Частни ДГ София 2

  • 100 131
  • 774
# 330
Да, сигурна съм, че детето ми ще получи адекватна подготовка за 1ви клас, системата /става дума за Монтесори/ се използва успешно навсякъде по света, за съжаление в Бг още не са признати алтернативните форми за обучение. Надеждата ми е, че Монтесори Асоциация ще се пребори за признаване тази форма на обучение, докато детето ми стане на 5 г. Ако не се получи, ще търся варианти, в момента е на 3 г. и 8 м. и имам все още време. В крайна сметка какво ще стане, ако няма удостоверение, няма да я приемат в училище ли? Основното образование все още е задължително. Simple Smile
Виж целия пост
# 331
Въпрос на избор! Само че когато детето ти завърши подготвителна група, то трябва да получи удостоверение за това. Мислиш ли, че при условие, че не се работи по програмита на МОН, ще се полагат такива удостоверения. И дали детето ти ще получи адекватна подготовка за І-ви клас?

Ей, малко по - полека. Давате един списък и не давате източника му. А ако аз кажа, че земята е спряла да се върти, достоверен източник ли съм да ме цитирате насам - натам и да се притеснявате сега какво ще правим.

Ходим в "Доверие" в Редута, която също е в списъка. Децата от подготвителна група в нашата градина получават такива удостоверения и никое не е имало проблем с това - говорила съм лично с родители на такива деца-защото въпросът лично ме късае. И аз също смятам, че детето ми получава по-адекватна подготовка от колкото ако беше в ОДЗ. Нещо повече, с моето дете макар и на 3 години, се работи ежедневно по програма, одобрена от МОН, учебниците по която купихме в началото на годината и мога да му гледам работната тетрадка колкото често си поискам.

Второто, което е, дайте източник на този списък - поне линк от който е свален, защото на мен ми прилича практически на списък с всички ЧДГ. На информационното табло на нашата има залепено разрешително за детската градина.
Виж целия пост
# 332
единствена стимулация за пълно лицензиране на честна детска градина е наистина ако държавата започне да превежда парите за отглеждане на всяко едно записано официално дете /както е на запад/;
а голяма част от останалите също подкрепям olive имат необходимите разрешителни от ХЕИ, пожарна и т.н., сключени договори за храна, ДДД, пране и т.н.
въможно е да има детски градини, които са с пълен лиценз от списъка, най-малкото не се знае от кой е правен и кога е правен  Simple Smile
Виж целия пост
# 333
Въпрос на избор! Само че когато детето ти завърши подготвителна група, то трябва да получи удостоверение за това. Мислиш ли, че при условие, че не се работи по програмита на МОН, ще се полагат такива удостоверения. И дали детето ти ще получи адекватна подготовка за І-ви клас?

Ох, като започнете с тези подготовки за първи клас, като че в Университет ще кандидатства детето, а не в училище, където пак ще учат буквите и цифрите цял първи срок!
Въпросните нелегитимни заведения в повечето случаи имат лиценз за почасово гледане или център за работа с деца или каквото и да се нарича. Това дали има лиценз от МОН не би ме спряло, други по-важни критерии ме интересуват за занимаването с 3-5 годишни деца, а за предучилищната има време, има и училища, които предлагат предучилищна подготовка.

Я да питам има ли някои по-пресни впечатления от Ерих Кестнер? Живо ме вълнува, на теория ми харесва градината, удобно ми е, цената ме устройва, но ми се иска и някой с преки впечатления да сподели.
Виж целия пост
# 334
Второто, което е, дайте източник на този списък - поне линк от който е свален, защото на мен ми прилича практически на списък с всички ЧДГ.
Хмм, градината, в която ходи сина ми я няма в този списък, но пък я няма и при лицензираните! Каква ли е тя тогава?! newsm78
Виж целия пост
# 335
Второто, което е, дайте източник на този списък - поне линк от който е свален, защото на мен ми прилича практически на списък с всички ЧДГ.
Хмм, градината, в която ходи сина ми я няма в този списък, но пък я няма и при лицензираните! Каква ли е тя тогава?! newsm78

Най-вероятно нова и не се е завъртяла още в интернет пространството Wink
Виж целия пост
# 336
Ами, сравнително нова е - от май миналата година!  Confused
Виж целия пост
# 337
Съгласна съм с Ариана - и аз не разбирам какво толкова се очаква от децата ... та аз например дори не съм ходила на детска градина и съм учила буквите в 1ви клас - както и всички по онова време /или поне нямам информация да се е учила азбуката в дет.градина тогава..
Колкото и да са различни времената сега - не разбирам защо децата трябва да са лишавани от детство, за да са готови за 1ви клас..а какво се учи в 1ви клас тогава? И какво става с дете, което не посещава детска град. до училище?

Както и да е ... да не отклонвам темата в др. посока..

Чуда се само тези нелегитимните детски град, които ги проверява РИОКОЗ - а имат легла и предлагат спане... по какъв начин се контролира това .. след като са без право на храна и спане.....
Виж целия пост
# 338
единствена стимулация за пълно лицензиране на честна детска градина е наистина ако държавата започне да превежда парите за отглеждане на всяко едно записано официално дете /както е на запад/;
а голяма част от останалите също подкрепям olive имат необходимите разрешителни от ХЕИ, пожарна и т.н., сключени договори за храна, ДДД, пране и т.н.
въможно е да има детски градини, които са с пълен лиценз от списъка, най-малкото не се знае от кой е правен и кога е правен  Simple Smile
Как да не се знае кога и от кого е правен-то си пише на самия лиценз.В нашата детска седи на видно място и съм го чела много внимателно, като включително и заповед за назначаване на директора на детската градина от министъра на образованието независимо, че градината е частна , явно им го изискват и не може всеки да го вземе този лиценз
Какво значи нелегитимни градини? Че не са вписани като детски градини в списъка на МОН. Само че изискванията за детска градина в момента са толкова трудно изпълними, че много по-разумно е да се регистрират като детски центрове. Пак има контрол от ХЕИ и пожарната (като всикчи обекти с обществено предназначение); но се спестяват няколко месеца/години тичане по мъките. Не виждам нещо особено страшно. Няколко от посочените в списъка градини съм посещавала и имам отлични впечатления от качеството на грижата в тях. Децата се чувстват добре, с тях работят в малки групи, децата учат езици, изкуства и какво ли не, ходят с удоволствие. Регистрацията в министерството сама по себе си съвсем не е гарант за качество, за съжаление. Всички държавни градини са регистрирани - е, и? Колко от тях могат да се похвалят с база, преподаватели и условия като в някоя от споменатите 'нелегитимни' градини? Има нужда от въвеждане на стандарти за грижа за децата, според които да се оценяват градините. Например, съотношението възрастни:деца да не надхвърля 1:3 за деца под 2 г. (както е стандартът във Великобритания). Колко наши ясли могат да се похвалят с това?
И какво излиза балъците да вадят лиценз и да отговарят на изискванията, а пък на другите трябва да им вярваме на честна дума и да им влизаме в положението, че искат да си спестят трудно изпълнимите изисквания, ама иначе са си супер.
С това не съм съгласна, когато става въпрос за децата ми и не ме интересува, колко са високи изискванията и дали собственика иска да си спести ходене по мъките.Щом иска да се именува частна детска градина, длъжен е да ги спазва.
Виж целия пост
# 339
Зари, по-горе се цитира, че списъка с тези нелегитимни ДГ не се знае от кого и кога е правен, не лиценза. Laughing
Защото никой не даде линк всъщност, откъде изникна този списък?

Относно цитата на Емем - съгласна съм с нея - лиценз от МОН не означава автоматично качество за съжаление. Защото изискванията на МОН относно програмата в ДГ на мен лично не ми харесват. Значи ли това, че се интересувам по-малко за детето ми? Wink По-скоро при мен избора то да е в "нелегитимна" ДГ е съвсем съзнателен и определено не е финансов, и ако на тази ДГ не й дават лиценз поради алтернативния й начин на обучение, непризнат от МОН, това не значи, че не е качествена.
Виж целия пост
# 340
А къде мога да видя списъка с лицензираните?
Когато се отвори филиал на ЧДГ - в друга сграда, отделно разрешително ли трябва?
И къде да търся условията, на които по закон трябва да отговаря ЧДГ? Какви разрешителни трябват?

Във вашите ЧДГ има ли постоянно медицинска сестра? Харесах много една градина - като възпитание, обучение, база, персонал, но нямат сестра. Т.е. има на хонорар и идва в определени дни и часове. Но ме е страх при евентуален инцидент как се процедира. По принцип били 2 души с децата, но са ме хванали паранои разни - да не би случайно в даден момент да е само 1 човек, който да трябва да се занимае с едно дете, а другите през това време? И не знам доколко би била адекватна спешната помощ. Не, че не е същото, ако ми се случи на мен, докато съм сама с детето, но все пак...
Виж целия пост
# 341
Ако може Мерудията да се появи и да обясни по-подробно този списък, не само да хвърля бомбата и да бяга.  Laughing
Виж целия пост
# 342
Каката ми беше в ДГ, която нямаше лиценз, но взе докато я посещавахме. Разлика не забелязах. Последното, което гледам при избор на ДГ е лиценза.
Simantro, в нашата има постоянно медицинска сестра. Определено се чувствам по-спокойна така.
Виж целия пост
# 343
Olive , системата Монтесори е относително добра за деца до 5г. Но дали ти харесва обр. с-ма тук или -не, трябва да се съобразиш /не те нападам! Peace/.Така,че след тази възраст е добре да се потърси друга образователна среда.Няма как Монтесори концепцията да се приеме за държавен стандарт, ако си запозната, ще ме разбереш.
Защо си мисля, че "Доверие" си е от години и си е с лиценз и всичко оставало?!?Да, от къде е този списък.Може би просто да се влезе в сайта на МОН и да се видят там ЧДГ-тата.
zari65, абсолютно съм съгласна с теб.Ако има прабила в една държава, те не са препоръчителни, те са задължителни, още повече когато се отнасят за деца!
За лиценз е критерии по каква програма работят в ПГ и дават ли Удостоверения , но не такива с картинки, а от тези, които МОН праща срещу подпис на директора!
Виж целия пост
# 344
Може би просто да се влезе в сайта на МОН и да се видят там ЧДГ-тата.

Аз бях в сайта на МОН и там има Регистър на детските градини и може да се зададе търсене по критерии. Ето линк.
http://www2.minedu.government.bg/adminmon/schools/

За мое голямо учудване, голяма част от градините, които спрягаме тук ги няма. Въпросът е, дали липсвата им в горепосочения регистър ги прави нелигитимни и какви са възможните последствия от това. И, моля, без нападки, колко съм проста, че не се сещам. Аз лично ще говоря с директорката на нашата градина за това.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия