Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Как да изчисля майчинството при брутна заплата 850 лв?
Каква сума ще получавам като майчинство, ако се осигурявам 6 месеца на 600 лева?
Колко майчинство ще получавам, ако увелича заплатата си и на каква сума?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Как да изчисля майчинството при брутна заплата 850 лв?
За да изчислите майчинството, трябва да сумирате осигурителния си доход за последните 12 месеца и да вземете 90% от тази сума. Въпреки това, обезщетението не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за същия период. Освен това, за да получавате обезщетение за бременност и раждане, трябва да имате 12-месечен осигурителен стаж, който не е задължително непрекъснат или непосредствено преди излизане в болничен. Освен това трябва да сте осигурени и заети на работа към момента на излизане в болничен.
-
Каква сума ще получавам като майчинство, ако се осигурявам 6 месеца на 600 лева?
-
Колко майчинство ще получавам, ако увелича заплатата си и на каква сума?
Ако увеличите заплатата си, обезщетението за майчинство, което ще получавате, ще зависи от вашия осигурителен доход. Обезщетението се изчислява чрез сумиране на осигурителния доход за последните 12 месеца и вземане на 90% от тази сума. Важно е обаче да се отбележи, че обезщетението не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за същия период.
-
Как се изчислява майчинството, ако съм работила на втори трудов договор?
-
Мога ли да се осигурявам допълнително, за да получа по-високо майчинство?
Имам ужасно много въпроси, но първо искам да получа отговор на този. Надявам се, че по-късно ще се включи някой които е на ясно с проблема и ще ми пише.

Супер си!!
банка, а мен не, тъй като си имам и им казах, че е редно да ми ги превеждат там ( получавам си ги засега слава Богу), та имат ли шанс (законов) да си сменят на по-късен етап данните за банкови преводи и да си ликвидират тъпите натресени от служителите карти? 
Аз работя като художник и имам мнооого малко трудов стаж (на трудов договор) през годините, събират се сигурно 3 години общо. Последният ми трудов стаж е от 2003 г. От тогава, доколкото разбирам, за държавата аз не съществувам като стаж, въпреки, че понякога работя на граждански договори за поръчки и плащам осигуровки и данъци. И разбирам от постовете горе, че това няма значение, що се отнася до излизане в отпуск по майчинство, с думи груби - безработна. Така ли е?