ГРАДИНАРСТВО-моето хоби! 8

  • 87 506
  • 737
# 570
Спрели сме се на тип вечнозелена. С две външни огради сме - на края на селото е парцела. От другите две страни сме с комшии. От към  съседите мислим да направим жив плет - най- много до метър и половина височина. Външните огради смятаме да ги покрием с орлов нокът за да скрият двора. Останалото ще е предимно  засадено със смърч, хвойна, кипариси /взехме си три обикновени кипариса за единият ъгъл на градината. Там няма жици, нито ще пречат на съседите, че стават доста високи по принцип/. Държа да има доста свободно пространство, за да могат да играят спокойно децата. Ще направим няколко калдаръмени пътеки и алея за колата. Другото ще е  с тревна смеска.
За сега планираме да вкопаем в земята маркучите за пръскачките за тревата, а по края, където ще са предимно дърветата и храстите ще е с капково напояване.
Имаме сонда, мислим да направим инсталацията с таймер, за да не се налага всеки ден да ходим през лятото за да пускаме пръскачките.
Малко ме притесняват височините на дърветата, но от разсадника ни уверяват, че височината много зависи от резидбата - до колко ще позволиш да израсте дръвчето  Rolling Eyes Мъжа ми за сега е доста ентусиазиран за рязането, ама да видим...
Виж целия пост
# 571
З
Също искам да попитам тези които имат орлов нокът, проблем ли ще е да го засадим напролет. В смисъл - бързо ли се развива и пуска корени преди да започнат сушите.

Имаш предвид от семена ли?  Thinking Ми ще стане, ама не изоставяй поливането  Laughing
 Но напролет излизат новите растения в разсадниците. Особено ако са от метър височина, цъфтят веднага. Малките от по 40см стигат човешки бой на следващата година и тогава цъфтят. Във всички случаи трябва поливане, защото лесно ще изсъхнат, особено малките.
Виж целия пост
# 572
 Ljuboznatelna ,като писа че си взела сантолина се сетих пак да питам дали се реже аз имам 2 и от пролетта са станали големи туфи,притеснявам се да не ги смачка снега.И аз все обикалям разсадниците и миналата седмица си купих пампаска трева- кортадерия посях я ,но дали да я завивам да не измръзна зимата и дали се реже,не можах да намеря информация в нета  newsm78,благодаря предварително   bouquet
Виж целия пост
# 573
М!
за пампаската трева и аз съм на опашката, да питам...
Виж целия пост
# 574
Заповядайте малко инфо за пампаската трева:Изключително елегантно и красиво растение с височина до 3м. и ширина до 2м.

Издържа застудяване до (-25С).

Няма особени препочитания към почвата, което я прави приспособима към всяка градина.

Издържа засушаване.

Цъфти от Август до Октомври, но не губи красотата си дори под дебелата снежна покривка.



И аз имам питане за клематиса:подрязох го преди месец,сега е покарал наново и самите стъбълца са много крехки,как да го предпазя зимата?
Благодаря предварително за отговорите.
Виж целия пост
# 575
За сантолината - жената в разсадника каза да я режа, за да стане пищна. Режели се цветовете и малко отдолу, като прецъфтят. Предполагам, че понася рязане.
Кортадерията - първата я бях позагърлила с пръст, обаче тя и докато беше лято, почти не порасна. Пролетта се оказа, че е изгнила, изобщо не са излезли коренчета извън формата на саксийката. Втория път си взехме две, пролетта, станали са метър и двайсет високи, толкова и като диаметър.. Мисля нищо да не ги правя, листата им ще си ги пазят. В Пловдив не е чак толкова студено.
Виж целия пост
# 576
  bouquet Ljuboznatelna благодаря за отговора,подариха ми розичка и хризантеми в саксия да ги посея ли в градината или да чакам пролетта, че го дават да застудява ?
Виж целия пост
# 577
Заповядайте малко инфо за пампаската трева:Изключително елегантно и красиво растение с височина до 3м. и ширина до 2м.


Мимето - а става ли за саксия - някоя по-голяма например   - много е красиво това чудо пампаска трева и който си няма дворче как да му с ерадва  newsm78
Виж целия пост
# 578
didi mum , не виждам защо да не ги засадиш Rolling Eyes
Xlora , в саксия едва ли ще стигне височина 3м и ширина 2м, но сигурно бързо ще й стане тясно. Аз лично не си я представям в саксия Simple Smile
Виж целия пост
# 579
Заповядайте малко инфо за пампаската трева:Изключително елегантно и красиво растение с височина до 3м. и ширина до 2м.


Мимето - а става ли за саксия - някоя по-голяма например   - много е красиво това чудо пампаска трева и който си няма дворче как да му с ерадва  newsm78
Хлора,не изглежда добре в саксия,съседите до нас я имат засадена в огромна саксия,но не седи добре,в саксия не може да разгърне цялата си красота и ефектност.
Виж целия пост
# 580
Заповядайте малко инфо за пампаската трева:Изключително елегантно и красиво растение с височина до 3м. и ширина до 2м.

Издържа застудяване до (-25С).

Няма особени препочитания към почвата, което я прави приспособима към всяка градина.

Издържа засушаване.

Цъфти от Август до Октомври, но не губи красотата си дори под дебелата снежна покривка.



И аз имам питане за клематиса:подрязох го преди месец,сега е покарал наново и самите стъбълца са много крехки,как да го предпазя зимата?
Благодаря предварително за отговорите.
Абсолютно съм несъгласна с написаното-остави я ти незазимена,пък напролет ще се чудиш къде е.Чак пък и под дебелата снежна покривка?!Пък и -25 градуса.Още преди сланите я зазимете,а който си е купил сега,да си му стои,изнася се наоткрито като отминат пролетните ниски температури и се задържат нощните 8-10 градуса...
Виж целия пост
# 581
З
Също искам да попитам тези които имат орлов нокът, проблем ли ще е да го засадим напролет. В смисъл - бързо ли се развива и пуска корени преди да започнат сушите.

Имаш предвид от семена ли?  Thinking Ми ще стане, ама не изоставяй поливането  Laughing
 Но напролет излизат новите растения в разсадниците. Особено ако са от метър височина, цъфтят веднага. Малките от по 40см стигат човешки бой на следващата година и тогава цъфтят. Във всички случаи трябва поливане, защото лесно ще изсъхнат, особено малките.
Lonicera japonica/орлов нокът/никога не пуска семена.Напълно зимоустойчиво растение е,при нас ,в разсадника си зимува наоткрито и пролетта пуска нови издънки и багрите на младите листа е мн.красива/вариегатната форма е/.Засажда се сега ,на пролет също -март-април.
Виж целия пост
# 582

а става ли за саксия - някоя по-голяма например  

Да, има разновидност "джудже", която расте под един метър (нагоре и настрани)
Виж целия пост
# 583
Здравейте, искам да ви се оплача и да помоля за съвет. В събота ходихме на село и забелязах,че розите са покафенели почти целите имат съвсем малко зелено по стъблото. Захлупени са с буркан, насадих ги в смес от пясък, тор и пръст. Та въпроса ми е, да ги оставяли така до напролет и дали ще стане нещо от тях?
Виж целия пост
# 584
Нищо не казваш за времето/месец/,в който си ги засадила,нито сорта,от който си взела резници/може да е присадка върху шипка/.Нищо не можеш да направиш,освен да чакаш......каквото/ако/ остане....Ако времето е било доста топло и не си ги отваряла да се проветрят,може би са изггнили.....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия