притури малко и нашенско.  Laughing
Виж целия пост
# 134
Сега се връщам от центъра.
Както всяка година беше много интересно и забавно. Crazy
Само че,нямаше пехота - нито курсанти он НВУ или НВмУ,нито от пловдивските (които пък ги гледахме в Панагюрище за годишнината от Априлското Възтание  Mr. Green).
За сметка на това имаше няколко от Академията,които не можеха да ходят по паветата и замалко да изпуснат тяхното знаме на земята. Joy (не ми стана ясно за какво са там,техния празник е през юли Rolling Eyes).


Представителните части бяха от Португалия,Испания,Франция,Италия,Германия,Унгария,Молдова,Украйна,Русия,Румъния,САЩ. Crazy

Имаше много строги мерки за сигурност, навсякъде имаше полицаи от охранителната и от военната,от НСО,на покрива на БНБ имаше и снайперисти  Shocked За да те пуснат при публиката се минаваше през скенер и ти проверяват чантата.
Сергей Станишев го нямаше,което накара хората да се осъмнят,че има информация за атентат с/у него. Laughing


Бях с фотоапарат назаем и имам към 200 снимки. Mr. Green

Дядо,прелетяха ли над вас?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия