6-те месеца неплатен отпуск и липсата на места в градините

  • 7 484
  • 135
# 75
Мила, май ти не схващаш за какво става на въпрос. Или схващаш, но не ти харесва. Държавата не се налага на никого с императиви. Решението за твоите деца си е само твое, само ти можеш да прецениш кой и как ще ти гледа децата. Simple Smile

Не се гаси туй що не гасне  Mr. Green Laughing
Виж целия пост
# 76
Скарлет, благодаря за точните поправки и статистиката!
Описаният модел беше с доста закръгления откъм години и не беше въз основа на статистиката. На места се учудих, че дори съм нацелила.
За работодателите - ясно е, че пак е хипотетичен модел.
В момента не ми се смята, но въз основа на твоята статистика, който има нужда, може да си направи ясно сметката. И като се добави, че сме в интересен предизборен момент, пък може и някой хем да го обещае, хем да го изпълни.

За последната ти поправка съм съгласна напълно. Но тя ме касае мен лично, а не общият случай.

Ary, изобщо не си нацелила. Дадох ти статистиката, за да ти покажа колко далеч от истината си.
А иначе ето ти малко реални сметки:
за Фонд "Общо заболяване и майчинство" държавата удържа общо 3,5% от брутното възнаграждение (в съответното съотношение за работодател и работник).
Елементарна сметка показва, че за да получава 410 дни майката пълната си заплата е необходимо, тя да внася в него 371 месеца (31 години). Като вземеш вече посочения от мен среден осиг. стаж на жените и извадиш 3г. майчинство май точно толкова се получава.  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Да, има го и доходът на таткото, но пък много семейства имат и повече от едно дете.... (някой дори се престрашават и на три  bouquet).
Та това са елементарни сметки, при това в тях не включвам 1г. мин. РЗ за майката докато си гледа детето, не са включени и болничните на родителите за техни заболявания или пък за да гледат болно детенце...

Специално за този социален риск (бременност и раждане) държавата наистина не удържа внушителни осигуровки, но пък се е погрижила достатъчно.
Много критика може да отнесе държавата, че не прави достатъчно за гражданите си, но не и точно в тази насока.
На който му е интересно, може да се порови и да почете малко повече за социалното осигуряване (и разликата между него и данъците) преди да тръгне да ми обяснява как някой нещо му дължи.
Виж целия пост
# 77
От твоите сметки излиза, че държавата е на чиста загуба от това, че има граждани.
Виж целия пост
# 78
Скарлет, като си казала А, кажи и Б... Виждам, че си много добре запозната. Моята провокацийка май дава резултати. Стана ми интересно. Ако имаш реални факти, слагай ги тук. Да, доходите на татковците ама никак-никак не са за подценяване и удръжките върху тях като се говори за тази временна нетрудоспособност.
Виж целия пост
# 79
Да не говорим, че 31 години, държавата работи с тези пари, които се внасят. Това че не се управляват кадърно, не е наш проблем.
Виж целия пост
# 80
За каква временна нетрудоспособност говориш ару, може би имаш в предвид удръжките за "Общо заболяване и майчинство" или пък за фонд "Трудова злополука и професионална болест"??? Моля уточни се (ако и ти самата си наясно). Не разбирам как може да плюете по нещо без даже да си направите труда да се информирате поне елементарно за него. Социалното осигуряване е фондово организирано. За конкретен риск парите постъпват в конкретен фонд и се изразходват само за този риск. Не може понеже на теб осигуровките за пенсия ти се виждат много, ти да искаш допълнително майчинство примерно... Не се случват така нещата (и слава Богу). Ако искаш да водим аргументиран спор, моля те първо седни и прочети що е то социално осигуряване и има ли почва у нас. Иначе аз да си губя времето тепърва да те образовам, просто няма смисъл.

Анна, жените рядко раждат точно преди пенсия. Обикновено стават майки в началото на кариерата си и процесът е обърнат - първо взимат от държавата, а после й се издължават в рамките на 31 години. За съжаление изобщо не се стига до управление на парите, те просто се преразпределят: взимат се от текущо осигуряващите се и се превеждат на майките и болните, не остава нищо, което да се инвестира. (Иначе би било много хубав вариант, но за съжаление...)
Виж целия пост
# 81
Съжалявам, но очаквате държавата да се съобразява кой от родителите е по-специален!!! На мен ми се струва прекалено.
Не, аз очаквам от държавата да не се намесва така грубо в живота на едно семейство. И след като така или иначе е отпуснала за всяко дете правото на общо една година неплатен отпуск, който се зачита за трудов стаж, да остави решението за ползването му на двамата родители. Съвсем логично.
И без да продължавам нишката на конкурса чий съпруг е по-по-най, мен лично ме засяга единствено и само финансовата страна на въпроса, писах го и по-напред. Аз ако се върна на работа, ще взимам около 25% от заплатата на съпруга ми. Дали семейството /в частност детето, нали всичко е заради неговото щастие/ ще може да поддържа същия стандарт с моя доход и баща в неплатен отпуск? Въпроса съвсем не опира до смяна на памперси и водене на пързалките от страна на таткото, за съжаление...

 Peace просто ще кажа че заставам зад всяка една дума в този  пост на Ника, защото същия казус касае и моето семейство.
И  ти си го казала и аз го писах , по - горе,но за да не го пиша пак , те цитирах , защото при нас също се опира до пари и чисто физическо оцеляване, дори. Пари , които осигурява бащата на детето и ако той спре да работи , пък дори и само за 6 месеца , аз не знам каква професия трябва да практикувам за да изкарам неговите пари в момента , още повече , че две години не съм работила.
На скарлет искам да й подчертая , че майките не се опитват да се измъкнат от работа, напротив искат да ходят , поне аз искам , но... на кой ли да оставя детето си... на детегледачка за от 500 лв нагоре, на частна градина за от 500 лв нагоре, а аз ще изкарвам не повече от 700 лева, в началото докато се докажа пак, ако и толкова изкарвам, сигурна съм, че няма да е повече.
И последно , как пък всички пишещи в темата сме заблудени, само ти си просветена и дойде да ни светнеш колко не разбираме от Социална Политика и колко сме мързеливи и не ни се връща на работа , затова търсим още 6 месеца неплатен отпуск и изгода от държавата  Rolling Eyes, вместо да ги дадем тези 6 месеца на бащите и да ходим да печелим пари.
За пазене на работно място да не говорим , както вече казах , моето място надали ще се пази и сега , камоли  след 6 месеца.
А има ли смисъл да потретвам , че ако Жасмина беше приета сега в ясла , аз щях да се върна на работа без дори да споменавам за тези 6  месеца неплатен, поне не сега. Но не е приета и мисля че именно за това беше темата.  
А не за това кой колко познава Социалната Политика на България, ако е до там , то аз преди седмица държах и взех държавен изпит, точно  на тема "Социална политика" и в частност "Социална Политика на България", е с чиста съвест мога да кажа, че България все още е далеч от социалната политика на развитите държави, при все че имахме и имаме голям шанс.
Но ние за 20 години преход ,почти нищо не оправихме. Все сме си в преход откак се помня, и откакто започна да се споменава думичката преход,  само сме в преход.
 Копираме , взаимстваме , кометираме , другите държави , а не отбелязваме много важни неща , характерни и за манталитета ни и за икономическото ни положение и за още много специфики ..... Ама хайде стига със "социалната политика" на България. Ние нали всички тук не разбираме и искаме много от Държавата.
Виж целия пост
# 82
nellyani, може и да си защитила и десет дипломни работи, но тези ти разсъждения издишат.
Ако някой ме убеди, че това трябва да се направи (но се реални икономически обосновани аргументи), аз с радост ще се подпиша под петиция за това.
За съжаление обаче аз до момента реални аргументи не видях.
Аргументът "защото на моето семейство така му е удобно" или "защото така семейството ще взима повече пари" не са реални аргументи да се иска нещо от държавата #Crazy #Crazy #Crazy. nellyani, като искаш да се върнеш на работа, ами направи го (при 500лв. за гледачка и твоите 700лв. заплата семейството дори ще има 200лв в повече от сега). Много ясно, че в подобна ситуация на теб не ти е изгодно да работиш (защото излиза, че работиш реално за 200лв), но аз да ви питам кой ви е излъгал, че да се гледа дете е лесно и не се налага да се правят компромиси и неща, които не са ни изгодни. Ако това е проблемът - че като теглите чертата накрая и сметката не ви излиза, то проблемът не е в държавата, че към нея да отправяте исканията си. Когато човек отглежда дете винаги ще му се налага да прави компромиси във финансово отношение, но не може да се обръщаме при всяка ситуация към държавата. (Може и грубо да ви звучи, но това са фактите. ДЪРЖАВАТА НЕ Е ОТГОВОРНА ЗА СЕМЕЙНИТЕ ВИ ФИНАНСИ И ЗА ОТГЛЕЖДАНЕТО НА ВАШЕТО ДЕТЕ).
Като е толкова неизгодно да работиш, напускаш работа. Решението е лично. Поради какви причини работодателят трябва да е длъжен да ти пази мястото още 6м? (поне на този въпрос искам някой да ми отговори). Ако си много образована и квалифицирана, след 6м. пак ще кандидатстваш за работа на същото място. Защо щом на твоето семейство е по-изгодно ти да не работиш, работодателят трябва на теб да ти е длъжен??? (тук на всички майки май им бяга логиката или просто удобно го пропускат този въпрос). Да си майка е нещо прекрасно, но и много лично. Какво ме прави мен като майка толкова специална, че цели 3г. да ми се пази работното място?
По въпроса за социалното осигуряване - спрямо някой страни в Европа може и да отнасяме критики, но като ни сравниш със Северна и Южна Америка, сме си направо цвете и хич не сме за жалене. По отношение на майчинството никъде нямаме равни  Mr. Green Mr. Green Mr. Green(поне ти би трябвало да го знаеш).
И последно - крайно време е да конкретизирате какво и от кого искате.
Проблемът с липсата на места в ДГ е на общината, тя е виновна за ситуацията. Щом търсите компенсация за това, потърсете го от нея.
Защо търсите компенсация от държавата и работодателите си (да, вярно, че е по-лесно, но така не се правят нещата, мили дами).
Човек трябва ясно да формулира какво иска, от кого го иска и защо смята, че трябва да го получи и тогава да тръгне наистина да го иска. (и пак да подчертая, аргументи от типа "Защото този вариант е по-добър за семейството ми" не вървят, не са икономически издържани).
Виж целия пост
# 83
Скарлет, ама ти като работодател, бая си преуспяла. По цял ден само с тази тема се занимаваш.  Wink


Момиче, ама много бият вече на очи детайлите, с които си запозната. Вместо да си се самовъзхищаваш колко добре боравиш с понятията по темата, вземи и си води бележки от какво недоволстват хората тук.


И защо реално махнахте това право да се прехвърлят тези 6 месеца между съпрузите? Ама този път с цифрички и факти, а не с шантави феминистки тези за стимулиране на мъжете да си гледат децата!!
Виж целия пост
# 84
Ок, Скарлет, а какво правиш, ако НЕ си образована и квалифицирана??? Нали се сещаш, че не всички са с по 3 висши, а дори и да са, не могат всички да работят мениджъри, в тая държава има и касиерки, и сервитьорки, и т.н. Те как да си позволят детегледачка, ако за детето им няма място в яслата? Или искаш да ми кажеш, че нямат право да имат деца??? (Сега ще опонираш, че имат право и си е тяхна работа, но как един разумен човек да се реши на дете, ако ще го обрече на мизерия?)

Относно конкретния случай на nellyani - хич не излиза, че ще работи за 200 лв, по-скоро за 0. Освен детегледачка 500 лв, транспорт 50 лв (едномесечна карта за транспорт) и кажи-речи 150 лв за обяд.

Иначе аз лично за себе си съм противник на идеята за висене вкъщи с детето до 2-3 годишна възраст, но когато обстоятелствата са такива, че няма кой да ти гледа детето, за да тръгнеш на работа, щом не могат да осигурят достатъчен брой места в детски заведения, тогава нека поне го има този неплатен отпуск до 3 години, който да се полза от родителя, който отделното семейство си прецени. И не е едно и също дали ще работи мъж, който се е развивал в професията си известен период, или жена, която тепърва започва от нулата. (+ това няма ли мъжът на по-висока заплата да плаща повече данъци от жена на по-ниска?  newsm78)

И още нещо - ако неплатеният отпуск може да се прехвърля между двамата родители, разбира се, повечето хора ще предпочетат по-нископлатеният да си остане вкъщи. В случай че жената е по-високоплатена, ето ти на желания резултат - грижовен татко...  Laughing
Виж целия пост
# 85
Анна, жените рядко раждат точно преди пенсия. Обикновено стават майки в началото на кариерата си и процесът е обърнат - първо взимат от държавата, а после й се издължават в рамките на 31 години. За съжаление изобщо не се стига до управление на парите, те просто се преразпределят: взимат се от текущо осигуряващите се и се превеждат на майките и болните, не остава нищо, което да се инвестира. (Иначе би било много хубав вариант, но за съжаление...)
Aми да, взимат от държавата, защото създават и отглеждат най-важният и ресурс. Така че, логично е държавата да инвестира в тях предварително. А колкото до преразпределянето, това е въпрос на лошо управление, за което майките определено нямат вина.
Виж целия пост
# 86
Скарлет, разгледах ти профила и загубих интерес към спора. Има ужасно много противоречия в постовете ти тук и в другите теми. Умно момиче си, но човек трябва да може и да си бие спирачка понякога. Успех в намирането на място в ДЯ! И нека другите момичета си продължат инициативата без нашето вмешателство.
Виж целия пост
# 87
ary, противоречие няма. И аз си знам правата и съм готова да се боря за тях, но само когато знам, че има смисъл и имам право на това. За щастие сина ми го приеха в ОДЗ (не, че това ме прави спокойна, понеже ако не може толкова мъничък да се адаптира аз ще трябва да му търся друг вариант за отглеждане и да се откажем от ОДЗ-то, та самата аз съм наясно колко е трудно отглеждането на малко дете и съчетаването с работата. Това го пиша, за да избегна критика, че мнението ми е такова, понеже нещата са ми далечни и аз проблеми нямам. Проблемите на майките и за мен са реалност).

Анна, преразпределението не е въпрос на лошо управление, то е част от принципа на действащото в момента соц. осигуряване. Ако към момента се изземваше повече от необходимото от дохода на трудещите се, за да има и за инвестиране (а не само за преразпределение), то всички щяха да скочат защо осигуровките са толкова големи. Искаме хем да плащаме по-малки осигуровки, хем да има достатъчно пари за всички. Това няма как да стане... (мен лично ме устройва повече вариантът с по-малко осигуровки, даже ако още ги намалят (респективно намалят и социалните придобивки) ще е още по-добре. Винаги съм вярвала, че колкото по-малко държавата се меси в живота на хората, толкова по-добре (но трябва да се разбере, че под вмешателство на държавата се има в предвид не само изземване на част от дохода, но и социалните придобивки. Не можем да отричаме едното, но да настояваме за другото).

Шунка, всеки има право на деца, без оглед на позицията му в работата или настоящия доход. Едно дете може да се гледа и със 100 лв, а може и 1000 лв. да не стигат, въпрос на организация е. Жените с ниски заплати са в същата позиция както и жените с високи заплати - имат право да се върнат на работа, но не и задължение. Като не им е изгодно да започнат работа, просто напускат и си гледат детето. Работодателят не е длъжен да им пази работното място  3г. само защото на тях не им е изгодно да работят. Да имаш дете не те обрича на мизерия - дали ще си в неплатен или ще напуснеш работа от гледна точка на доходите е едно и също. Пак нямаш никакъв доход. Проблемът е, че във втория случай след 6м. излизаш директно на пазара на труда и ще трябва да си търсиш работа на пазарен принцип, без държавата да те е защитила. Тук е големият проблем на пишещите тук майки - ще трябва да се доказват наравно с другите жени и това явно ги притеснява (ако човек е достатъчно добър в работата си, без оглед на това дали тя е високо квалифицирана или е работа не изискваща почти никаква квалификация, то той няма да има притеснения от подобна ситуация. Това, че майките не са уверени в себе си, не трябва обаче да се превръща в проблем и да се вменява задължение на държавата и работодателя).

Някой си, нямам претенции да съм успяла, нито пък да съм експерт по темата. Знанията ми не са свързани с работата ми, въпросът със соц.осигуряване ми е по-скоро хоби (и подобни познания се придобиват даже и от обща култура стига човек да му се занимава да седне да попрочете).
Принципно нямам почти никакво свободно време (и затова и не пиша в този форум, можеш да видиш и колко ми е броя на постовете...), но в тази тема наистина се ядосах и затова й отделих доста време и енергия. Имам един приятел, който все твърди, че "жените са тъпи патки, дето само искат, даже не знаят и какво точно искат и защо го искат, но пък за сметка на това го искат веднага и безусловно". Винаги съм спорила с него, но като чета постовете тук и започвам да се съмнявам, че може и да е бил прав човекът. Един разумен аргумент не видях до сега, само емоционални излияния на кой как било в семейството. Дано той не чете тук, щото при такива постове, аз просто няма как да го убедя, че жените са нещо по-различно от неговото мнение.
Виж целия пост
# 88
Защо само в нашата мила родина, всяка жена която си потърси правата е наречена"тъпа патка"? ooooh! Докато има хора между нас, които си разсъждават така, все ще сме на тоя хал.
В темата всички пишещи жени много добре знаят какво искат, но това, че ти не го разбираш, не е наш проблем, не сме и длъжни да те убеждаваме. Аз излизам от темата, въпреки, че е доста показателна, защо вече 20 години не можем да се "оправим".
Виж целия пост
# 89
scarlette4444, учудващо е в колко теми се възмущаваш от хора, които обиждали други хора, а самата ти току-що направи същото.  ooooh!

Спирам със спора, така или иначе ти си въртиш една и съща плоча, зацикли вече, досущ като една друга добре позната нам потребителка...  Joy

Съдейки по постовете ти, бая самоувереност набра, откакто детето ти го приеха в яслата. Но ако не бяха, дали нямаше друга песен да пееш...  Thinking
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия