6-те месеца неплатен отпуск и липсата на места в градините

  • 7 469
  • 135
# 45
И аз съм в същата позиция на майка, на която й изтича майчинството и детето не е прието на ясла и дори да взема 6 месеца неплатен , пак след това изхвърчам от работа. В нашия случай примерно таткото на 100% се грижи и ме отменя за малката когато има време, т.е. когато не е на работа, дори сега , когато работи на две места , пак намира време за малката- води я на плуване , взема я да я разходки , дори не мрънка за нощното будене на малката, не веднъж ме е отменял, без да мрънка. Всъщност откак се е родила прави всичко ,което правя и аз за дъщеря ни,  единственото което не е правил е да я кърми  Laughing, когато изпушвах вечер ми казваше , че ако можеше и това щеше да прави за да си почина(не преувеличавам).
Но аз не мога  да изкарам парите , които той изкарва в момента , и ако той трябва да си вземе 6 месеца неплатен , ще " умрем от глад ", иначе той с удоволствие ще ги вземе . Аз сама си избрах да гледам детето си до 2 годинки и не съжалявам ,нищо че ни беше трудно на моменти , аз исках да бъда до дъщеря си. Но сега искам да се върна на работа и това ,че Жаси няма да бъде на ясла от септември,сериозно ме спира и ми е ясно че аз изхвърчам от работа, но ми е ясно също така , че дори да се върна , след като не ме е имало две години , надали ще ме посрещнат с хляб и сол , аз тепърва ще трябва да се доказвам и пак няма да мога да изкарвам парите , които съм изкарвала преди да родя , нито повече от мъжа ми сега, за да можем да си позволим екстрата, той да не работи 6 месеца Tired
То ако на някой баща не му идва отвътре, да помага,  да се занимава с детето си наравно с жена си, без да дели нещата на мъжки и женски, надали ако си вземе 6 месеца неплатен отпуск за да го гледа , ще оправят нещата. Но е факт , че докато жената гледа детето в повечето случаи мъжа изкарва парите , и аз нямам нищо против , поне от моя гледна точка аз съм достатъчно млада за да градя кариера тепърва, а и детето все пак няма да бъде все малко ,ама пари трябват за гледането му.
Виж целия пост
# 46

Не тябва ли поради липсата на места в ДЗ да се увеличи отново неплатеия отпуск на 12 месеца?


много се отплеснахте.....друга ми беше мисълта.....

напротив добре те разбрахме - според мен ТРЯБВА!

А темата просто стана шеговита, но всъщност е сериозна  Peace - права си. Извини ни \ по-скоро извини ме, че я изместих в страни, просто исках да обясня позициите си \, които подкрепят твоята теза.
Виж целия пост
# 47
Да започна с това че детето ми не е прието в ясла, това означава че най-вероятно ще се надявам догодина да тръгне на градина обаче отпуските след майчинството са 2 месеца платена и 6 месеца неплатена  Confused след като свършат ще трябва да напусна работа......и губя естествено точката за работещ родител и по този начин и шанса за класиране намалява.......Едва ли съм единствена в това положение....


Не тябва ли поради липсата на места в ДЗ да се увеличи отново неплатеия отпуск на 12 месеца?


Не знаех къде да пусна темата и затова тук   Blush
А каква е гаранцията, че дори майчинството да е до 3 години, ще има място в градината?! Проблемът е в липсата на места в детските заведения, не майчинството  Rolling Eyes
А 6-те месеца за таткото са го измислили много хитро, като най-безболезнен начин за намаляване на майчинството   Crazy
Факт е, че много работодатели предпочитат да наемат млад мъж пред млада жена, просто защото той няма да излиза в майчинство и болнични за децата  Confused  А какво ще стане, ако мъжете масово започнат да ползват отпуска, не само тези 6 месеца и болнични за децата си, дали това няма да помогне жените да станат по-конкурентноспособни на пазара за работна ръка?!
Виж целия пост
# 48
Естествено Мери, аз това толкова усърдно се опитвам да обясня, но тук ме нападнаха с аргументи "пък нашият татко колко е готин"  Hug Hug Hug
Виж целия пост
# 49
Скарлет, така като те чета, си достатъчно интелигентна, за да разбереш какво пиша, но пак ще се повторя - годината неплатен отпуск така или иначе я има, заложена е в социалната политика на държавата. Дотук не прочетох нито едно мнение, че този отпуск трябва да се увеличи, никой не се оплаква от размера на отпуските за отглеждане на дете. Просто искаме ние /семейството/ да решим кой ще го ползва този отпуск, разбираш ли?  Peace
Така или иначе се полага на всяко дете до навършването на 8-годишна възраст.
И вероятно всички преди мен са прави, че това просто е завоалиран начин за намаляване на майчинството, за радост на държавниците - съвсем успешен.  Mr. Green
Виж целия пост
# 50
А каква е гаранцията, че дори майчинството да е до 3 години, ще има място в градината?! Проблемът е в липсата на места в детските заведения, не майчинството  Rolling Eyes
за 1 група има повече места и естествено по-голяма вероятност детето да бъде прието.
Виж целия пост
# 51
Естествено, че е завоалиран начин за намаляване на майчинството (това и аз го отбелязах още в началото), но пък трябва да се признае, че възможността не е съвсем изключена. Тя отново си съществува, но очевидно в по-неудобен вариант. Но аз смятам, че и сегашното положение е достатъчно облагодетелстващо. За държавата може и да е все едно (макар, че аз имам доста аргументи и за противното), но за работодателят на майката не е все едно (то и за работодателят на бащата, ако таткото реши да се възползва от правото си). Тъй че в случая не е само семейно решение (то касае и работодателя). Все пак майката винаги може за 6м. да остане без работа и след това да кандидатства за работа отново на същото място. Проблемът е, че тогава може и да не я вземат на работа, понеже няма да са длъжни (а това изглежда доста майки ги притеснява).
Виж целия пост
# 52
Mила ми Скарлет, порових се в нет-а и тази теза се споделя само от теб и от законотворците.
Учудвам се, че си така обсебена от този модел. На мен повече ми мяза на капан в някои големи градове, където е ясно, че няма места за ДГ. Насърчаваш раждаемостта и след 2-3 години - ХОП, хората разбират в какъв "филм" са се озовали. Да, ама държавата си е свършила ангажимента, а отговорността за липсата на места в общинските градини е пренесена на друго ниво. Дали не се цели нещо друго, а?

Твоята теза страшно напомня на тезите на институциите в статията. Хм, не виждам друг нормален човек да я споделя.


Ето стара статия:

"Стимулират мъжете да ползват родителски отпуск

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2159&sectio … =2&id=0000602

Въвеждане на повече стимули към мъжете, за да ползват родителския си отпуск, обмисля Националният съвет за равнопоставеност на мъжете и жените. "В момента малко бащи взимат полагащия им се 6-месечен неплатен отпуск за отглеждане на дете между 2 и 8 г.", съобщи Геновева Тишева от Българския център за "Джендър изследвания".
Най-често причина за това са предразсъдъците в обществото, че грижата за децата е задължение на майките. "Ако този отпуск за татковците е платен, те ще имат стимул да го ползват. Насърчителната мярка може да се въведе временно", препоръча Тишева. По принцип неплатеният родителски отпуск е 1 г. и се разпределя поравно между мъжа и жената. До края на 2006 г. 6-те месеца могат да се прехвърлят между родителите, но от 2007 г. тази възможност отпада. Комисията по дискриминация обаче обмисля възможността за прехвърляне да се прекрати още сега, добави Лилия Абаджиева от социалното министерство.
Мъжете трябва да бъдат насърчени да изпълняват семейните си задължения, добави Тишева. Вариант е бащите да договарят с работодателите по-гъвкаво работно време, за да могат да се включват в грижите за децата, смята тя."
Виж целия пост
# 53
ary, погледни постовете в темата - доста майки хвалят татковците, че са доста ангажирани с децата. Т.е. това, не е само мое желание, то очевидно си е факт. Няма лошо един татко да е на по-гъвкаво работно време, че да има повече време за децата (не знам ти каква конспирация видя в това).
А за "филма" - извинявай, но ти едва ли имаш дете, защото раждаемостта е насърчавана. Ти имаш дете, защото така си решила. Като си преценила да не работиш и да си гледаш детето, това е прекрасно за детето. Но ангажимента на държавата (и на работодателя ти) е до време... след това човек сам преценява кое е най-добро за семейството му - кой ще работи, кой ще гледа детето, дали ще се ползват услугите на детски заведения и т.н. Разберете, че не може да искаме права до безкрай.
Виж целия пост
# 54
Аз, понеже изхождам от собствения си случай, си казвам, че няма вариант да напусна и след 6 месеца да ме назначат пак на същата позиция. Най-малкото, защото ще назначат за постоянно на мястото колежката, която е по заместване докато съм в майчинство.
Не вярвам някоя друга майка да има подобна опция, честно.
Иначе, че сме доста облагодетелствани, съм съгласна.
Просто с връщането на правото на ползване на майката на тези липсващи 6 месеца, картината ще бъде съвършена, ако мога така да се изразя.  Laughing
Мери, няма гаранция, че места в ДГ ще има, въпреки, че 3-годишните имат по-голям шанс от 2-годишните например, защото градинските места винаги са повече от яслените.
Въпроса за мен лично е, че така или иначе след 3г. смятам, че сина ми започва да има нужда от обучение. Дали това ще е ДДГ, ЧДГ или някаква друга форма на общи занимания, няма никакво значение, всяко семейство си преценява как да се развива. Аз си прецених, че до навършването на 3г. е достатъчно детето ми да бъде отглеждано в домашна обстановка и търся алтерантиви.
Въпроса е, че този отпуск хем го има по принцип, хем не ми го дават на мен.  Laughing
Виж целия пост
# 55
Аз не виждам кой мъж ще спре да ходи 6 месеца на работа, при положение че до сега жена му 2 години и половина е седяла в къщи, съответно е поизостанала и по-малко конкурентна на работния пазар. А пък за тези 2 и половина години, мъжът е трупал стаж и полезни контакти.
"Стимулират мъжете да ползват родителски отпуск"...дрън дрън та пляс, решили са майчинството да е 2 години и половина.
scarlette4444, аз така напуснах работа, с мисълта по късно да се върна и какво, дойде кризата и захапах дръвчето  ooooh! Crazy
Ника, хубави планове имаш и аз мисля като теб, но животът е това, което се случва, докато ние правим планове   Tired Този отпуск го няма, освен ако таткото не е в задънена улица и това е повод да отложи неприятен момент с още 6 месеца  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 56
ary, погледни постовете в темата - доста майки хвалят татковците, че са доста ангажирани с децата. Т.е. това, не е само мое желание, то очевидно си е факт. Няма лошо един татко да е на по-гъвкаво работно време, че да има повече време за децата (не знам ти каква конспирация видя в това).
А за "филма" - извинявай, но ти едва ли имаш дете, защото раждаемостта е насърчавана. Ти имаш дете, защото така си решила. Като си преценила да не работиш и да си гледаш детето, това е прекрасно за детето. Но ангажимента на държавата (и на работодателя ти) е до време... след това човек сам преценява кое е най-добро за семейството му - кой ще работи, кой ще гледа детето, дали ще се ползват услугите на детски заведения и т.н. Разберете, че не може да искаме права до безкрай.


Мила ми Скарлет, пропагандата си каза думата през 2007 г. За раждането на едно дете освен желание има и благоприятни моменти, с които се фука всяка държава.
Хайде да погледнем в. "Капитал"
http://www.capital.bg/show.php?storyid=349923

"Ако поради финансови затруднения се колебаете дали не е време да имате (още едно) дете, този текст може да ви помогне да вземете решение. Или най-малкото ще ви каже какво ви обещава държавата, ако с ваша помощ раждаемостта в България продължи да расте. В последните години тя е цел на няколко поредни правителства. Какво направиха те в тази посока?


Най-същественият стимул за семействата с добро образование и доходи да създават поколение влезе в сила от началото на тази година. От 1 януари 2007 г. майките получават 90% от заплатата, върху която са се осигурявали поне шест месеца, за период от 315 дни - 45 дни преди раждането и до деветмесечната възраст на бебето. До края на миналата година този период беше само до навършване на тримесечна възраст на детето. От промяната се възползваха и семействата, чиито бебета бяха по-малки от девет месеца към 1 януари т.г. При тях високо платеното майчинство също беше удължено до навършване на девет месеца на детето."

Има и още, и още.

Все пак и ние има глави на раменете си и помним.

Реално влязох в дискусията, защото не обичам да ме минават с приказки за манталитет и темподобни глупости. Когато някой твори даден модел, трябва да мисли и планира нещата години напред. Ако не го е направил - лошо. Ако е заложил "капан" на някой друг - още по-гадно!

Виж целия пост
# 57
Такаааааааааа - аз се вбесих и се порових назад в годините и документите.

През 2006 г.  държавният глава свиква Консултативният съвет за национална сигурност и обявява "демографска криза". Решава се да се насърчава раждаемостта и най-вече раждането на второ дете. В държавата действа подоходното семейно облагане - не е в чист вид, но все пак е нещо. Решава се да се подпомагат младите семейства да вземат жилищни кредите. Също така се говори за стратегия за насърчаване на раждаемостта до 2050 г.


Ще сложа и един тромав цитат от "НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ ЗА ДЕМОГРАФСКО РАЗВИТИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ (2006г.-2020г.)":

http://www.ncedi.government.bg/national%20strategy_final.htm

"Може да се предположи, че след преодоляване на тенденцията на бързо намаление на плодовитостта до 1997 г. и стабилизиране около равнището 1,25 деца на една жена, от 2007–2010 г. ще започне плавно увеличение на тоталния коефициент за плодовитост. Отчасти ще е резултат от компенсационното поведение на жени, които са отлагали раждането на дете в предишното десетилетие и които могат да имат деца. В крайна сметка, в края на прогнозния период (2020 г.) се очаква плодовитостта на жените да възстанови равнището си от началото на 90-те години (1,5 деца на една жена в плодовита възраст, което съвпада с прогнозата на ООН), а след 2025 г. ще се стабилизира за един по-продължителен период на около 1,6 деца на една жена. Това означава, че мерките за осигуряване на просто възпроизводство на населението на България и увеличаване на неговия брой трябва да бъдат съпътствани с активни мерки за подобряването на качествените характеристики на населението.

Проблемът със спада на раждаемостта не е само демографски. Както се отбелязва с голямо безпокойство в Зелената книга на Европейската комисия „Посрещане на демографската промяна: нова солидарност между поколенията” (2005 г.), намалението на раждаемостта е толкова силно и продължително, че ще бъде трудно да се предотврати значителният спад в размера на работната сила и впоследствие да се поддържа икономическия растеж. Поради това, правителствата и гражданските общества са изправени пред необходимостта от преразглеждане на държавната политика относно раждаемостта и семействата."


Ето и статистическите данни за нацията ни:
Спирането на нарастването на населението и процесът на неговото намаляване, започнал преди 1989 г, в периода след това се ускори.  Към 31.12.2005 г. постоянно живеещите лица в България са 7 718 750. В сравнение с началото на 1990 г. населението е намаляло с около 950,519 хил. души"


Та заложената цел е:
"Култивиране на двудетен семеен модел."


Тази стратегия е моделът, по който ще се развива соц. политика на държавата ни идните години. Но във всеки модел се появяват грешки. Добре е да се изчистват и да е по-гъвкава системата, след като се появи пробойна.



За протокола:
Мъжът ми страшно се възгордя, че държавата иска да го стимулира да излезе в "майчинство" и помоли да му се даде възможност да му прехвърля и моите 6 месеца неплатен отпуск. Вече се размечта и крои бъдещи планове.  Mr. Green
Виж целия пост
# 58
ary, аз продължавам да не разбирам какъв е проблемът. Раждаемостта е предостатъчно стимулирана до момента. Проблемът е, че може и още ли? Да, винаги може още, но вече ще е прекалено. Държавата може да иска положителен демографски прираст, но е лично решение на всяко семейство колко деца ще има. Лично решение е как да се отглежда това дете (дали от много малко ще ходи на ясла, дали ще го гледа бабата, ще се редуват майката и таткото или пък ще го гледа само майката). Лично решение е кой ще гледа детето след като стане на 2.5 години. Извинявай, но при положение, че имаме 2,5 майчинство и отпуск + поне 2м. годишен платен отпуск (натрупан за двете години майчинство)+ 1м. неплатен отпуск (ако работодателят е ОК) + 45те дни преди термина.....продължаваме да искаме още и да сме недоволни.
Било добре до 3г. детето да се гледа от майката - ами Прекрасно, но това е решение на майката. След като за нея е толкова важно да гледа детето - просто напуска работа. Не можела да напусне!!! - тогава таткото има възможност за неплатена. Ама таткото и той не можел да отсъства!!! - ами тогава има баби, гледачки, ЧДГ.....но не, детето трябва да се гледа от майката. И не просто трябва, ДЪРЖАВАТА Е ДЛЪЖНА ДА ОСИГУРИ ОЩЕ 6М. НЕПЛАТЕН ОТПУСК, РАБОТОДАТЕЛЯТ Е ДЛЪЖЕН ДА ВИ ЧАКА И ДА ВИ ПАЗИ МЯСТОТО, НА ВАС ТРЯБВА ДА ВИ ТЕЧЕ СТАЖ ПРЕЗ ЦЯЛОТО ТОВА ВРЕМЕ. Да, ама не, разберете, че няма такъв филм. Искате хем да не работите, хем да ви се пази мястото (понеже сме криза и ако трябва след 6м. да си търсите работа, може и да не намерите.... ами така е в живота и само защото сме майки не сме богопомазани). Никой не ни е длъжен, ние сами сме отговорни за децата и семействата си и сами преценяваме как да отглеждаме децата си и как ще се справяме с финансите. Не искайте от държавата прекалено много.
Виж целия пост
# 59
ДЪРЖАВАТА Е ДЛЪЖНА ДА ОСИГУРИ ОЩЕ 6М. НЕПЛАТЕН ОТПУСК, РАБОТОДАТЕЛЯТ Е ДЛЪЖЕН ДА ВИ ЧАКА И ДА ВИ ПАЗИ МЯСТОТО, НА ВАС ТРЯБВА ДА ВИ ТЕЧЕ СТАЖ ПРЕЗ ЦЯЛОТО ТОВА ВРЕМЕ.

ДА ДЛЪЖНА Е !!!!
и не защото на майките им се иска да си седят вкъщи още 6 месеца а защото няма места в градините

scarlette4444 айде спри се малко ......
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия