Да отпадне ли изучаването на Вазов?

  • 10 666
  • 358
# 225
Andariel,  в свещените крави няма нищо лошо,а що се отнася до една нация са направо задължителни.
Откакто съществуват националните държави, основна задача им е да установяват опорни точки.
това сигурно социоложката може да ти  го обясни по-добре Wink
Виж целия пост
# 226
Пак да кажа, че за лошо структурираните, допотопни учебни програми, за многото немотивирани   и  често недостатъчно начетени, ерудирани, грамотни и творчески настроени учители, Вазов няма вина. Той отдавна вече не  е министър на народното просвещение.
Виж целия пост
# 227
Няма нужда да ми го обяснява, защото го зная прекрасно.
Виж целия пост
# 228
...в нашенската литература е пълно със свещени крави...

... Просто и аз като другите пишех това, което се очаква, за да си изкарам оценката...

По-добре само да беше чела "кравите".
Това във втория цитат наистина не ти се е отразило добре.





Виж целия пост
# 229
... Обаче в пети клас, когато го четях много често се чудех защо този герой постъпва така, защо например не са направили по-добра организация на възстанието, с какъв акъл са направили черешовото топче точно от дърво, като е известно, че то не е достатъчно здраво и с необходимите габарити...

Ами, че това си е сериозна мисловна дейност за дете в пети клас, какво се оплакваш. На бас, че не си се цупила така в час по физика и химия  Joy



...
40% ОТ МЛАДЕЖИТЕ НЕ ЧЕТАТ, НО 70% ЗНАЯТ КОЙ Е АЗИС
"...Качеството на образованието, което получават младежите под 19 години, е много влошено и те са с три пъти по-лоши познания от хората на средна възраст. Това показва проучване на агенция „Медиана”, направено по поръчка на Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС)..."

Изследването е от август 2007 г.
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=131593

...

Чудничко. Направо да вкарват в учебната програма творчеството на Азис. Щото нали за това се борим - да им е забавно на децата.

Виж целия пост
# 230
...в нашенската литература е пълно със свещени крави...

... Просто и аз като другите пишех това, което се очаква, за да си изкарам оценката...

По-добре само да беше чела "кравите".
Това във втория цитат наистина не ти се е отразило добре.


А ти какво, на Луната ли си завършила училище? Да не би някой да те е търпял да пишеш дълокомислени съчинения, които са в били в разрез с официалната версия на "какво е искал да каже авторът"? Хайде, хайде, или си била дете на някой партиен деец, ако са те търпяли, или се правиш на ощипана булка!
Виж целия пост
# 231
За мен Вазов стана разбираем на един по-късен етап от ученичеството ми, защото тогава вече знаех повече изобщо за живота и историята, дори вече имах достатъчно социален опит. Обаче в пети клас, когато го четях много често се чудех защо този герой постъпва така, защо например не са направили по-добра организация на възстанието, с какъв акъл са направили черешовото топче точно от дърво, като е известно, че то не е достатъчно здраво и с необходимите габарити.
Чудесно!
Значи Вазов те е подготвил за учебния материал по история, от който вероятно си разбрала, че черешовото топче и лошата организация на въстанието не са плод на авторовото въображение.
Сигурно би било прекрасно в "Под игото" да стрелят с оръдия Круп, а въстанието да бъде успешно и да гътне Османската империя, но все пак романът почива на историческата истина. Вярно, че е приключенски, но не е като "Тримата мускетари", нито като "Граф Монте Кристо", но и България не е Франция, нито Вазов е Александър Дюма.
Ама никой не се оплаква, че не схваща френските романи, нали? Нито, че го объркват. И вероятно всеки родител би препоръчал на детето си да ги прочете, но аз не съм чула някой да препоръчва Вазов.
И защо?
Защо на българското чедо е достъпно да разбира интригите във френския кралски двор, да осъзнава ролята на кардинала, да е наясно с гвардейците и мускетарите, ама да му е неясно що българите направили топче от череша?
Виж целия пост
# 232
А може би някои чужди романи са написани по-добре? Това, че Под игото е първият български съвременен роман не го прави най-добрият роман, нито Вазов най-добрият писател, нали? Или Вазов и неговото творчество са идеални, защото са нашески? Много точно си го написала - Вазов не е Дюма.

Точно там е работата, че са ми сервирали Вазов с черешовото топче преди да имам знанието за епохата, включително и достъпните технологии за тогавашното време. А и романите на Дюма всеки ги чете когато намери за добре, а не когато му ги спуснат по учебна програма. Сега схвана ли разликата?
Виж целия пост
# 233
...Да не би някой да те е търпял да пишеш дълокомислени съчинения, които са в били в разрез с официалната версия на "какво е искал да каже авторът"?...

 Laughing

Ти, верно, имаш някаква травма в детството.

Дай един пример за това, което Елин Пелин, Вазов, Йовков или който си избереш, е искал да каже според теб и съответно - според даскала ти по литература.

И гледай да са смазващо противоположни работи.
После дай предложение как да се измени системата така, че учениците да учат учителите си  в училище Laughing.





Виж целия пост
# 234
А и вече е ясно, че в нашенската литература е пълно със свещени крави, чиито произведения повечето хора изобщо не са чели, но веднага рипат като истински патриоти, ако някой реши да докосне с пръст някоя от тези крави. Любимият роман на българите! Ха, ха!

Много добре казано.

"Под игото" е твърде бледо произведение, трудно е изобщо да бъде наречено роман. Никаква загуба няма да е, ако отпадне от програмата.

Друг е въпросът, че каквото и да сложат на негово място, то непременно ще бъде преподадено по такъв начин, че да предизвика максимално отвращение у четящия.

Така че, дали ще е Вазов или който и да е друг на негово място, няма значение. По-добре Вазов, и без това не струва.
Виж целия пост
# 235
Клонка, или Хари Потър.
Аз в последната си работа в Бг имах едно проучване сред деца ( от частно училище, ако това има значение) с цел да се установи 'какво четат сегашните деца". Четат Хари ПОтър, Тери Пратчет, Уичес ( не знам какво е това).
Децата бяха 4-5 клас, след като не се затрудняват да следят събитията от .... света на Диска, или Хари Потър + допускам, че бяха в състояние да открият и послания в тези произведения,  Под Игото и Вазов ще им е фасулска задача.


Андариел, упорито не можеш да разбереш, че Под Игото не се учи, защото Вазов е на нивото на Гогол и е безсмислено да разсъждаваш в/у художествената стойност на романа, камо ли да го сравняваш със световни литературни шедьоври.
Какво е сложното да се разбере, че Иван Вазов е етап в развитието на тази нация + трябва да се учи, наред с останалите скуки ( Любен Каравелов, например), за да я има тази нация изобщо.
Виж целия пост
# 236
Аз не знаех, че Дюма е пример за висока литература, `еле пък шедьоврите след "Мускетарите" и "Граф Монте Кристо". Все пак на човека  е плащано на ред.
Виж целия пост
# 237
..."Под игото" е твърде бледо произведение, трудно е изобщо да бъде наречено роман. Никаква загуба няма да е, ако отпадне от програмата...

Mrs. Lovett, бихте ли дали отпратка към Вашето най-ярко произведение.


Виж целия пост
# 238
Хари Потър не съм го чела, но Тери Пратчет ми е от любимите. Уитчес, доколкото зная е някакво списание, лизенцирано чуждо, да не кажа преводно. Така че става въпрос и за различни четива.

Ами, не им е интересно на децата Под игото! Не мога да ги виня за това. На мен навремето най-безинтересни ми бяха всичките видове патриотични стихотворения, но публицистиката на Ботев и цялото творчество на Елин Пелин ми бяха любими. Нима един читател е виновен за това, че едно произведение (или автор) не му харесва, а друг знае почти наизуст? Или става двойно по-виновен, ако нехаресваният автор или произведение е класика или свещена крава?
Между другото, героите на Тери Пратчет изглеждат "нормални" и не са натоварени от някакви идеалистични черти, нито се опитват да внушават някакви високи ценности.
Виж целия пост
# 239
Аз не знаех, че Дюма е пример за висока литература, `еле пък шедьоврите след "Мускетарите" и "Граф Монте Кристо". Все пак на човека  е плащано на ред.
Спести ми писането. Благодаря. Mr. Green
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия