Частни ДГ София 2

  • 100 131
  • 774
# 345
Защо пък нелегитимни, те са регистрирани като център за почасово гледане и за детски партита (примерно), минават проверки от ХЕИ и т.н. институции. Просто не се води детска градина.
Виж целия пост
# 346
    Не мога да се съглася, че този списък е достоверен, защото както са писали по-горе и ма разлика между ЧДГ и ДЦ, а също така и за ЧДЯ. Визирам в случая 506 Хлапета, защото там работя и мога да кажа, че имаме необходимите документи и лицензи за Частна Детска Ясла.
    По въпроса с връщането на пари, при нас от начало се заплащаха дните, които детето е посещавало, но някои родители злоупотребяваха с това-днес при баба, утре му се спяло и т.н. или пристигат с явно фалшива бележка от лекар, че детето е било с ОВИ един месец  Crazy В същото време персонала и консумативите си вървят, и в един момент собственичката реши, че вече няма да я баламосват и промени условията- 5 дни се приспадат от таксата независимо по какви причини детето е отсъствало. Такава е практиката на повечето места.
Виж целия пост
# 347
Лицензираните детски градина подлежат на много по строг текущ контрол от всички институции, отколкото детските центрове.Одвен разрешителните, които са длъжни да подновяват всяка година, доколкото знам от нашата директорка и учителките се одобряват всяка година от МОН дали отговарят на изискванията като образование, заверяват си абсолютно всичко по институциите, които ги контролират.
А как един детски център, който работи като детска градина напр. ще му убеди, че храната му е съобразно възрастта, при положение, че няма разрешително за хранене, тъй като е детски център.
Едно е санитарно разрешително за дейност, съвсем друго нещо са разрешителните от РИОКОЗ когато става въпрос за храни, дали за продажба, дали за приготвяне и там изискванията са много строги.
Нямам нищо против детските центрове, но да се обявяват като такива, а не да се кръщават детски градини-малко или много това вкарва в заблуда родителя.
Аз обичам нещата да са чисти и ясни-ако си частна детска градина значи трябва да имаш лиценз, нямаш ли кръщавай се под формата която работиш, дали детски център, дали забавачка или каквото там реши собственика.
Виж целия пост
# 348
Тази, която харесах, има лиценз и е в списъка на МОН. Но значи ли, че и филиалът е?
Не намирам списък с изискванията за лиценз Embarassed Какви документи да искам да ми представят?
Виж целия пост
# 349
А как един детски център, който работи като детска градина напр. ще му убеди, че храната му е съобразно възрастта, при положение, че няма разрешително за хранене, тъй като е детски център.

Уф, Зари, дай да не захващаме темата за храните в държавните и много от частните детски градини, че ми е болно място! Като каже ХЕИ и РИОКОЗ, че детето може да яде боклучиви салами и пастет, бъкани със соя и мононатриев глутамат, меденки и вафли, да не мислиш, че ще се чувствам по-спокойно от държавното одобрение!
Предпочитам да е частен център, който няма разрешително за хранене, в който детето ми да си носи храна от вкъщи, ама и такива май няма!
Виж целия пост
# 350
 zari65 , абсолютно отговорно и компетентно изказване!И точно на тази вратичка разчитат някои, които искат да забогатеят на бързо - детски център! Там регистрацията е облекчена, изискванията - също и ...който се хване, хване. Не казвам, че услугата детски център е лоша. Когато искаш да си оставиш за 1/2 ден детето и искаш то просто да е спокойно и да се забавлява- такова заведение върши работа. Но когато търсиш градина, с учебна програма, с подготовка за у-ще, а попаднеш на такова нещо-не е приятно.
Виж целия пост
# 351
А как един детски център, който работи като детска градина напр. ще му убеди, че храната му е съобразно възрастта, при положение, че няма разрешително за хранене, тъй като е детски център.

Уф, Зари, дай да не захващаме темата за храните в държавните и много от частните детски градини, че ми е болно място! Като каже ХЕИ и РИОКОЗ, че детето може да яде боклучиви салами и пастет, бъкани със соя и мононатриев глутамат, меденки и вафли, да не мислиш, че ще се чувствам по-спокойно от държавното одобрение!
Предпочитам да е частен център, който няма разрешително за хранене, в който детето ми да си носи храна от вкъщи, ама и такива май няма!

Ариана искам да бъда разбрана правилно-нямам нищо против детските центрове, а съм за това нещата да бъдат наричани с истинските им имена.
Ето ти искаш да си носиш храна от къщи, което може да стане в детски център, в който нещата са организирани така, друг търси примерно забавачка, трети лицензирана частна градина, друг родителски кооператив.
А не да се превръщаме в детективи, кое какво е.
Наскоро говорих с една позната, която ми казва, че докато търсила детска градина попаднала на някаква в драгалевци, което като отишла на място се оказало, че една майка си търси още две -три деца да гледа с нейното срещу заплащане. Ама ето жената си направила блог рекламира се, ти четеш отиваш на място и се оказва нещо съвсем друго.А със сигурност има родители, които пък търсят точно такова нещо. Затова ми е думата.
Родителят да има алтернативи и когато е наясно с това какво иска да му е лесно да го намери.
Защото през годините все пак с едно голямо отгледано в частна градина и училище и едно малко сега в частна градина съм забелязала, че има и родители, които просто незнаят какво искат и какво търсят.

Виж целия пост
# 352
Честно казано, напълно съгласна съм със Zari65, - простно не е нужно да се въвежда в заблуждение и всички да се наричат "детски градини".. И аз се чудя непрекъснато за тези документи, които трябва да им искам.
KaliKali - права си за въпроса със спането и храната - ако един Дет. център няма разрешително за това - как минава пред РИОКОЗ  като им дойдат на проверка  и видят, че си има легла и спят.... или имат други документи за почасово гледане .... например.

Уважавам тези, които си казват, че не са дет. градини и не се рекламират като такива.

 Иначе, ако намеря нещо на което да се доверя и да ми пасне - не бих се спряла, ако има дорби отзиви и не е легитимна дет. градина ....  ... но все още съм в търсене.

Между другото, има тема за т.н алтерантивни детски заведения /т.е недетски градини/ и там обсъждаме точно тези - полудневни, целодневни забавачки, школи,центрове, както и читалищата - заповядайте и там, така тук ще останат само лицензираните учебни заведения..
Виж целия пост
# 353
В удостоверенията на РИОКОЗ си е записано дали си според изискванията на детски център или частна детска градина или за почасово или за нещо друго;
тези, за които има значение лиценза винаги могат да попитат и да видят действителното положение, ако са ги излъгали - няма какво да правят на това място...
Но докато има родители, които търсят алтернативни варианти, ще има такива, дори ще стават повече; Има родители, които търсят само "социализиран", има такива, които търсят само "отглеждане" или такива, които търсят "възпитание", или такива, които търсят "обучение" или такива, които търсят "творчески часове". За всеки има по нещо на пазара, а ако няма ще се създаде.
Малко повечко емоции създаде този списък...
Подобни списъци непрекъснато излизат, било за полицаи, било за шестаци, било за мафиоти и т.н.
Ние хората сте тези, които регулараме процеса, защо чакаме някой друг да го регулира - като държавата например - тя явно не е в състояние.
Виж целия пост
# 354
добре е в така приложения списък да махнат заведенията, които са частни детски ясли, защото те нямат нужда от лиценз на МОН;
какво търси яслата "506" хлапета там?
за нея мога също да кажа, че има всички необходими документи за частна детска ясла, защото преди синът ми да постъпи там на мен ми показаха разрешителните си; Това съм го споменава не веднъж във форума.
Ако може този, който е изготвил списъка да го коригира, има такава възможност за редакция все пак;
Виж целия пост
# 355
Между другото, има тема за т.н алтерантивни детски заведения /т.е недетски градини/ и там обсъждаме точно тези - полудневни, целодневни забавачки, школи,центрове, както и читалищата - заповядайте и там, така тук ще останат само лицензираните учебни заведения..

A линк можеш ли да пусенш, моля?
Виж целия пост
# 356
Отговарям за списъка, извинете за паузата. Списъкът е правен от Асоциацията на частните училища. Разпространява се в училищата, като се променя периодически, защото някои от детските градини все пак решават, че законите важат и за тях и се регистрират. http://www.mon.bg/left_menu/registers/ - това е най-актуалното и меродавното. Аз самата тръгнах да ровя по този въпрос, защото като отиде моето чедо в първи клас, открихме, че някои от другарчетата там са много назад в подготовката, а идваха от доста известни частни детски градини. Оказа се, че като не се регистрират ДГ и не подлежат на контрол може и да не спазват разните му там държавни образователни изисквания. После като отидат дечицата в училище хем  се чувстват тъпички, защото не знаят колкото другите, хем целият клас страдахме, защото трябваше да ги чакаме да наваксат. Поне при нас така се получи.
Виж целия пост
# 357
Най-после от МОН са си актуализирали този списък на лицензираните ЧДГ. Здравата си бяха попретупали работата преди време. Тогава прозвънях много телефони да питам как няколко ЧДГ, за които бях убедена, че са с лиценз, ги няма. И трябваше да се обадя след няколко месеца, защото нямаше кой да се занимава с това. Иначе провериха, че наистина са си редовни градините. Дано вече бързо и коректно поддържат този списък, защото е важен за родителите.
Виж целия пост
# 358

Между другото, има тема за т.н алтерантивни детски заведения /т.е недетски градини/ и там обсъждаме точно тези - полудневни, целодневни забавачки, школи,центрове, както и читалищата - заповядайте и там, така тук ще останат само лицензираните учебни заведения..

коя е тази тема?
Виж целия пост
# 359
1, в списъка единствената добавена, която видях, беше слънчогледи, ти кои други имаш предвид?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия