Основи на релактацията и кърмене на осиновено дете!

  • 10 127
  • 95
Започвам с “Я гледай ти!?”  newsm78 като коментар и възклицание на информация (непозната за мен), на която налетях.

Можете да се запознаете с нея на:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=62918.0/

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=52165.0/

Бих допълнила с това, че Мелани Клайн (психотерапевт) има цяла своя теория, основаваща се на това как бебето възприема майка си през комуникацията с гръдта й. Въведени са и термините “добра гърда и лоша гърда”…
Мисля, че за никого няма да е нова информация, че през кърменето именно се изгражда силната емоционална привързаност и интимност в диадата: майка/дете.

Дъщеря ми проявява нескрит интерес към голите ми гърди и дори си иска да суче (или поне да опита). Може би това е разбираемия стремеж към нещо задоволяващо базисни потребности от храна и сигурност, което и е било отнето твърде рано (всъщност в дома не можаха да ми отговорят дали е била кърмена макар и за малко)…

Та онези , които осиновяват бебета и желаят биха могли да опитат, а майките на по-големи деца- можем да ги допуснем до гърдите си за да усетят и преживеят може би част от един сакрален процес.  Thinking
Виж целия пост
# 1
че през кърменето именно се изгражда силната емоционална привързаност и интимност в диадата: майка/дете.
Лично аз считам, че това изобщо не е вярно.
Виж целия пост
# 2
Аз също мисля, че кърменето не е в основата на емоционалната връзка майка/дете. Има твърде много деца, които по една или друга причина не са кърмени и въпреки това имат страшна привързаност и емоционална близост с майките си.
Този въпрос, обаче, за нас е много актуален напоследък, тъй като и ние сме във фаза "мамините цици са най-голямото чудо на света". Много е щастлива да се гушка в тях, да ги целува - умира от удоволствие. Сигурно е някаква компенсация, не знам. Предполагам, че този й интерес няма да трае вечно, така че за сега не й "отказвам" Simple Smile Тя и нейните си харесва, но били още малки... Laughing
Виж целия пост
# 3
Като биологична майка на две кърмени деца и приемна майка на дете, което не е било кърмено и ден в живота си, си позволявам да се намеся в дискусията.

Кърменето не е единствения начин за създаване на трайна емоционална връзка между майка и дете, но е важен начин за това. Никога не бих твърдяла, че емоционалната ми връзка с дъщеря ми е по-силна от тази със сина ми, защото тя е кърмена 3 години и кусур, а той- само 8 месеца, но е факт, че през първите месеци/години от живота на детето, това е естествения и физиологично обусловен начин да се изрази тази връзка. Тя впоследствие се надгражда и с друг тип грижи и отношения, но ако кърменето е факт, се позволява да се постави прекрасна основа. И пак казвам - кърменето не панацея, с него или без него, връзката между майка и дете е най-силната връзка.

Тъжното в настоящата ситуация при нас, в БГ, е там, че най-ниската възраст на осиновените деца, е около 6 м. - на мен поне не ми е известен случай да е станало факт осиновяване преди това. А на тази възраст, у нас, релактация е практически невъзможна. Не че майката не би могла да изпълни съответните протоколи и да провокира лактация. Има огромен обем информация как точно става това. Проблемът за мен е - от една страна, в липсата на подготвени специалисти тук, които да я асистират в процеса. От друга - за дете на над 6 м., което обичайно вече е инало през изкуствено хранене и в повечето случаи е захранено от 6 седмична възраст, връщането към кърменето е практически mission impossible.

Признавам си, че не съм мислила за връщане към гърдата чрем ласки или гушкане при една по-голяма възраст и ще ми е интересно да прочета какво мислите по въпроса.
Виж целия пост
# 4
хм. интересна тема. явно инстинктите ми не са ме лъгъли, макар че си казах на времето, я стига глупости..........не си раждала, няма как да кърмиш.
лошото е, че чак сега се зачетох, а кърмаческата тема подминавах........
явно е било възможно.
ще следя темата.
Виж целия пост
# 5
Донякъде съжалявам , че навремето не го направих. Но е много, много трудно при липсата на подкрепа. Наистина и от най-близки хора - какво се "правиш", че си раждала....
Предимството на изкуственото хранене - таткото се включва на равна нога.  Simple Smile
Виж целия пост
# 6
Навремето докато обикалях клиники за репродуктивни проблеми ми бе попаднала една статия в американско списание за възможността да кърмиш бебето си дори и никога да не си раждала. Там се описваше конкретен метод чрез приемане на специални хормонални препарати под формата на хапове, които да стимулират производството на кърма. Спомням си, че тези хапове не се препоръчваха за нераждали жени над 35-годишна възраст и че първо трябваше да се проведе тест дали детето може да приема кърмата на майката-осиновителка, т.е. все пак това са различни организми.

Лично аз ако бях осиновила бебе и имах възможност може би щеше да се възползвам от тези методи. Поне така разсъждавам сега...

Моите деца и двете не са опитвали и капка майчина кърма.  Sad
Виж целия пост
# 7
Кърмих биологичното си дете 20-тина дена. Кърмих е много силно казано - първо го държах гладно 10-тина дена, щото бях много амбицирана да стимулирам кърмата и да мога да го кърмя, после почнах да му давам АМ плюс някакви нищожни количества изцедена кърма - уж и кърма да поема. Ми не можах да го кърмя и въпреки това връзката между нас е ужасно силна.
Защо го казвам? Защото не мисля, че кърменето е някакъв страхотен феномен и им липсва - това което им липсва на нашите деца е персоналното отношение в бебешкия период. Е, дано сте ме разбрали  newsm78
Виж целия пост
# 8
...че първо трябваше да се проведе тест дали детето може да приема кърмата на майката-осиновителка, т.е. все пак това са различни организми.


Няма физиолигична пречка да се приема кърма от майка, различна от биолигичната. Нещо в тая статия не са се изразили като хората.

Навремето и на мен ми бяха попадали протоколи за лактация на нераждали жени - освен хормоналната стимулация (за която си трябва специалист), има и механична - по определени схеми. Голяма кушия си е, но си струва, стига:
- да знаеш кога ще вземеш бебето, щото има определено време, май поне 6 месеца за подготовка;
- да ти предложат малко бебе, че ако е на 3 кодини, кво кърмене, кви 5 лева.
Виж целия пост
# 9
Чела съм, че това е възможно дори и при мъжете, след продължителна стимулация на гърдите.До колко е истина не мога да кажа, но материала, в който го четох се базираше на действителен случай.
Няма невъзможни неща.Наистина проблема е най-вече в това, че можеш да осиновиш бебе над 6 месеца, което отдавна е отбито, усетило лесното хранене от шише, още повече в домовете пробиват огромни дупки на бибероните, за да може да се нахранят възможно най-бързо, да не им губят времето.Това правят и в болниците и родилните домове, което се явява огромна пречка и при раждането-ако постоиш седмица в родилно и бебето не иска да суче, трудно му е и плаче и търси лесното сукане от биберона.Голямата ми дъщеря така се отби а аз бях много млада и неопитна и не успях да бъда достатъчно настоятелна и да я приуча да суче от гърдите ми.Това обаче не се яви болка за умиране.Израстна здрава и голяма, а връзката помежду ни е страшно силна, дай боже всеки му толкова привързано дете.Тъй че не е нужно непременно и на всяка цена да кърмиш детето си за да имате силна връзка.
Виж целия пост
# 10
aз не визирам връзката, а по-скоро здравословните ползи от кърменето за детето.
връзката се гради с годините, поне според мен. можеш да кърмиш дете 3 години и после да не му обръщаш внимание, връзката се накърнява. можеш да не кърмиш, но да сте едно цяло.

както и да е, за мен темата е много интересна. може би ще донесе полза на бъдещи осиновители.
Виж целия пост
# 11
Аз също мисля, че основната полза от кърменето е изграждането на естествен имунитет у децата. По сведения на педиатри, а и по мои лични наблюдения децата, които са кърмени по-дълго време, по-рядко боледуват. Но и това не е желязно правило, разбира се. Моите деца, които не са вкусили майчина кърма, боледуват много по-рядко от племенниците ми, за които сестра ми изцеждаше всяка капка от себе си докато имаше (не че имаше много, де).

Според мен емоционалната връзка майка-дете започва да се изгражда още със зачеването и става много силна още вътреутробно. След раждането тя просто се заздравява или разкъсва чрез общуването по всякакъв начин или липсата на такова.

При нас и нашите деца тази връзка започва да се гради много бавно след като се съберем с децата си. Кърменето може да е елемент от този градеж, както и много други неща. От историятя и литературата знаем много случаи на деца силно привързани към дойките си. Това обаче в никакъв случай не означава по-слаба емоционална връзка с рождените им майки.

Проблемът е, че нашите деца вече имат рана от разкъсана друга емоционална връзка и това ги прави много недоверчиви в създаването на новата. От личен опит вече го виждам - аз трябва постоянно да доказвам, че няма да си отида и да ги изоставя. Например всеки път, когато излизам от къщи сама трябва да отговарям на неизменния въпрос: "Мамо, къде отиваш?" зададен с тревожен поглед.

Покрай тази тема сеи зададох въпроса за какво са така наречените банки за майчина кърма. Прочетох за такава банка в детската кухня, от която взимах храната за детето си - жени с излишък от кърма можеха да се изцеждат и да го носят там. Може би все пак има възможност да се хранят децата с естествена кърма дори и по изкуствен начин, или греша?
Виж целия пост
# 12
Покрай тази тема сеи зададох въпроса за какво са така наречените банки за майчина кърма. Прочетох за такава банка в детската кухня, от която взимах храната за детето си - жени с излишък от кърма можеха да се изцеждат и да го носят там. Може би все пак има възможност да се хранят децата с естествена кърма дори и по изкуствен начин, или греша?

Де да имаше такова нещо по мое време... Може естествено. Кърмата може да се замразява и да се дава в шише. Честно казано, и моите не са вкусвали и капка, после се биех по главата, че не намерих "млечна майка", но покрай всичко друго, което ми беше на главата... Sad
Напоследък четох един материал за "кърмаческaта полиция", където се твърдеше, че здравословните ползи от майчиното мляко са силно преувеличени, това ме успокои  Simple Smile

 
Виж целия пост
# 13
Моята хомеопатка ми даде лекарство специано създадено за некърмени или малко кърмени деца. Пие се от дватата (майка-дете).

Би трябвало да разблокира енергиите, блокирани с тези липси.

Прозвуча ми доста обещаващо. Разбира се ако вярваш на хомеопати:)
Виж целия пост
# 14
Да не стигаме до крайности, все пак, в желанието си да симулираме кърмене Simple Smile Моля ви, всяко нещо с времето си. Не може да кърмиш 3 годишно дете. Пък и мисля, че първоначалната идея на тази тема беше, че можем да допуснем по-големите деца до гърдите си, ако в това намират топлина, уют, сигурност, без да ги кърмим, естествено.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия