Споделете 113

  • 21 077
  • 735
# 195
Моите деди пък са осиновявяли... Вземали са си "хранениче" детенце останало сираче. И след осиновеното се народят още 6-7  Simple Smile И всички е трябвало на работят от деца, няма значение със или без родители...
Онази вечер се събрахме компания от четири човека и се оказа, че на трима от тях в семействата е имало осиновявания...
На един, като бебе баба му я намерили пред вратата в кошница, на другия му я донесли специално избрани хора, които проучвали добрите семейства без деца. И така...
Виж целия пост
# 196
Споделям с вас прохладна вечер на терасата, с изглед към светещия град. Допразнувахме си рождения ден на Иглика. При нас са като циганска сватба- по няколко дена. Поздрави за празнуващите и добри мисли за нуждаещите се!
Работещи деца е имало по нашите земи до съвсем скоро. Даже и собствената челяд е била многобройна, за да има кой да кОпа нивата. Детският труд стана мръсна дума преди едно- две десетилетия. Аз също работих, когато бях малка, макар и не на къра. Не сме сираци и не сме осиновени, просто така ни възпитаваха, и не се оплаквам.
Виж целия пост
# 197
С малко закъснение - честито на празнуващите, да са здрави и усмихнати всички!
Вълчо, да караш дълго и безаварийно сребърния куршум, и все на хубави места да ви вози  Simple Smile
alex_jp, стискам всички паллци, и се надявам от сърце дядо ти да се оправи бързо  Hug
Виж целия пост
# 198
Добро утро!

Вълк, честити три диаманта /мицубиши/! Да возиш глутницата насам-натам.

Детският труд и взимането на хранениче е и сега много разпространено в Мароко. В семейството на мъжа ми едната "сестра" е така: тя е дете на семейство, което не е можело да се грижи за нея. Интересното е, че тя ги познава - майка си и баща си, те идват да я видят /кръвни роднини са ни/, но тя чувства майката на мъжа ми като своя майка, него като брат и сестра му като сестра.
Момченцата в Мароко като свърши училище и помагат в магазините и сергиите на бащите, момичетата по-дсоро в дома - по почистване или се занимават с по-малки братя, сестри или братовчеди, а като отида, има измислена нова "професия" - някой да ми бъде гид - да ме води насам- натам, което аз не обичам и за потрес на всички си оставам у дома!  hahaha 
Виж целия пост
# 199
Добрютро  Grinning!
Вълк, честита придобивка!
Алекс, стискам палци!

Митака днес е за първи ден на целодневна занималня. Само малко поплака и след пет минути вече ме беше забравил. Дано да му хареса и да се чувства добре Praynig! Учителките и децата са много приятелски настроени и подходиха с разбиране. На Мишо определено му хареса там и по целия път до градината ме уговаряше да го "изместя" при Митко.
Виж целия пост
# 200
Митака възприема ЦДГ-то като предишното.
Виж целия пост
# 201
Вие искате да ми кажете, че някой от вас от пет годишен е ходил да копае на нивата, влачил е тежки предмети - примерно дърва за печката, чистил е кави ли не ла.на (с извинение) и са го били с пръчка, ако нещо се обърка??? И цялото това нещо за комат сух хляб? Мисля, че влагаме различни неща в понятието "детски труд". За протокола, аз също съм работила като ученичка и не се оплаквам от това, но не мисля, че можем да сравняваме детския труд сега с онова, което е било тогава.
Виж целия пост
# 202
Честито Мицубиши Вълк!
Честита пораснала щерка Дуци! (много сладки зъбчта пу-пу)
Честита Ани Би (дълга, ама патерица)
Стискам палец за дядото на Алекс  fingerscrossed

Току що успях (вероятно) да си навлека гнева на половината ръководство.
Отказах да съдействам и да не преча при "оказване на помощ" на приятелка, неуспяла да се подготви за утрешния изпит. Права съм.
Висшето вече не е задължително.
Дали се превръщам в мърмореща лелка? Или светът внезапно се промени само за да ме дразни...
Виж целия пост
# 203
Естествено, че не, Саня.
Някога са раждали работна ръка, колкото и грубо да звучи. Сега раждаме принцове и принцеси.
Виж целия пост
# 204
Ами и аз това казвам. Има разлика между "някога" и "сега".
Виж целия пост
# 205
В контекста на времето си детския труд не е бил нещо ужасяващо. Чорбаджийските деца също са ходели по нивите, наред с ратаите. Отделно, че храната е била нищожна. Мит е, че се е ядяло на корем пръжки и сирене. Наблягало се е на лук, домат и "сала". Последното е студена вода с малко оцет и тук - таме някое парче краставица. Кокошки са се колели само на празник. Прасето е трябвало д астигне за цяла година. Като отчетем факта, че семействата са били от по десет и повече човека. Хляб се е правил само в неделя, защото през седмицата няма време за това, заради работата на полето. И така цяла седмица са карали на сух хляб. Това меню е било обичайно в българското село, както за беняка, така и за богаташа.
Виж целия пост
# 206
Хляб се правеше в сряда и неделя. Като е сух - може да се омекоти на водна пара.
Едно времешния хляб се дъпжеше по по-дпуг начин. например не мухлясваше. Може би защото биваше завит в платно - трапезник, а не в найлонка.
Виж целия пост
# 207
Вълк, забравих, че си съвременик.  Grinning
Виж целия пост
# 208
Никога не съм писала в тази тема и незнам
дали е точното място(ако не е моля за извинение)
но искам да споделя,че съм ядосана на двама-
трима съфорумци.Иначе денят ми е хубав за
сега.
Виж целия пост
# 209
Ето ти основание да пуснеш тема "Кой от форума ви дразни?" №123456789.
А ти изпусна момента...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия